Материалдар / Ашық сабақ А.Алтай "Прописка" әңгімесі 6-сынып

Ашық сабақ А.Алтай "Прописка" әңгімесі 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау мақсаты бойынша құрастылыған сабақ
Материал тегін
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

99 мектеп- гимназиясы

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары Тексерілді__________________

Сабақтың тақырыбы: Сайын Мұратбеков "Жусан иісі" повесі


Бөлім: 

Мен-балаң, жарық күнде сәуле қуған...

Педагогтің аты-жөні:

Базарбай Майра Таубайқызы

Күні:


Сыныбы:

Қатысушылар саны:                 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Сайын Мұратбеков "Жусан иісі" повесі


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;

Сабақтың мақсаты:

Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.













Топқа бөлу

Оқушылар flippity әдісімен 3 топқа бөлінеді.

1-топ

2-топ

3-топ

Үй тапсырмасын сұрау. «Бинго» әдісі арқылы жасалады.

1. Шығармада суреттелетін жер-су атауларын атаңыз.

2.Шығарма кейіпкерлерін атаңыз

3.Шығарма қандай тарихи оқиғаға байланысты жазылған?

4. Архаттың Күршімге барудағы мақсаты не? т.б.

Ширату

Мейірімді жүрекпен, (жұректерін ұстайды)

Ақ пейілді тілекпен, (қолдарын көкке көтереді)

Амандасып алайық, (бір-бірінің қолдарын ұстайды)

Бір жадырап қалайық! (бір-біріне қарап күлімдейді)

Еңбек етіп ерінбей,

Жақсы баға алайық! (бас бармақтарын көрсетеді)



Оқушылар ДК экраннан Flippity әдісімен 3 топқа бөлінеді.




Тиімділігі: Оқушылар тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

( Бірлік және Ынтымақ).

Оқулық, жұмыс дәптерлері, Үлестірмелі қағаздар, ДК экраны

10 мин

Үй тапсырмасын сұрау. «Бинго» әдісі арқылы жасалады.

Дулат Бабатайұлы кім?

Не үшін ақынды «зар заман» ақындары деп атайды?

Ақтан жас кім?

Өлеңді мәнерлеп оқып бер

Аянның прототипі кім?


Оқушылар өздеріне берілген нөмір арқылы сұрақтарға жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен  ынталандыру.

6-сынып, оқулығы жұмыс дәптері

ДК экраны

Сабақтың ортасы

25 мин.

Мұғалім оқушыларға жаңа сабақпен және сабақтың мақсатымен таныстырады.

Мұғалім оқушыларға сабақ мақсатын түсіндіріп болған соң, сабақты пысықтау үшін бейнебаян ұсынады.



1-тапсырма. Топтық жұмыс.


1-топ. Оқулықта берілген «Жусан иісі» повесінің бірінші бөлімін оқи отырып, әдеби шығарманың тақырыбы мен негізгі идеясын, жанрын анықтаңдар.


2-топ. Оқулықта берілген «Жусан иісі» повесінің екінші бөлімін оқи отырып, әдеби шығарманың фабуласын анықтаңдар.


3-топ. Оқулықта берілген «Жусан иісі» повесінің үшінші бөлімін оқи отырып, әдеби шығарманың сюжетін анықтаңдар.



Оқушылар мұқият тыңдайды.












1-топ. Оқулықта берілген «Жусан иісі» повесінің бірінші бөлімін оқи отырып, әдеби шығарманың тақырыбы мен негізгі идеясын, жанрын анықтайды. .


2-топ. Оқулықта берілген «Жусан иісі» повесінің екінші бөлімін оқи отырып, әдеби шығарманың фабуласын анықтайды.


3-топ. Оқулықта берілген «Жусан иісі» повесінің үшінші бөлімін оқи отырып, әдеби шығарманың сюжетін анықтайды.














Дескриптор:

- әдеби шығарманың жанрын анықтайды – 3 балл

- әдеби шығарманың фабуласын анықтайды – 3 балл

- әдеби шығарманың сюжетін анықтайды – 3 балл

6-сынып, оқулығы, жұмыс дәптері

ДК экраны














2-тапсырма. Жұптық жұмыс

«Кино лента» әдісі арқылы әр жұп әдеби шығармаға композициялық талдау жасаңыздар. Және оны талдау қағазына түсіріңіздер.

«Кино лента» әдісі арқылы әр жұп әдеби шығармаға композициялық талдау жасайды. Және оны талдау қағазына түсіреді.

Дескриптор:              Жалпы – 3 балл.

-шығармаға композициялық талдау жасайды – 1 балл

-«Кино лента» әдісін қолданады – 1 балл

-Композицияның құрылымын сақтайды – 1 балл


6-сынып оқулығы, үлестірмелі қағаздар


3-тапсырма. Жеке жұмыс

Әр оқушы жеке «Жусан иісі» повесінде көрсетілген өлкелерді, яғни оқиға орнын өз жұмыс дәптерлеріңізге сипаттап жазыңыздар.

Әр оқушы жеке «Жусан иісі» повесінде көрсетілген өлкелерді, яғни оқиға орнын өз жұмыс дәптерлеріне сипаттап жазады.

Дескриптор:              Жалпы –4 балл.

- «Жусан иісі» повесін негізге алады – 1 балл

- Тақырыптан ауытқымайды – 1 балл

- оқиға орнын сипаттап жазады – 1 балл

- шығармада көтерілген нақты дәлелдерді келтіреді – 1 балл


Оқулық, жұмыс дәптерлері.

Сабақтың соңы

10 мин.


«Сиқырлы қалам» әдісі 

арқылы бүгінгі тақырыпты қорытындылайды.

«Айфон» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.


Үй тапсырмасын беру:


Үйге тапсырма: «Баяғыда бір жетім бала болыпты…»тақырыбында ертегі құрастыру

.

Оқушылар бәрі түсінікті, маған ұнады, қиналдым деген сұрақтар төңірегінде бүгінгі сабаққа жазбаша кері байланыс береді.


Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін  

«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.



Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? 

Бағалау.  Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қаблеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.





«Мадақтау сөз» әдісі бойынша бағаланады.

«Бағалау қағазымен» оқушы өзін-өзі бағалайды.

Денсаулық сақтау технологиялары Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.


Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1: 

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені  анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

  2:






Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі