Сапар Ерғалиев атындағы жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді жоспар
Ана тілі 17-сабақ
|
Бөлім |
Тіл мен сөйлеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Жумашева.О.О |
|||||
|
Күні: |
28.01.2025ж |
|||||
|
Сынып:1 |
Оқушылар саны: 14 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№17 Қазақстанның Туы мен Гимні Жуан және жіңішке жұп дауыстылар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру. 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазу; 1.2.8.2.дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардыі жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну:; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсінеді. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Құндылық: заң және тәртіп Талап-ізденімпаз,жасампаз тұлға тәрбиелеу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтыңбасы 10 мин |
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру. “Жүректен-жүрекке”
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Құндылық: заң және тәртіп Талап-ізденімпаз,жасампаз тұлға тәрбиелеу |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды. |
ҚБ бағалау Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» Жарайсың! Жақсы! Талпын |
слайд |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Үй тапсырмасын тексеру. Өткенді қайталау. Сұрақ-жауап 4 тудың суретін көрсетемін. (Видео) Оқу мақсатын таныстырамын. (Видео) Мәтінді түсініп оқы Қазақстанның Туы мен Гимні Еліміздің Туы тікбұрышты көгілдір түсті матадан жасалған. Көгілдір түс – бейбітшілік пен тыныштықтың белгісі Тудың ортасында Күн бейнеленген. Оның астында қалықтап ұшқан қыран құс. Сол жағынан ұлттық өрнек салынған Гимн – Отанның салтанатты әні. Ол кәудені мақтанышқа бөлейді. Арманыңды алысқа самғатады. Гимнді әр адам жатқа білу керек. Мұғалімнің түсіндіруі. Туымыздың түсі қандай? Тудың ортасында не бейнеленген? Оның сол жағында не бар? ФС 1-тапсырма Топтық жұмыс “Сәйкестендір” ОДД:білу,түсіну,қолдану. Ереже Сөздегі дауысты дыбыстар жуан болса, сөз жуан айтылады: айна, жылқы, сауысқа
Ереже Сөздегі дауысты дыбыстар жіңішке болса, сөз жіңішке айтылады: үй, көгершін, өнер
Жуан және жіңішке сөздерді тап. |
Мәтінді түсініп оқып, мазмұны түсіндірілген соң,. Туда нелер бейнеленгенін айтады. Оқушылар сурет пен сөзді сәйкестендіреді” Оқушылар жуан және жіңішке дауысты дыбысқа сөздер табады |
Жетістік критерийі: Мәтінді түсініп оқиды, сұрақтарға жауап береді Дескриптор: берілген мәтінді тізбектей, түсініп оқып шығады. Дұрыс жауапқа ою беріледі Дұрыс жауапқа ою беріледі Дұрыс жауапқа ою беріледі
|
Слайд, қима-қағаз слайд |
||
|
10 мин |
ҚБ 3-тапсырма Көркем жазу минуты ОДД:білу,түсіну,қолдану «Көркем жазу» әдісі Өлеңді көшіріп жаз Айнымайды аспаннан Біздің Тудың бояуы. Оны халық қашанда Биікке іліп қояды Тұманбай Молдаалиев Тез жазған оқушыларға қосымша тапсырма беріледі.
|
Көркем жазу минуты М М М М М м м м м м
Өлеңді көшіріп жазады |
Дескриптор: Өлеңді көшіріп жазады |
дәптер |
||
|
2 мин |
Сергіту жаттығуы. Қамажай биі |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
видео |
||
|
10 мин |
ҚБ 4-тапсырма Жұптық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Жұбын тап» ойыны Құстарға жазылған сөздерді оқып, салыстырады. О – ө, ы – і дыбыстарының дыбысталуын аңғарып, қорытынды жасайды. Ор – өр, от – өт, сыз – сіз, тор – төр, он – өн. 5-тапсырма: платформасын тапсырманы орындау. Киіз құрлысын тап, жуан жіңішке дауысты дыбыстарды анықтау. |
Ұқсас құстарлы табады. Оларда жазылған сөздерді оқып, салыстырады. |
Дескриптор: Ұқсас фигураларды табады. Оларда жазылған сөздерді оқып, салыстырады. |
Суреттер
https://wordwall.net/play/85592/008/790 |
||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия:
Сабақ ұнаса түсінікті болса бірінші киіз үйге, сабақ қызықсыз болса екінші киіз үйге ойыншыын жабыстырады.
Бағалау. Оқушылардың жинаан оюларын жинап, оқушыларға мадақтау смайликтерін беру. |
Кімдікі көп болса, сол бүгінгі сабақтың жұлдызы болып есептеледі. |
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларға қазақи смайликтер беріледі. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ ана тілі 1 сынып "Қазақстанның Туы мен Гимні, жұп дауысты дыбыстар"
Сапар Ерғалиев атындағы жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді жоспар
Ана тілі 17-сабақ
|
Бөлім |
Тіл мен сөйлеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Жумашева.О.О |
|||||
|
Күні: |
28.01.2025ж |
|||||
|
Сынып:1 |
Оқушылар саны: 14 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№17 Қазақстанның Туы мен Гимні Жуан және жіңішке жұп дауыстылар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру. 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және сету, есте сақтау арқылы жазу; 1.2.8.2.дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардыі жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну:; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсінеді. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Құндылық: заң және тәртіп Талап-ізденімпаз,жасампаз тұлға тәрбиелеу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтыңбасы 10 мин |
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру. “Жүректен-жүрекке”
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін Құндылық: заң және тәртіп Талап-ізденімпаз,жасампаз тұлға тәрбиелеу |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды. |
ҚБ бағалау Белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» Жарайсың! Жақсы! Талпын |
слайд |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Үй тапсырмасын тексеру. Өткенді қайталау. Сұрақ-жауап 4 тудың суретін көрсетемін. (Видео) Оқу мақсатын таныстырамын. (Видео) Мәтінді түсініп оқы Қазақстанның Туы мен Гимні Еліміздің Туы тікбұрышты көгілдір түсті матадан жасалған. Көгілдір түс – бейбітшілік пен тыныштықтың белгісі Тудың ортасында Күн бейнеленген. Оның астында қалықтап ұшқан қыран құс. Сол жағынан ұлттық өрнек салынған Гимн – Отанның салтанатты әні. Ол кәудені мақтанышқа бөлейді. Арманыңды алысқа самғатады. Гимнді әр адам жатқа білу керек. Мұғалімнің түсіндіруі. Туымыздың түсі қандай? Тудың ортасында не бейнеленген? Оның сол жағында не бар? ФС 1-тапсырма Топтық жұмыс “Сәйкестендір” ОДД:білу,түсіну,қолдану. Ереже Сөздегі дауысты дыбыстар жуан болса, сөз жуан айтылады: айна, жылқы, сауысқа
Ереже Сөздегі дауысты дыбыстар жіңішке болса, сөз жіңішке айтылады: үй, көгершін, өнер
Жуан және жіңішке сөздерді тап. |
Мәтінді түсініп оқып, мазмұны түсіндірілген соң,. Туда нелер бейнеленгенін айтады. Оқушылар сурет пен сөзді сәйкестендіреді” Оқушылар жуан және жіңішке дауысты дыбысқа сөздер табады |
Жетістік критерийі: Мәтінді түсініп оқиды, сұрақтарға жауап береді Дескриптор: берілген мәтінді тізбектей, түсініп оқып шығады. Дұрыс жауапқа ою беріледі Дұрыс жауапқа ою беріледі Дұрыс жауапқа ою беріледі
|
Слайд, қима-қағаз слайд |
||
|
10 мин |
ҚБ 3-тапсырма Көркем жазу минуты ОДД:білу,түсіну,қолдану «Көркем жазу» әдісі Өлеңді көшіріп жаз Айнымайды аспаннан Біздің Тудың бояуы. Оны халық қашанда Биікке іліп қояды Тұманбай Молдаалиев Тез жазған оқушыларға қосымша тапсырма беріледі.
|
Көркем жазу минуты М М М М М м м м м м
Өлеңді көшіріп жазады |
Дескриптор: Өлеңді көшіріп жазады |
дәптер |
||
|
2 мин |
Сергіту жаттығуы. Қамажай биі |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
видео |
||
|
10 мин |
ҚБ 4-тапсырма Жұптық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Жұбын тап» ойыны Құстарға жазылған сөздерді оқып, салыстырады. О – ө, ы – і дыбыстарының дыбысталуын аңғарып, қорытынды жасайды. Ор – өр, от – өт, сыз – сіз, тор – төр, он – өн. 5-тапсырма: платформасын тапсырманы орындау. Киіз құрлысын тап, жуан жіңішке дауысты дыбыстарды анықтау. |
Ұқсас құстарлы табады. Оларда жазылған сөздерді оқып, салыстырады. |
Дескриптор: Ұқсас фигураларды табады. Оларда жазылған сөздерді оқып, салыстырады. |
Суреттер
https://wordwall.net/play/85592/008/790 |
||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия:
Сабақ ұнаса түсінікті болса бірінші киіз үйге, сабақ қызықсыз болса екінші киіз үйге ойыншыын жабыстырады.
Бағалау. Оқушылардың жинаан оюларын жинап, оқушыларға мадақтау смайликтерін беру. |
Кімдікі көп болса, сол бүгінгі сабақтың жұлдызы болып есептеледі. |
Сабаққа белсене қатысқан оқушыларға қазақи смайликтер беріледі. |
|
||
шағым қалдыра аласыз



