
Атырау облысы, Махамбет ауданы,Д.Төленов атындағы мектеп- гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі Амангалиева Нургул Сундеткалиевна.
Сауат ашу
1 сынып
|
Сабақтың тақырыбы |
Әліпби. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1. 9. 1Сөздегі дыбыс түрлерін , дыбыс түрлерін ажыратужәне дыбыстау. 1.1. 4. 1 Мәтінннің мазмұнын немесе тақырыбын оның иллюстрациясы бойынша болжау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: Жаңа білімді меңгереді. Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка, дүниетану, математика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба , таныстырылым. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік құзыреттілік |
Әліпби-алфавит-alphabet |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут |
«Шаттық шебері» Қайырлы таң , ұстазым Қайырлы таң, достарым! Шеңберге тұрайық Жылылық сыйлайық! Доброе утро, учитель Доброе утро, друзья Посмотрите друг друга Пожелай, всем добра! Good morning, good morning, Good morning to you. Good morning, dear teacher We are glad to see you. (үш тілде әндетіп, бүгінгі күнімізге сәтілік тілеймін) |
Шаттық шебері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері
Білу кезеңі Сергіту сәті Түсіну кезеңі Қолдану кезеңі Талдау кезеңі Жинақтау кезеңі Бағалау кезеңі Рефлексия Кері байланыс |
«Ширату»1-17 санап шығады да , топқа бөлінеді.
1. Өткен сабақты пысықтау. «Сұрақтар жаңбыры» ойын. Әр топ мүшесі параққа сұрақ жазып, өзі қалаған қарсы топ мүшесіне лақтырады.Қағып алған білім алушы сұраққа жауап айту керек. Өте ерте заманда «Әліпби» деген білімді, ақылды, дана қария болыпты. Бір күні ел аралап келе жатса, әдемі әннің әуенін естиді. Жақындап келсе, қаз-қатар тігілген, әдемі әшекейлі қызыл үйлер тізіліп тұр. Әр үйлен мына әннің әуені естіледі. C-dur гаммасымен (а,ә,о,ө,...) деп әндетеді. Олар өздерін Дауыстылар көшесінің тұрғындарымыз. «Дауысты дыбыс әріптеріміз» деп таныстырады. Әліпби қария көшені аралап, тұрғындармен танысып, бірталай әңгімелесіп сырласады. Қария енді жолдың қарсы бетіндегі тұрғындарға қарай жүреді. Көшенің бұл бетінде көк түсті үйлер орналасқан. Қария көк түсті үйдің жанына келеді.Бұл үйде орналасқан дыбыстар да қариямен таныспақ болып, әр түрлі дыбыстар шығара бастады.Олар өз аттарын айта алмай қиналып, тұтығып, ырылдап, ысылдап, ыңылдап әртүрлі дыбыстар шығарады.Бұлар Дауыссыз дыбыстар көшесінің тұрғындары екенін біліп, оларға ат қояды. Содан бері дауыссыз дыбыстар әріптері дыбыстармен бірге қосылып аталатын болады. Қария осылайша дауысты мен дауыссыз дыбыстарды достастырып, бір көшенің бойына ретімен орналастырады. Ал әріптер «Әліпбиді»өздерінің патшасы етіп сайлайды. Әліпби-алфавит-alphabet Әліпби - Kazakh Alphabet - Казахский Алфавит [Torghai-TV] Жанель: -Сонда «А» -дан кейін кез келген әріпті өз қалауымызша қоя берсек болады екен ғой. Мұғалім: -Жоқ, Жанель, олай етуге болмайды. «А» -дан кейін «Ә», одан соң «Б» тұрады, өз орны бар. Әріптер осылайша белгілі ретпен беріледі. Мұны «Әліпби» деп атайды. - Қазақ әліпбиінде қанша әріп бар? - «Т» әрпінің алдында тұрған әріпті ата. 2 . «Тапқыр болсаң, тауып көр» ойын. А) Топқа бөлінгенде алған цифрларыңыз қарап, ол Әліпбиде нешінші тұрнан әріп екенін анықтаңдар. Бағалау критерийі;
3. «Ойлан, тап» ойын. 4-жаттығу. Санмен берілген сөздерді тап. Оларды жаз.
2 – топ
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


