Естаева Кульшат Таурбековна, биология пәні мұғалімі
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданы
Сабақ жоспары:
Тақырыбы: Адам қаңқасы. Скелет человека. Human Skeleton.
Оқу мақсаты: 8.1.6.1. Тірек – қимыл жүйесінің құрылысын, маңызын мен қызметтерін сипаттау.
Сабақтың мақсаты: Адам қаңқасының құрылысы және тірек-қимыл жүйесініңқызметімен маңызын сипаттау.
Бағалау критерийлері: Адам қаңқасының құрылысын сипаттайды
Тірек-қимыл жүйесінің қызметіменмаңызынтүсіндіреді.
Тілдік мақсаттар: Оқушылар:
Қаңқаның құрылысын үш тілде ауызша, жазбаша сипаттай алады
Тірек –қимыл жүйесінің қызметі мен маңызын ауызша , жазбаша сипаттай алады.
Пәнге қатысты лексика мен терминология үш тілде: Key: bone
Бассүйек Череп skull ; Clavicle Бұғана Ключица
Sternum Төс сүйек Грудина;Scapula Жауырын Лопатка
Rib Қабырға Ребро; Humerus Тоқпан жілік Плечевая кость; Vertebral column Омыртқа жотасыпозвоночник
Pelvis Жамбас сүйек Тазовая кость; Ulna Шынтақ сүйек Локтевая кость; Radius Кәрі жілік Лучевая кость
Phalanges Саусақ сүйектері; Фаланги пальцев
Femur Ортан жілік Бедренная кость; Tibia Асықты жілік
Большая берцовая кость; Fibula Шыбық сүйек Малая берцовая кость; Phalanges Бақай сүйектері; Фаланги пальцев стопы.
Құндылықтарды дарыту: Мәңгілік ел құндылықтары, жазбаша жұмыстар
арқылы өзін өзі реттей білу, ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу,моделдеу арқылы үш тілде креативтілік, ынтымақтастықта болу,
жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, топтық, жұптық жұмыс кезінде сынға алу құндылықтары дамытылады.
Пәнаралық байланыс: Ағылшын,физика, тарих
Алдыңғы білім: Адамның сүйектерінің бөлімдерін, омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалыс мүшелеріңің маңызын біледі.
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың басы 3 мин |
1.«Алтын адам» суретін көрсетіп, бұл сурет туралы не айтуға болады? – деп оқушылар жауабынан «қаңқа» сөзін алып,адам қаңқасын көрсетіп, кім қанша сүйекті атай алады деп сүйектерді ататып, қаңқаның маңызы неде, бұл қандай мүшелер жүйесіне жатады деп талқылау жүргізу арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаттары ашылады.
|
1-2-3-слайдтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин |
Жұппен жұмыс Тірек- қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі туралы суреттер мен ақпарат таратылып, сәйкестендіреді.
|
4-5-6- слайдтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
Топпен жұмыстар. Оқушылар ағылшын тілінде жазылған дайын қима қағаздарды пайдаланып адам қаңқасының үлгісін жасайды. 1-топ1. Адам қаңқасының моделін жасау. 2. Қаңқа бөлімдерінің сызбасын құрайды. 2-топ1. Адам қаңқасының моделін жасау. 2. Сүйек түрлері сызбасын құрайды. 3-топ1. Адам қаңқасының моделін жасау. 2. Аяқ –қол сүйектерінің атауы. Кейбір оқушылар қима қағаздардағы сүйектің ағылшынша атауларын жаттап, сүйектерді ағылшын тілінде атап бере алады.
Кейбірі адам қаңқасынан сүйектерді жарысып атау тапсырмасын орындайды. Кері байланыс .Топтарды бағалау
|
7-слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5мин |
Сөздікпен жұмыс үш тілде, транскрипция, ағылшынша қаңқа суретін пайдалану
|
8-9-10 слайдт |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1 мин |
Видео |
11 слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1 мин
Сабақтың соңы2мин
|
Сергіту The skeleton dance Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындау Дескриптор- -тірек-қимыл жүйесіне қатысты тұжырымдама арқылы сүйектердің маңызын анықтайды; - тірек- қимыл жүйесіне қатысатын №2,4,6 және 8 санмен берілген сүйектерді атайды; - тірек-қимыл жүйесіне қатысатын №2,4,6 және 8 санмен берілген қызметін сипаттайды.
Рефлексия4 терезе |
12-14 слайд |
.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Адам қаңқасы"
Ашық сабақ "Адам қаңқасы"
Естаева Кульшат Таурбековна, биология пәні мұғалімі
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданы
Сабақ жоспары:
Тақырыбы: Адам қаңқасы. Скелет человека. Human Skeleton.
Оқу мақсаты: 8.1.6.1. Тірек – қимыл жүйесінің құрылысын, маңызын мен қызметтерін сипаттау.
Сабақтың мақсаты: Адам қаңқасының құрылысы және тірек-қимыл жүйесініңқызметімен маңызын сипаттау.
Бағалау критерийлері: Адам қаңқасының құрылысын сипаттайды
Тірек-қимыл жүйесінің қызметіменмаңызынтүсіндіреді.
Тілдік мақсаттар: Оқушылар:
Қаңқаның құрылысын үш тілде ауызша, жазбаша сипаттай алады
Тірек –қимыл жүйесінің қызметі мен маңызын ауызша , жазбаша сипаттай алады.
Пәнге қатысты лексика мен терминология үш тілде: Key: bone
Бассүйек Череп skull ; Clavicle Бұғана Ключица
Sternum Төс сүйек Грудина;Scapula Жауырын Лопатка
Rib Қабырға Ребро; Humerus Тоқпан жілік Плечевая кость; Vertebral column Омыртқа жотасыпозвоночник
Pelvis Жамбас сүйек Тазовая кость; Ulna Шынтақ сүйек Локтевая кость; Radius Кәрі жілік Лучевая кость
Phalanges Саусақ сүйектері; Фаланги пальцев
Femur Ортан жілік Бедренная кость; Tibia Асықты жілік
Большая берцовая кость; Fibula Шыбық сүйек Малая берцовая кость; Phalanges Бақай сүйектері; Фаланги пальцев стопы.
Құндылықтарды дарыту: Мәңгілік ел құндылықтары, жазбаша жұмыстар
арқылы өзін өзі реттей білу, ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу,моделдеу арқылы үш тілде креативтілік, ынтымақтастықта болу,
жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, топтық, жұптық жұмыс кезінде сынға алу құндылықтары дамытылады.
Пәнаралық байланыс: Ағылшын,физика, тарих
Алдыңғы білім: Адамның сүйектерінің бөлімдерін, омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалыс мүшелеріңің маңызын біледі.
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың басы 3 мин |
1.«Алтын адам» суретін көрсетіп, бұл сурет туралы не айтуға болады? – деп оқушылар жауабынан «қаңқа» сөзін алып,адам қаңқасын көрсетіп, кім қанша сүйекті атай алады деп сүйектерді ататып, қаңқаның маңызы неде, бұл қандай мүшелер жүйесіне жатады деп талқылау жүргізу арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаттары ашылады.
|
1-2-3-слайдтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин |
Жұппен жұмыс Тірек- қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі туралы суреттер мен ақпарат таратылып, сәйкестендіреді.
|
4-5-6- слайдтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
Топпен жұмыстар. Оқушылар ағылшын тілінде жазылған дайын қима қағаздарды пайдаланып адам қаңқасының үлгісін жасайды. 1-топ1. Адам қаңқасының моделін жасау. 2. Қаңқа бөлімдерінің сызбасын құрайды. 2-топ1. Адам қаңқасының моделін жасау. 2. Сүйек түрлері сызбасын құрайды. 3-топ1. Адам қаңқасының моделін жасау. 2. Аяқ –қол сүйектерінің атауы. Кейбір оқушылар қима қағаздардағы сүйектің ағылшынша атауларын жаттап, сүйектерді ағылшын тілінде атап бере алады.
Кейбірі адам қаңқасынан сүйектерді жарысып атау тапсырмасын орындайды. Кері байланыс .Топтарды бағалау
|
7-слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5мин |
Сөздікпен жұмыс үш тілде, транскрипция, ағылшынша қаңқа суретін пайдалану
|
8-9-10 слайдт |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1 мин |
Видео |
11 слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1 мин
Сабақтың соңы2мин
|
Сергіту The skeleton dance Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындау Дескриптор- -тірек-қимыл жүйесіне қатысты тұжырымдама арқылы сүйектердің маңызын анықтайды; - тірек- қимыл жүйесіне қатысатын №2,4,6 және 8 санмен берілген сүйектерді атайды; - тірек-қимыл жүйесіне қатысатын №2,4,6 және 8 санмен берілген қызметін сипаттайды.
Рефлексия4 терезе |
12-14 слайд |
.
шағым қалдыра аласыз


















