Бекітілді:
Бөлім: |
Қиял мен шындық |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Тасбулатова М.С. |
|
Күні: .06.05.2026 |
Пәні: қазақ әдебиеті |
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Р.Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу. |
|
Сабақтың мақсаты |
- әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады. |
|
Құндылықтарға баулу |
Бірлік және ынтымақ: Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу. |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу, түгендеу. Психологиялық ахуал. «Күлімсіреген күн» жаттығуы. Сабақ мақсатын хабарлау, бағалау критерийімен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру |
|
«Бағалау парағы» таратылады. |
|
Сабақтың ортасы |
Семей ядролық полигоны 1947 жылы 21 тамызда КСРО Министрлер кеңесінің шешімімен құрылып, ресми түрде ашылды. Алғашқы атомдық жарылыс осы жерде 1949 жылы 29 тамызда жасалды. Полигон 1991 жылы 29 тамызда жабылды. [1, 2, 3, 4] Полигон туралы негізгі деректер:
Видео көреді.
«Мәңгілік бала бейне» әңгімесінің негізгі кейіпкері – Ләйлә. Әңгімеде мүгедек 16-17 жасар Ләйләнің өміріндегі қиындықтары жайлы баяндалады. Қыз – Семей полигонының зардабын тартушы. Оның бойы өспей, түрі бүлдіршін кейпінде қалып қойған. Ата-анасынан айырылған қыз жақын туысы қатал Қатираның қолында өседі. Қатира оған жанашырлық танытпайды. Ләйлә өз сыры, мұңын тек Аймен бөліседі. Әңгіменің соңы Ләйләнің маңайындағылардың өзін кемсітуіне шыдамай, өмірден өтуімен аяқталады. Роза Мұқанова бір ғана Ләйләнің тағдыры арқылы бүкіл қазақ халқының басына түскен қасіретті жеткізеді. 1-тапсырма
2-тапсырма
3-тапсырма
Бекіту. «Зымыран сұрақтар» әдісі.
|
Тапсырмаларды орындайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Тапсырмаларды орындайды |
Дескриптор -шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды.
Дескриптор - пафос түрлерін ажыратады.
Дескриптор - ұлттық мүдде тұрғысынан талдайды.
|
Оқулық
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс «3Қ» Қиын Қызық Қажет Үй тапсырмасы: 184-беттегі 4-тапсырма |
Сабаққа кері байланыс береді |
1-10 балла аралығында бағалау |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ, әдебиет 8-класс
Бекітілді:
Бөлім: |
Қиял мен шындық |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Тасбулатова М.С. |
|
Күні: .06.05.2026 |
Пәні: қазақ әдебиеті |
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Р.Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу. |
|
Сабақтың мақсаты |
- әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады. |
|
Құндылықтарға баулу |
Бірлік және ынтымақ: Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу. |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу, түгендеу. Психологиялық ахуал. «Күлімсіреген күн» жаттығуы. Сабақ мақсатын хабарлау, бағалау критерийімен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру |
|
«Бағалау парағы» таратылады. |
|
Сабақтың ортасы |
Семей ядролық полигоны 1947 жылы 21 тамызда КСРО Министрлер кеңесінің шешімімен құрылып, ресми түрде ашылды. Алғашқы атомдық жарылыс осы жерде 1949 жылы 29 тамызда жасалды. Полигон 1991 жылы 29 тамызда жабылды. [1, 2, 3, 4] Полигон туралы негізгі деректер:
Видео көреді.
«Мәңгілік бала бейне» әңгімесінің негізгі кейіпкері – Ләйлә. Әңгімеде мүгедек 16-17 жасар Ләйләнің өміріндегі қиындықтары жайлы баяндалады. Қыз – Семей полигонының зардабын тартушы. Оның бойы өспей, түрі бүлдіршін кейпінде қалып қойған. Ата-анасынан айырылған қыз жақын туысы қатал Қатираның қолында өседі. Қатира оған жанашырлық танытпайды. Ләйлә өз сыры, мұңын тек Аймен бөліседі. Әңгіменің соңы Ләйләнің маңайындағылардың өзін кемсітуіне шыдамай, өмірден өтуімен аяқталады. Роза Мұқанова бір ғана Ләйләнің тағдыры арқылы бүкіл қазақ халқының басына түскен қасіретті жеткізеді. 1-тапсырма
2-тапсырма
3-тапсырма
Бекіту. «Зымыран сұрақтар» әдісі.
|
Тапсырмаларды орындайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Тапсырмаларды орындайды |
Дескриптор -шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды.
Дескриптор - пафос түрлерін ажыратады.
Дескриптор - ұлттық мүдде тұрғысынан талдайды.
|
Оқулық
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс «3Қ» Қиын Қызық Қажет Үй тапсырмасы: 184-беттегі 4-тапсырма |
Сабаққа кері байланыс береді |
1-10 балла аралығында бағалау |
|
шағым қалдыра аласыз


