|
САБАҚ: Қазақ тілі мен әдебиеті |
Мектеп: №2 |
|||||||||||||
|
Күні: 10.01.19-11.01.19ж |
Мұғалімнің аты-жөні:Абдрахманова И.С. |
|||||||||||||
|
Сынып: 8 а б в |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||
|
Бөлім атауы: |
Тарихи тұлғалар тағылымы.. |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Алашорда көсемдері |
|||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.1.1.1 - мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау; 8.3.4.1 - мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау8.5.1.5 - демеулік шылаулардың (сұраулық, күшейткіш) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдан |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Ауызша жауаптарда ықпал заңдылықтарын ескеру қазақ халқының ғасырлар бойы өткен қиыншылықтарын айта келіп, осы зұлмат жылдары елінің азаттығын аңсаған ұлт зиялыларына тоқталу, өз елін, жерін қорғайтын ұрпақ тәрбиелеу. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||
|
Дескрипторлар |
|
|||||||||||||
|
Құндылықтар |
Команда болып жұмыс жасай алу, өзгенің пікіріне құрметпен қарау |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих |
|||||||||||||
|
АКТ дағдылары |
Онлайн сөздіктер |
|||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Ә.Нұрпейісовтың «Қан мен тер» романынан үзінді |
|||||||||||||
|
Тілдік міндеттер |
Менің ойымша, өйткені, қорытындылай келе, біріншіден, хан, көсем, қолбасшы, үлес қосу, халық қамын ойлау т.б. |
|||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 3мин |
Мұғалім сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстырады. Оқушылармен бірігіп, бағалау критерийлерін құрастырады. Оқушылар карточка бойынша төрт топқа (Әуес, Ықылас, Жаңаберген, Махамбет) бөлінеді. |
Слайд №1-2 |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин 10 мин 5мин |
2.Әр топ мәтіннен өздеріне ұнаған үзіндіні жатқа айту. Оған қойылатын талаптар Топтық жұмыс 1 топ 1-тапсырма Өлеңнің негізгі тақырыбы не, ақын қалың көпшілікті неге шақырады?
Ақын өлеңіндегі ойды бүгінгі күнмен қалай үндестіруге болады? 2 топ 2-тапсырма «Алаш ұраны» өлеңінің жазылу тарихы мен идеясы қалай ? Өлең құрылысына талдау жасау. Өлең идеясы сендерге не берді? 3 топ 3-тапсырма Өлеңдегі Алаш, Алаш балалары, Алаш туы сөздерінің мәнін қалай түсінесіңдер? Өлеңде кездесетін әдеби-теориялық ұғымдар: Өз елінің келешегіне деген ақын сенімі мен үмітінің өміршеңдігін дәлелдеп көріңдер. «ПОПС» формуласына сүйеніп, кейіпкердің әрекетіне баға береді. Жауаптарында ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпалға түскен сөздерді қолдану керек. Менің ойымша, .... Өйткені, .... Мысалы,.... Қорытындылай келе, .... Оқушылар ортаға шығып, жауаптарын әңгімелейді. Топтар сағат тілімен «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша өзара бағалайды. Түйінді сөз
» стратегиясы бойынша
қорытындылау.
|
https://bilimland.kz/ Тәкен Әлімқұлов. «Қараой» әңгімесі |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2мин |
Кері байланыс:«Плюс, минус, сұрақ» Үйге тапсырма:Ережені жаттау. |
|
||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
||||||||||||
|
Берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау, берілетін уақыт, қолданатын дерек көздеріне байланысты бөліп оқыту. Топта бірлесіп оқыту.
|
Тапсырмалардың өзара байланысты болуына баса назар аударылады. |
Пәнаралық байланыс – тарих |
||||||||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат Үйге : 3 тапсырма |
|||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? Дифференциацияны ментальды (концептуалды) карта жасауда оқушыларға қолдау көрсетіп, бағыт беру арқылы жүзеге асырамын. |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін Әр оқушының дәптеріне бүгінгі жасаған жұмысы бойынша смайлик салып, не нәрсеге көңіл аудару керек екенін жазамын |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Осы сабақ барысында оқушы өзі ойланып, идея ұсынады, алған ақпараты бойынша өмірмен байланыстырып қорытынды жасады |
|
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Алашорда көсемдері"
Ашық сабақ "Алашорда көсемдері"
|
САБАҚ: Қазақ тілі мен әдебиеті |
Мектеп: №2 |
|||||||||||||
|
Күні: 10.01.19-11.01.19ж |
Мұғалімнің аты-жөні:Абдрахманова И.С. |
|||||||||||||
|
Сынып: 8 а б в |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||
|
Бөлім атауы: |
Тарихи тұлғалар тағылымы.. |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Алашорда көсемдері |
|||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.1.1.1 - мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау; 8.3.4.1 - мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау8.5.1.5 - демеулік шылаулардың (сұраулық, күшейткіш) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдан |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Ауызша жауаптарда ықпал заңдылықтарын ескеру қазақ халқының ғасырлар бойы өткен қиыншылықтарын айта келіп, осы зұлмат жылдары елінің азаттығын аңсаған ұлт зиялыларына тоқталу, өз елін, жерін қорғайтын ұрпақ тәрбиелеу. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||
|
Дескрипторлар |
|
|||||||||||||
|
Құндылықтар |
Команда болып жұмыс жасай алу, өзгенің пікіріне құрметпен қарау |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих |
|||||||||||||
|
АКТ дағдылары |
Онлайн сөздіктер |
|||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Ә.Нұрпейісовтың «Қан мен тер» романынан үзінді |
|||||||||||||
|
Тілдік міндеттер |
Менің ойымша, өйткені, қорытындылай келе, біріншіден, хан, көсем, қолбасшы, үлес қосу, халық қамын ойлау т.б. |
|||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 3мин |
Мұғалім сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстырады. Оқушылармен бірігіп, бағалау критерийлерін құрастырады. Оқушылар карточка бойынша төрт топқа (Әуес, Ықылас, Жаңаберген, Махамбет) бөлінеді. |
Слайд №1-2 |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин 10 мин 5мин |
2.Әр топ мәтіннен өздеріне ұнаған үзіндіні жатқа айту. Оған қойылатын талаптар Топтық жұмыс 1 топ 1-тапсырма Өлеңнің негізгі тақырыбы не, ақын қалың көпшілікті неге шақырады?
Ақын өлеңіндегі ойды бүгінгі күнмен қалай үндестіруге болады? 2 топ 2-тапсырма «Алаш ұраны» өлеңінің жазылу тарихы мен идеясы қалай ? Өлең құрылысына талдау жасау. Өлең идеясы сендерге не берді? 3 топ 3-тапсырма Өлеңдегі Алаш, Алаш балалары, Алаш туы сөздерінің мәнін қалай түсінесіңдер? Өлеңде кездесетін әдеби-теориялық ұғымдар: Өз елінің келешегіне деген ақын сенімі мен үмітінің өміршеңдігін дәлелдеп көріңдер. «ПОПС» формуласына сүйеніп, кейіпкердің әрекетіне баға береді. Жауаптарында ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпалға түскен сөздерді қолдану керек. Менің ойымша, .... Өйткені, .... Мысалы,.... Қорытындылай келе, .... Оқушылар ортаға шығып, жауаптарын әңгімелейді. Топтар сағат тілімен «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша өзара бағалайды. Түйінді сөз
» стратегиясы бойынша
қорытындылау.
|
https://bilimland.kz/ Тәкен Әлімқұлов. «Қараой» әңгімесі |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2мин |
Кері байланыс:«Плюс, минус, сұрақ» Үйге тапсырма:Ережені жаттау. |
|
||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
||||||||||||
|
Берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау, берілетін уақыт, қолданатын дерек көздеріне байланысты бөліп оқыту. Топта бірлесіп оқыту.
|
Тапсырмалардың өзара байланысты болуына баса назар аударылады. |
Пәнаралық байланыс – тарих |
||||||||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
||||||||||||||
|
САБАҚ: Қазақ тілі мен әдебиеті |
Мектеп:№2 |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 14-15.01.19жж |
Мұғалімнің аты-жөні:Абдрахманова И.С. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 а б в |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.1.3.1 - оқу - еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер мен тұрақты тіркестердің мағынасын түсіну8.2.4.1 -идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнның дамуын салыстыру және талдау8.4.3.1 - жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ахмет Байтұрсынұлы ұлт ұстазы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: шығармадағы автор бейнесін анықтап, өлең құрылымына талдайды Көптеген оқушылар: шығармадағы автор бейнесін анықтап, тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын табады Кейбір оқушылар: : шығармадағы автор бейнесін анықтап, тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын тауып өз ойын дәлелдейді |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Шығармадағы автордың бейнесін анықтайды Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айтады Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады; дамдық диқаншы өлеңіндегі сөздерді пайдаланып, проблемалық сұрақтар қою және оны өз жауабымен салыстырады Тапсырма орындау барысында комментарий жазу, іріктеп оқу, зерттеп оқиды . |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тақырып бойынша өз ойларын сауатты және дәлелді жеткізе білуге даярлау, зерттеу қабілеттерін дамытады; Пән лексикасы және терминология: астарлы ой Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер: таңдау, іріктеу, салыстыру, анықтау, баяндау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ашықтық. Өзгелердің пікірін құрметтейді. Пікір алмасуда өзара сыйластық танытады, құрмет көрсетеді. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
тарих |
|||||||||||||||||||||||||
|
АКТ дағдылары |
Онлайн сөздік |
|||||||||||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Алашорда көсемдері |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
І. Тренинг «Менің досымның асыл қасиеті....» |
Жүрекше видеоролик |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 22 минут |
1-Тапсырма Концептуалды кесте Өлең шумағы Менің пікірім Дискриптор: өлеңнің шумағын ажыратады Ақын ойын түсінеді Өз ойын білдіреді Автор орындығы 2-тапсырма Шығармадан бейнелеу, суреттеу құралдарын тауып, белгілеңіз. Дискриптор: шығармадағы тілдік бейнелеу,суреттеу құралдарын табады Мағыналарын анықтайды Сұрақтарға жауап береді Топтық жұмыс. Талдау
1.топ Сызба арқылы корсету Мсалға қандай өлеңдер жатады? 2.топ Эссе жазу 3.топ Кейіпкерлерге талдау? V.КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ Ақын шығармашылығы туралы біледі,талдауды үйренеді,сыни тұрғыдан ойлана алады.
Деңгейлік тапсырмалар І ДЕҢГЕЙ 1.1А.Байтұрсынов кім?--------------------------------------------------------------------------------------- 1.2.Оның қандай шығармалары саған таныс?--------------------------------------------------------- 2.1Мысал дегеніміз не?-------------------------------------------------------------------------------------- 2.2.А.Байтұрсыновтың орыс ақындарынан аударған шығармалары?------------------------ 3.1.Шығармадан автордың «МЕН» бейнесін көрсететін тармақты табыңыз Үлгі: МЕН қырға шықтым, Мен құрға шықтым, Мен тұқымын шаштым.... Мен ---------------------------------------------- Тармақтардың мазмұны бойынша автор бейнесін сын есімдер арқылы ашыңдар
Автор бейнесі 3.2. 3.3.Мысал кейіпкерлерін ата. .4.1Мысалда қандай мінезді адамдар сыналады? .4.2Мысалдан қандай ойды аңғардың? .4.3Әкесі бидай туралы не дейді? ІІ ДЕҢГЕЙ 2-тапсырма.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу үшін төмендегі кестені толтырады. Оқушы деңгейіне қарай сұрақтарға жауап береді. Мәтіндік зерттеу
ІІІ ДЕҢГЕЙ 1.Ақын өлеңінен Адамдық диқаншы өлеңінен аллегорияны табу.М/ы:А.Құнанбаевтың «Қыс»өлеңінде бар?Ақ киімді денелі ақ сақалды, 2. Мысалдың қандай тәрбиелік мәні бар?
|
Кесте автор орындығы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлекция: Бүгінгі іс әрекетім.... |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат Үйге : 3 тапсырма |
|||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? Дифференциацияны ментальды (концептуалды) карта жасауда оқушыларға қолдау көрсетіп, бағыт беру арқылы жүзеге асырамын. |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін Әр оқушының дәптеріне бүгінгі жасаған жұмысы бойынша смайлик салып, не нәрсеге көңіл аудару керек екенін жазамын |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Осы сабақ барысында оқушы өзі ойланып, идея ұсынады, алған ақпараты бойынша өмірмен байланыстырып қорытынды жасады |
|
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
||
шағым қалдыра аласыз













