Қысқа мерзімді жоспар
|
ҰМЖтарауы: 8.4.Өсу және даму |
Мектеп: № 271 орта мектеп |
|
|
Күні :18.04.2019ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Абдуллаева Айгул |
|
|
Сынып: 8 ә |
Қатысқандар саны: 27 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақ тақырыбы:Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула,гасртула,нейрула. Ұлпалар мен мүшелердің дифференциялануы.Органогенез. |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.2.3.1 Эмбрионалдық даму кезеңдерін сипаттау 8.2.3.2 Әртүрлі ұрық жапырақшаларының қалыптасатын ұлпалар мен мүшелердің дифференциялануын сипаттау. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Эмбрионалдық даму кезеңдерін түсінеді, әртүрлі ұрық жапырақшаларының қалыптасатын ұлпалар мен мүшелердің дифференциялануын сипаттайды Оқушылардың басым бөлігі: Әртүрлі ұрық жапырақшаларынан қалыптасатын ұлпалар мен мүшелерді атайды Кейбір оқушылар: Әртүрлі ұрық жапырақшаларынан қалыптасатын ұлпалар мен мүшелерді ажыратып, ұлпалар мен мүшелер қалыптасатын әртүрлі ұрық жапырақшаларын ажыратады. |
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
|
Ойлау дағдысы: |
Білу және түсіну ,қолдану |
|
|
әТілдік мақсаттар |
Тілдік дағдылар: тапсырманы оырндау барысында оқушылар оқулықтағы мәтінемен танысады,топтық жұмыс барысында оқушылар бір-бірінің пікірлерін тыңдайды,тапсырмаларды орындау барысында оқушылардың назары ғылымилыққа аударылады тыңдалым, айтылым дағдылары қалыптасады. Сөз тіркестері:Бластула, гаструла, нейрула, бластомерлер, зигота,органогенез,эмбриогенез,онтогенез,органогенез ,постэмбриогенез ,филогенез термин сөздерімен танысып анықтамасын айтады |
|
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||
|
1.Эмбриогенез барлық ағзаларда бірдей боладыма? 2.Неліктен органогенезде мүшелердің дамуы қоршаған ұлпалар ,химиялық заттарға әсер етеді?,,,,,,, |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Денсаулықты сақтауды азаматтық жауапкершілікті, ашықтық пен ынтымақтастықты қалыптастыру. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Медицина, химия |
|
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Ағзалардың жеке даму кезеңдер жайлы тусініктері бар |
|
|
Сабақ барысы |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
§ 48 Ашық тұқымды және жабық тұқымды өсімдіктердің тіршілік циклі Сұрақ – жауап әдісі Оқушыларды санау арқылы топтарға бөліп аламыз І- топ“Бластула”, ІІ- топ “Гаструла”, ІІІ-топ ”Нейрула” топтарына бөлу. Топтар атына байланысты өз ойларын айтады. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы |
Термин сөздер
Эмбриология ғылымының тарихы 1. Эмбриология ғылымының негізін салған ғалым К.Бэр «Ұрықтық ұқсастық заңын» ашты. 2. «Ұрық жапырақшаларының» теориясының негізін қалаған – А.О.Ковалевский. 3. Биогенетикалық заңның авторлары Ф.Мюлер және Э.Геккель
Эмбриогенездің негізгі сатыларының сызбасы Зигота → Бөлшектену → Бластула → Гаструла → Нейрула → Органогенез
Топтық жұмыс: Мәтінмен жұмыс І- топ “Бластула” Эмбриология ғылымының тарихы ІІ- топ “Гаструла” Эмбриогенездің негізгі кезеңдері ІІІ- топ”Нейрула Мүшелер мен ұлпалардың түзілуі Бағалау «Екі жұлдыз бір ұсыныс» Сәйкестендіру тест жұмысы. 1.Бластула А)Сыртқы қабаты Жауабы: 2.Гластула В)Үш қабатты ұрық 1.Д 3.Нейрула С)Ішкі қабаты 2.Ж 4.Эктодерма Д)Бір қабатты ұрық 3.В 5.Энтодерма Е)Ортаңғы қабаты 4.А 6.Мезодерма Ж)Екі қабатты ұрық 5.С 6.Е
Жеке жұмыс: кестені толтыру Ұрықтың дамуындағы қабаттарды толтыру
Тест жұмысы 1.Ұрықтанған жұмыртқа жасушасы. А.Зигота В.Бластула С.Бластомер Д.Нейрула 2.Гаплоидты хромосома жиынтығы бар аналық және аталық жыныс жасушалары ядроларының қосылуы. А.Конвюгация В.Ұрықтану С.Редукция Д.Делеция 3.Организмдердің жеке дамуы. А.Филогенез В.Гаметогенез С.Онтогенез 4.Ұрықтық жасушаның дамуы. А.Эмбриогенез В.Онтогенез С.Овогенез Д.Диакинез 5.Биогенетикалық заңдылық авторы. А.Ч.Дарвин В.Ф.Мюллер,Э.Геккелв. С.Ж.Б.Ламарк Д.К.Линней 6. Метозды бөліне нәтижесінде пайда болған бөлшектер? А.Бластула В.Зигота С.Бластомер Д.Нейрула 7.Организмнің жұмыртқа қабығын жарып шыққаннан кейінгі дамуы А.онтогонез В.эмбриогенез С.филогенез Д.органогенез 8.Ұрық жапырақшаларының саны А.3 В.2 С.1 Д.5 9.Тірі ағзалардың эмбриондық дамуы кезінде өзінің тарихи дамуын қысқаша қайталауы А.Эмбригенез В. Филогенез С. Онтогенез Д Постэмбриогенез 10. Ұрықтанған жасушаның бөлшектенуінде қандай сандар тиесілі А. 8-16-32-64 В. 3-6-9-12 С. 1-5-7-10 Д 2-4-5-7
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия Кері байланыс
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: АБДУЛЛАЕВА АЙГУЛЬ КОЖАХМЕТОВНА Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ " Эмбрионалдық даму кезеңдері "
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ашық сабақ " Эмбрионалдық даму кезеңдері "Материал туралы қысқаша түсінік
8 сынып оқушыларына арналған
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді жоспар
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














