Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті 10-сынып
|
Білім беру ұйымыеың атауы |
«Ынтымақ» жалпы орта мектебі |
|
Бөлім: |
1-бөлім: Өлең – сөздің патшасы |
|
Педагогтің тегі, аты-жөні: |
Бекенова Улжан Лесбекқызы |
|
Күні: |
03.10.2023жыл. |
|
Сынып: 10 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбайұлы. Он жетінші қарасөз |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау;
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындайды |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру «Жағымды тілек» ойсергек жаттығуын ұсынады. Оқушыларды суреттер арқылы «Қайрат», «Ақыл», «Жүрек» топтарына біріктіреді. Топ ережесін қайталайды. |
Оқушылар амандасады. «Жағымды тілек» ойсергек жаттығуын жасайды. Оқушылар бір-біріне қарап, жағымды тілектерін айтады. Сабақты жақсы көңіл-күймен бастайды.Топқа бірігеді, топ ережесін сақтайды |
«Жарайсыңдар!» «Тамаша!», «Керемет» Көңіл-күйлерін көтеру үшін қолдап, қошеметтеу |
Инт.тақта, суреттер, презентация |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин
|
(Ұ) Миға шабуыл. Үй тапсырмасы. «Жалғасын тап» әдісі Мұғалім тақтаға Абай өлеңдерінен үзінді қойып, жалғасын жасырып қояды. Оқушылар өлеңнің жалғасын табады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялайды. Бағалау өлшемдерімен таныстырды. |
«Жалғасын тап» әдісі бойынша бұрынғы материалды еске түсіреді. Оқушылар өлеңдердің жалғасын тауып, жалғастырады. Сабақтың мақсатымен танысады. Әр тапсырма үшін бағалау өлшемдерімен танысады. |
Дескриптор: Білім алушы: -өлеңдердің жалғасын табады - қатесіз мәнерлеп айтады Жалпы балл - 2 |
Презентация,бейнежазба «Қазақ әдебиеті» оқулығы, 10-сынып |
|
Сабақтың ортасы 30 мин Мағынаны тану
|
Мұғалім «Он жетінші қарасөзді» тыңдатып, жаңа сабақты түсіндіріп, оқушылармен бірге көтерілген мәселені талдайды.Сабақ мақсатына бағытталған тапсырма береді. Топтық жұмыс. 1-тапсырма: Автордың идеясы мен өмір шындығын байланыстырыңыз Мұғалім бағыт- бағдар беріп отырады |
Топтық жұмыс Оқушылар Автордың идеясы мен өмір шындығының байланысын айқындау үшін топтық тапсырмалар орындайды. 1-топ: «Үш қадамды сұхбат» әдісі 1-қадам: Қайраттың қасиеттерін анықтайды 2-қадам: автордың идеясын анықтайды 3-қадам: өмір шындығымен байланыстырады 2-топ: «3+2+1» әдісі. Ақылға тән үш қасиет, автордың нақты екі идеясы, бір өмір шындығын көрсетеді 3-топ: «Суреттер сөйл |
Ф/Б жалпы балл - 2 Дескриптор: Білім алушы: -Қайрат,ақыл, жүректің қасиетін түсіндіреді -автордың идеясын анықтайды -өмір шындығын көрсетеді -автор идеясы мен өмір шындығының байланысын айқындайды жалпы балл - 4 Қ/Б. Топтық бағалау |
10-сынып оқулығы, Плакат, маркер Таратпа кестелер |
|
|
Мұғалім сабақ мақсатына жетелейтін тапсырма береді 2-тапсырма: Он жетінші қарасөзді «Төрт сөйлем әдісімен» қорытындылаңдар. «Сіздің ойыңызша,ғылымның айтқаны дұрыс па?» Қолдауды қажет ететін оқушыларға бағыт-бағдар береді
|
Оқушылар «Төрт сөйлем» әдісімен ғылымның сөзін өмір шындығымен байланыстырады |
Ф/Б Дескриптор: Алған біліміне қорытынды жасайды жалпы балл -4 |
10-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин.
|
Мұғалім сабақты қорытындылайды. Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне кері байланыс жасап, бағалайды. Оқушының сабақты қалай қабылдағанын білу мақсатында «Бір ауыз сөз» рефлексиясын ұсынады. Сұрақ: Бүгінгі сабақ сізге ұнады ма? Үйге тапсырма береді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерін «Бір ауыз сөзен» білдіреді |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысуын 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалайды. Сонымен бірге «Мадақтау», «Қол шапалақ», әдістері арқылы ынталандырып отырады. |
стикерлер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Абай. Он жетінші қарасөз
Ашық сабақ. Абай. Он жетінші қарасөз
Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті 10-сынып
|
Білім беру ұйымыеың атауы |
«Ынтымақ» жалпы орта мектебі |
|
Бөлім: |
1-бөлім: Өлең – сөздің патшасы |
|
Педагогтің тегі, аты-жөні: |
Бекенова Улжан Лесбекқызы |
|
Күні: |
03.10.2023жыл. |
|
Сынып: 10 «В» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбайұлы. Он жетінші қарасөз |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау;
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындайды |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру «Жағымды тілек» ойсергек жаттығуын ұсынады. Оқушыларды суреттер арқылы «Қайрат», «Ақыл», «Жүрек» топтарына біріктіреді. Топ ережесін қайталайды. |
Оқушылар амандасады. «Жағымды тілек» ойсергек жаттығуын жасайды. Оқушылар бір-біріне қарап, жағымды тілектерін айтады. Сабақты жақсы көңіл-күймен бастайды.Топқа бірігеді, топ ережесін сақтайды |
«Жарайсыңдар!» «Тамаша!», «Керемет» Көңіл-күйлерін көтеру үшін қолдап, қошеметтеу |
Инт.тақта, суреттер, презентация |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин
|
(Ұ) Миға шабуыл. Үй тапсырмасы. «Жалғасын тап» әдісі Мұғалім тақтаға Абай өлеңдерінен үзінді қойып, жалғасын жасырып қояды. Оқушылар өлеңнің жалғасын табады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялайды. Бағалау өлшемдерімен таныстырды. |
«Жалғасын тап» әдісі бойынша бұрынғы материалды еске түсіреді. Оқушылар өлеңдердің жалғасын тауып, жалғастырады. Сабақтың мақсатымен танысады. Әр тапсырма үшін бағалау өлшемдерімен танысады. |
Дескриптор: Білім алушы: -өлеңдердің жалғасын табады - қатесіз мәнерлеп айтады Жалпы балл - 2 |
Презентация,бейнежазба «Қазақ әдебиеті» оқулығы, 10-сынып |
|
Сабақтың ортасы 30 мин Мағынаны тану
|
Мұғалім «Он жетінші қарасөзді» тыңдатып, жаңа сабақты түсіндіріп, оқушылармен бірге көтерілген мәселені талдайды.Сабақ мақсатына бағытталған тапсырма береді. Топтық жұмыс. 1-тапсырма: Автордың идеясы мен өмір шындығын байланыстырыңыз Мұғалім бағыт- бағдар беріп отырады |
Топтық жұмыс Оқушылар Автордың идеясы мен өмір шындығының байланысын айқындау үшін топтық тапсырмалар орындайды. 1-топ: «Үш қадамды сұхбат» әдісі 1-қадам: Қайраттың қасиеттерін анықтайды 2-қадам: автордың идеясын анықтайды 3-қадам: өмір шындығымен байланыстырады 2-топ: «3+2+1» әдісі. Ақылға тән үш қасиет, автордың нақты екі идеясы, бір өмір шындығын көрсетеді 3-топ: «Суреттер сөйл |
Ф/Б жалпы балл - 2 Дескриптор: Білім алушы: -Қайрат,ақыл, жүректің қасиетін түсіндіреді -автордың идеясын анықтайды -өмір шындығын көрсетеді -автор идеясы мен өмір шындығының байланысын айқындайды жалпы балл - 4 Қ/Б. Топтық бағалау |
10-сынып оқулығы, Плакат, маркер Таратпа кестелер |
|
|
Мұғалім сабақ мақсатына жетелейтін тапсырма береді 2-тапсырма: Он жетінші қарасөзді «Төрт сөйлем әдісімен» қорытындылаңдар. «Сіздің ойыңызша,ғылымның айтқаны дұрыс па?» Қолдауды қажет ететін оқушыларға бағыт-бағдар береді
|
Оқушылар «Төрт сөйлем» әдісімен ғылымның сөзін өмір шындығымен байланыстырады |
Ф/Б Дескриптор: Алған біліміне қорытынды жасайды жалпы балл -4 |
10-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин.
|
Мұғалім сабақты қорытындылайды. Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне кері байланыс жасап, бағалайды. Оқушының сабақты қалай қабылдағанын білу мақсатында «Бір ауыз сөз» рефлексиясын ұсынады. Сұрақ: Бүгінгі сабақ сізге ұнады ма? Үйге тапсырма береді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерін «Бір ауыз сөзен» білдіреді |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысуын 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалайды. Сонымен бірге «Мадақтау», «Қол шапалақ», әдістері арқылы ынталандырып отырады. |
стикерлер |
шағым қалдыра аласыз














