«Ғажайып математикаеліне саяхат »
Білім саласы; Таным.
Ұйымдастыру оқу іс - әрекеті: Қарапайым математикалық түсініктерін қалыптастыру.
Мақсаты: 10 көлемінде сандық есептеуге үйренеді. Сандарды тура және кері санайды. Балалардың тілін дамиды, тапқырлыққа, ізденімпаздыққа тәрбиеленеді.
Әдіс тәсілі: түсіндіру, сұрақ - жауап, сергіту сәті, « чупер » дидактикалық ойыны, интерактивті ойындар .
Құрал жабдық ретінде интерактивті тақта , ноутбуг .
ҰОҚ құрылымы : Шаттық шеңбері
Сан жетпейді десеміз
Ұлдарда көп ,қыздарда көп
Апайлар да мұнда көп
Әне аю, Әне лақ
Бәрі жақсы,бірдей ақ
Тату болсақ бәріміз
Жарқырайды тобымыз!
- Саламатсыздар ма, қонақтар!
Балалар бүгінгі күніміз жақсы болсын, орнымызға отырайық.
Ұйымдастырушылық ізденіс кезеңі.
- Балалар, мен сендерге құр қол келген жоқпын
Мына шарларды ала келдім.
- Бір жылда неше мезгіл бар?
- Төрт мезгіл. Кәне, атап шығайық... (қыс, көктем, күз, жаз)
Бұл шарлардың түсі де сол төрт мезгілді белгілейді.
Мына шардың түсі қандай?(ақ)
- Бұл шардың түсі қай мезгілді білдіреді?
Қыс. қыста жер қандай болады (ақ)
Сары шарды көрсету
Бұл түс қандай жыл мезгілін білдіреді.(күз)
- Себебі күзде ағаштардың жапырақтары сарғайып жерге түседі.
Жер беті сары кілемге ұқсайды.
Жасыл шарды көрсету.
Бұл түс шөптердің түсі сияқты.
- Табиғат көктемде оянып, жер беті жасыл шөпке толады..
Ағаштар бүршік жара бастайды.(көктем)
Қызыл шарды көрсету.
- Қызыл түс қандай жыл мезгілін білдіреді.?
Қай уақытта гүлдер қызыл түске боялады?.(жаз)
- Балалар, түстерін білдік, енді сиқырлы шардың ішінде не бар екенін білгілерің келе ме? Кәне, шарды кім жарады.
Бір бала шығып шарды жарады, Балалар, бізге тапсырмалар берілген, осы тапсырманы дұрыс орындасаңдар, мына сиқырлы кілемшеге отырып «Ғажайып математика» еліне саяхатқа барамыз
1 - тапсырма. 1 - ден 10-ға дейін тура және кері санау.
2 - тапсырма. Дидактикалық ойын. Сандардың көршісін табу. «Жоғалған сан».
3 - тапсырма. Логикалық есептер
2. Ағашта 5құс отыр, оның 2 - уі ұшып кетті, ағашта қанша құс қалды?
3. Себетте 2 алма, табақта 3 алма қосқанда барлығы болады неше алма
Қандай пішіндер пайда болды ?Ендеше кеттік аттанайық балалар саяхатқа.
Балалар: Тіктөртбұрыш, төртбұрыш, үшбұрыш
Тәрбиеші: Шуақ шашқан күнге ұқсаймын көбірек, менің атым (дөңгелек)
Барлық шатыр ұқсайды тек өзіме, бірден білер құлақ асқан сөзіме. (үшбұрыш)
Теледидар таныс екен баршаға, ал пішінім ұқсайды ғой (шаршыға)
Балалар, геометриялық пішіндерді ажырата білсек, енді «Ғажайып математика» еліне саяхатқа баратын кілемшемізбен ғажайып математика еліне саяхатқа шығайық.
Қараңдаршы, балалар, қандай әдемі кілемшелер жасадыңдар.
- Міне ,балалар біз ғажайып саяхат еліне келдік, бізді мұнда сиқырлы сандықша күтіп тұр екен. Сандықшаны ашып ,ішінен түрлі суреттерді алады.Оны балаларға таратады.
Суреттер: сүт, шелекпен су, жапырақ, тары, сағыздар, жұмыртқа. Суреттер бойынша ертегіні табу. Мақта қыз бен мысық ертегісі желісінде оқу қызмеьтін жалғастыру.
Бір баланы шақырып QR код арқылы жасырын бейнені ашу , ертегіден үзінді қарату.
_Ендеше балалар осы жолы біздер мысыққа тапсырмалар орындау арқылы көмектесе аламыз.
-
Сәйкес санды тап
-
Артық, кем, тең
Сергіту сәті:
«Бала, бала, балапан» әні: Бір серігіп алайық
-
Артығын тап
-
Лабиринт
Тақтада дидактикалық ойын «Чупер»
Екі команда жарысы
Шарты: Бір- бірден тақтаға жапсырылатын суреттер ішінен тәттілерді пішіні, түсі немесе саны бойынша тез табу.
Қорытынды:
Геометриялық пішіндерді кілемшеге орналастырдық.
1 - ден 10 - ға дейін тура және кері санадық.
Балалар кілемшеге отырып «Ғажайып математика» еліне саяхатқа барған ұнадыма?
- Жарайсыңдар, балалар, бәріміз келген қонақтармен қоштасайық.
Рефлексия: Алдарыңызда жатқан ертегі кейіпкерлеріне қарап сабақ ұнаса жағымды кейіпкерді таңдаңыздар, ал сабақ ұнамаса жағымсыз кейіпкерді таңдаңыздар.
- Ал менен немесе мысықтан алғыс ретінде сіздерге мына кішкене сыйлықты қабыл алыңыздар .
Көріскенше күн жақсы,
Сау саламат болайық.
- Балалар, біз бүгін геометриялық пішіндерді ажыраттық және кілемшеге орналастырдық.
Білуі қажет: Сандарды тура және кері санау, тапқырлыққа,логикалық ойлай білуге.




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ " Ғажайып математика еліне саяхат"
Ашық сабақ " Ғажайып математика еліне саяхат"
«Ғажайып математикаеліне саяхат »
Білім саласы; Таным.
Ұйымдастыру оқу іс - әрекеті: Қарапайым математикалық түсініктерін қалыптастыру.
Мақсаты: 10 көлемінде сандық есептеуге үйренеді. Сандарды тура және кері санайды. Балалардың тілін дамиды, тапқырлыққа, ізденімпаздыққа тәрбиеленеді.
Әдіс тәсілі: түсіндіру, сұрақ - жауап, сергіту сәті, « чупер » дидактикалық ойыны, интерактивті ойындар .
Құрал жабдық ретінде интерактивті тақта , ноутбуг .
ҰОҚ құрылымы : Шаттық шеңбері
Сан жетпейді десеміз
Ұлдарда көп ,қыздарда көп
Апайлар да мұнда көп
Әне аю, Әне лақ
Бәрі жақсы,бірдей ақ
Тату болсақ бәріміз
Жарқырайды тобымыз!
- Саламатсыздар ма, қонақтар!
Балалар бүгінгі күніміз жақсы болсын, орнымызға отырайық.
Ұйымдастырушылық ізденіс кезеңі.
- Балалар, мен сендерге құр қол келген жоқпын
Мына шарларды ала келдім.
- Бір жылда неше мезгіл бар?
- Төрт мезгіл. Кәне, атап шығайық... (қыс, көктем, күз, жаз)
Бұл шарлардың түсі де сол төрт мезгілді белгілейді.
Мына шардың түсі қандай?(ақ)
- Бұл шардың түсі қай мезгілді білдіреді?
Қыс. қыста жер қандай болады (ақ)
Сары шарды көрсету
Бұл түс қандай жыл мезгілін білдіреді.(күз)
- Себебі күзде ағаштардың жапырақтары сарғайып жерге түседі.
Жер беті сары кілемге ұқсайды.
Жасыл шарды көрсету.
Бұл түс шөптердің түсі сияқты.
- Табиғат көктемде оянып, жер беті жасыл шөпке толады..
Ағаштар бүршік жара бастайды.(көктем)
Қызыл шарды көрсету.
- Қызыл түс қандай жыл мезгілін білдіреді.?
Қай уақытта гүлдер қызыл түске боялады?.(жаз)
- Балалар, түстерін білдік, енді сиқырлы шардың ішінде не бар екенін білгілерің келе ме? Кәне, шарды кім жарады.
Бір бала шығып шарды жарады, Балалар, бізге тапсырмалар берілген, осы тапсырманы дұрыс орындасаңдар, мына сиқырлы кілемшеге отырып «Ғажайып математика» еліне саяхатқа барамыз
1 - тапсырма. 1 - ден 10-ға дейін тура және кері санау.
2 - тапсырма. Дидактикалық ойын. Сандардың көршісін табу. «Жоғалған сан».
3 - тапсырма. Логикалық есептер
2. Ағашта 5құс отыр, оның 2 - уі ұшып кетті, ағашта қанша құс қалды?
3. Себетте 2 алма, табақта 3 алма қосқанда барлығы болады неше алма
Қандай пішіндер пайда болды ?Ендеше кеттік аттанайық балалар саяхатқа.
Балалар: Тіктөртбұрыш, төртбұрыш, үшбұрыш
Тәрбиеші: Шуақ шашқан күнге ұқсаймын көбірек, менің атым (дөңгелек)
Барлық шатыр ұқсайды тек өзіме, бірден білер құлақ асқан сөзіме. (үшбұрыш)
Теледидар таныс екен баршаға, ал пішінім ұқсайды ғой (шаршыға)
Балалар, геометриялық пішіндерді ажырата білсек, енді «Ғажайып математика» еліне саяхатқа баратын кілемшемізбен ғажайып математика еліне саяхатқа шығайық.
Қараңдаршы, балалар, қандай әдемі кілемшелер жасадыңдар.
- Міне ,балалар біз ғажайып саяхат еліне келдік, бізді мұнда сиқырлы сандықша күтіп тұр екен. Сандықшаны ашып ,ішінен түрлі суреттерді алады.Оны балаларға таратады.
Суреттер: сүт, шелекпен су, жапырақ, тары, сағыздар, жұмыртқа. Суреттер бойынша ертегіні табу. Мақта қыз бен мысық ертегісі желісінде оқу қызмеьтін жалғастыру.
Бір баланы шақырып QR код арқылы жасырын бейнені ашу , ертегіден үзінді қарату.
_Ендеше балалар осы жолы біздер мысыққа тапсырмалар орындау арқылы көмектесе аламыз.
-
Сәйкес санды тап
-
Артық, кем, тең
Сергіту сәті:
«Бала, бала, балапан» әні: Бір серігіп алайық
-
Артығын тап
-
Лабиринт
Тақтада дидактикалық ойын «Чупер»
Екі команда жарысы
Шарты: Бір- бірден тақтаға жапсырылатын суреттер ішінен тәттілерді пішіні, түсі немесе саны бойынша тез табу.
Қорытынды:
Геометриялық пішіндерді кілемшеге орналастырдық.
1 - ден 10 - ға дейін тура және кері санадық.
Балалар кілемшеге отырып «Ғажайып математика» еліне саяхатқа барған ұнадыма?
- Жарайсыңдар, балалар, бәріміз келген қонақтармен қоштасайық.
Рефлексия: Алдарыңызда жатқан ертегі кейіпкерлеріне қарап сабақ ұнаса жағымды кейіпкерді таңдаңыздар, ал сабақ ұнамаса жағымсыз кейіпкерді таңдаңыздар.
- Ал менен немесе мысықтан алғыс ретінде сіздерге мына кішкене сыйлықты қабыл алыңыздар .
Көріскенше күн жақсы,
Сау саламат болайық.
- Балалар, біз бүгін геометриялық пішіндерді ажыраттық және кілемшеге орналастырдық.
Білуі қажет: Сандарды тура және кері санау, тапқырлыққа,логикалық ойлай білуге.




шағым қалдыра аласыз













