Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2. Кинематика |
Мектеп: В.Комаров атындағы №7 жалпы орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Каримбаева Ж.Ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қисықсызықты қозғалыс, материялық нүктенiң шеңбер бойымен бiрқалыпты қозғалысы. Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
9.2.1.14 – сызықтық және бұрыштық жылдамдықты байланыстыратын өрнекті есептер шығаруда қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
1.Сызықтық және бұрыштық жылдамдық туралы білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2. Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтардың формулаларын есептер шығаруда қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3. Шеңбер бойымен қозғалыс кезіндегі жол мен орын ауыстыруды анықтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, колдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Сызықтық және бұрыштық жылдамдық туралы біледі. 2. Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтардың формулаларымен есептер шығара алады. 3. Шеңбер бойымен қозғалыс кезіндегі жол мен орын ауыстыруды анықтай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: сызықтық жылдамдықтар, бұрыштық жылдамдықтар, бұрылу бұрышы, радиан. Диологқа және жазуға қажетті сөз тіркестері: Сызықтық жылдамдық .... Бұрыштық жылдамдық .... Бұрылу бұрышы.... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарытуда оқушыларға оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, есептеуге, топтастыруға, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Есептеу кезінде математика пәнімен байланыстыру Шеңбер сызу арқылы сызу пәнімен байланыстыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
5- сыныптың математика курсынан шеңбер, радиус, уақыт ұғымдарымен таныс. 7-сыныптың физика курсынан жылдамдық, жол, орын ауыстыру шамаларымен таныс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық: «Шаттық шеңбері» Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын аудару. Топқа бөлу: «Қағаз қиындылары» І топ: «Сызықтық жылдамдық» ІІ топ : «Бұрыштық жылдамдық» ІІІ топ : «Бұрылу бұрышы» «Нөмірленген кісілер» әдісі Үй тапсырмасын тексеру, өткенге шолу жасау Оқушыларға 1-ден 7-ге дейінгі сандарды оқушылардың артына жапсырамын. Нөмірленген оқушылар тиісті нөмірдегі сұрақтарға жауап береді 1.Қандай жылдамдықты сызықтық жылдамдық деп аталады? Ол қалай бағытталған? Формуласы қандай? 2.Бұрыштық жылдамдық деген не? Оның формуласы қандай ? 3. Период пен жиілік арасында қандай байланыс бар? 4. Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар арасында қандай қатынас бар? 5. Шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалыс деп қандай қозғалысты айтады? 6. Айналу периоды деген не? Ол қандай бірлікпен өлшенеді? 7.Айналу жиілігі деген не? Оның өлшем бірлігі қандай? 8.Шеңбер бойымен толық бір айналым неге 2π рад-ға тең болады? 9. Дескриптор: -Сызықтық және бұрыштық жылдамдық туралы анықтаманы айтады. -Формуланы біледі, мысалдармен дәлелдейді алады. -Айналу периоды мен айналу жиілігінің анықтамасын айтады, өлшем бірлігін біледі. -Шеңбер бойымен қозғалысты түсінеді. ҚБ Мұғалімнің кері байланысы «Керемет! Жарайсың! Жақсы!» |
«Шаттық шеңбері» әдісі Қиынды қағаздар таңдау арқылы топқа бөлу «Нөмірленген кісілер» әдісі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 24 мин |
Мұғалімнің бүгінгі сабаққа қысқаша шолуы. «Конверттегі есептер» әдісі 1-тапсырма. Топтық жұмыс. Әр топтан бір оқушы шығып, бір конверт таңдап алады, топ болып есепті шығарады. Өзара пікір алмасады. 1 топқа 1.Дене радиусы 50 м шеңбер доғасының бойымен қозғалады. Оның 10 с ішіндегі бұрылу бұрышы 1,57 радианға тең екені белгілі. Дене қозғаласының сызықтық жылдамдығын мен жүрген жолын табыңдар. 2. Айнымалы станок платформасының айналу периоды 1/15 минутқа тең. Айналу осінен 20 дм қашықтықтағы платформаның шеткі нүктелерінің сызықтық жылдамдықтарын анықтаңдар. 2 топқа 1.Дененің айналу периодын 10 с-қа тең деп алып, оның 10 с ішіндегі бұрыштық жылдамдығы мен бұрылу бұрышын есептеп шығарыңдар. 2. Материялық нүкте радиусы 50 см шеңбер бойымен бірқалыпты қозғала отырып, 10 с ішінде оның ұзындығының жартысын жүріп өтті. Осы нүкте қозғалысының сызықтық жылдамдығын анықтаңдар. 3 топқа 1.Егер автокөліктің радиусы 30 см доңғалағы 1с ішінде 10 айналым жасаса, оның қозғалыс жылдамдығы қандай? 2. 50 с ішінде 4 рад/с бұрыштық жылдамдыққа ие болған дөңгелек қанша айналым жасайды? Дескриптор: -Есептің берілгенін түсініп, шартын құрады. - Өлшем бірлікті ХБЖ келтіреді. -Формуланы қолданып, түрлендіре алады -Есептеуді дұрыс жүргізеді. ҚБ Топтар бірін –бірі бағалайды «Бас бармақ» әдісі арқылы |
Оқулық,қабыр ғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер «Конвертегі есептер» әдісі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты соңы 5минут |
« 2-тапсырма. Әр оқушы есепті бірінші жеке, екінші жұптасып, үшінші топпен ой бөлісіп есеп шығарады 1.Велосипедші радиусы 50 м шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалып, 4 минутта 2 айналым жасайды. Оның 1 минуттағы жүрген жолы мен орын ауыстыруы?
2.Материялық нүкте радиусы 2 м шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалып,бір айналым жасағанда жүретін жолы мен орын ауыстыруы.
Дескриптор: -Есептің шартын түзеді -Өлщем бірліктерін ХБЖ-ға келтіреді. - Формуланы түрлендіріп, шеңбер бойымен қозғалыс кезіндегі жолы мен орын ауыстыруды анықтайды. ҚБ. «Геометриялық фигуралар» арқылы |
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Каримбаева Жанна Жунусбеқызы Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Ашық сабақ " Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар" 9 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
9 сынып мұғалімдеріне арналған ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді сабақ жоспары
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



Ойлан, жұптас,
бөліс» әдісі


