Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Сынып: 6
«Д» пән: қазақ
әдебиеті күні:
13.11.2015
Сабақтың
тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы. «Анама
хат», «Қара бұлт» өлеңдері
-
Сабақтың мақсаты
: А.Байтұрсынов - тілші,
әдебиетші, көркемсөз шебері, ақын, аудармашы, қоғам қайраткері
екенін таныту. «Анама хат», «Қара бұлт» өлеңдерін меңгерте отырып,
идеясын ашу.
Сабақтың
міндеттері:
-
А.Байтұрсынов өмірі мен
шығармашылығы туралы түсінік алады.
-
«Анама хат», «Қара бұлт»
өлеңдерінің мазмұнын түсініп,
талдайды.
-
Топтық жұмыс, шығармашылық
жұмыс жүргізеді.
Табыстылық
критерийлері: Топ мүшелері өз ойларын
жеткізеді, тақырып бойынша тұжырым
жасайды.
Сабақтың
түрі: аралас
сабақ
Сабақтың
әдісі: топтық жұмыс, блум
таксаномиясы, шығармашылық жұмыс, әткеншек әдісі, ВЕНН диаграммасы,
серпілген сұрақтар, авторды тап әдісі, сатылай кешенді
талдау.
Дереккөздер:
Бейне таспа, А3 форматты ақ
түсті қағаз, қызыл, көк, жасыл түсті маркерлер, бағалау парағы,
кері байланыс, слайд.
Сабақтың
барысы:
№
|
Сабақ
кезеңдері
|
уақыт
|
Мұғалімнің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
|
А
|
В
|
С
|
1
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
5
мин
|
Сәлемдесу, оқушыларды
түгелдеу, топқа бөлу, психологиялық
дайындық.
І топ:
Зерттеушілер
ІІ топ:
Баяндаушылар
ІІІ топ:
Әдебиетшілер
ІҮ топ:
Журналистер
|
|
|
|
2
|
Блум бойынша ойлау
деңгейі
Білу
|
7
мин
|
Үй тапсырмасын сұрау.
«Әткеншек» әдісі. Оқушыларға күзгі демалыста Ыбырай Алтынсариннің
әңгімелерін оқуға тарсырма берілген. Сол Ыбырай әңгімелері
төңірегінде топтарға тапсырмалар
беріледі.
І топ: Ыбырай Алтынсариннің
қандай
әңгімелерін
білесіңдер?
ІІ топ: «Әке мен бала»
әңгімесінің негізгі мазмұны
не?
ІІІ топ: «Жаман жолдас»
әңгімесінің негізгі мазмұны
не?
ІҮ топ: «Әдеп» әңгімесінің
негізгі мазмұны не?
|
Жоғары дәрежелі сұрақтарға
жауап бере алады, топпен бірлесіп жұмыс
жасайды.
|
Жоғары дәрежелі сұрақтар қоюға
жақын, белсене
қатысады
|
Топпен бірлесіп жұмыс істеуге
талпынады
|
3
|
Түсіну
Қолдану
|
10
мин
|
Жаңа тақырып туралы ой шақыру
үшін балаларға бірнеше сұрақтар
қоямын.
1.Қазақ әліпбиінің атасы
кім?
2.Мысал өлеңдер жазған
кім?
«Авторды тап» әдісі. Слайдтан
бірнеше ақын-жазушылардың суреттерін көрсетемін. Арасынан оқушылар
А.Байтұрсыновтың суретін
табады.
І топ: Зерттеушілер
А.Байтұрсынұлының өмірі мен шығармашылығын
зерттейді.
ІІ топ: Баяндаушылар: «Анаға
хат» өлеңін мәнерлеп оқып, өлең құрылысына талдау
жасайды.
ІІІ топ: Әдебиетшілер: «Қара
бұлт» өлеңін мәнерлеп оқып, өлең құрылысына талдау
жасайды.
ІҮ топ: Журналистер жаңа
тақырып туралы үш топқа сұрақтар
дайындайды.
|
Қоғам қайраткері
А.Байтұрсынұлының өмірі мен шығармашлығы туралы көп мәлімет біледі.
Өлеңдерінің мазмұнын ашып, идеясын түсінеді, сатылай кешенді талдау
жасай алады, жоғары дәрежелі сұрақтар қоя
алады.
|
Ақын өмір жолымен танысқан,
өлеңдерін талдай алады, сұрақтар қоя
біледі.
|
Ақын өмірімен танысады,
өлеңдерін мәнерлеп
оқиды.
|
4
|
Талдау
Жинақтау
|
8
мин
|
І топ: ВЕНН
диаграммасы
Бұлт адам
Тау
ІІ
топ:
● Бұлт пен таудың астарында
қандай адамдар жатыр?
● Бұлтқа ұқсағысы келетін оқушы бар ма екен?
● Тауға ұқсағысы келетін оқушы бар ма екен?
● Бұлт қандай бейне? ● Тау қандай
бейне?
ІІІ
топ:
-
Ақын қара бұлт арқылы өмірдегі
қандай адамдарды
бейнелеген?
-
Тау сөзімен адамдардың қандай
қасиетін көрсетпек
болған?
-
«Қайырымдылық» деген
не?
-
Оны кімдерге жасау
керек?
ІҮ топ: «Сай – сайға құяды,
бай – байға
құяды» деген мәтелді қалай
түсінуге
болады?
|
Өлең мазмұны мен құрылысын
толық талдай алады, салыстырады, өмірмен
байланыстырады.
|
«Қара бұлт» өлеңінің мазмұынын
түсінеді, талдайды.
|
Өлеңнің мазмұынын түсінеді,
мәнерлеп оқиды.
|
5
|
Сергіту
сәті
|
2мин
|
Интербелсенді тақтадан бейне
ролик көрсетіледі.
|
|
|
|
6
|
Бағалау
(8
минут)
|
8
мин
|
І топ: Зерттеушілер: Ана
туралы мақал-мәтелдер
жазу.
ІІ топ: Баяндаушылар: Ана
тақырыбында шағын эссе
жазу.
ІІІ топ: Әдебиетшілер: Ана
тақырыбына арнап бірнеше шумақ өлең
шығару.
ІҮ топ: Журналистер: Анаңа не
сыйлар едің? (суретін
салу).
|
Шығармашылықпен жұмыс жасайды,
эссе жазады, өлеңді ұйқаспен құрастыра алады, суретті әдемі
салады.
|
Шығармалықпен жұмыс жасайды,
достарына қолдау
көрсетеді.
|
Топ мүшелеріне қол ұшын беріп,
көмектесіп отырады.
|
7
|
Үйге
тапсырма
|
1
мин
|
1.Өлеңді түсініп, мәнерлеп
оқу.
2.Аналарымызға хат
жазу
(өлең шығару, сурет
салу).
|
|
|
|
8
|
Бағалау
|
2
мин
|
Бағалау
критерийі:
Оқушы сабақ соңында «5» деген
баға алу үшін мынадай критерийлерді орындау
керек:
-
Тапсырмаларды мұқият әрі толық
орындау;
-
Кез келген тапсырманы
уақытында орындау;
-
Өз ойын еркін айта
алу;
-
Шығармашылық жұмыс жасай
алу;
-
Достарының пікірімен санаса
алу:
-
Өзгенің көзқарасына құрметпен
қарау;
-
Сатылай кешенді талдау
жасау;
-
Өлеңді мәнерлеп оқи
алу;
-
Автор туралы тың мәліметтер
таба алу;
-
Сабақта өзін еркін және
тәртіпті ұстау.
Сабақ барысында оқушы жауабына
байланысты түрлі пішіндер таратып
отырамын.
|
|
|
|
9
|
Рефлексия
|
2
мин
|
Кері байланыс
парағы
«+»
(Сабақ ұнады. Себебі....
)
|
«-»
(Сабақ ұнаған жоқ.
Себебі.....)
|
«И»
(Сабақ қызықты өтті.
Несімен ....қызықты
болды.)
|
|
|
|
|
|
|
|