Ұзaқ мepзiмдi
жоспapдың тapaуы:
1 бөлім. Компьютердің және
желілердің техникалық сипаттамалары
|
Мектеп: «49
ЖOББM»
KMM
|
Күні: 1
тoқсaн
|
Mұғaлімнің
aты-жөнi: Каршикенова
А.Б.
|
Сынып: 8
|
Қaтысқaндap:
|
Қaтыcпaғaндap:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ақпаратты өлшеу тәсілдері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.2.1.1-ақпарат көлемін анықтауда алфавиттік
(әліпби) тәсілін қолдану
|
Сабақтың мақсаты
|
-
Ақпараттың көлемінің өлшем
бірліктерін талдау.
-
Ақпаратты өлшеудің тәсілдерін
қолдану.
-
Ақпарат салмағын табуда
қажетті формулаларды пайдалану.
|
Бағалау критерийі
|
-
Ақпараттың көлемінің өлшем
бірліктерін талдайды.
-
Ақпаратты өлшеудің тәсілдерін
қолданады.
-
Ақпарат салмағын табуда қажетті формулаларды
пайдаланады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Лексика мен териналогия:
килобайт, мегабайт, гигабайт, терабайт
петабайт,
эксобайт, зеттабайт,
йоттобайт атауымен танысады.
Үш
тілде айту.
|
Ақпарат
|
Информация
|
Information
|
Алфавит қуаттылығы
|
Мощность алфавита
|
Power of the alphabet
|
Ақпарат көлемі
|
Объем информации
|
Amount of information
|
Символ салмағы
|
Вес
символа
|
Symbol weight
|
|
Құндылықтарға баулу
|
Логикалық ой-өрісін дамыту,
пәнге деген қызығушылығын арттыру,
теориялық білімін тәжірибеде
қолдана алу дағдыдысын калыптастыру, өзара қарым-қатынас пен
сыйластықты дамыта отырып, жан-жақты гармониялы дамыған тұлға
қалыптастыру. Өз пікірлерін ашық айтуға
дағдыландыру.
|
Пәнаралық байланыс
|
Ақпартты өлшеуде берілген
есептердің математикалық моделін құра отырып, физикалық терминдерді
қолдану, өлшем бірліктерді салыстыра отырып, есептердің мәнін
табу
Ағылшын тілі – сөздік.
|
Алдыңғы білім
|
Ақпараттың өлшем бірліктерін
ақпарат көлеміне қарай анықтай алады. Формула құруды
біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5
мин
Білу
Түсіну
|
Шаттық шеңбер. Сабақ басталар
алдында қолданамыз. «Амандасу» тренингін
ұйымдастыру.
Әр ұлттың бір-бірімен
амандасуы Оқушылар бір-біріне қарама–қарсы екі жаққа бөлініп
тұрады, амандасу қимылдарын көрсетеді
«Досыма тілек» тренингін
ұйымдастыру. Сурет қиындыларын құрастыру арқылы
топтастыру.

І топ
«Ақпарат»
ІІ топ
«Өлшем»
Топ басшыларына бағалау парағы
беріледі.
«Кофе таяқшасы»
әдісі () арқылы үй тапсырмасын
сұрау
1. Ақпарат деген не?
2. Ақпарат көздерін
атаңыз?
3. Түрлері
қандай?
4. Өмірден мысал келтіріңіз
5.
Ақпараттың қандай қасиеттерін білесіз?
6. Ақпараттың ең кіші өлшем
бірліктерін атаңыз
«Мюнстерберг»
әдісі
Көптеген әріптердің арасында
тұтас сөздер бар. Сіздің міндетіңіз: тез оқып отырып, сол сөздердің
астын сызу арқылы бүгінгі сабағымыздың тақырыбын
ашамыз.
Жұмыс уақыты-2
минут.
Миға шабуыл ретінде бейнефильм
көреді. Екі топ бір бірімен көрген видео материал бойынша пікір
алмасады.
|

https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/aqparatty-olsheu-birlikteri
|
Жеке жұмыс
7 мин
Қолдану
Сабақтың ортасы
Топпен жұмыс
10
мин
1
мин
Топпен жұмыс
12
мин
Талдау

|
1
тапсырма
Алфавит қуаттылығы - 64
символ, ақпарат көлемі 1,5 Кбайт болса, мәтінде қанша символ
бар?
Бағалау
критериі:
-
Есептің берілгенін түсініп,
алфавит қуаттылығынан алфавиттегі бір символдың салмағын
анықтайды.
-
Ақпарат көлемінің өлшем
бірліктерін тапсырмаға сәйкес қолданады.
-
Нәтижесін анықтайды
Дескриптор
Алфавиттегі бір символдың салмағын
анықтайды
|
2
ұпай
|
Өлшем бірліктерді пайдаланып, формула арқылы
мәтіндегі символ санын табады
|
2
ұпай
|
Нәтижесін көрсетеді
|
1
ұпай
|
Қалыптастырушы бағалау
«Көршіңізге айтыңыз» әдісі
арқылы қатар отырған екі жұп бірін бірі ауызша комментарий айту
арқылы бағалайды.
2
тапсырма Хабарлама 3 беттен тұрады, әр
бетте 25 жол бар. Әр жолда 60 символ жазылған. Хабарламадағы барлық
ақпарат көлемі 1125 байт болса, қолданылған алфавитте қанша түрлі
символ бар екенін анықтаңдар.
Бағалау
критериі:
-
Есептің берілгенін толық
қарастырады, барлық ақпарат көлемін
анықтайды.
-
Ақпараттың қуаттылығын, символ
түрлерін табады.
-
Нәтижесін анықтайды
Дескриптор
Барлық ақпарат көлемін
анықтайды.
|
2
ұпай
|
Ақпараттың қуаттылығын, символ
түрлерін табады.
|
2
ұпай
|
Нәтижесін көрсетеді
|
1
ұпай
|
Қалыптастырушы бағалау
«Бас бармақ» арқылы екі топ
бірін бірі бағалайды
Сергіту сәті
MS
Word мәтіндік редакторде ақпарат көлемінің өлшем бірліктерін жатқа
тереді.
3
тапсырма «Үштік
әдіс!» әдісімен берілген ақпараттың
көлемін топпен бірлесе отырып шешеді.
Компьютерде терілген мақала 30 беттен тұрады, әр
бетте 40 жол бар, әр жолда 50 символ бар. Қолданылған алфавитте 8
түрлі символ бар екенін ескере отырып, мақаланың ақпараттық көлемін
анықтаңдар.
Бағалау
критериі:
-
Есептің берілгенін толық қарастырады, барлық
ақпарат көлемін анықтайды.
-
Ақпараттың қуаттылығын, символ
түрлерін табады.
-
Нәтижесін анықтайды
Дескриптор
Барлық ақпарат көлемін
анықтайды.
|
2
ұпай
|
Ақпараттың қуаттылығын, символ
түрлерін табады.
|
2
ұпай
|
Нәтижесін көрсетеді
|
1
ұпай
|
Қалыптастырушы бағалау
«Екі жұлдыз, бір тілек»
әдісі арқылы екі топ бірін бірі
бағалайды.
|

Оқулық, слайд
|
Сабақтың соңы
3 мин
Жинақтау
Кері байланыс
1
мин
Бағалау
Рефлексия
1
мин
|
https://kahoot.it
электронды
әдісі
kahoot бағдарламасы көмегімен
бүгінгі өткен тақырып бойынша бірнеше сұрақтар арқылы
бекітемін.
Бұл
бағдарламада сұрақтарға элементтік талдау
жасалады.
«Қол белгісі» әдісі
Оқушылардан тақырыпты
түсінгендігін немесе түсінбегендігін қол белгілері арқылы арқылы
көрсетуді сұраймын. «Мен түсініп отырмын және түсіндіре
аламын» дегендер қолдын бас бармағын жоғары бағыттайды. «Мен
әлі түсінбей отырмын» дегендер қолдын бас бармағын жанына
қарай жантайтады. «Мен түсінгеніме сенімді емеспін»
дегендер қолды бұлғайды.
Осы белгілерге сүйеніп,
сабақтың қай деңгейде өткенін біле аламын.
Топ
басшысының бағалау парағын саралай отырып
бағалаймын.
«Insert» әдісі бойынша түртіп алу жүйесі арқылы
кестені толтырады.
Білемін
|
Меңгердім
|
Басқаша ойладым
|
Сұрағым бар
|
|
|
|
|