Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
6.1 Туған жерім – аялы алтын бесігім |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
07.10.2022 ж. |
|
|
Сынып: 6 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әл-Фараби «Тіршілікте құрыштай бол төзімді» өлеңі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.1.1 әдеби шығарманы, пайымдап, мәнерлеп (логикалық екпінмен кідіріс жасай) оқу; 6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: (бағалау критерийлері) |
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2-3 минут |
Ұйымдастыру Сәлемдесу, түгендеу Психологиялық ахуал. «Ыстық орындық». Ортадағы орындыққа отырып тілектерін жылдам айтулары керек, себебі, орындық ыстық. Топқа бөлу. Топқа бөлу өлең жолдары арқылы жүзеге асырылады. Орындалу шарты: Қиылған өлең жолдарын біріктіру арқылы топқа бөлінеді. І топ «150» ІІ топ «125» |
Амандасады, сабаққа назарын аударады.
Топқа бөлінеді
Өлеңді құрастырады. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы
|
Орындық
Қиылған өлең жолдары Жұмекен Нәжімеденов «Менің елім» өлеңі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: (3-4 мин) |
Үй жұмысын тексеру «Эстафета» әдісі арқылы бір-біріне беру арқылы өлеңді тоқтамай оқиды |
Үй жұмысын берілген өлеңді жатқа айтады |
«Шапалақ» әдісі арқылы өздерін бағалайды |
Ту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 30 мин |
Бейнеролик көреді. Слайд Әл Фарабидің өмірі жайлы мәліметтер көреді. Топтық жұмыс 1-тапсырма. Топтық жұмыс. Әл-Фарабиге тән қасиетін және еңбектерін талдайды. «Дара диаграмма» әдісі арқылы орындалады. І топ. Әл-Фараби кім?. ІІ топ. Әл-Фарабидің еңбектері Тыңдалым. «Тіршілікте құрыштай бол төзімді» өлеңі аудио түрінде тыңдалады. Өлеңінің мазмұнына тоқталамын. 2- тапсырма. Өлеңнен көркемдегіш тәсілдерді табу 3-тапсырма. Оқулықпен жұмыс. «Венн диаграмма» әдісі бойынша Әл-Фарабидің «Қашықтасың туған жер» өлеңі мен «Тіршілікте құрыштай бол төзімді» өлеңімен салыстырып, ондағы автор бейнесін анықтау. Жеке жұмыс 4-тапсырма. Жеке жұмыс. Жазылым. Хат көлемін сақтай отырып «Авторға хат» әдісі арқылы авторға хат жазу. (35-40 сөздер). |
Слайд пен бейне көріністе айтылған мәліметтерді мұхият тыңдайды. Берілген тапсырманы уақытқа орындайды. Дескриптор: · Әл-Фарабиге тән қасиеттерін, еңбектерін анықтайды.
Өлеңнен көркемдегіш тәсілдерге мысал іздейді. Дескриптор: Өлеңнен көркем ауыстыруларды тауып мысал келтіреді алады.
Екі ақынның өлеңдерін салыстырады. Дескриптор: · Өлеңдерді салыстырады, мысалмен дәлелдейді. ·
Жұмыс дәптерлеріне хат жазады. Дескриптор: · Хат құрылымын, сөз көлемін сақтайды. (30-40 сөздер). |
«Өз-өзін» бағалау Екі топ бір-бірін бағалайды |
Интербелсенді тақта A3, маркерлер постер Қосымша 1 Қосымша 2 Әл-Фарабидің «Қашықтасың туған жер» Жұмыс дәптері, оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты қорытындылау 4-минут |
«Кездесок таңдау» әдісі Жаңа тақырып бойынша интербелсенді тақтада сұрақтар беріледі |
Оқушылар Сұрақтарға жауап береді. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы |
интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы: (3 мин) |
Рефлексия «Медальдар» әдісі Бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс алу Үй тапсырмасы: «Тіршілікте құрыштай бол төзімді» өлеңін жаттау |
Бүгінгі сабақтағы алған білімдері бойынша берілген баллдарына сай медальдар алады.
Үй тапсырмасын жазып
алады. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Бөлім:
6.1 Туған жерім –
аялы алтын бесігім
Педагогтің аты-жөні
Күні:
07.10.2022
ж.
Сынып: 6
«А» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Әл-Фараби «Тіршілікте құрыштай бол
төзімді» өлеңі
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: 6.1.1.1 әдеби шығарманы,
пайымдап, мәнерлеп (логикалық екпінмен кідіріс жасай)
оқу;
6.2.3.1 шығармадағы
көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия,
гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау)
анықтау; Сабақтың мақсаты:
(бағалау
критерийлері) Әл-Фарабидің өмірімен
танысу;
«Тіршілікте құрыштай
бол төзімді» өлеңін талдау.
Ойлау
дағдыларының деңгейлері
Қолдану
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау Ресурстар 2-3
минут
Ұйымдастыру
Сәлемдесу,
түгендеу
Психологиялық
ахуал. «Ыстық
орындық». Ортадағы орындыққа отырып
тілектерін жылдам айтулары керек, себебі, орындық
ыстық. Топқа
бөлу. Топқа бөлу өлең жолдары арқылы
жүзеге асырылады. Орындалу шарты: Қиылған өлең жолдарын біріктіру
арқылы топқа бөлінеді. І топ
«150»
ІІ топ
«125»
Амандасады, сабаққа
назарын аударады.
Топқа
бөлінеді
Өлеңді
құрастырады. Ынталандыру сөздерін қолдану
«жақсы», «жарайсың», «өте
жақсы
Орындық
Қиылған өлең
жолдары Жұмекен Нәжімеденов «Менің
елім» өлеңі Сабақтың
басы: (3-4
мин) Үй жұмысын
тексеру «Эстафета»
әдісі арқылы бір-біріне беру арқылы
өлеңді тоқтамай оқиды Үй жұмысын берілген
өлеңді жатқа айтады «Шапалақ» әдісі арқылы өздерін
бағалайды
Ту Сабақтың
ортасы: 30
мин Бейнеролик көреді. Слайд Әл Фарабидің өмірі жайлы
мәліметтер көреді. Топтық
жұмыс 1-тапсырма.
Топтық жұмыс. Әл-Фарабиге тән
қасиетін және еңбектерін
талдайды. «Дара
диаграмма» әдісі арқылы
орындалады. І топ. Әл-Фараби
кім?. ІІ топ. Әл-Фарабидің
еңбектері Тыңдалым. «Тіршілікте құрыштай бол
төзімді» өлеңі аудио түрінде
тыңдалады. Өлеңінің мазмұнына
тоқталамын. 2- тапсырма. Өлеңнен көркемдегіш
тәсілдерді табу 3-тапсырма. Оқулықпен
жұмыс. «Венн
диаграмма» әдісі бойынша
Әл-Фарабидің «Қашықтасың туған
жер» өлеңі
мен «Тіршілікте құрыштай бол
төзімді» өлеңімен салыстырып, ондағы
автор бейнесін
анықтау. Жеке
жұмыс 4-тапсырма. Жеке жұмыс.
Жазылым. Хат көлемін сақтай
отырып «Авторға
хат» әдісі арқылы авторға хат жазу.
(35-40 сөздер). Слайд пен бейне көріністе
айтылған мәліметтерді мұхият
тыңдайды. Берілген тапсырманы уақытқа
орындайды. Дескриптор: · Әл-Фарабиге тән қасиеттерін,
еңбектерін анықтайды. Өлеңнен көркемдегіш тәсілдерге
мысал іздейді. Дескриптор: Өлеңнен көркем ауыстыруларды
тауып мысал келтіреді алады. Екі ақынның өлеңдерін
салыстырады. Дескриптор:
· Өлеңдерді салыстырады,
мысалмен дәлелдейді.
· Жұмыс дәптерлеріне хат
жазады.
Дескриптор: · Хат құрылымын, сөз көлемін
сақтайды. (30-40
сөздер). «Өз-өзін» бағалау Екі топ бір-бірін
бағалайды Интербелсенді
тақта A3,
маркерлер постер Қосымша
1 Қосымша
2 Әл-Фарабидің «Қашықтасың туған
жер» Жұмыс дәптері,
оқулық Сабақты
қорытындылау
4-минут «Кездесок таңдау»
әдісі
Жаңа тақырып бойынша интербелсенді тақтада сұрақтар
беріледі Оқушылар Сұрақтарға жауап
береді. Ынталандыру сөздерін қолдану
«жақсы», «жарайсың», «өте
жақсы
интербелсенді
тақта Сабақтың
соңы: (3
мин) Рефлексия «Медальдар»
әдісі Бүгінгі сабақ бойынша кері
байланыс алу Үй
тапсырмасы: «Тіршілікте құрыштай бол
төзімді» өлеңін
жаттау Бүгінгі сабақтағы алған
білімдері бойынша берілген баллдарына сай медальдар
алады.
Үй тапсырмасын жазып
алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














