Ел болашағы жастардың қолында
|
Бөлім: |
11- тақырып. «Мәңгілік елдің нұрлы жолы» Н. Ә. Назарбаев «Қазақстан жолы» (үзінді) |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
1-2-сабақ. Ел болашағы жастардың қолында |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.4.1-орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау. 8.4.1.1-мәтіндердің
жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала жазу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Мәтіндердің тақырыбы мен идеясын талдайды, шағын мақала жазады, талғаулы салалас құрмалас сөйлемдерді құрастырады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. |
Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Мұғалім ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін «Шаттық шеңберін» құрады. Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер тілейді. Қызығушылықты ояту. Оқушылардың жаңа сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты ой шақыру сұрақтарын қояды: • «Жолдау» деген не? • Жолдаудың негізгі мақсаты қандай? (1-тапсырма) |
Мақсаты: Оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады Тиімділігі: Оқушылар жақсы сөздер айту арқылы жақындасады, көңіл-күйлерін көтереді. |
Интерактивті тақта |
||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
Айтылым. Жазылым. Қанатты сөздерді жазу. Сөздердің біреуін тақырып ретінде алып, ой бөлісу. Ойбөліске қойылатын талаптар: —тақырыптан ауытқымау; —регламент сақтау; —сөз әдебін сақтау; —тіл сауаттылығы; —өзіндік ойы мен көзқарастарын жүйелі жеткізу (2-тапсырма). |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Интерактивті тақта |
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
c |
С Тыңдалым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды. Айтылым. Дұрыс айту үшін ауызша жаттығу жүргізеді. |
Бас бармақ
|
|
||
|
Мәтінмен жұмыс. Оқылым. Оқулықтағы 3-тапсырманы орындатады |
Мәтінді оқиды. Мәтіннің идеясын анықтайды. |
Өзара бағалау |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. Сызба |
||
|
Тілдік бағдар. Мұғалім оқушыларға талғаулы салалас құрмалас сөйлемдерді меңгертеді. Грамматикалық тақырып туралы мағлұмат береді, мысалдар келтіреді. |
|
Оқулық |
|||
|
Жазылым. Оқулықтағы 4 - тапсырманы орындатады. |
Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қойып, сөйлемді жазады. Не себепті қосымшаларды қойғандарын түсіндіреді. |
Өзара бағалау |
|
||
|
Тыңдалым. Айтылым. 5 - тапсырманы орындатады. |
Мәтінді тыңдайды. Мәтіндегі жастарға арналған сөзді монолог түрінде баяндайды. |
Дескриптор: - мәтінді түсінеді; - мәтінді баяндайды |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. |
||
|
Оқылым. Оқулықтағы 8 - тапсырманы орындатады |
Мәтіндегі ақпараттың дұрыстығын көрсетіп, ойларын айтады. |
Бас бармақ |
Оқулық |
||
|
Жазылым. Оқулықтағы 6, 9-тапсырманы орындатады. |
Шылауларды пайдаланып және берілген сөйлемдерді жалғастырып, талғаулы салалас сөйлем құра |
Бас бармақ |
|
||
|
Сергіту сәті. «Қар кесектері» ойынын ұйымдастырады. |
Әр оқушы ақ қағазға тақырыпқа қатысты бір сөзден жазып, умаждап бір-біріне лақтырады, кім қандай сөзді қағып алады, сол сөзді қатыстырып, 2 не 3 сөйлем құрайды. |
Мадақтау |
Ақ парақтар |
||
|
Мәтінсоңы жұмыс. Жазылым. Оқулықтағы 7-тапсырманы орындатады. Түсінгендерін айтқызады. |
Мәтін бойынша «Қос жазба» күнделігін толтырады. Түсіндіреді. |
Өзара бағалау |
Оқулық |
||
|
Мұғалім жаңа тақырыпты бекіту үшін «Елдің болашағы жастардың қолында» деген тақырыпта мақала жаздырады. |
Өзара бағалау |
|
|||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия |
Рефлексия: «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Формативті бағалау. Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни, «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». |
|
||
|
Үйге тапсырма |
8-тапсырма |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ : "Ел болашағы жастардың қолында "
Ел болашағы жастардың қолында
|
Бөлім: |
11- тақырып. «Мәңгілік елдің нұрлы жолы» Н. Ә. Назарбаев «Қазақстан жолы» (үзінді) |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
1-2-сабақ. Ел болашағы жастардың қолында |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.4.1-орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау. 8.4.1.1-мәтіндердің
жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала жазу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Мәтіндердің тақырыбы мен идеясын талдайды, шағын мақала жазады, талғаулы салалас құрмалас сөйлемдерді құрастырады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. |
Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Мұғалім ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін «Шаттық шеңберін» құрады. Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер тілейді. Қызығушылықты ояту. Оқушылардың жаңа сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты ой шақыру сұрақтарын қояды: • «Жолдау» деген не? • Жолдаудың негізгі мақсаты қандай? (1-тапсырма) |
Мақсаты: Оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады Тиімділігі: Оқушылар жақсы сөздер айту арқылы жақындасады, көңіл-күйлерін көтереді. |
Интерактивті тақта |
||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
Айтылым. Жазылым. Қанатты сөздерді жазу. Сөздердің біреуін тақырып ретінде алып, ой бөлісу. Ойбөліске қойылатын талаптар: —тақырыптан ауытқымау; —регламент сақтау; —сөз әдебін сақтау; —тіл сауаттылығы; —өзіндік ойы мен көзқарастарын жүйелі жеткізу (2-тапсырма). |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Интерактивті тақта |
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
c |
С Тыңдалым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды. Айтылым. Дұрыс айту үшін ауызша жаттығу жүргізеді. |
Бас бармақ
|
|
||
|
Мәтінмен жұмыс. Оқылым. Оқулықтағы 3-тапсырманы орындатады |
Мәтінді оқиды. Мәтіннің идеясын анықтайды. |
Өзара бағалау |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. Сызба |
||
|
Тілдік бағдар. Мұғалім оқушыларға талғаулы салалас құрмалас сөйлемдерді меңгертеді. Грамматикалық тақырып туралы мағлұмат береді, мысалдар келтіреді. |
|
Оқулық |
|||
|
Жазылым. Оқулықтағы 4 - тапсырманы орындатады. |
Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қойып, сөйлемді жазады. Не себепті қосымшаларды қойғандарын түсіндіреді. |
Өзара бағалау |
|
||
|
Тыңдалым. Айтылым. 5 - тапсырманы орындатады. |
Мәтінді тыңдайды. Мәтіндегі жастарға арналған сөзді монолог түрінде баяндайды. |
Дескриптор: - мәтінді түсінеді; - мәтінді баяндайды |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. |
||
|
Оқылым. Оқулықтағы 8 - тапсырманы орындатады |
Мәтіндегі ақпараттың дұрыстығын көрсетіп, ойларын айтады. |
Бас бармақ |
Оқулық |
||
|
Жазылым. Оқулықтағы 6, 9-тапсырманы орындатады. |
Шылауларды пайдаланып және берілген сөйлемдерді жалғастырып, талғаулы салалас сөйлем құра |
Бас бармақ |
|
||
|
Сергіту сәті. «Қар кесектері» ойынын ұйымдастырады. |
Әр оқушы ақ қағазға тақырыпқа қатысты бір сөзден жазып, умаждап бір-біріне лақтырады, кім қандай сөзді қағып алады, сол сөзді қатыстырып, 2 не 3 сөйлем құрайды. |
Мадақтау |
Ақ парақтар |
||
|
Мәтінсоңы жұмыс. Жазылым. Оқулықтағы 7-тапсырманы орындатады. Түсінгендерін айтқызады. |
Мәтін бойынша «Қос жазба» күнделігін толтырады. Түсіндіреді. |
Өзара бағалау |
Оқулық |
||
|
Мұғалім жаңа тақырыпты бекіту үшін «Елдің болашағы жастардың қолында» деген тақырыпта мақала жаздырады. |
Өзара бағалау |
|
|||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия |
Рефлексия: «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Формативті бағалау. Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни, «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». |
|
||
|
Үйге тапсырма |
8-тапсырма |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз
өздікпен
жұмыс. Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа
сөздерді «Сандық ашу» әдісі арқылы таныстырады. Оларды оқиды,
оқушыларға қайталатады. Аудармасын жаздыртады.

