Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ : Қала мен ауыл
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Ортақ тақырып: |
Бізді қоршаған орта |
|||
Мектеп: |
Қабылбек Сарымолдаев атындағы №12 ЖББМ |
|||
Күні:9.12.19ж |
Мұғалімнің аты-жөні : Бейсебаева Толқын Лесбековна |
|||
Сынып:1 Пәні: Дүниетану |
Қатысқандар:19 |
|
||
Сабақтың тақырыбы: |
Қала мен ауыл |
|||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
1.1.3.1 өз мекенжайын атау және елді мекенінің географиялық орналасқан жерін сипаттау 1.2.1.1 жергілікті белгілер бойынша көкжиек тұстарын анықтау 1.1.3.2 өзі тұратын елді мекеннің басты көшесін,ғимараттарын және көрнекі жерлерін сипаттау |
|||
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар:Дереккөздерге қарапайым сұрақтар қоя алады,тұратын көшесін,жерін сипаттап, айта алады. Оқушылардың басым бөлігі: Өзінің тұратын қаласын,ауылын,көрікті жерлерін тұратын жерін,көшесін сипаттай алады. Кейбір оқушылар:Өз қаласының көрікті жерлерінің атауларын сипаттап 3-4 сөйлем көлемінде әңгімелей алады,картадан өзі тұратын жерді (жақын қаланы) көрсете алады. |
|||
Бағалау критерийі |
|
|||
Тілдік мақсаттар: |
Тірек сөздер: қала-город-promt, Ауыл-село-village Пәнге тән лексика мен терминология: жергілікті,ғимарат, мекен Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: табиғат, карта, көкжиек Талқылауға арналған сұрақтар: -табиғат дегеніміз не?табиғатқа нелер жатады? -өзің тұратын мекен –жайыңды білесің бе? -ауыл мен қаланың айырмашылығы қандай? |
|||
Құндылықтарды дарыту: |
ұжымдық, жауапкершілік,ынтымақтастық. |
|||
Пәнаралық байланыстар: |
жаратылыс тану,өзін-өзі тану,бейнелеу.
|
|||
АКТ қолдану дағы дағдылары: |
әр түрлі бейне таспалар,суреттер. |
|||
Алдыңғы бөлім: |
Көкжиек және оның тұстарын жатқа айтады және жаза алады. Өзінің тұратын мекен-жайын айтып береді. |
|||
Сабақ барысы: |
||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы:
5мин
|
.«Түсінік себеті» әдісі
|
|
||
Сабақтың ортасы: |
“Венн диаграммасы” Қала мен ауылды салыстырады. 1. Қала ауыл Дескриптор: 1.Суреттегі елді мекендердің атауын жазады; 2. Ауыл мен қаланың айырмашылығын табады. 3.Ауыл мен қаланың ортақ қасиеттерін таба алады. ҚБ «Басбармақ әдісі»
2.Жұптық жұмыс Жетекші сұрақтар «Қала мен ауылды қалай анықтадыңдар?» «Қала мен ауылдың қандай ұқсастығы бар?» “Кімдерді қалалық деп атайды?» “Ауыл тұрғындары немен айналысады?» Сенің қайда тұрғың келеді? Қала және ауыл туралы ақпаратпен толықтырылады. Олар күнделікті өмірден мысал келтіреді. Оқушылардың назарын қалада театрлар,фабрикалар,зауыттар,ойын-сауық орталықтары бар екеніне назар аударады. Дескриптор: 1.Тұрғылықты жерінің географиялық орнын түсіндіреді. 2.Зерттеу нысанын таңдайды. 3.Нысан бойынша қажетті ақпарат жинайды. Сергіту сәті: Еркiн ұста денеңдi, Тарсылдатпай едендi Орнымыздан тұрып ап Жүгiрейiк бiр уақ. Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш. Аяқты алға созайық Тiк көтерiп, қозғайық. Тым сылбыр да болмайық Алға қарай озбайық. 3.Топпен жұмыс. Мәдениет орындарында тәртіп және тазалық сақтау, жолдардағы қауіпсіздік туралы әңгіме өткіземін. Қажетті көшелерді іздеудің қазіргі заманғы тәсілдері-жергілікті жер сұлбасы,навигатор және т.б.әңгімелеп береді. Дескриптор: -жиналған ақпарат бойынша сурет салады немесе кесте толтырады; -.өзінің тұрғылықты жерінің географиялық нысандарын атайды ҚБ «Басбармақ әдісі»
|
Себет, қала,ауыл суреттер, магнитті тақта.
Компьютер, қала және ауыл суреттері ,қала және ауыл туралы таныстырылым. Оқушылар тұратын ауылдағы орталық көшенің фотосуреттері Сергіту жаттығуы жазылған парақша, қала мен ауыл тұрғындарының жүрісі суреттер
.
|
||
Сабақтың соңы: 10мин |
.1. Ауылға қатысты бірнеше сөздер, қалаға байланысты бірнеше сөздерге мысал келтір. 2. “Мен болашақта ...... тұрғым келеді” деген сөйлемнен басталатын шағын әңгіме құрастыр. 3. Өздері тұратын елді мекеннің мәдени орындары туралы әңгімелейді
Кері байланыс: “Менің үйім” ойыны арқылы сабақ бойынша алған білімдерін көрсетеді. Үйдің шатыры: түсіндім Үйдің қабырғалары: көмек керек Үйдің төменгі бөлігі: түсінбедім |
Суреттер |
||
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 1.Өзің қоршаған ортаны бейнеле. 2. Суреттерді боя 3. Әр түрлі пазылдар таратылады, ондағы суреттерді тауып, ажыратып әңгімелейді |
Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||
|
|
Сынып санитарлық-гигиеналық ережелерді сақтау. АКТ (интерактивті тақта) жұмыстарының пайдалану ережесі. Оқушылардың өзара қатынасын үнемі бақылау. |
||
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1. 2. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім? 1. 2. |