|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан Мектеп: №80 It мектеп-лицей |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Айтураева Ләззат
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:8 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Алаш» қозғалысы және қазақ ұлттық идеясы Зерттеу сұрағы:Неліктен «Алаш» партиясы халық қолдауына ие болды? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
8.3.1.4 – «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын талдау; 8.2.3.1 – ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға беру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
ХХ ғасырдың басында қазақ даласындағы саяси белсенділіктің негізінде құрылған «Алаш» партиясының мақсат-міндеттерін анықтайды. «Алаш»партиясын құрған қазақ зиялыларының қазақ даласында алғашқы ұлттық баспасөз құралдары арқылы қазақ халқының қоғамдық-саяси санасының қалыптасуына баға береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
Өзгеріс пен сабақтастық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Oйлaу дaғдыcының дeңгeйі |
жоғары дағдылар деңгейі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пән бойынша сөздер мен терминдер: зиялылар, партия, мемлекет, революция, либерализм, демократия, тоталитаризм, автономия, жұмысшы, алаш, большевик, съезд....... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Қазақстанда саяси белсенділіктің артуының себептері... Қазақ зиялыларының саяси көзқарастары.... Келесі себептер/ факторлар.... қысқа мерзімді/ орта мерзімді/ ұзақ мерзімді болып келеді. Бұл оқиға /өзгеріс маңызды болды, себебі… Менің ойымша... Айтылған мәселе бойынша мынандай қорытынды жасаймын..... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
"Мәңгілік Ел" ұлттық идеясының тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығын насихаттау. Рухани жаңғыру аясындағы рухани құндылықтарымызды дәріптеу;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Мазмұны бойынша қолданылған материалдар арқылы дүние жүзі тарихы пәнімен байланысады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІТ қолдану дағдылары |
Тақырып бойынша – презентация, бейне сюжетті пайдалануы. Ақпарат іздеуде арнайы сайттардан алынған материалдарға сілтеме көрсетуі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
ХХ ғасырдығ басындағы қазақ жеріндегі қоғамдық-саяси өмір туралы және қазақ зиялыларының ұлттық мүддені қорғаудағы алғашқы қадамдарын, мақсаттары мен мүдделерін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту кезеңі |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, түгелдеу, «Ақ тілек» әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып, көңіл-күйлерін реттеу. Мұғалім іс-әрекеті: Б Оқушыларға «Ойлан тап» әдісі арқылы суреттер көрсету арқылы ой қозғап тақырыпты ашу.
деген сұрақтар қойып пікірлерін тыңдаймын. Оқушы іс-әрекеті: Оқушылар пікірлерін білдіре отырып бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатына болжау жасайды. Мұғалім іс-әрекеті: Презентация арқылы сабақтың тақырыбы және мақсатын оқушыларға таныстыру. (жетістік өлшемдеріне назар аудару) |
Слайд, оқулық. Алаш партиясысуреттері Слайд. Б.Ғ.Аяған, М.Ж.Шәймерденова. Қазақстан тарихы (ХХ ғасырдың басынан бүгінгі күнге дейін) Алматы «Атамұра» 2013
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану кезеңі |
Жаңа сабақ Тарихи дерекпен жұмысты ұйымдастыру. 1-тапсырма (Ж). Бейнематериалды тыңдап, сұрақтарға жауап беру. «Алаш» қозғалысы және қазақ ұлттық идеясы» https://www.youtube.com/watch?v=RPKCyjUD-uw&t=69s Бейнебаянды көру барысында оқушылар келесі сұрақтар төңірегінде тапсырмалар орындайды. Сұрақтар:
Дескрипторлары:
Оқушылардың жауабын тыңдап болған, мұғалім өзінің ықтималды жауаптарын көрсету арқылы, сәйкестікпен, қандай мәселеге назар аудару керек екені айтылады. Саралау: Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізу керек. ҚБ. «Жылы лебіз» арқылы ауызша бағалау. («өте кермет, жарайсың!» «алғыр екенсің керемет!», «сенің қолыңнан бәрі келеді, жақсы!») 2 тапсырма: (Т) Зерттеу және талдау «Ойлан,бірік, бөліс» әдісі арқылы оқушыларды үш залға бөліп QR код арқылы зерттеу сұрақтары беріледі. Неліктен «Алаш» партиясы халық қолдауына ие болғандығын зерттейді. 1 топ: «Алаш» партиясын құрған қазақ зиялылары мен Қазақ халқының тұңғыш саяси партиясының құрылуы жайлы не білесің? 2 топ: «Алаш» партиясы ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртуда қандай саясат жүргізді? 3 топ: Ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөлі қандай? Дескрипторлары: Әрбір топ берілген сұрақтар бойынша кемінде 2 дәлел келтіру. ҚБ/ Әр топ бірін-бірі «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» бойынша өзара бағалайды |
жарайсың! тамаша «керемет жауап»
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Қорытындылау кезеңі |
3-тапсырма: Ж.(жеке жұмыс)
Бекіту сұрақтары: Кім жылдам?
Қалыптастырушы бағалау: Оқушы өзін-өзі «Жұлдызшалар» арқылы бағалайды. М:Oқушылaрғa дұрыc бaғыт бaғдaр бeру мaқcaтындa мaдaқтaу aрқылы кeрі бaйлaныc бeрeмін қaрқын жәнe қoрытынды aрқылы caрaлaу жүргізeмін.
Рефлексия:
«ҚҚҚ»
әдісі арқылы сабақтың сіз
үшін қызық,құнды,қиын Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы:
8.1А ХХ ғасырдың
басындағы Қазақстан
Мектеп: №80
It
мектеп-лицей
Күні:
Мұғалімнің
аты-жөні: Айтураева
Ләззат
Сынып:8
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сабақтың
тақырыбы:
«Алаш» қозғалысы
және қазақ ұлттық идеясы Зерттеу
сұрағы:Неліктен «Алаш» партиясы халық
қолдауына ие болды?
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес)
8.3.1.4 – «Алаш» партиясының ұлттық
мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын
талдау;
8.2.3.1 – ұлттық баспасөздің
қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға
беру
Сабақтың
мақсаты
Қазақ халқының
тұңғыш саяси партиясының құрылуы мен оның
ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы
саясатына талдау жасайды;
Қазақ даласындағы
ұлттық баспасөз құралдарының қоғамдық саяси-сананы оятудағы
маңызына баға
береді;
Бағалау
критерийі
ХХ
ғасырдың басында қазақ даласындағы саяси
белсенділіктің
негізінде құрылған «Алаш»
партиясының мақсат-міндеттерін
анықтайды.
«Алаш»партиясын құрған қазақ зиялыларының қазақ
даласында
алғашқы
ұлттық баспасөз құралдары арқылы қазақ
халқының қоғамдық-саяси санасының қалыптасуына баға
береді.
Тарихи
концепт
Өзгеріс пен
сабақтастық Oйлaу дaғдыcының
дeңгeйі жоғары
дағдылар деңгейі
Тілдік
мақсаттар
Пән бойынша
сөздер мен терминдер: зиялылар, партия, мемлекет,
революция, либерализм, демократия, тоталитаризм, автономия,
жұмысшы, алаш, большевик, съезд.......
Диалог құруға
/жазылымға қажетті сөздер
топтамасы:
Қазақстанда саяси
белсенділіктің артуының себептері...
Қазақ
зиялыларының саяси
көзқарастары....
Келесі себептер/
факторлар.... қысқа
мерзімді/ орта
мерзімді/ ұзақ мерзімді болып
келеді.
Бұл оқиға /өзгеріс
маңызды болды,
себебі…
Менің
ойымша... Айтылған мәселе бойынша
мынандай қорытынды жасаймын.....
Құндылықтарға
баулу
"Мәңгілік Ел" ұлттық
идеясының тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығын
насихаттау.
Рухани жаңғыру
аясындағы рухани құндылықтарымызды
дәріптеу; патриотизм өз елі үшін
мақтаныш ұлттық
сана-сезім тәуелсіздік бостандық
Пәнаралық
байланыс
Мазмұны бойынша
қолданылған материалдар арқылы дүние жүзі тарихы пәнімен
байланысады.
ІТ қолдану дағдылары
Тақырып
бойынша –
презентация, бейне сюжетті
пайдалануы. Ақпарат іздеуде арнайы
сайттардан алынған материалдарға сілтеме
көрсетуі.
Алдыңғы
білім
ХХ ғасырдығ
басындағы қазақ жеріндегі қоғамдық-саяси өмір туралы және қазақ
зиялыларының ұлттық мүддені қорғаудағы алғашқы қадамдарын,
мақсаттары мен мүдделерін
біледі.
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың
басы Қызығушылықты ояту
кезеңі
Ұйымдастыру
кезеңі.
Оқушылармен
сәлемдесіп, түгелдеу, «Ақ тілек»
әдісі арқылы ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастырып, көңіл-күйлерін
реттеу.
Мұғалім
іс-әрекеті:
Б Оқушыларға «Ойлан тап» әдісі
арқылы
суреттер көрсету
арқылы ой қозғап тақырыпты
ашу.
Не
көрдіңіз?
Бүгінгі тақырыппен
бұл суреттердің қандай байланысы
бар?
деген сұрақтар қойып
пікірлерін тыңдаймын.
Оқушы
іс-әрекеті:
Оқушылар пікірлерін
білдіре отырып бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатына болжау
жасайды. Мұғалім
іс-әрекеті: Презентация арқылы сабақтың
тақырыбы және мақсатын оқушыларға таныстыру.
(жетістік өлшемдеріне назар
аудару)
Слайд,
оқулық.
суреттері Слайд. Б.Ғ.Аяған, М.Ж.Шәймерденова.
Қазақстан тарихы (ХХ ғасырдың басынан бүгінгі
күнге дейін) Алматы «Атамұра»
2013
Сабақтың
ортасы Мағынаны тану
кезеңі
Жаңа
сабақ
Тарихи дерекпен
жұмысты ұйымдастыру.
1-тапсырма
(Ж). Бейнематериалды тыңдап,
сұрақтарға жауап беру.
«Алаш» қозғалысы
және қазақ ұлттық идеясы»
https://www.youtube.com/watch?v=RPKCyjUD-uw&t=69s
Бейнебаянды көру
барысында оқушылар келесі сұрақтар төңірегінде тапсырмалар
орындайды.
Сұрақтар:
Алаш партиясы қалай
құрылды?
Алаш партиясына
қандай саяси қайраткерлер мүше
болды?
Алаш партиясы мен
Алашорда үкіметі қандай істермен
айналысты?
Алаш зиялыларының
ұстанымдары қандай еді?
Дескрипторлары:
Алаш партиясыныңқұрылған уақытын, құрылу үрдісін біледі.
Алашпартиясына
мүше болған саяси қайраткерлерді атайды.
Қазақ зиялылардың саяси көзқарастары, ұстанымдарын
түсіндіреді.
Алаш партиясы мен Алашорда үкіметі айналысқан істерді атайды.
Оқушылардың
жауабын тыңдап болған, мұғалім өзінің ықтималды жауаптарын көрсету
арқылы, сәйкестікпен, қандай мәселеге назар аудару керек екені
айтылады.
Саралау: Барлық оқушыларға бағытталған
нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін
түсінгендеріне көз жеткізу
керек.
ҚБ. «Жылы
лебіз» арқылы ауызша
бағалау.
(«өте кермет, жарайсың!»
«алғыр екенсің керемет!», «сенің қолыңнан бәрі келеді,
жақсы!»)
2
тапсырма: (Т) Зерттеу және
талдау
«Ойлан,бірік,
бөліс» әдісі арқылы
оқушыларды
үш залға
бөліп QR
код арқылы зерттеу сұрақтары
беріледі.
Неліктен «Алаш»
партиясы халық қолдауына ие болғандығын
зерттейді.
1
топ: «Алаш» партиясын құрған қазақ зиялылары мен
Қазақ халқының тұңғыш
саяси партиясының құрылуы жайлы не
білесің?
2
топ: «Алаш» партиясы ұлттық
мемлекеттілікті жаңғыртуда қандай саясат
жүргізді?
3
топ: Ұлттық баспасөздің
қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөлі
қандай?
Дескрипторлары: Әрбір топ берілген сұрақтар
бойынша кемінде 2 дәлел
келтіру.
ҚБ/ Әр топ бірін-бірі
«Екі жұлдыз,бір
ұсыныс» бойынша өзара
бағалайды
жарайсың!
тамаша
«керемет
жауап»
Сабақтың
соңы Қорытындылау
кезеңі
3-тапсырма:
Ж.(жеке
жұмыс)
Бекіту
сұрақтары: Кім
жылдам?
Қалыптастырушы
бағалау:
Оқушы өзін-өзі
«Жұлдызшалар» арқылы
бағалайды.
М:Oқушылaрғa дұрыc бaғыт
бaғдaр бeру мaқcaтындa мaдaқтaу
aрқылы кeрі бaйлaныc
бeрeмін қaрқын жәнe қoрытынды
aрқылы caрaлaу
жүргізeмін.
Рефлексия:
«ҚҚҚ»
әдісі арқылы сабақтың сіз
үшін қызық,құнды,қиын | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















