«Бекітемін»
«Мақтарал» мектеп-гимназиясының
директоры: ________________
А. Б. Жолдасов
ҚМЖ – қысқа мерзімді жоспар
Пән мұғалімі: Утелова Улдана Хафизқызы
|
Мерзімі |
21.01.2016ж |
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
|
Сабақтың тақырыбы |
Абай Құнанбаев өлеңдері |
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақтың ұлы ақыны Абай Құнанбайұлының өнегелі өмір жолына шолу жасап, әр оқушының өзіндік ой-қиялына ерік беріп, өзінше ой қозғауға , тіл байлығына үлес қосуға жол ашу, пәнге қызығушылығын арттыру. |
|
Күтілетін нәтиже |
Қазақтың ұлы ақыны Абай Құнанбайұлының өнегелі өмір жолына шолу жасайды, әр оқушының өзіндік ой-қиялына ерік беріп, өзінше ой қозғайды , тіл байлығына үлес қосуға жол ашып, пәнге қызығушылығын арттырады. |
|
Пән аралық байланыс |
Қазақ тілі, орыс тілі, сурет, ағылшын |
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
«Синквейн» әдісі, «Ақсүйек» ойыны, «Сұрақ - жауап» әдісі, «Алтын сандық» ойыны, «Жүректен жүрекке» әдісі |
|
Модульдердің кіріктірілуі |
Сын тұрғысынан ойлауға үйрету. Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау.Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу. Оқытуды басқару және көшбасшылық. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Дарынды және талантты балаларды оқыту. |
|
№ |
Уақыт |
Кезеңдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
||||
|
1 |
3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық. Топтарға топтастыру. |
Шаттық шеңберде тұрып сәттілік тілеп, суреттер арқылы топтарға топтасады |
Амандасып, оқушылар бірге Қайырлы күн достым, Қайырлы күн болсын! Бейсенбінің сәті, Сәттілікке толсын! Біздің алар бағамыз, Кілең бестік болсын! - деп, сәттілік тілеп, суреттерді алып топтарға топтасады. I топ Қыс II топ Жаз |
Суреттер |
||||
|
2 |
8 минут |
Үйге берілген тапсырманы сұрау |
«Сұрақ-жауап» әдісі арқылы Абайды тану, оқушыларға тапсырма беру. |
Сұраққа жауап беріп, I топ Қыс тобы Абайдың өмірі мен шығармашылығы жайында тапсырма орындайды. II топ Жаз тобы Абайдың аудармалары жайында мағлұмат береді |
Флипчарт, маркер |
||||
|
3 |
3 минут |
Жаңа сабақ |
Бүгінгі тақырып Абай Құнанбаевтің өлеңдері жайлы екенін атап өтіп, «Бейне сөз» шештіру. |
«Бейне сөз» шешеді «Ғылым таппай мақтанба» |
Плакат |
||||
|
4 |
18 минут |
Жаңа сабақты пысықтау |
«Ғылым таппай мақтанба» Өлеңін оқушыларға оқытып, түсінік беру, талдау. «Алтын сандық» ойыны арқылы түсінбеген сөздерге түсінік беру. Нәфрәтлі-жиіркенішті-отвратительно Ғибрәтлі –үлгілі-примерный Дауани (Ғұламаһи) – Дауани Гуламахи - (тюркский ученый) Ғұламаһи – ғалым, оқымысты- ученый Бес асыл іс, Бес дұшпан сөздері бойынша 1-топ оқулыққа сүйене отырып 2-топ өз ойым деп отырып кесте толтыру Қай топ көп тіл біледі? «Ақсүйек» ойыны туралы мағлұмат беру Әрбір топқа 3сүйекке сұрақ жазып, жасырамын.
|
Оқушылар өлеңді мәнерлеп оқып, түсінік айтады. Дәптерге жазып алады. Кесте толтырады
Екі топ сол он сөзден сөздер жазып жарысады. Мысалы: 1 қазақша - өтірік 2 орысша - ложь 3 ағылшынша - lie, false
Жасырынған ақсүйектерді іздеп тауып, берілген сұрақтарға жауап береді. |
Оқулық
Алтын сандық Дәптер
Кесте
А4 формат
|
||||
|
|
3 минут |
Сергіту сәті |
Ән тыңдай отырып, өз ойларын қағаз бетіне түсіру. |
Оқушылар ән тыңдай отырып, сурет салады.
|
АКТ А3 формат |
||||
|
5 |
4 минут |
Қорытындылау |
«Синквейн»
әдісі
Оқушыларға екі тақырып
беру. |
Оқушылар сызба бойынша кестені толтырады. Мысалы: 1.Қыс. 2.Суық, керемет. 3.Қар жауды, боран соқты, суық болды. 4.Қыс мезгілі өте тамаша. 5.Салқын |
А 3 формат Қима-қағаз |
||||
|
6 |
2 минут |
Бағалау |
Жұлдызшалар арқылы бағалау |
Оқушылар түрлі жұлдызшаларға ие болады |
Жұлдызша-лар Стикер |
||||
|
7 |
1 минут |
Үйге тапсырма |
Өлеңді мәнерлеп оқып, үзінді жаттап алу. |
Күнделікпен жұмыс. |
|
||||
|
|
3 минут |
Рефлексия |
«Жақсы сөз – жан азығы» - дейді қазақ. Мына жүрекшені бір – бірімізге бере отырып, қандай адам болу керектігін білдіретін тілегімізді айтайық:
Жүрекше соңында мұғалімнің қолына қайтып
келеді. -Ал, енді балалар, бүгінгі сабақ жайында стикерлерге жазыңдар. |
Оқушылар жүрекшені кезекпен беріп, өз ой-пікірлерін бір-бірлеп айтады.
Мен еңбекқор (білімді, ұқыпты, адал,рақымшыл, талапты, адамгершілікті сүйетін, қамқоршы,патриот, ғалым, ақын, жазушы ) боламын
Стикерледі жабыстырады. |
Жүрекше жастық, стикер |
ДОІЖО
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ "Абай өлеңдері"
«Бекітемін»
«Мақтарал» мектеп-гимназиясының
директоры: ________________
А. Б. Жолдасов
ҚМЖ – қысқа мерзімді жоспар
Пән мұғалімі: Утелова Улдана Хафизқызы
|
Мерзімі |
21.01.2016ж |
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
|
Сабақтың тақырыбы |
Абай Құнанбаев өлеңдері |
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақтың ұлы ақыны Абай Құнанбайұлының өнегелі өмір жолына шолу жасап, әр оқушының өзіндік ой-қиялына ерік беріп, өзінше ой қозғауға , тіл байлығына үлес қосуға жол ашу, пәнге қызығушылығын арттыру. |
|
Күтілетін нәтиже |
Қазақтың ұлы ақыны Абай Құнанбайұлының өнегелі өмір жолына шолу жасайды, әр оқушының өзіндік ой-қиялына ерік беріп, өзінше ой қозғайды , тіл байлығына үлес қосуға жол ашып, пәнге қызығушылығын арттырады. |
|
Пән аралық байланыс |
Қазақ тілі, орыс тілі, сурет, ағылшын |
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
«Синквейн» әдісі, «Ақсүйек» ойыны, «Сұрақ - жауап» әдісі, «Алтын сандық» ойыны, «Жүректен жүрекке» әдісі |
|
Модульдердің кіріктірілуі |
Сын тұрғысынан ойлауға үйрету. Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау.Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу. Оқытуды басқару және көшбасшылық. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Дарынды және талантты балаларды оқыту. |
|
№ |
Уақыт |
Кезеңдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
||||
|
1 |
3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық. Топтарға топтастыру. |
Шаттық шеңберде тұрып сәттілік тілеп, суреттер арқылы топтарға топтасады |
Амандасып, оқушылар бірге Қайырлы күн достым, Қайырлы күн болсын! Бейсенбінің сәті, Сәттілікке толсын! Біздің алар бағамыз, Кілең бестік болсын! - деп, сәттілік тілеп, суреттерді алып топтарға топтасады. I топ Қыс II топ Жаз |
Суреттер |
||||
|
2 |
8 минут |
Үйге берілген тапсырманы сұрау |
«Сұрақ-жауап» әдісі арқылы Абайды тану, оқушыларға тапсырма беру. |
Сұраққа жауап беріп, I топ Қыс тобы Абайдың өмірі мен шығармашылығы жайында тапсырма орындайды. II топ Жаз тобы Абайдың аудармалары жайында мағлұмат береді |
Флипчарт, маркер |
||||
|
3 |
3 минут |
Жаңа сабақ |
Бүгінгі тақырып Абай Құнанбаевтің өлеңдері жайлы екенін атап өтіп, «Бейне сөз» шештіру. |
«Бейне сөз» шешеді «Ғылым таппай мақтанба» |
Плакат |
||||
|
4 |
18 минут |
Жаңа сабақты пысықтау |
«Ғылым таппай мақтанба» Өлеңін оқушыларға оқытып, түсінік беру, талдау. «Алтын сандық» ойыны арқылы түсінбеген сөздерге түсінік беру. Нәфрәтлі-жиіркенішті-отвратительно Ғибрәтлі –үлгілі-примерный Дауани (Ғұламаһи) – Дауани Гуламахи - (тюркский ученый) Ғұламаһи – ғалым, оқымысты- ученый Бес асыл іс, Бес дұшпан сөздері бойынша 1-топ оқулыққа сүйене отырып 2-топ өз ойым деп отырып кесте толтыру Қай топ көп тіл біледі? «Ақсүйек» ойыны туралы мағлұмат беру Әрбір топқа 3сүйекке сұрақ жазып, жасырамын.
|
Оқушылар өлеңді мәнерлеп оқып, түсінік айтады. Дәптерге жазып алады. Кесте толтырады
Екі топ сол он сөзден сөздер жазып жарысады. Мысалы: 1 қазақша - өтірік 2 орысша - ложь 3 ағылшынша - lie, false
Жасырынған ақсүйектерді іздеп тауып, берілген сұрақтарға жауап береді. |
Оқулық
Алтын сандық Дәптер
Кесте
А4 формат
|
||||
|
|
3 минут |
Сергіту сәті |
Ән тыңдай отырып, өз ойларын қағаз бетіне түсіру. |
Оқушылар ән тыңдай отырып, сурет салады.
|
АКТ А3 формат |
||||
|
5 |
4 минут |
Қорытындылау |
«Синквейн»
әдісі
Оқушыларға екі тақырып
беру. |
Оқушылар сызба бойынша кестені толтырады. Мысалы: 1.Қыс. 2.Суық, керемет. 3.Қар жауды, боран соқты, суық болды. 4.Қыс мезгілі өте тамаша. 5.Салқын |
А 3 формат Қима-қағаз |
||||
|
6 |
2 минут |
Бағалау |
Жұлдызшалар арқылы бағалау |
Оқушылар түрлі жұлдызшаларға ие болады |
Жұлдызша-лар Стикер |
||||
|
7 |
1 минут |
Үйге тапсырма |
Өлеңді мәнерлеп оқып, үзінді жаттап алу. |
Күнделікпен жұмыс. |
|
||||
|
|
3 минут |
Рефлексия |
«Жақсы сөз – жан азығы» - дейді қазақ. Мына жүрекшені бір – бірімізге бере отырып, қандай адам болу керектігін білдіретін тілегімізді айтайық:
Жүрекше соңында мұғалімнің қолына қайтып
келеді. -Ал, енді балалар, бүгінгі сабақ жайында стикерлерге жазыңдар. |
Оқушылар жүрекшені кезекпен беріп, өз ой-пікірлерін бір-бірлеп айтады.
Мен еңбекқор (білімді, ұқыпты, адал,рақымшыл, талапты, адамгершілікті сүйетін, қамқоршы,патриот, ғалым, ақын, жазушы ) боламын
Стикерледі жабыстырады. |
Жүрекше жастық, стикер |
ДОІЖО
шағым қалдыра аласыз


