Қысқа мерзімді жоспар 31 сабақ
|
Пәні |
Әдебиет, «Алматыкітап» баспасы, 2019 жыл |
|
Сыныбы |
4 |
|
Мұғалім |
Далабаева А |
|
Бөлім |
Мәдени мұра |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұлттық ойындарымыз |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану. 4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау. 4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру. |
|
Сабақтың мақсаты (бағалау критерийлері) |
-сөйлеу барысында ым-ишара мен қимылдарды пайдаланады; -көрнекіліктер мен таныстырылымдарды қолданады; -шығармашылық жұмыс жасап үйренеді; |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану, бағалау. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдас тыру кезеңі 2 минут |
«Ұлттық ойындар» атты таныстырылыммен бастайды. Слайдтағы суреттер арқылы өздері білетін ойындардың атауын сұрайды. |
Слайдтағы суреттерден өздеріне таныс ойын атауларын айтады. Қазақша күрес, ат жарыс, бес тас ойындарының ережесін айтады. |
Мұғалімнің қолдау сөздері |
|
|
Өткенді бекіту 3 минут |
«Көңілді тақия» ойынымен үй тапсырмасын сұрайды. Қалпақ кімнің басында болса сол оқушы сұраққа жауап беретіні ескертеді. 1.Зерделі қандай бала? 2.Өтірік пен шындықтың ортасы қанша? 3.-Ата екеуіңіз қалай? 4.-Алысыңызбен қалайсыз? 5.-Тәттіңізбен қалайсыз? 6.-Несиеңіз қалай? 7.Қарияның бақытты екенін қай жауабынан байқадың? |
Өткен сабақтағы алған білімдерін еске түсіреді. Тақия киген оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор - Өткенді қайталау. ҚБ: 1б |
|
|
Сабақтың ортасы 5 минут |
ФС 1-тапсырма Топтық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану "Ойлан,тап!" әдісі . Нұсқау Суреттегі ойын атауларын атаңдар. Қай ұлттық ойындардан спорттық жарыс өткізіледі?
Қазақ күресі, бәйге, бес тас ойындары |
Суреттегі ойын атауларын атайды |
Бағалау критерийі Сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасайды Дескриптор: Суреттегі ойын атауларын атайды.1балл |
Суреттер АКТ |
|
Сабақтың ортасы 15минут |
ҚБ 2-тапсырма Жұптық жұмыс. ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау: «Бұл кім?» айдары. Түсініп оқы. «Орамал тастау» Түсініп мәнерлеп оқиды Ойын ережесімен танысып, екі топ болып ойнап көріңдер.
Ойын шартын түсініп оқып, таныстырылым жасаңдар.Түсініп мәнерлеп оқиды «Хан»
Асық ойнап көрдің бе?
Пікіріңмен бөліс 1.Хан" ойыны ертедегі ұлттық ойын екенін қалай дәлелдер едің? 2 Қазіргі кезде не себепті асық ойындары сирек ойналады? Себебін түсіндір.? 3 Иіру, ату, көздеуді ым-ишара, қимылмен көрсет. ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Мәтінді оқиды |
Ойын ережесімен танысып, екі топ болып ойнап көреді. Мәтінді түсініп оқиды. Ойын шартын түсініп оқып, таныстырылым жасайды. Сұраққа жауап береді.
"Хан" ойыны ертедегі ұлттық ойын екенін дәлелдейді. Қазіргі кезде не себепті асық ойындары сирек ойналатынының себебін түсіндіреді. Иіру, ату, көздеуді ым-ишара, қимылмен көрсетеді |
Бағалау критерийі Сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолданады Дескриптор: Ойын ережесімен танысып, екі топ болып ойнап көреді.1балл Мәтінді түсініп оқиды. 1балл Ойын шартын түсініп оқып, таныстырылым жасайды.1балл Сұраққа жауап береді.1балл Дескриптор: "Хан" ойыны ертедегі ұлттық ойын екенін дәлелдейді.1 балл Қазіргі кезде не себепті асық ойындары сирек ойналатынының себебін түсіндіреді.1балл Иіру, ату, көздеуді ым-ишара, қимылмен көрсетеді.1балл |
Оқулық
|
|
Сергіту сәті 5 минут |
Сергіту сәті «Оюлар» |
Би қимылдары арқылы оюларды сомдайды |
Мадақтау Қолдау |
https://www.youtube.com/watch?v=adLflwOM-eE |
|
|
ҚБ тапсырмалары «Білгенге маржан» Асық атаулары
Сақа – ұсақ асықтарды
ату үшін таңдалған, қорғасын құйылған, салмақты, ірі
асық.
Асық ойынының атаулары «Омпы» «Бүк» «Үштабан» «Қақпақыл» «Хан» «Шік» |
Тапсырмаларды орындайды Дәптерлеріне жазады Сұрақтарға жауап береді |
Әр тапсырмаға 1балл Әр дұрыс жауапқа 1балл |
ҚБ тапсырмалары Дәптер |
|
Кері байланыс 5 минут |
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі Мұғалімнің сөйлеміннің басын айтады. 1. Бүгінгі сабақта мен ... 2. Бүгін сабақта қуантқаны ... |
Сөйлемді жалғастырады 3. Маған ерекше ұнағаны .. 4. Менің түсінгенім ... 5. Енді мен ... . |
Дескрипторы: - алған білімдерін тексереді. ҚБ: 1 б |
Оқулық немесе хрестоматия |
|
Рефлексия 5 минут |
« Асықтар» арқылы жинаған ұпайын санайды. |
Әр оқушы сабақтан алған әсерін айтып, қолындағы асық суреті арқылы ұпайларын санайды |
10-9 балл-«5»; 8-7 балл –«4»; 6-4 балл –«3»; 3-0 балл-«2». |
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Әдебиеттік оқу 4- Сынып "Ұлттық ойындар"
Ашық сабақ Әдебиеттік оқу 4- Сынып "Ұлттық ойындар"
Қысқа мерзімді жоспар 31 сабақ
|
Пәні |
Әдебиет, «Алматыкітап» баспасы, 2019 жыл |
|
Сыныбы |
4 |
|
Мұғалім |
Далабаева А |
|
Бөлім |
Мәдени мұра |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұлттық ойындарымыз |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану. 4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау. 4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру. |
|
Сабақтың мақсаты (бағалау критерийлері) |
-сөйлеу барысында ым-ишара мен қимылдарды пайдаланады; -көрнекіліктер мен таныстырылымдарды қолданады; -шығармашылық жұмыс жасап үйренеді; |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану, бағалау. |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдас тыру кезеңі 2 минут |
«Ұлттық ойындар» атты таныстырылыммен бастайды. Слайдтағы суреттер арқылы өздері білетін ойындардың атауын сұрайды. |
Слайдтағы суреттерден өздеріне таныс ойын атауларын айтады. Қазақша күрес, ат жарыс, бес тас ойындарының ережесін айтады. |
Мұғалімнің қолдау сөздері |
|
|
Өткенді бекіту 3 минут |
«Көңілді тақия» ойынымен үй тапсырмасын сұрайды. Қалпақ кімнің басында болса сол оқушы сұраққа жауап беретіні ескертеді. 1.Зерделі қандай бала? 2.Өтірік пен шындықтың ортасы қанша? 3.-Ата екеуіңіз қалай? 4.-Алысыңызбен қалайсыз? 5.-Тәттіңізбен қалайсыз? 6.-Несиеңіз қалай? 7.Қарияның бақытты екенін қай жауабынан байқадың? |
Өткен сабақтағы алған білімдерін еске түсіреді. Тақия киген оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор - Өткенді қайталау. ҚБ: 1б |
|
|
Сабақтың ортасы 5 минут |
ФС 1-тапсырма Топтық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану "Ойлан,тап!" әдісі . Нұсқау Суреттегі ойын атауларын атаңдар. Қай ұлттық ойындардан спорттық жарыс өткізіледі?
Қазақ күресі, бәйге, бес тас ойындары |
Суреттегі ойын атауларын атайды |
Бағалау критерийі Сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасайды Дескриптор: Суреттегі ойын атауларын атайды.1балл |
Суреттер АКТ |
|
Сабақтың ортасы 15минут |
ҚБ 2-тапсырма Жұптық жұмыс. ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау: «Бұл кім?» айдары. Түсініп оқы. «Орамал тастау» Түсініп мәнерлеп оқиды Ойын ережесімен танысып, екі топ болып ойнап көріңдер.
Ойын шартын түсініп оқып, таныстырылым жасаңдар.Түсініп мәнерлеп оқиды «Хан»
Асық ойнап көрдің бе?
Пікіріңмен бөліс 1.Хан" ойыны ертедегі ұлттық ойын екенін қалай дәлелдер едің? 2 Қазіргі кезде не себепті асық ойындары сирек ойналады? Себебін түсіндір.? 3 Иіру, ату, көздеуді ым-ишара, қимылмен көрсет. ЕББҚ ететін(ойлау деңгейі төмен ) балаға тапсырма Мәтінді оқиды |
Ойын ережесімен танысып, екі топ болып ойнап көреді. Мәтінді түсініп оқиды. Ойын шартын түсініп оқып, таныстырылым жасайды. Сұраққа жауап береді.
"Хан" ойыны ертедегі ұлттық ойын екенін дәлелдейді. Қазіргі кезде не себепті асық ойындары сирек ойналатынының себебін түсіндіреді. Иіру, ату, көздеуді ым-ишара, қимылмен көрсетеді |
Бағалау критерийі Сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолданады Дескриптор: Ойын ережесімен танысып, екі топ болып ойнап көреді.1балл Мәтінді түсініп оқиды. 1балл Ойын шартын түсініп оқып, таныстырылым жасайды.1балл Сұраққа жауап береді.1балл Дескриптор: "Хан" ойыны ертедегі ұлттық ойын екенін дәлелдейді.1 балл Қазіргі кезде не себепті асық ойындары сирек ойналатынының себебін түсіндіреді.1балл Иіру, ату, көздеуді ым-ишара, қимылмен көрсетеді.1балл |
Оқулық
|
|
Сергіту сәті 5 минут |
Сергіту сәті «Оюлар» |
Би қимылдары арқылы оюларды сомдайды |
Мадақтау Қолдау |
https://www.youtube.com/watch?v=adLflwOM-eE |
|
|
ҚБ тапсырмалары «Білгенге маржан» Асық атаулары
Сақа – ұсақ асықтарды
ату үшін таңдалған, қорғасын құйылған, салмақты, ірі
асық.
Асық ойынының атаулары «Омпы» «Бүк» «Үштабан» «Қақпақыл» «Хан» «Шік» |
Тапсырмаларды орындайды Дәптерлеріне жазады Сұрақтарға жауап береді |
Әр тапсырмаға 1балл Әр дұрыс жауапқа 1балл |
ҚБ тапсырмалары Дәптер |
|
Кері байланыс 5 минут |
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі Мұғалімнің сөйлеміннің басын айтады. 1. Бүгінгі сабақта мен ... 2. Бүгін сабақта қуантқаны ... |
Сөйлемді жалғастырады 3. Маған ерекше ұнағаны .. 4. Менің түсінгенім ... 5. Енді мен ... . |
Дескрипторы: - алған білімдерін тексереді. ҚБ: 1 б |
Оқулық немесе хрестоматия |
|
Рефлексия 5 минут |
« Асықтар» арқылы жинаған ұпайын санайды. |
Әр оқушы сабақтан алған әсерін айтып, қолындағы асық суреті арқылы ұпайларын санайды |
10-9 балл-«5»; 8-7 балл –«4»; 6-4 балл –«3»; 3-0 балл-«2». |
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз























