|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 7-бөлім: Тарихи тұлғалар тағылымы Т.Әлімқұлов «Қараой» әңгіме |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: Тукташева Мамура Юлдашвайевна |
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 1. «Алашорда» көсемдері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.1.1.мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау 8.5.1.5.демеулік шылаулардың (сұраулық, күшейткіш) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжай алады; демеулік шылаулардың (сұраулық, күшейткіш) қызметін біледі, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдана алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Сиқырлы сөз – Иә» Мақсаты:көңіл-күйді көтеру, өзіне деген қалыптасқан қатынастан шығу. «Мадақтар бұрқасыны» тәсілі.Оқушылар 1 минутта бір парақ қағазға ұстазына естігісі келетін мадақтарды жазады, көршісімен алмасып,бір-бірінің жазғандарын оқып береді.Қызығушылықты ояту.Оқушыларға тірек сөздердің қиындыларын береді.Оқушылар әріптерден Сабақтың басы арман ,бақыт,қуаныш сөз құрайды,құралған тірек сөздерге қатысты өз ойларын айтады,кластер құрайды. Үй жұмысын тексеру Тыныш сұрау Мұғалім бір не бірнеше оқушыдан үй тапсырмасын ақырын дауыспен сұрайды, ал басқа оқушылар дайындала береді. Бұл әдіс көп тапсырма берілген жағдайда оқушыларға қайталау мүмкіндігін туғызады. Оқушыларға қызықты болуы үшін әртүрлі әдісті қолдана берген жөн. |
«Смайликтер» |
Слайд Үлестірмелі топтамалар Интербелсенді тақта |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Айтылым 1- тапсырма Жеке жұмыс Айтылым 2- тапсырма Жеке жұмыс Жазылым Айтылым 3- тапсырма Жеке жұмыс ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) (даралап оқыту тәсілі арқылы) Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады. Жеке қажеттілгі бар оқушы (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау жүргізіледі Оқылым Айтылым 5-тапсырма Топтық жұмыс Тыңдалым Айтылым 11- тапсырма Жұптық жұмыс 10-тапсырма Жазылым 8-тапсырма Жазылым |
Тыңдалым,айтылым. Сөздікпен жұмыс:Жаңа сөздермен таныстырады,аудармасын айтады,оқиды,оқушыларға қайталатады,сөздік дәптермен жұмыс жасатады. Алаш-название первоначального союза казахских племен, народ, масса. Саясаткер-политик Тағылым-пример, традиция Айқын-явный,очевидный Кемеңгер-гений Көрнекті-выдающийся Көсем-лидер Айтылым Суретке қара. Олар — кімдер? Суреттің қандай символдық мәні бар? Оның сабақтың тақырыбына қандай қатысы бар? Өз болжамыңды айт. Айтылым Сұрақтарға жауап бер. 1. «Алаш», «Алашорда» деген сөздер саған таныс па? 2. «Қазақстан тарихы» пәнінде ХХ ғасыр басындағы қазақ зиялылары туралы қандай мағлұмат алдың? 3. «Көсем» сөзі қандай мағына береді? 4. Сен тарихта аты қалған қандай көсемдерді білесің? Жазылым ≪Алаш- орда≫ туралы қайнаркөздерден ақпарат тап. Оның көсемдері тура- лы сызбаны тол- тыр. Олар туралы қысқаша айт.
Айтылым Мәтінді оқып, ойды білдіріп тұрған негізгі тілдік құралдарды ажырат. Мәтіннің стилін анықта. Сөзіңді дәлелде. Айтылым Мәтінді тыңдап, сұраққа жауап бер. Парталас досымен жұптасып тақырып бойынша сұхбаттасады. Мәтіннен не түсінгеніңді айт. Деректер мен мәліметтерді қолдан. 15 наурыз, ≪Қамшы≫ ақпараттық агенттігі, ас, мұражай-үй, 37 жыл, 80 жыл, танымал журналист. Жазылым Берілген күрделі сөздердің қазақ және орыс тіліндегі нұсқаларын сәйкестендір. Жазылым «INSERT» стратегиясы |
«Шапалақ» Дескриптор
-Суреттеп жазады -Әңгімелейді. «Бас бармақ» Дескриптор -Топтастырады -Түсіндіреді -Талқылайды «Екі жұлдыз, бір тілек» Дескриптор 4 балл -Түсіндіреді -Талқылайды «Бас бармақ» Дескриптор 3 балл -Мәтін құрайды -Сұхбат құрады «Блоб ағашы» |
Оқулық сөздік слайд АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар Слайд Оқулық Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Оқулық слайд Кесте Таратпалар |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 7, 12-тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды. «Бес саусақ» тәсілі арқылы кері байланыс |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ «Алашорда» көсемдері 8-сынып
Ашық сабақ «Алашорда» көсемдері 8-сынып
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 7-бөлім: Тарихи тұлғалар тағылымы Т.Әлімқұлов «Қараой» әңгіме |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: Тукташева Мамура Юлдашвайевна |
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 1. «Алашорда» көсемдері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.1.1.мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау 8.5.1.5.демеулік шылаулардың (сұраулық, күшейткіш) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжай алады; демеулік шылаулардың (сұраулық, күшейткіш) қызметін біледі, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдана алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Сиқырлы сөз – Иә» Мақсаты:көңіл-күйді көтеру, өзіне деген қалыптасқан қатынастан шығу. «Мадақтар бұрқасыны» тәсілі.Оқушылар 1 минутта бір парақ қағазға ұстазына естігісі келетін мадақтарды жазады, көршісімен алмасып,бір-бірінің жазғандарын оқып береді.Қызығушылықты ояту.Оқушыларға тірек сөздердің қиындыларын береді.Оқушылар әріптерден Сабақтың басы арман ,бақыт,қуаныш сөз құрайды,құралған тірек сөздерге қатысты өз ойларын айтады,кластер құрайды. Үй жұмысын тексеру Тыныш сұрау Мұғалім бір не бірнеше оқушыдан үй тапсырмасын ақырын дауыспен сұрайды, ал басқа оқушылар дайындала береді. Бұл әдіс көп тапсырма берілген жағдайда оқушыларға қайталау мүмкіндігін туғызады. Оқушыларға қызықты болуы үшін әртүрлі әдісті қолдана берген жөн. |
«Смайликтер» |
Слайд Үлестірмелі топтамалар Интербелсенді тақта |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Айтылым 1- тапсырма Жеке жұмыс Айтылым 2- тапсырма Жеке жұмыс Жазылым Айтылым 3- тапсырма Жеке жұмыс ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) (даралап оқыту тәсілі арқылы) Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады. Жеке қажеттілгі бар оқушы (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау жүргізіледі Оқылым Айтылым 5-тапсырма Топтық жұмыс Тыңдалым Айтылым 11- тапсырма Жұптық жұмыс 10-тапсырма Жазылым 8-тапсырма Жазылым |
Тыңдалым,айтылым. Сөздікпен жұмыс:Жаңа сөздермен таныстырады,аудармасын айтады,оқиды,оқушыларға қайталатады,сөздік дәптермен жұмыс жасатады. Алаш-название первоначального союза казахских племен, народ, масса. Саясаткер-политик Тағылым-пример, традиция Айқын-явный,очевидный Кемеңгер-гений Көрнекті-выдающийся Көсем-лидер Айтылым Суретке қара. Олар — кімдер? Суреттің қандай символдық мәні бар? Оның сабақтың тақырыбына қандай қатысы бар? Өз болжамыңды айт. Айтылым Сұрақтарға жауап бер. 1. «Алаш», «Алашорда» деген сөздер саған таныс па? 2. «Қазақстан тарихы» пәнінде ХХ ғасыр басындағы қазақ зиялылары туралы қандай мағлұмат алдың? 3. «Көсем» сөзі қандай мағына береді? 4. Сен тарихта аты қалған қандай көсемдерді білесің? Жазылым ≪Алаш- орда≫ туралы қайнаркөздерден ақпарат тап. Оның көсемдері тура- лы сызбаны тол- тыр. Олар туралы қысқаша айт.
Айтылым Мәтінді оқып, ойды білдіріп тұрған негізгі тілдік құралдарды ажырат. Мәтіннің стилін анықта. Сөзіңді дәлелде. Айтылым Мәтінді тыңдап, сұраққа жауап бер. Парталас досымен жұптасып тақырып бойынша сұхбаттасады. Мәтіннен не түсінгеніңді айт. Деректер мен мәліметтерді қолдан. 15 наурыз, ≪Қамшы≫ ақпараттық агенттігі, ас, мұражай-үй, 37 жыл, 80 жыл, танымал журналист. Жазылым Берілген күрделі сөздердің қазақ және орыс тіліндегі нұсқаларын сәйкестендір. Жазылым «INSERT» стратегиясы |
«Шапалақ» Дескриптор
-Суреттеп жазады -Әңгімелейді. «Бас бармақ» Дескриптор -Топтастырады -Түсіндіреді -Талқылайды «Екі жұлдыз, бір тілек» Дескриптор 4 балл -Түсіндіреді -Талқылайды «Бас бармақ» Дескриптор 3 балл -Мәтін құрайды -Сұхбат құрады «Блоб ағашы» |
Оқулық сөздік слайд АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар Слайд Оқулық Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер. Оқулық слайд Кесте Таратпалар |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 7, 12-тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс |
Өз деңгейлерін анықтайды. «Бес саусақ» тәсілі арқылы кері байланыс |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
шағым қалдыра аласыз














