|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Ұлы дала табиғаты. |
Мектеп: Ақмола облысы Сандықтау ауданы, а.Мәдениет «Мәдениет қазақ-орыс орта мектебі» ММ |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні : Кудайбергенова Куралай Дюсенбаевна |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: 15 |
||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
«Алтынемел» ұлттық саябағында |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) |
5.Т2 Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау 5.О5 Қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу. |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ тілінде шағын мәтіндер негізінде «Алтынемел» ұлттық саябағы туралы мағлұмат беру. |
||||||||||||||||||
|
Оқушыны оқыту мақсаты |
Барлық оқушылар: Сөйлемдегі сөздердің байланысын сұрақ арқылы анықтай алады. Көптеген оқушылар: Сөйлем және оның тыныс белгілері жайындағы алған ұғымдарын тиянақтайды. Кейбір оқушылар: Күнделікте өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сұхбаттасының сөзін тыңдап, диалогте қатысады, сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1. «Алтынемел» ұлттық саябағы жайында айтады. 2. Тақырып аясында қойылған сұрақтарға жауап береді, сипатайды. 3. Тақырыпқа қатысты өз ойын айтады, сыныптастармен пікір алмасады, мәтін құрайды. |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылардың қоршаған ортаны аялауға, қорғауға деген сүйіспеншіліктерін арттыру. |
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Тарих, биология және география. |
||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді арқылы бейнематериал көрсету |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Ұлттық саябақтар туралы алдынғы білімдері бар. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут. 3 минут |
- Сәлеметсізбе, құрметті оқушылар! (Ұйымдастыру кезеңі) Психологиялық дайындық. Экранан оқушылар дауыстап тақпақ оқиды. Бір-біріне жақсы тілектер айтып, сәттілік тілейді.
* "Миға шабуыл". Оқушыларға арнайы сұрақтар қоя отырып отырып жаңа тақырыпқа көшу. - Елімізде қандай қорықтарды білесің? - Қазақстанның қандай көрікті жерлерін білесің? Бейнефильммен жұмыс. 1. Сабақтың тақырыбын анықтау үшін "Алтынемел" саябақ туралы бейнефильм көрсетіледі. Балалар видео арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды. - Бұл видео не туралы? - Қандай ұлттық саябақ туралы?
Оқушылар «кассадан» билет
алады, «билеттер
арқылы» үш топқа бөлініп
отырады. |
https://youtu.be/II5YqXABsA8 Билеттер арқылы топқа бөлу.
қиынды қағаздар |
|||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 5 минут 10 минут 2 минут 5 минут 5 минут |
*Сөздікпен жұмыс. -Ал құрметті жолаушылар, ұлттық саябағына барар жолында, мен сіздерді жаңа сөздермен таныстырамын. 1. Интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын оқушылар оқиды, қайталайды. Жаңа сөздер: ұлттық қорық- национальный заповедник, үңгірлер- пещеры, жер көлемі- площадь, мекендеу- обитает, қорықшы- егерь.
- Балалар біз саяхатқа шыққанда үш топқа бөлінеміз. Бірінші топ "Тарихшылар", екінші топ "Географтар" тобы және үшінші топ "Биологтар" тобы деп аталады. ҚБ: қызыл, жасыл, сары фишкалар арқылы бағалау.
2.Мәтінмен жұмыс. (Тыңдaлым дaғдысын aрттыру үшін). 1).Мәтінді 2 рет мұқият тыңдау. 2).Негізгі тақырыпты ашу.
«Алтын-Емел» ұлттық табиғи паркі. «Алтынемел» – 1996 жылы Алматы обласының Кербұлақ ауданында ашылған ұлттық саябақ. Ол Іле өзеннің солтүстігінде орналасқан. Жер көлемі - 460 мың гектар. Оның құрамына Үлкен Қалқан, Кіші Қалқан тауларының қасында орналасқан табиғи ескерткішінің бірі - “Әнші құм” кіреді. Мұндай “Әнші құм” табиғатта өте аз кездеседі. «Алтынемел» саябағы археологиялық ескерткіштерге бай. Онда түрлі-түрлі көне суреттер салынған тастар мен үлкен-үлкен үңгірлер көп. «Алтынемел» ұлттық табиғи саябағында 1800-ге жуық өсімдіктің түрі, 56-ға жуық жануарлардың түрі, балықтар, құстар бар. Олардың көбі "Қазақстанның Қызыл кітабына" кірген. Айналада биік-биік ағаштар, өзен-көлдер де мол. Оларға жан-жақтан келген туристер қызыға қарайды. Саябақта 17 қорықшы бекеті мен 3 туристік бағыт жұмыс істейді. 3) «ДЖИГСО» әдісі. Әр топқа әр-түрлі тапсырма таратылады. - Балалар, мен әр топқа тапсырма беремін. Тарихшыларға- "Алтынемелде" қандай тарихи жерлер бар. Географтарға - климат және таулар, өзеңдер туралы анықтайды. Биологтарға- Алтынемелде қандай жануарлар бар және қандай өсімдіктер өсетіні анықтайды. - Мен сіздерге қолдарына Алтынемел энциклопедияларды беремін, сіздер, сол энциклопедияға қарап дұрыс ақпарат алып, постер құрастырып қорғайсындар. (оқушылар энциклопедиядан керек ақпаратты алады, постер қорғайды).
Дескриптор- мәтінді тыңдайды, ақпаратты анықтайды.
Сергіту сәті: "Қыдырып барайық". 4) «Қар кесегі» әдісі. Әрбір топ окушылары басқа топтарға бағыттап параққа сұрақ жазып лақтырады. Сұрақтармен кезек-кезек алмасады. -Мәтін бойынша сұрақтарды құрастырып басқа топқа бересіндер.
Дискриптор- Ұжымдасып өз ойларымен бөлісе алады. Нақтылыққа үйренеді. 5). Тапсырма әр топ орындайды және басқа топқа тексеруге береді.
Тапсырма "Дұрыс немесе бұрыс".
Дескриптор - мәтіннің тақырыбын ашып, мазмұнын түсінеді; - ақпараттың дұрыстығын, бұрыстығын анықтайды. |
Интербелсенді тақтада жаңа сөздермен слайд
Басқиім тарату
Аудио тыңдалым
Оқулықтағы 104 бет
"Алтынемел" саябақ "энциклопедия", үлестірмелі материалдар, желім қағаздар.
постер құру
https://youtu.be/SCvZLP26q0E
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
3 минут |
Сабақты қорыту. «Қара жәшік» ішіндегі Сабақ соңында оқушылар сұрақ қойғызу арқылы кері байланыс жасатуға, оқуға белсенді қатыстыруға, өзін-өзі бағалауға қатыстырылады. - Балалар, тақтаға назар аударамыз! Әр бір топ бір стикерді алады, сұраққа жауап береді. Сұрақтардың астында құпия сөздер бар.
Стикерлердің астында Алтынемел туралы өлеңді өқимыз, сабақты қорытамыз. Алтынемел әлемі
- Балалар сізге саяхат ұнадыма? - Қазақстанның табиғатты өте әдемі. Біз бүгін Алтынемел ұлттық саябаққа саяхатқа бардық.
Кері байланыс: қызыл, жасыл, сары фишкаларды жаспысрады.
|
|
|||||||||||||||||
|
|
Үйге тапсырма: Суреттерге қарап, "Алтынемел" ұлттық саябағы туралы мәтін құрап жаз.
|
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Алтынемел" ұлттық саябақ 5 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Ұлы дала табиғаты. |
Мектеп: Ақмола облысы Сандықтау ауданы, а.Мәдениет «Мәдениет қазақ-орыс орта мектебі» ММ |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні : Кудайбергенова Куралай Дюсенбаевна |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: 15 |
||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
«Алтынемел» ұлттық саябағында |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) |
5.Т2 Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау 5.О5 Қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу. |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ тілінде шағын мәтіндер негізінде «Алтынемел» ұлттық саябағы туралы мағлұмат беру. |
||||||||||||||||||
|
Оқушыны оқыту мақсаты |
Барлық оқушылар: Сөйлемдегі сөздердің байланысын сұрақ арқылы анықтай алады. Көптеген оқушылар: Сөйлем және оның тыныс белгілері жайындағы алған ұғымдарын тиянақтайды. Кейбір оқушылар: Күнделікте өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сұхбаттасының сөзін тыңдап, диалогте қатысады, сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1. «Алтынемел» ұлттық саябағы жайында айтады. 2. Тақырып аясында қойылған сұрақтарға жауап береді, сипатайды. 3. Тақырыпқа қатысты өз ойын айтады, сыныптастармен пікір алмасады, мәтін құрайды. |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылардың қоршаған ортаны аялауға, қорғауға деген сүйіспеншіліктерін арттыру. |
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Тарих, биология және география. |
||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді арқылы бейнематериал көрсету |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Ұлттық саябақтар туралы алдынғы білімдері бар. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут. 3 минут |
- Сәлеметсізбе, құрметті оқушылар! (Ұйымдастыру кезеңі) Психологиялық дайындық. Экранан оқушылар дауыстап тақпақ оқиды. Бір-біріне жақсы тілектер айтып, сәттілік тілейді.
* "Миға шабуыл". Оқушыларға арнайы сұрақтар қоя отырып отырып жаңа тақырыпқа көшу. - Елімізде қандай қорықтарды білесің? - Қазақстанның қандай көрікті жерлерін білесің? Бейнефильммен жұмыс. 1. Сабақтың тақырыбын анықтау үшін "Алтынемел" саябақ туралы бейнефильм көрсетіледі. Балалар видео арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды. - Бұл видео не туралы? - Қандай ұлттық саябақ туралы?
Оқушылар «кассадан» билет
алады, «билеттер
арқылы» үш топқа бөлініп
отырады. |
https://youtu.be/II5YqXABsA8 Билеттер арқылы топқа бөлу.
қиынды қағаздар |
|||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 5 минут 10 минут 2 минут 5 минут 5 минут |
*Сөздікпен жұмыс. -Ал құрметті жолаушылар, ұлттық саябағына барар жолында, мен сіздерді жаңа сөздермен таныстырамын. 1. Интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын оқушылар оқиды, қайталайды. Жаңа сөздер: ұлттық қорық- национальный заповедник, үңгірлер- пещеры, жер көлемі- площадь, мекендеу- обитает, қорықшы- егерь.
- Балалар біз саяхатқа шыққанда үш топқа бөлінеміз. Бірінші топ "Тарихшылар", екінші топ "Географтар" тобы және үшінші топ "Биологтар" тобы деп аталады. ҚБ: қызыл, жасыл, сары фишкалар арқылы бағалау.
2.Мәтінмен жұмыс. (Тыңдaлым дaғдысын aрттыру үшін). 1).Мәтінді 2 рет мұқият тыңдау. 2).Негізгі тақырыпты ашу.
«Алтын-Емел» ұлттық табиғи паркі. «Алтынемел» – 1996 жылы Алматы обласының Кербұлақ ауданында ашылған ұлттық саябақ. Ол Іле өзеннің солтүстігінде орналасқан. Жер көлемі - 460 мың гектар. Оның құрамына Үлкен Қалқан, Кіші Қалқан тауларының қасында орналасқан табиғи ескерткішінің бірі - “Әнші құм” кіреді. Мұндай “Әнші құм” табиғатта өте аз кездеседі. «Алтынемел» саябағы археологиялық ескерткіштерге бай. Онда түрлі-түрлі көне суреттер салынған тастар мен үлкен-үлкен үңгірлер көп. «Алтынемел» ұлттық табиғи саябағында 1800-ге жуық өсімдіктің түрі, 56-ға жуық жануарлардың түрі, балықтар, құстар бар. Олардың көбі "Қазақстанның Қызыл кітабына" кірген. Айналада биік-биік ағаштар, өзен-көлдер де мол. Оларға жан-жақтан келген туристер қызыға қарайды. Саябақта 17 қорықшы бекеті мен 3 туристік бағыт жұмыс істейді. 3) «ДЖИГСО» әдісі. Әр топқа әр-түрлі тапсырма таратылады. - Балалар, мен әр топқа тапсырма беремін. Тарихшыларға- "Алтынемелде" қандай тарихи жерлер бар. Географтарға - климат және таулар, өзеңдер туралы анықтайды. Биологтарға- Алтынемелде қандай жануарлар бар және қандай өсімдіктер өсетіні анықтайды. - Мен сіздерге қолдарына Алтынемел энциклопедияларды беремін, сіздер, сол энциклопедияға қарап дұрыс ақпарат алып, постер құрастырып қорғайсындар. (оқушылар энциклопедиядан керек ақпаратты алады, постер қорғайды).
Дескриптор- мәтінді тыңдайды, ақпаратты анықтайды.
Сергіту сәті: "Қыдырып барайық". 4) «Қар кесегі» әдісі. Әрбір топ окушылары басқа топтарға бағыттап параққа сұрақ жазып лақтырады. Сұрақтармен кезек-кезек алмасады. -Мәтін бойынша сұрақтарды құрастырып басқа топқа бересіндер.
Дискриптор- Ұжымдасып өз ойларымен бөлісе алады. Нақтылыққа үйренеді. 5). Тапсырма әр топ орындайды және басқа топқа тексеруге береді.
Тапсырма "Дұрыс немесе бұрыс".
Дескриптор - мәтіннің тақырыбын ашып, мазмұнын түсінеді; - ақпараттың дұрыстығын, бұрыстығын анықтайды. |
Интербелсенді тақтада жаңа сөздермен слайд
Басқиім тарату
Аудио тыңдалым
Оқулықтағы 104 бет
"Алтынемел" саябақ "энциклопедия", үлестірмелі материалдар, желім қағаздар.
постер құру
https://youtu.be/SCvZLP26q0E
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
3 минут |
Сабақты қорыту. «Қара жәшік» ішіндегі Сабақ соңында оқушылар сұрақ қойғызу арқылы кері байланыс жасатуға, оқуға белсенді қатыстыруға, өзін-өзі бағалауға қатыстырылады. - Балалар, тақтаға назар аударамыз! Әр бір топ бір стикерді алады, сұраққа жауап береді. Сұрақтардың астында құпия сөздер бар.
Стикерлердің астында Алтынемел туралы өлеңді өқимыз, сабақты қорытамыз. Алтынемел әлемі
- Балалар сізге саяхат ұнадыма? - Қазақстанның табиғатты өте әдемі. Біз бүгін Алтынемел ұлттық саябаққа саяхатқа бардық.
Кері байланыс: қызыл, жасыл, сары фишкаларды жаспысрады.
|
|
|||||||||||||||||
|
|
Үйге тапсырма: Суреттерге қарап, "Алтынемел" ұлттық саябағы туралы мәтін құрап жаз.
|
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз











