|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Таза, мінсіз асыл сөз |
Мектеп: «Қ.Аухадиев атындағы орта мектебі» КММ |
||
|
Күні: 25.04. 2017ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Сейтқазы Жадыра Мүбаракқызы |
||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар:15 Қатыспағандар:0 |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Асан қайғының жерге айтқан сыны» аңызының заманауилығы мен жаңашылдығы. Әдеби сын |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.Б/С2 Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. 5.Б/С4 Оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып сыни хабарлама жазу. |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалай алады, оқыр-манның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып сыни хабарлама жаза алады. |
||
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Кейіпкерлерді шынайы өмірмен дәлелді түрде салыстырып бағалай алады, сыни хабарлама жаза алады. |
||
|
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Кейіпкерге арнап шағын хат немесе өлең жаза алады, мақсатын анықтай алады. |
||
|
Бағалау критерийі |
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: шығармадағы жерлерге қатысты пікірді айта алады. |
||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Аңыз, әпсана, миф, кейіпкер, образ |
|||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
|||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:Асан қайғының айтып өткен жерлердің қазақ елі үшін маңызы қандай? |
|||
|
Не себепті ..... деп ойлайсыз? «Мәңгілік Ел» құндылығының аңызбен байланысы қандай? |
|||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар, ишара: «ХХІ ғасыр. Асан қайғының жерге айтқан сындары» тақырыбында аңыз әңгіме жазады. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: шығармадағы жерлерге қатысты пікірді айта алады. |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы сияқты ұлттық немесе жалпыадамзаттық құндылықтарға баулу. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, қазақ тілі |
||
|
Алдыңғы оқу |
«Асан қайғының жерге айтқан сыны» аңызының тарихи және көркемдік құндылығы |
||
|
Жоспар |
|
|
|
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 мин 5 мин 2 мин |
Ұйымдастыру. Шеңберге тұрып сыныпта психологиялық ахуал туғызу. Оқушылар бір-бірлеріне тілек, жылы сөздер айтады. Мысалы: Жақсы көңіл-күй тілеймін. Сөзжұмбақ шешу. Тірек сөздер: Асан қайғы, экология, табиғат. Осы сөздермен топқа бөлу. Сөзжұмбақ сұрақтары: 1.Асан қайғы нені желдіртіп мініп, жер аралады? 2.Бір нәрсені ердің артына қанжығамен байлау не деп аталады? 3.Көркем шығарманы қорытындылайтын компонентті ата. 4.Асан атына қандай сөз қосылып, аты аңызға айналған?5.Асанқайғының әкесінің аты кім?6.Асан қайғы қай ханның ақылшысы болған?7.«Сарыарқаның маусымы» деп қай жерге сын айтты? Ширату жаттығуы. Ұ. Сөйлемді аяқтау арқылы сабақ мақсатын ашады. 1.Адамның ойы мен пікірі сан қилы. Адам өз ойын үнемі ауызша айтатын мүмкіндік туа бермейді, сол кезде адам өзінің пікірін, мақсатын, шартын, себебін жеткізу үшін ... . 2.Басқа адамның сөзін тыңдай білу де өнер, сондықтан оның айтпақ ойын түсіну үшін ... . |
А3 бет, маркер, таратпа материалдар |
|
|
Сабақтың ортасы 4 мин 10 мин 10 мин 7 мин 2 мин |
1-тапсырма. Т. Бейнематериал көрсету. Сұрақ: Асан қайғы шынайы өмірдегі осы ақпаратқа қандай пікір айтар еді деп ойлайсыз? Өз сөзіңізбен салыстыра бағалаңыз. Топтарға тапсырма: 1-топ: Асан қайғының Арал теңізіне заманауи сыны 2-топ: Асан қайғының Семей полигонына заманауи сыны 3-топ: Каспий теңізіне заманауи сыны Дискрипторлар:
2-тапсырма. Ж.Ж. «Табиғат – тал бесігім» тақырыбында дескрипторлар: 1 деңгей сурет салады 2 деңгей өлең жазады 3 деңгей сыни хабарлама жазады 3-тапсырма. Т. «ХХІ ғасыр. Асан қайғының жерге айтқан сындары» тақырыбында аңыз әңгіме жазыңыз. Дескрипторлар:
Сергіту сәті. Ұ. Асан қайғы аралады қазақ жерін, Мінген көлігі Желмая түйе дермін. Аралап, шырайлы жер өлкесін, Бірсыпыра жерге баға бердің. Асанқайғы аралап таңғалыпты, Ақындар жырға қосып, ән салыпты. Жеріне қойған бағасының Болжамына халықтар таңғалыпты. Бабамыздың жері құтты мекен, Бағасын Асанқайғы берген екен. Баянауыл тауын көргенде, Баянауылды өзіне жайлау еткен. |
www.mediakurs.kz/kz/video/329-aral_tengizi.
|
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
4-тапсырма. Ж.Ж. Ой толғау. «Мен болашаққа нулы, сулы, табиғаты көркем Қазақстанды мұра етемін» Тіл көркемдігі арқылы: 1. Стильдік қолданысы
Үйге тапсырма: Ғалымдардың зерттеулерімен танысу. Кері байланыс. Шығу билеті.
|
|
|
|
Қосымша мәлімет |
|
Қосымша мәлімет |
|
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
|
|
Сабақ құрастыру барысында өткен сабақты қайталау мақсатында сөзжұмбақ тапсырмасын, сыныптағы оқушылардың деңгейіне қарай 2-тапсырмадағы жаттығуды бағыттадым. |
Смайликтер, от шашу. Жарайсың! Дұрыс! Керемет! |
Тарих, қазақ тілі. АКТ: бейнематериал көрсету. Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы сияқты ұлттық немесе жалпыадамзаттық құндылықтарға баулу. |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|
|
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ : "Асан қайғының жерге айтқан сыны"
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Таза, мінсіз асыл сөз |
Мектеп: «Қ.Аухадиев атындағы орта мектебі» КММ |
||
|
Күні: 25.04. 2017ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Сейтқазы Жадыра Мүбаракқызы |
||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар:15 Қатыспағандар:0 |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Асан қайғының жерге айтқан сыны» аңызының заманауилығы мен жаңашылдығы. Әдеби сын |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.Б/С2 Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. 5.Б/С4 Оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып сыни хабарлама жазу. |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалай алады, оқыр-манның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып сыни хабарлама жаза алады. |
||
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Кейіпкерлерді шынайы өмірмен дәлелді түрде салыстырып бағалай алады, сыни хабарлама жаза алады. |
||
|
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Кейіпкерге арнап шағын хат немесе өлең жаза алады, мақсатын анықтай алады. |
||
|
Бағалау критерийі |
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: шығармадағы жерлерге қатысты пікірді айта алады. |
||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Аңыз, әпсана, миф, кейіпкер, образ |
|||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
|||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:Асан қайғының айтып өткен жерлердің қазақ елі үшін маңызы қандай? |
|||
|
Не себепті ..... деп ойлайсыз? «Мәңгілік Ел» құндылығының аңызбен байланысы қандай? |
|||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар, ишара: «ХХІ ғасыр. Асан қайғының жерге айтқан сындары» тақырыбында аңыз әңгіме жазады. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: шығармадағы жерлерге қатысты пікірді айта алады. |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы сияқты ұлттық немесе жалпыадамзаттық құндылықтарға баулу. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, қазақ тілі |
||
|
Алдыңғы оқу |
«Асан қайғының жерге айтқан сыны» аңызының тарихи және көркемдік құндылығы |
||
|
Жоспар |
|
|
|
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 мин 5 мин 2 мин |
Ұйымдастыру. Шеңберге тұрып сыныпта психологиялық ахуал туғызу. Оқушылар бір-бірлеріне тілек, жылы сөздер айтады. Мысалы: Жақсы көңіл-күй тілеймін. Сөзжұмбақ шешу. Тірек сөздер: Асан қайғы, экология, табиғат. Осы сөздермен топқа бөлу. Сөзжұмбақ сұрақтары: 1.Асан қайғы нені желдіртіп мініп, жер аралады? 2.Бір нәрсені ердің артына қанжығамен байлау не деп аталады? 3.Көркем шығарманы қорытындылайтын компонентті ата. 4.Асан атына қандай сөз қосылып, аты аңызға айналған?5.Асанқайғының әкесінің аты кім?6.Асан қайғы қай ханның ақылшысы болған?7.«Сарыарқаның маусымы» деп қай жерге сын айтты? Ширату жаттығуы. Ұ. Сөйлемді аяқтау арқылы сабақ мақсатын ашады. 1.Адамның ойы мен пікірі сан қилы. Адам өз ойын үнемі ауызша айтатын мүмкіндік туа бермейді, сол кезде адам өзінің пікірін, мақсатын, шартын, себебін жеткізу үшін ... . 2.Басқа адамның сөзін тыңдай білу де өнер, сондықтан оның айтпақ ойын түсіну үшін ... . |
А3 бет, маркер, таратпа материалдар |
|
|
Сабақтың ортасы 4 мин 10 мин 10 мин 7 мин 2 мин |
1-тапсырма. Т. Бейнематериал көрсету. Сұрақ: Асан қайғы шынайы өмірдегі осы ақпаратқа қандай пікір айтар еді деп ойлайсыз? Өз сөзіңізбен салыстыра бағалаңыз. Топтарға тапсырма: 1-топ: Асан қайғының Арал теңізіне заманауи сыны 2-топ: Асан қайғының Семей полигонына заманауи сыны 3-топ: Каспий теңізіне заманауи сыны Дискрипторлар:
2-тапсырма. Ж.Ж. «Табиғат – тал бесігім» тақырыбында дескрипторлар: 1 деңгей сурет салады 2 деңгей өлең жазады 3 деңгей сыни хабарлама жазады 3-тапсырма. Т. «ХХІ ғасыр. Асан қайғының жерге айтқан сындары» тақырыбында аңыз әңгіме жазыңыз. Дескрипторлар:
Сергіту сәті. Ұ. Асан қайғы аралады қазақ жерін, Мінген көлігі Желмая түйе дермін. Аралап, шырайлы жер өлкесін, Бірсыпыра жерге баға бердің. Асанқайғы аралап таңғалыпты, Ақындар жырға қосып, ән салыпты. Жеріне қойған бағасының Болжамына халықтар таңғалыпты. Бабамыздың жері құтты мекен, Бағасын Асанқайғы берген екен. Баянауыл тауын көргенде, Баянауылды өзіне жайлау еткен. |
www.mediakurs.kz/kz/video/329-aral_tengizi.
|
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
4-тапсырма. Ж.Ж. Ой толғау. «Мен болашаққа нулы, сулы, табиғаты көркем Қазақстанды мұра етемін» Тіл көркемдігі арқылы: 1. Стильдік қолданысы
Үйге тапсырма: Ғалымдардың зерттеулерімен танысу. Кері байланыс. Шығу билеті.
|
|
|
|
Қосымша мәлімет |
|
Қосымша мәлімет |
|
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
|
|
Сабақ құрастыру барысында өткен сабақты қайталау мақсатында сөзжұмбақ тапсырмасын, сыныптағы оқушылардың деңгейіне қарай 2-тапсырмадағы жаттығуды бағыттадым. |
Смайликтер, от шашу. Жарайсың! Дұрыс! Керемет! |
Тарих, қазақ тілі. АКТ: бейнематериал көрсету. Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы сияқты ұлттық немесе жалпыадамзаттық құндылықтарға баулу. |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|
|
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз

















