Ашық сабақ "Адам қаңқасының құрылысы. Тірек-қимыл жүйесінің рөлі мен қызметі"

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ "Адам қаңқасының құрылысы. Тірек-қимыл жүйесінің рөлі мен қызметі"

Материал туралы қысқаша түсінік
Адам қаңқасының құрылысы мен тірек-қимыл жүйесінің қызметін түсініп, оның дене пішіні мен қозғалыстағы рөлін білу.
Материалдың қысқаша нұсқасы

БЕКІТЕМІН

Мектеп директорының

оқу жұмысы орынбасары

_______ С.О.Примжарова


Бөлім

Қозғалыс

Педагогтің аты – жөні:

Акмурза Ботагоз Нурболаткызы

Күні:

29.01.2026ж

Сынып: 8 В

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Адам қаңқасының құрылысы. Тірек-қимыл жүйесінің рөлі мен қызметі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

8.1.6.1 – тірек-қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау

Сабақтың мақсаты

Адам қаңқасының құрылысы мен тірек-қимыл жүйесінің қызметін түсініп, оның дене пішіні мен қозғалыстағы рөлін білу.

Апта дәйексөзі

Ел тәртіпке сүйеніп дамиды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің іс - әрекеті

Білім алушының іс - әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут















2 мин













3 минут

Ұйымдастыру кезеңі

1.Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару

ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ АХУАЛ ҚАЛЫПТАСТЫРУ:

(Сабақты керемет көңіл-күймен бастайық,жақсы тілектер айтып көгершінді ұшырайық ЖИ)

Оқушылар көгершінге тілек айтып ұшырады

Біз ұйымшылмыз

Біз көңілдіміз

Біз мейірімдіміз

Біз таланттымыз

Біз белсендіміз

Біз ғалымбыз


Топқа біріктіру. (Қаңқа бөліктері бейнеленген суреттер арқылы)



Бағалау парағы таратылып беріледі




Үй жұмысы

Оқушылар «Тері сөйлейді ЖИ» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді

1.Тері ауруларының негізгі пайда болу себептерін атаңыз.

2.Қышыма, теміреткі және безеу бөртпелерінің әрқайсысының қандай белгілері бар?

3.Теміреткі мен қышыманың айырмашылығын түсіндіріңіз.

4.Тері аурулары адамның денсаулығына қандай салдар әкелуі мүмкін?

5.Тері ауруларының алдын алу үшін қандай гигиеналық шараларды сақтау керек?


Тері ауруларының алдын алу және тері аурулары адамның денсаулығына қандай салдар әкелуі жөнінде өткен сабақты қорытындылаймын.


Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды!


Көгершіндерді ұшырып,

оқушыларға мотивациялық сөздерді оқытады






Топқа бірігеді




Дескрипторға сәйкес өз-өздерін бағалайды.








Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді

Мұғалім

1-10 балл аралығында бағалайды




Жарайсыңдар деп мадақтау

әдісі арқылы бағалау.

Оқушы әр дескрипторға сай болған сайын ұпай қосылып отырады

















Жалпы – 2 балл:

Әр дұрыс жауапқа -2балл.

Мотивациялық сөздер.








Қаңқа бөліктері бейнеленген

парақтар



Бағалау парағы









«Тері сөйлейді ЖИ»


Сабақтың ортасы

2 мин












2 минут





1 мин




15 мин





























1 мин





9 мин
















3 минут






«Сандық ашу ЖИ» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын.

- Қаңқа

- Құрылысы

- Тірек-қимыл

-Қызметі


Сабақтың мақсатымен таныстырамын.

Біздің денеміз қозғалыс арқылы дамиды. Бүгін тірек-қимыл жүйесін танып өз денсаулығымызға қамқор болуды үйренеміз.

Жаңа сабақтың тақырыбын дәптерге жаздырамын.



Жаңа сабаққа байланысты Бейнежазба көрсетемін және сол бойынша не түсінгендерін сұраймын.

Қаңқа туралы түсінік беремін.



Робот әдісі"( Өздеріңе ұнаған ұяшықты ашып ішіндегі тапсырманы орындаңдар)

Топтық жұмыс


1-топ: Тірек-қимыл жүйесін сипаттау

Тірек-қимыл жүйесін құрайтын негізгі элементтерді (сүйектер мен бұлшық еттер) атап, олардың қызметін түсіндіру.







2-топ: Адам қаңқасы

Адам қаңқасының құрылысын және негізгі қызметтерін (денені тіреу, қозғалыс, ішкі органдарды қорғау) сипаттау






3-топ: Қаңқа бөлімдері

Қаңқаның бөлімдерін (бас, омыртқа, кеуде қуысы, қол және аяқ қаңқасы) атап, әрқайсысының ерекшелігін қысқаша түсіндіру.





Қаңқаның бөлімдерін (бас, омыртқа, кеуде қуысы, қол және аяқ қаңқасы) атап, әрқайсысының ерекшелігін қысқаша түсіндіріп, қорытынды жасаймын.



Сергіту сәті (Бейнежазба көрсетемін)





Жұптық жұмыс.

"Ойлан. Жұптас. Бөліс" әдісі

Тапсырма:

1.Қол және аяқ сүйектерін атап, олардың орналасуын және негізгі қызметін сипаттаңыз.

2.Қол және аяқ сүйектерін салыстырыңыз: ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтаңыз.

3.Сүйектердің дұрыс жұмыс істеуінің адамның қозғалысына қалай әсер ететінін түсіндіріңіз.




Жеке жұмыс

«Wordwall» платформасы арқылы жаңа тақырып бойынша білімдерін тексеру мақсатында сұрақтар қойылады.


1.Балаларда түтік тәрізді сүйектердің қуысы неге толы болады?

2.Пішіні бойынша сүйектер қалай бөлінеді?

3.Тірек қызметінен басқа қаңқа сүйектері ішкі мүшелерді неден қорғап тұрады?

4.Кеуде қуысы неше жұп қабырғадан тұрады?

5.Сүйектер буын және шеміршек арқылы бір-бірімен байланысып нені құрайды?

6. Сүйектің құрамында қандай минералды заттар көп болады?

7. Фаланга дегеніміз не?

8. Жалпақ сүйектерге не жатады?

9. Ересек адам қаңқасының құрамында қанша сүйек болады?

10. Құрылыс бойынша сүйектер қалай бөлінеді?


«Сандық ашу» әдісі арқылы сандықтан шыққан сөздерді құрап сабақтың тақырыбын табады





Жаңа сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.


Бейнежазба көреді және түсінгендерін айтады.







Тірек-қимыл жүйесін сипаттап, қағаз бетіне түсіреді







Адам қаңқасының құрылысын сипаттап, қағаз бетіне түсіреді






Қаңқаның бөлімдерін сипаттап, қағаз бетіне түсіреді


3 топтың спикерлері ортаға шығып қорғайды.






Бейнежазбадағы іс-әрекетті қайталайды.




Қол және аяқ сүйектерін атап, олардың орналасуын және негізгі қызметін сипаттай отыра кесте толтырады.















Мәтінді оқып сұрақтарға жауап береді.


«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.











«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.








Жалпы-3балл.

-элементтерді атап көрсетеді – 1 балл;

-элементтердің қызметін сипаттайды – 1 балл;

-ақпаратты толық және дұрыс берсе – 1 балл.


Дескриптор:

-құрылысын сипаттайды – 1 балл;

-негізгі қызметін көрсетеді – 1 балл;

-ақпаратты толық және дұрыс берсе – 1 балл.


Дескриптор:

-бөлімдерін атап көрсетеді – 1 балл;

-әр бөлімнің ерекшелігін сипаттайды – 1 балл;

қпаратты толық және дұрыс берсе – 1 балл.





«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.



Жалпы 2 – балл

Дескриптор:

-қызметін сипаттайды – 1 балл;

-салыстыру жасайды –1 балл.















Жалпы 3 – балл

Дескриптор:

Сұрақтарға дұрыс жауап берсе 3 балл.





Сандық ашу ЖИ ”әдісі



8 сынып оқулығы,дәптер



https://youtu.be/UhSqYLERmyk?si=hSvq0segF24Bz0zD


Shape1


"Робот әдісі" ЖИ




А2 парақтары, түрлі түсті қарындаштар






А2 парақтары, түрлі түсті қарындаштар










https://yandex.kz/video/preview/8562121567850606360



" Ойлан. Жұптас. Бөліс " әдісі














https://wordwall.net/ru/resource/90786653



5 мин


"Кері байланыс"

Барлығы түсінікті

Cұрақтарым бар

Түсініксіз

Үйге тапсырма .

1.Мәтінді оқып келу.

2.Мәтін бойынша 5 сұрақ құрап келу.



Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады

Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты

1 – 10 балл аралығында бағалайды

"Кері байланыс"

ЖИ




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
31.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі