Материалдар / Ашық сабақ: Адам қаңқасының құрылысы. Тірек-қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ: Адам қаңқасының құрылысы. Тірек-қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары



Білім беру ұйымының атауы

Кешкі ауысымдағы жалпы білім беретіін мектеп КММ

Пәні:

Биология

Бөлім:

Тірі ағзалардың көптүрлілігі, құрылымы мен қызметтері

Бөлімше:

Кординация және реттелу

Педагогтің аты-жөні:

Алдабергенова Айнагүл

Күні:


Сынып: 8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Адам қаңқасының құрылысы. Тірек – қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.1.6.1 тірек – қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау

Сабақтың мақсаты:

-Адам қаңқасының құрылысын анықтайды .

- Тiрек –қимыл жүйесiнiң қызметтерiн сипаттайды


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

уақыты

Педагогтің

іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

І.Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу, түгендеу.

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Жүректен-жүрекке»

әдісі


«Пазл әдісі» арқылы топқа бөлу.




«Қағаздағы сұрақтар»

Әдісі









Әр оқушы бір-біріне жылы лебіздерін білдіріп, жүрекшені береді.



Оқушылар сурет қиындыларын таңдап алады, сәйкесінше жинайды. Жиналған оқушылар бір топ болады.




Әр оқушы қағаз қиындысына бір сұрақ жазып, қалташаға салады. Араластырылған сұрақтар еркін түрде қатысушыларға таратылып беріледі. Әркім өзіне түскен сұрақтарға жауап береді.




















Оқушылар тапсырма орындау деңгейіне қарай 1-10 балдық жүйемен бағаланады









Түрлі түсті қима қағаздар


Қима қағаздар




Қима қағаздар.

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

20 минут

Оқулықтағы мәтінмен

жұмыс. 7 минут.


«Кластер» әдісі













Адам қаңқасының бөлімдерін кластер түрінде құрастырады. Негізгі тірек сөз ортаға жазылады. Қандай сүйектер құрайтынын,

қызметтерін сипаттайды.

1-топ. Бас сүйек

2-топ. Тұлға

3-топ. Қол-аяқ



















Оқулық, жұмыс дәптерлері,

Ақ парақ, түрлі түсті маркерлер.












Қалыптаструшы бағалау тапсырмасы.





1-тапсырма. 2;4;6; 8 сандарымен берілген сүйектерді атаңыз және қызметін анықтаңыз.

2_______________________________

4_______________________________
№6_______________________________

8_______________________________


Дескриптор

-тірек- қимыл жүйесіне қатысатын -2,4,6 және 8 санмен берілген сүйектерді атайды;

- тірек-қимыл жүйесіне қатысатын №2,4,6 және 8 санмен берілген қызметін анықтайды.

Оқушылар тапсырма орындау деңгейіне қарай 1-10 балдық жүйемен бағаланады


Үлестірме материалдар


2-тапсырма.

Сұрақ № 1. Суықта жаураған адам еріксіз секіреді,қозғалады.

Себебі?



Сұрақ № 2. Адам ұзақ уақыт тұрғанда неліктен екі аяққа алма кезек салмақ салып тұрады?



Сұрақ №3. Жас балалардың сүйектері серпімді,ал жасы ұлғайған адамдардың сүйектерінің морт сынғыш болуы неге байланысты?

Оқушылар тапсырма орындау деңгейіне қарай 1-10 балдық жүйемен бағаланады

https://edudocs.info/pisa-test-tapsyrmalaryn-rastyru.html

3-тапсырма.

ЕББҚ сәйкес тапсырма.


«Шындық-Жалған»

әдісі









Тұжырымның шындық немесе жалған екенін анықтаңыз.

Тұжырымдама

Ш

Ж

1.Ересек адамның қаңқасында 200-ден астам сүйек болады

+


2. Кеуде қуысы сүйектері жүрек пен өкпені қорғайды.

+


3.Омыртқа жотасы 35-36 омыртқадан тұрады


+

4.Тірек қимыл жүйесі тек қаңқа сүйектен тұрады


+


Дескриптор

Оқушы берілген тұжымырның шындық немесе жалған екенін анықтайды;


1-10 балдық жүйемен бағаланады


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

10 мин.


«5-5-1» әдісі





























Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы 5 сөйлем жазады. Одан кейін сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады.Соңында 5 сөзді 1 сөзге қысқартады. Оқушылар өздерінің түйіндісөзін бүкіл сыныппен бөліседі.


Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін

«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.

















Жұптық жұмыс.

Суреттегі А,В және С әріптерімен белгіленген тері құрылысына атау беріңіз және қызметін сипаттаңыз.

А________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

В_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

С_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



Дескриптор:

- тері құрылысын түсіндіреді ;

- терінің құрылысы мен қызметін сипаттайды;

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!