|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Құндылықтар |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джобалаева Толқын Алменқызы |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
23.10.2024 ж. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 «Ә» |
Қатысқаны:12 |
Қатыспағаны:0 |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ана тілім-дана тілім. |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.1 шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу 4.3.3.1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіндердің негізгі ойын анықтайды Шығармашылық жұмысты сызба, таныстырылым түрінде ұсынады |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Өз елінің тарихы,тілі, мәдениеті туралы түсініктерді қалыптастырып, елін,жерін,ана тілін құрметтейтін адал азамат болып өсуге тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 25 минут Сабақты қорыту 5 минут Қосымша тапсырма 1 минут Жалпы бағалау 2 минут Кері байланыс 2 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Мен-ғажаппын!» Әр адам өзіне қаншалықты баға берсе,соған соншалықты лайықты болады. Әр адамның өзіне арнаған жақсы,жағымды қолдау,мақтау сөздері болуы керек.Қане,балалар,сен-дер қандайсыңдар? Топқа бөлу «Асық» әдісі. Ал,балалар,түрлі-түсті асықтарды таңдап,екі топқа бөлініп отырыңдар. Сабаққа дайындығын тексеру Өткенді пысықтау Ұжымдық жұмыс 1.«Ұшқан ұя» мәтінін «Сәттілік дөңгелегіндегі» сұрақтарға жауап беру арқылы пысықтайық. 2.Үлкендердің айтып жүрген қандай баталарын білесіңдер? Тақырыпты ашу 1-тапсырма «Ойлан» айдары Оқып,сөйлемдердегі ойды аяқта. Менің ана тілім – ... . Біздің мемлекеттік тіліміз – ... Әркім өз ана тілінде ... . Мен ойымды, қуанышымды, ренішімді ана ... ... ... . Мен ана тілімде ән ... . Әр ұлттың өз ана тілі ... . Мұғалім: Осы пікірлермен келісесіңдер ме? (сыныпта талқылау жүргізу) Яғни,бүгінгі сабағымыз не туралы болмақ? Ә)Мұзафар Әлімбаевтың «Ана тіліне тағзым», Ғафу Қайырбековтың «Ана тілі» өлеңдерін тыңдайық. Оқылым 2-тапсырма «Түсініп оқы» айдары бойынша өлеңдерді түсініп,мәнерлеп оқиды, авторлардың өмірбаянымен танысып, өлеңнің негізгі ойын анықтайды. 3-тапсырма Топтық жұмыс. 1-топ: Венн диаграммасымен жұмыс. Екі өлеңнің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын табу 2-топ: Семантикалық кесте Берілген сөздердің қай өлеңде кезесетіндігін табу. 4-тапсырма Топтық жұмыс. «Пікіріңді айт» айдары «Қазақ ойшылдары тіл туралы» бейнебаянына назар аударайық. Сұрақ: -Тіл жанашыры ретінде ана тіліңді дамыту үшін қандай ұсыныс айтар едіңдер? 5-тапсырма Ұжымдық жұмыс. «Поэзия минуты» әдісі Ана тілің-арың бұл, Ұятың боп тұр бетте. Өзге тілдің бәрін біл, Өз тіліңді құрметте! Ана тілі туралы өлеңдер оқып,мақал-мәтелдер айт Сергіту сәті 6-тапсырма Жеке жұмыс. «Орында» айдары Тіл мерекесіне арналған құттықтау хат дайындаңдар. Үлгі: Құрметті достарым! Келе жатқан тіл мерекесі құтты болсын! Мен сендердің ана тілімізді құрметтеп, аялай білетіндеріңе сенемін! Өз тілімізді қадірлей білейік! Сәлеммен достарың Аружан. 7-тапсырма Ұжымдық жұмыс Топтау сызбасы «Тіл» Үй тапсырмасы Отбасы мүшелерінің ана тілінде таза сөйлеу деңгейі диаграммасын сызып келу. Оқушылардың жалпы балдарын қосып,тақтада «Бәйге» бағалауында көрсету. Сабаққа өте жақсы атсалысқан оқушыларды мадақтап, «Зейінді бала», «Дарынды бала», «Озық ойлы оқушы» жүлделерін беру. «Ашық микрофон» әдісі -Сабақта қандай тапсырмаларды орындау қызықты, жеңіл болды? -Қиындық туғызған тапсырмалар? -Нелер түсініксіз? -Сабақ несімен ұнады? «Алтын сандыққа» бүгінгі алған байлықтарыңды салыңдар. «Үйрендім» «Қолымнан келді» «Маған қиын болды» |
Оқу құралдарын түгендейді «Мен осы өмірге келуіммен кереметпін!», «Мен –мейірімді,жылы жүректі адаммын», «Мен алдыма қойған мақсатыма жетемін!», «Менің қолымнан бәрі келеді!»,«Мен айналама бақыт шуағын шашамын»,т.б. жылы сөздерін және бәрі бірге: -Сабағымыз басталды, Достар,бізге сәттілік! Өздері таңдаған түске байланысты екі топқа бөлініп отырады. «Сәттілік дөңгелегіндегі» өздеріне түскен сұрақтарға жауап береді.
Баталар айтады. Оқып, сөйлемдердегі ойды аяқтайды. Иә,келісеміз. Ана тілі туралы болмақ. Бейнебаян көріп,өлеңдерді тыңдайды. Өлеңдерді мәнерлеп оқиды,екі өлеңдегі негізгі ой -туған тілді құрметтеу екенін айтады. Екі өлеңді салыстырады. Кестемен жұмыс жасайды. Екі топ пікірталасқа қатысады Өздері білетін тіл туралы тақпақтар,мақал-мәтелдер айтады. «Ана тілім-қазақ тілім» әнін бірге айтып,қозғалыс жаттығуларын жасау. Құттықтау хат жазады. Оқушылар өздеріне ұнаған құттықтау хат туралы өз пікірін білдіреді Кестемен жұмыс жасайды. Тіл туралы түсініктерін топтау сызбасына жазып,оқиды. Бәрі бірге:
Үй тапсырмасын алады Отбасы мүшелерінің ана тілінде таза сөйлеу деңгейін диаграммаға (жақсы, орташа, төмен деңгейде) түсіру арқылы анықтап келеді. Сабақтан алған әсерлерін жеткізеді. «Алтын сандыққа» алған білім байлықтарын салады. |
Өзін-өзі бағалау «Домбыра» бағалауы Дескриптор: «Ұшқан ұя» мәтініне байланысты сұрақтарға жауап береді- 1 балл Баталарды жатқа айтады-1 балл Дескриптор: Ана тілі туралы түсініктері қалыптасқан-1б Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп, анық оқи алды-1б Дескриптор: Өлеңнің негізгі ойын анықтай алды-1б Дескриптор: Өлеңдердің айырмашылығы мен ұқсастықтарын таба білді, берілген өлең жолдарының қай өлеңде кезесетіндігін таба білді -1 балл Екі топ бір-бірін бағалайды. Жауаптарына қанағаттанса-жасыл,келіспесе-қызыл карточканы көтеру. Дескриптор: Ана тілін дамыту үшін ұсыныстар айта білді-1 балл Екі топ бір-бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы мадақтайды. Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп,жатқа айтып,мақал-мәтелдерді айтады-1 балл «Ду қол шапалақ» мадақтау Дескриптор: Шығармашылық тапсырманы орындап,құттық-тау хат дайындады-1б Жарайсың! Дескриптор: Тіл туралы өз ойларын еркін жеткізді-1б «Ду қол шапалақ» мадақтау. |
Суреттер,презентация Түрлі-түсті асықтар Wordwall Интербелсенді тақта, Wordwall Интербелсенді тақтада жасанды интеллект бейнебаяны
Оқулық Венн диаграммасы
Семантикалық кесте
Қызыл,жасыл карточкалар
Презентация
Аудиожазба «Ана тілім- қазақ тілі» әні
Ашықхат жасауға қажетті оқу құралдары,
Топтау сызбасы
Диаграмма үлгісі 61-бет
«Бәйге»бағалауы
Микрофон
«Алтын сандық» кері байланыс
|
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ана тілім-дана тілім 4-сынып
Ашық сабақ Ана тілім-дана тілім 4-сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Құндылықтар |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джобалаева Толқын Алменқызы |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
23.10.2024 ж. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 «Ә» |
Қатысқаны:12 |
Қатыспағаны:0 |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ана тілім-дана тілім. |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.1 шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу 4.3.3.1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіндердің негізгі ойын анықтайды Шығармашылық жұмысты сызба, таныстырылым түрінде ұсынады |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Өз елінің тарихы,тілі, мәдениеті туралы түсініктерді қалыптастырып, елін,жерін,ана тілін құрметтейтін адал азамат болып өсуге тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 25 минут Сабақты қорыту 5 минут Қосымша тапсырма 1 минут Жалпы бағалау 2 минут Кері байланыс 2 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Мен-ғажаппын!» Әр адам өзіне қаншалықты баға берсе,соған соншалықты лайықты болады. Әр адамның өзіне арнаған жақсы,жағымды қолдау,мақтау сөздері болуы керек.Қане,балалар,сен-дер қандайсыңдар? Топқа бөлу «Асық» әдісі. Ал,балалар,түрлі-түсті асықтарды таңдап,екі топқа бөлініп отырыңдар. Сабаққа дайындығын тексеру Өткенді пысықтау Ұжымдық жұмыс 1.«Ұшқан ұя» мәтінін «Сәттілік дөңгелегіндегі» сұрақтарға жауап беру арқылы пысықтайық. 2.Үлкендердің айтып жүрген қандай баталарын білесіңдер? Тақырыпты ашу 1-тапсырма «Ойлан» айдары Оқып,сөйлемдердегі ойды аяқта. Менің ана тілім – ... . Біздің мемлекеттік тіліміз – ... Әркім өз ана тілінде ... . Мен ойымды, қуанышымды, ренішімді ана ... ... ... . Мен ана тілімде ән ... . Әр ұлттың өз ана тілі ... . Мұғалім: Осы пікірлермен келісесіңдер ме? (сыныпта талқылау жүргізу) Яғни,бүгінгі сабағымыз не туралы болмақ? Ә)Мұзафар Әлімбаевтың «Ана тіліне тағзым», Ғафу Қайырбековтың «Ана тілі» өлеңдерін тыңдайық. Оқылым 2-тапсырма «Түсініп оқы» айдары бойынша өлеңдерді түсініп,мәнерлеп оқиды, авторлардың өмірбаянымен танысып, өлеңнің негізгі ойын анықтайды. 3-тапсырма Топтық жұмыс. 1-топ: Венн диаграммасымен жұмыс. Екі өлеңнің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын табу 2-топ: Семантикалық кесте Берілген сөздердің қай өлеңде кезесетіндігін табу. 4-тапсырма Топтық жұмыс. «Пікіріңді айт» айдары «Қазақ ойшылдары тіл туралы» бейнебаянына назар аударайық. Сұрақ: -Тіл жанашыры ретінде ана тіліңді дамыту үшін қандай ұсыныс айтар едіңдер? 5-тапсырма Ұжымдық жұмыс. «Поэзия минуты» әдісі Ана тілің-арың бұл, Ұятың боп тұр бетте. Өзге тілдің бәрін біл, Өз тіліңді құрметте! Ана тілі туралы өлеңдер оқып,мақал-мәтелдер айт Сергіту сәті 6-тапсырма Жеке жұмыс. «Орында» айдары Тіл мерекесіне арналған құттықтау хат дайындаңдар. Үлгі: Құрметті достарым! Келе жатқан тіл мерекесі құтты болсын! Мен сендердің ана тілімізді құрметтеп, аялай білетіндеріңе сенемін! Өз тілімізді қадірлей білейік! Сәлеммен достарың Аружан. 7-тапсырма Ұжымдық жұмыс Топтау сызбасы «Тіл» Үй тапсырмасы Отбасы мүшелерінің ана тілінде таза сөйлеу деңгейі диаграммасын сызып келу. Оқушылардың жалпы балдарын қосып,тақтада «Бәйге» бағалауында көрсету. Сабаққа өте жақсы атсалысқан оқушыларды мадақтап, «Зейінді бала», «Дарынды бала», «Озық ойлы оқушы» жүлделерін беру. «Ашық микрофон» әдісі -Сабақта қандай тапсырмаларды орындау қызықты, жеңіл болды? -Қиындық туғызған тапсырмалар? -Нелер түсініксіз? -Сабақ несімен ұнады? «Алтын сандыққа» бүгінгі алған байлықтарыңды салыңдар. «Үйрендім» «Қолымнан келді» «Маған қиын болды» |
Оқу құралдарын түгендейді «Мен осы өмірге келуіммен кереметпін!», «Мен –мейірімді,жылы жүректі адаммын», «Мен алдыма қойған мақсатыма жетемін!», «Менің қолымнан бәрі келеді!»,«Мен айналама бақыт шуағын шашамын»,т.б. жылы сөздерін және бәрі бірге: -Сабағымыз басталды, Достар,бізге сәттілік! Өздері таңдаған түске байланысты екі топқа бөлініп отырады. «Сәттілік дөңгелегіндегі» өздеріне түскен сұрақтарға жауап береді.
Баталар айтады. Оқып, сөйлемдердегі ойды аяқтайды. Иә,келісеміз. Ана тілі туралы болмақ. Бейнебаян көріп,өлеңдерді тыңдайды. Өлеңдерді мәнерлеп оқиды,екі өлеңдегі негізгі ой -туған тілді құрметтеу екенін айтады. Екі өлеңді салыстырады. Кестемен жұмыс жасайды. Екі топ пікірталасқа қатысады Өздері білетін тіл туралы тақпақтар,мақал-мәтелдер айтады. «Ана тілім-қазақ тілім» әнін бірге айтып,қозғалыс жаттығуларын жасау. Құттықтау хат жазады. Оқушылар өздеріне ұнаған құттықтау хат туралы өз пікірін білдіреді Кестемен жұмыс жасайды. Тіл туралы түсініктерін топтау сызбасына жазып,оқиды. Бәрі бірге:
Үй тапсырмасын алады Отбасы мүшелерінің ана тілінде таза сөйлеу деңгейін диаграммаға (жақсы, орташа, төмен деңгейде) түсіру арқылы анықтап келеді. Сабақтан алған әсерлерін жеткізеді. «Алтын сандыққа» алған білім байлықтарын салады. |
Өзін-өзі бағалау «Домбыра» бағалауы Дескриптор: «Ұшқан ұя» мәтініне байланысты сұрақтарға жауап береді- 1 балл Баталарды жатқа айтады-1 балл Дескриптор: Ана тілі туралы түсініктері қалыптасқан-1б Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп, анық оқи алды-1б Дескриптор: Өлеңнің негізгі ойын анықтай алды-1б Дескриптор: Өлеңдердің айырмашылығы мен ұқсастықтарын таба білді, берілген өлең жолдарының қай өлеңде кезесетіндігін таба білді -1 балл Екі топ бір-бірін бағалайды. Жауаптарына қанағаттанса-жасыл,келіспесе-қызыл карточканы көтеру. Дескриптор: Ана тілін дамыту үшін ұсыныстар айта білді-1 балл Екі топ бір-бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы мадақтайды. Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп,жатқа айтып,мақал-мәтелдерді айтады-1 балл «Ду қол шапалақ» мадақтау Дескриптор: Шығармашылық тапсырманы орындап,құттық-тау хат дайындады-1б Жарайсың! Дескриптор: Тіл туралы өз ойларын еркін жеткізді-1б «Ду қол шапалақ» мадақтау. |
Суреттер,презентация Түрлі-түсті асықтар Wordwall Интербелсенді тақта, Wordwall Интербелсенді тақтада жасанды интеллект бейнебаяны
Оқулық Венн диаграммасы
Семантикалық кесте
Қызыл,жасыл карточкалар
Презентация
Аудиожазба «Ана тілім- қазақ тілі» әні
Ашықхат жасауға қажетті оқу құралдары,
Топтау сызбасы
Диаграмма үлгісі 61-бет
«Бәйге»бағалауы
Микрофон
«Алтын сандық» кері байланыс
|
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















