Lesson study сабақ жоспары
«Ақпаратты шифрлау»
Зерттеу проблемасы: Информатика пәнінде қазақша термин сөздерді жиі қолданудағы формативті бағалаудың тиімділігі.
|
Бөлім: |
5.1А бөлім - Ақпаратты ұсыну |
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Атагельдиева Ж.Н |
|
Күні: |
14.10.2022ж |
|
Сынып: 5 «Ж» |
Қатысушылар саны: 12 Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Ақпаратты шифрлау» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.2.1.3 мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау |
|
Сабақ мақсаты: |
Барлығы: Ақпараттың не екенін және оны қайдан алу керектігін біледі Көпшілігі: Ақпаратты Морзе әліппесімен шифрлауды үйренеді. Жекелеген оқушылар: Ақпаратты кодтап, кері декодтауды біледі. ЕБҚ: Қазақ әліпбиінде кодтай алады. |
|
Сілтемелер: |
https://www.youtube.com/watch?v=IMSY60SzgYQ |
|
Әдіс-тәсілдер: |
ФБ: «Басбармақ» әдісі, «Бағдаршам» әдісі, «Шаршылар» әдісі, «Кубизм» әдісі, «Жеке жұмыс», «Жұппен жұмыс», «Топпен жұмыс», «Kahoot» -та тест, «Микрофон» әдісі |
|
Ресурстар мен жабдықтар: |
Электронды оқулық, Үлестірме қағаздар, слайд, интерактивті тақта, микрофон |
|
Тапсырмалар: |
Жеке, жұптық және топтық тапсырмалар |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы. Ұйымдастыру кезеңі.
Өткен білімді еске түсіру 10 минут
Жаңа тақырыпқа қадам |
Бір Аллаға сыйынып, Кел, балалар оқылық! Оқығанды көңілге Ықыласпен тоқылық. 1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. Қызығушылықты ояту. Амандасу, оқушылардың назарларын сабаққа аудару. «Шаттық шеңбері» əдісімен бір-біріне жақсы тілектер айту арқылы сыныпта жағымды көңіл күй орнату. Өткен сабақты еске түсіру. «Кубизм» әдісі 1.Адам ақпаратты қалай қабылдап, қалай береді? 2.Ертеде адамдар алысқа ақпаратты қалай жеткізген? 3.Қазіргі таңда адамдар ақпарат алмасу үшін қандай құралдарды қолданады? 4.Жалпы ақпарат деген не? 5.Адам ақпарат алмай өмір сүре алады ма? 6.Адам ақпаратты қандай сезі мүшелерімен қабылдайды? Жаңа тақырып бойынша Атмосфера орнату. Абстрактылы ойлау дағдыларын қолдануды талап ететін және проблеманы шешуге арналған видеоны қолдана отырып, сабақта атмосфера орнатылады. Пысықтау үшін жауаптарын күтемін.
https://www.youtube.com/watch?v=IMSY60SzgYQ
Видео көрсету (1мин). Балалар, не түсіндіңдер? Бүгінгі сабақтың тақырыбы не екен? Кім айтады? Дұрыс айтасыңдар. Сабақтың тақырыбы|: «Ақпаратты шифрлау» Ақпаратты қорғаумен айналысатын арнайы ғылым саласы бар. Бұл ғылым саласы криптология деп аталады. Криптология «криптография» (шифрлау) және «криптоталдау» деген екі бөлімге жіктеледі. Криптография айналысатын адамды криптограф деп атайды. Криптограф хабардың құпиялылығын және нақтылығын қамтамасыз етеді. Криптология ғылымының мақсаты- ашық мәтінді бөгде адам оқи алмайтындай етіп өзгертетін математикалық әдістерді іздеу. Криптографтың ашық мәтінге қолданылған амалынан кейінгі нәтижені шифрланған мәтін немесе криптограмма деп атаймыз. Ашық мәтінді шифрлау үшін криптограф әрқашан құпия кілтті қолданады. Бұзылуы мен ашылуына жол бермейтін шифрдың қабілетін шифрдың беріктілігі деп аталады. Морзе әліппесі
Қазақ әліпбиінде кодтау кестесі
(Слайд бойынша түсіндіріледі) «Бағдаршам» әдісі Тақырыпты қалай меңгергендерін оқушылардан бағдаршамның тиісті түсін көрсету арқылы білу. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. Екі топқа бөлінеді. Шеңбер жасап, бір-біріне тілек айтып тұрған оқушыларекі топқа бөлінеді. «1, 2,» деп санау арқылы 2 топқа бірігеді. 1 «Кодтау» тобы. 2«Декодтау» тобы. Оқушы видеоны көру арқылы тақырыпты ашады. Өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар слайдпен жұмыс жасайды, жауап береді
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу.
Оқушы жаңа сабақты тыңдайды.
|
ҚБ «Басбармақ» әдісі
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Атагельдиева Жулдыз НурлановнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ "Ақпаратты шифрлау" 5 сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ашық сабақ "Ақпаратты шифрлау" 5 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Менің 5 ж сыныбыммен өткен Lesson Study сабағым. Ақпаратты шифрлау тақырыбы бойынша өтілді.
Материалдың қысқаша нұсқасы Lesson study сабақ жоспары «Ақпаратты шифрлау» Зерттеу проблемасы: Информатика пәнінде қазақша термин сөздерді жиі қолданудағы формативті бағалаудың тиімділігі.
Сабақтың барысы
|














