|
Сабақ: қазақ әдебиеті |
Мектеп: Қарағанды қаласындағы «12 ЖББОМ» КММ |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні:22.01.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жакенова Кенжегуль Абдрасилкызы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10А |
Қатысқандар:19 |
Қатыспағандар:0 |
||||||||||||||||||||||||
|
сабақ тақырыбы |
Абай қарсөздері (5, 6,18, 19,) |
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асырылатын оқу мақсаттары |
Абай қарасөздері жайлы білімдерін толықтыра отырып, қарасөздерінің мазмұны мен мәнін ашады, өзіндік сыни ой қорытындыларын жасайды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушы орындай алады: қарасөздері жайлы білімдерін толықтыра алады, оқи алады, талдау жасайды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: қарасөздерін мазмұнына сай тақырыптарға бөле алады, негізгі айтар ойын анықтай алады |
||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: қарасөздерінің мазмұнын мен мәнін ұғындыра алады, сыни ойларын ортаға сала алады, тәлім- тәрбие алады |
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар істей алады: өздігімен білім ала алады, қорытынды сыни ойларын айта алады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: қарасөз, білім, ғақлия |
||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: қарасөз дегеніміз не? |
||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Абай өлеңдерінің тіл байлығы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
оқулық, дәптер, қаламсап, қарындаш, тапсырмалар жазылған қима қағаздар, слайд, Білімланд сайты |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
|||||||||||||||||||||||||
|
Басы 2 минут 8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Үй тапсырмасын сұрау , бекіту Үй тапсырмасын бекітуге арналған «КІМ КӨП БІЛЕДІ» ШАПШАҢ ЖАУАП БЕРУ ТАПСЫРМАСЫ «Өз өзіңді тексер» әдісі. І топқа:
Кәрі құдаң- қыс келіп әлек салды» деген өлең жолдарында Абай троптың қандай түрлерін қолданған? (бірнеше метафораны қабат қолданған)
1. Берілген тармақтардағы
көркемдік тәсілді
көрсетіңіз. D) теңеулер 2)
.
Қандай көркемдік тәсіл
қолданылғанын
белгілеңіз.
3. Қандай көркемдік тәсіл
қолданылғанын
көрсетіңіз. B) эпитет
4. Өлең жолдарында қандай
көркемдік құрал қолданылғанын
көрсетіңіз. D) теңеу 5 . Үзіндіде фигураның қандай түрін қолданған? Қар-аппақ, бүркіт-қара, түлкі- қызыл, Ұқсайды қаса сұлу шомылғанға (шендестіру) 6. Үзіндіде қайталаудың қай түрін шебер қолданған? Самородный сары алтын, Саудасыз берсең алмайды. Саудыраған жезіне Саудасыз сары қамқаны, Садаға кеткір сұрайды (ассонанс) 7. Берілген үзіндіде фигураның қай түрін қолданған? Балалық өтті білдің бе? Жігіттікке келдің бе? Жігіттік өтті, білдің бе? Кәрілікке көндің бе? (Риторикалық сұрау) Үй тапсырмасының рефлексиясы : «АЯҚТАЛМАҒАН СӨЙЛЕМДЕР» ( 1 минут) 1.Абай өз өлеңдерінде троптың қандай түрін қолданған (шендестіру) 2. Абай өлеңдерінде кездесетін бірыңғай дауыссыз дыбыстардан басталатын фигураның түрі қалай аталады екен? (ассонанс) 3. Абай өлеңдерінің тіл байлығына қандай көркемдегіш тәсілдерді жатқыздық? (теңеу, эпитет, метафора, кейіптеу, шендестіру, ассонанс, риторикалық сұрау) 4. Үй тапсырмасы бойынша қиындық келтірген тапсырмалар болды ма? |
|||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 3 минут 15 минут 3 минуттан талдауға , 2 минуттан қорғауға |
Жаңа тақырып. Қарасөз дегеніміз не? Не себепті қарасөз деп атаған? Абай қарасөздерді қай жылдан бастап жаза бастаған? Қанша қарасөзін білесіңдер?
Қ 2-топқа. Абай қарасөзін не үшін жазды? « Ойыма келген нәрселерді қағазға жаза берейін , ақ қағаз бен қара сияны ермек қылайын , кімде – кім ішінен керекті сөз тапса , жазып алсын , я оқысын , керегі жоқ десе , өз сөзім өзімдікі дедім де , ақыры осыған байладым , енді мұнан басқа ешбір жұмысым жоқ .» (1-қарасөзінен үзінді) 3- топқа. Қарасөзге сипаттама. Қарасөздерінің өлеңдерінен айырмашылғы бар ма? Салыстыру
Қосымша
мәлімет: Абайдың қара сөздері ғақлиялық даналық
сөздері болған. Абай өз қара сөздерін 1890-1898 жылдар арасында
жазған. Қара сөздерін жазуды бастағанда Абай 45 жаста болған.
Ақыл-ойы толысып, жасы кемелденген, көрген-білгенін ой елегінен
өткізіп, сараптар жасқа жеткен кезінде қара сөздерін жазуды қолға
алған. 2. Кітаппен жұмыс. Оқулықта берілген теориялық ақпаратты оқу.
І топқа . Бесінші қарасөзі
ІІ топқа. Алтыншы қарасөзі «Қосжазба күнделігі» бойынша Абай сынаған мақалға өз көзқарастарыңды білдіру Тақырыбы: қазақ мақалы Көтерілген мәселе: бірлік, тірлік мәселесі
ІІІ топқа: Тапсырма. Он сегізінші қарасөзінің мәні мен мағынасын «ПОПС формуласы» бойынша талдап түсіндіру «ПОПС» формуласы 1. Бірінші сөйлем «Біздің ойымызша, ... » 2. Екінші сөйлем . «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » 3. Үшінші сөйлем. «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » 4. Соңғы сөйлем. «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ...». |
|||||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
Қорытынды. « Табыс сатысы» Үйге тапсырма. 19-қарасөзін оқып, талдау жасау. Білімланд сайтынан талдау жасалынған қарасөздеріне байланысты тапсырмаларды шешу. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты, міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті? Қандай деңгейде? Тапсырмалар сәйкес болды ма? Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін бос орынды пайдаланып, сол жақтағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Абай қарсөздері (5, 6,18, 19,)
|
Сабақ: қазақ әдебиеті |
Мектеп: Қарағанды қаласындағы «12 ЖББОМ» КММ |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні:22.01.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жакенова Кенжегуль Абдрасилкызы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10А |
Қатысқандар:19 |
Қатыспағандар:0 |
||||||||||||||||||||||||
|
сабақ тақырыбы |
Абай қарсөздері (5, 6,18, 19,) |
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асырылатын оқу мақсаттары |
Абай қарасөздері жайлы білімдерін толықтыра отырып, қарасөздерінің мазмұны мен мәнін ашады, өзіндік сыни ой қорытындыларын жасайды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушы орындай алады: қарасөздері жайлы білімдерін толықтыра алады, оқи алады, талдау жасайды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: қарасөздерін мазмұнына сай тақырыптарға бөле алады, негізгі айтар ойын анықтай алады |
||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: қарасөздерінің мазмұнын мен мәнін ұғындыра алады, сыни ойларын ортаға сала алады, тәлім- тәрбие алады |
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар істей алады: өздігімен білім ала алады, қорытынды сыни ойларын айта алады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: қарасөз, білім, ғақлия |
||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: қарасөз дегеніміз не? |
||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Абай өлеңдерінің тіл байлығы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
оқулық, дәптер, қаламсап, қарындаш, тапсырмалар жазылған қима қағаздар, слайд, Білімланд сайты |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
|||||||||||||||||||||||||
|
Басы 2 минут 8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Үй тапсырмасын сұрау , бекіту Үй тапсырмасын бекітуге арналған «КІМ КӨП БІЛЕДІ» ШАПШАҢ ЖАУАП БЕРУ ТАПСЫРМАСЫ «Өз өзіңді тексер» әдісі. І топқа:
Кәрі құдаң- қыс келіп әлек салды» деген өлең жолдарында Абай троптың қандай түрлерін қолданған? (бірнеше метафораны қабат қолданған)
1. Берілген тармақтардағы
көркемдік тәсілді
көрсетіңіз. D) теңеулер 2)
.
Қандай көркемдік тәсіл
қолданылғанын
белгілеңіз.
3. Қандай көркемдік тәсіл
қолданылғанын
көрсетіңіз. B) эпитет
4. Өлең жолдарында қандай
көркемдік құрал қолданылғанын
көрсетіңіз. D) теңеу 5 . Үзіндіде фигураның қандай түрін қолданған? Қар-аппақ, бүркіт-қара, түлкі- қызыл, Ұқсайды қаса сұлу шомылғанға (шендестіру) 6. Үзіндіде қайталаудың қай түрін шебер қолданған? Самородный сары алтын, Саудасыз берсең алмайды. Саудыраған жезіне Саудасыз сары қамқаны, Садаға кеткір сұрайды (ассонанс) 7. Берілген үзіндіде фигураның қай түрін қолданған? Балалық өтті білдің бе? Жігіттікке келдің бе? Жігіттік өтті, білдің бе? Кәрілікке көндің бе? (Риторикалық сұрау) Үй тапсырмасының рефлексиясы : «АЯҚТАЛМАҒАН СӨЙЛЕМДЕР» ( 1 минут) 1.Абай өз өлеңдерінде троптың қандай түрін қолданған (шендестіру) 2. Абай өлеңдерінде кездесетін бірыңғай дауыссыз дыбыстардан басталатын фигураның түрі қалай аталады екен? (ассонанс) 3. Абай өлеңдерінің тіл байлығына қандай көркемдегіш тәсілдерді жатқыздық? (теңеу, эпитет, метафора, кейіптеу, шендестіру, ассонанс, риторикалық сұрау) 4. Үй тапсырмасы бойынша қиындық келтірген тапсырмалар болды ма? |
|||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 3 минут 15 минут 3 минуттан талдауға , 2 минуттан қорғауға |
Жаңа тақырып. Қарасөз дегеніміз не? Не себепті қарасөз деп атаған? Абай қарасөздерді қай жылдан бастап жаза бастаған? Қанша қарасөзін білесіңдер?
Қ 2-топқа. Абай қарасөзін не үшін жазды? « Ойыма келген нәрселерді қағазға жаза берейін , ақ қағаз бен қара сияны ермек қылайын , кімде – кім ішінен керекті сөз тапса , жазып алсын , я оқысын , керегі жоқ десе , өз сөзім өзімдікі дедім де , ақыры осыған байладым , енді мұнан басқа ешбір жұмысым жоқ .» (1-қарасөзінен үзінді) 3- топқа. Қарасөзге сипаттама. Қарасөздерінің өлеңдерінен айырмашылғы бар ма? Салыстыру
Қосымша
мәлімет: Абайдың қара сөздері ғақлиялық даналық
сөздері болған. Абай өз қара сөздерін 1890-1898 жылдар арасында
жазған. Қара сөздерін жазуды бастағанда Абай 45 жаста болған.
Ақыл-ойы толысып, жасы кемелденген, көрген-білгенін ой елегінен
өткізіп, сараптар жасқа жеткен кезінде қара сөздерін жазуды қолға
алған. 2. Кітаппен жұмыс. Оқулықта берілген теориялық ақпаратты оқу.
І топқа . Бесінші қарасөзі
ІІ топқа. Алтыншы қарасөзі «Қосжазба күнделігі» бойынша Абай сынаған мақалға өз көзқарастарыңды білдіру Тақырыбы: қазақ мақалы Көтерілген мәселе: бірлік, тірлік мәселесі
ІІІ топқа: Тапсырма. Он сегізінші қарасөзінің мәні мен мағынасын «ПОПС формуласы» бойынша талдап түсіндіру «ПОПС» формуласы 1. Бірінші сөйлем «Біздің ойымызша, ... » 2. Екінші сөйлем . «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » 3. Үшінші сөйлем. «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » 4. Соңғы сөйлем. «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ...». |
|||||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
Қорытынды. « Табыс сатысы» Үйге тапсырма. 19-қарасөзін оқып, талдау жасау. Білімланд сайтынан талдау жасалынған қарасөздеріне байланысты тапсырмаларды шешу. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты, міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті? Қандай деңгейде? Тапсырмалар сәйкес болды ма? Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін бос орынды пайдаланып, сол жақтағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
арасөздері қандай тақырыптарды қамтыған?




