Қәдір Жұлдыз «Қазақ тілі мен әдебиеті сабақтары: басымдылықтар мен жетілдіру
Есболатқызы стратегиялары»Т1
Ақтөбе қ. 11.08.2023 ж
ПШО
|
Мектеп атауы |
Ақтөбе қаласы №65 жалпы білім беретін орта мектебі |
|
Мұғалімнің ТАӘ |
Қәдір Жұлдыз Есболатқызы |
|
Сыныбы |
9 |
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
|
Бөлімі |
ІІІ бөлім «Адам жанының құпиясы» |
|
Сабақ тақырыбы |
І.Жансүгіровтің «Құлагер» поэмасының көркемдік ерекшелігі |
|
Оқу мақсаты |
9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру; 9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; |
|
Сабақ мақсаты |
Әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың түрлерін біледі. Поэмадан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстар жазуда қолданады |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, жоғары |
|
ЕҚББ |
Зейіні шоғырланбаған, ойындағысын толық жеткізіп айтуда,жазуда қиындық бар |
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагогтің іс - әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
«Ход-дог» әдісі Тапсырма: алдынғы білімм бойынша ойларын жинақтап қорытындылау
Сұрақтар: 1.І.Жансүгіровтің қандай поэмаларын білесіздер? 2. «Құлагер» поэмасының ерекшелегі қандай? 3.Ақанға неге қастандық жасалды? 4. Шығармада қандай әлеуметтік мәселе көтерілді? 5. Әдеби шығарманы көріктеудің қандай түрлерін білесіздер? 6. Троп және фигура дегеніміз не, қандай түрлерін білесіздер?
- Оқушылар, видеороликке қарай отырып бүгінгі тақырыбымыз қандай, не туралы деп ойлайсыздар? - Сабақта нені білулеріңіз мүмкін , сол туралы болжау жасайықшы?! - алдымызға қандай мақсат қоямыз
І топ – « Тұлпар » ІІ топ –« Сәйгүлік» ІІІ топ –« Арғымақ» ЕҚББ: сыныптастарының ойын тыңдап қайталап айтып береді, құрбысы көмегімен мәнін айқындайды |
|
Өзін өзі бағалау жүзеге асады
|
қазақ бұйымдары
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Қазына» әдісі Тапсырма: үзінділердегі көркемдегіш құралдарды (қазынаны) тауып, түрлеріне қарай ажыратады.
1-топ – 1 кестемен жұмыстанады 2-топ – 2 кестемен жұмыстанады 3-топ- 3 кестемен жұмыстанады «Кинолента» әдісі Тапсырма: жоғарыдағы кестені қорытындылап автор стиліне сүйеніп шығармашылық жұмыс жасайды
1. «Сүрінбе, Құлагерім!» Құлагердің монологы 2. Үзінділерді таныс, түсін, ой елегіңнен өткіз Ақанға хат жаз 3. Поэманың «Туған жер» бөлімін оқи отырып, туған өлке табиғатын суреттеп қарасөз не өлең түрінде ой толғауыңды құрастыр
ЕҚББ хат құрастыруға өажетті тірек сөздері беріледі. Ойын құрастыруға жетелеуші сұрақтар беріледі |
-Топ ішінде жұмыстанады - Ойларын ортаға салады - Түрлерін табады -Кестені толтырады -Жазған жұмыстарын оқиды -Берілген үзіндіні мұқият оқиды
|
шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың түрлерін талдайды
автор стилін бағалай отырып, шығармашылық жұмыстар жазады
|
оқулық 142-155 беттер
Оқулық 142-155 беттер
|
||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексиялық кезең 10 мин |
«Түймедеқ» әдісі Тапсырма: сабақтан алған әсерлері мен шығармашылық жұмысын орындау барысын ой елегінен өткізіп, бағалайды
ЕҚББ ойын жинақтау үшін диалог жүргіземін |
|
Мұғалімнің кері байланысы |
|
||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Адам жанының құпиясы"
Ашық сабақ "Адам жанының құпиясы"
Қәдір Жұлдыз «Қазақ тілі мен әдебиеті сабақтары: басымдылықтар мен жетілдіру
Есболатқызы стратегиялары»Т1
Ақтөбе қ. 11.08.2023 ж
ПШО
|
Мектеп атауы |
Ақтөбе қаласы №65 жалпы білім беретін орта мектебі |
|
Мұғалімнің ТАӘ |
Қәдір Жұлдыз Есболатқызы |
|
Сыныбы |
9 |
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
|
Бөлімі |
ІІІ бөлім «Адам жанының құпиясы» |
|
Сабақ тақырыбы |
І.Жансүгіровтің «Құлагер» поэмасының көркемдік ерекшелігі |
|
Оқу мақсаты |
9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру; 9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; |
|
Сабақ мақсаты |
Әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың түрлерін біледі. Поэмадан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстар жазуда қолданады |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, жоғары |
|
ЕҚББ |
Зейіні шоғырланбаған, ойындағысын толық жеткізіп айтуда,жазуда қиындық бар |
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагогтің іс - әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
«Ход-дог» әдісі Тапсырма: алдынғы білімм бойынша ойларын жинақтап қорытындылау
Сұрақтар: 1.І.Жансүгіровтің қандай поэмаларын білесіздер? 2. «Құлагер» поэмасының ерекшелегі қандай? 3.Ақанға неге қастандық жасалды? 4. Шығармада қандай әлеуметтік мәселе көтерілді? 5. Әдеби шығарманы көріктеудің қандай түрлерін білесіздер? 6. Троп және фигура дегеніміз не, қандай түрлерін білесіздер?
- Оқушылар, видеороликке қарай отырып бүгінгі тақырыбымыз қандай, не туралы деп ойлайсыздар? - Сабақта нені білулеріңіз мүмкін , сол туралы болжау жасайықшы?! - алдымызға қандай мақсат қоямыз
І топ – « Тұлпар » ІІ топ –« Сәйгүлік» ІІІ топ –« Арғымақ» ЕҚББ: сыныптастарының ойын тыңдап қайталап айтып береді, құрбысы көмегімен мәнін айқындайды |
|
Өзін өзі бағалау жүзеге асады
|
қазақ бұйымдары
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Қазына» әдісі Тапсырма: үзінділердегі көркемдегіш құралдарды (қазынаны) тауып, түрлеріне қарай ажыратады.
1-топ – 1 кестемен жұмыстанады 2-топ – 2 кестемен жұмыстанады 3-топ- 3 кестемен жұмыстанады «Кинолента» әдісі Тапсырма: жоғарыдағы кестені қорытындылап автор стиліне сүйеніп шығармашылық жұмыс жасайды
1. «Сүрінбе, Құлагерім!» Құлагердің монологы 2. Үзінділерді таныс, түсін, ой елегіңнен өткіз Ақанға хат жаз 3. Поэманың «Туған жер» бөлімін оқи отырып, туған өлке табиғатын суреттеп қарасөз не өлең түрінде ой толғауыңды құрастыр
ЕҚББ хат құрастыруға өажетті тірек сөздері беріледі. Ойын құрастыруға жетелеуші сұрақтар беріледі |
-Топ ішінде жұмыстанады - Ойларын ортаға салады - Түрлерін табады -Кестені толтырады -Жазған жұмыстарын оқиды -Берілген үзіндіні мұқият оқиды
|
шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың түрлерін талдайды
автор стилін бағалай отырып, шығармашылық жұмыстар жазады
|
оқулық 142-155 беттер
Оқулық 142-155 беттер
|
||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексиялық кезең 10 мин |
«Түймедеқ» әдісі Тапсырма: сабақтан алған әсерлері мен шығармашылық жұмысын орындау барысын ой елегінен өткізіп, бағалайды
ЕҚББ ойын жинақтау үшін диалог жүргіземін |
|
Мұғалімнің кері байланысы |
|
||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














