|
Бөлім: |
Абайды оқы, таңырқа Қазақ әдебиті |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Жайлханова Рухия Айбек кызы |
|
|
Күні: |
05.12.2025 |
|
|
Сынып: 6«А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Абай Құнанбайұлының қара сөздері «Жетінші сөз» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.1-әдеби шығармаларда көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру 6.1.3.1-әдеби туындыдағы кейіпкердің тіл ерекшелігі мен көзқарасын сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
«Жетінші қара сөзде» көтерілген әлеуметтік мәселені (талапсыздық, жалқаулық, ғылымға немқұрайлық) анықтап, оны Абай идеясы арқылы түсіндіреді. Абай тілінің ерекшелігін талдап, оның ғылымға, еңбекке қатысты көзқарасын сипаттайды. |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақың басы (Ұйымдастыру) 10минут |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. Оқушыларды «Жебе» әдісі арқылы 1-топ: «Ақыл », 2-топ: «Қайрат » деп 2топқа бөлемін.
|
1-топ: Ақыл |
2-топ: Қайрат |
Абайдың өмірі жайлы қысқаша айтыңдар |
Абайдың қара сөздері жайлы айтыңдар |
Ой шақыру
«Пазл» әдісі арқылы
LearningApps.org - создание мультимедийных интерактивных упражнений
Сабақ тақырыбы мен мақсатын түсіндіремін.
Сәлемдеседі.
Кезекші сабаққа қатысу туралы мәлімет береді.
Психологиялық ахуал: «Достық жіптері» (оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады)
Білім алушылар кезекпен қағазды таңдап алып «Сүйінбай ауылы» мен «Қатаған ауылы» тобына бөлінеді
Үй жұмысына 2 топқа бөлініп сұрақтарға жауап береді.
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады.
Ауызша мадақтау арқылы бағалау
Жарайсың!
Тамаша! Керемет!
«Домбыра» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау жүргізеді

слайд
https://learningapps.org/watch?v=p5xgaja0325
Ортасы
(Жаңа білім)
20 минут
10минут
Оқу мақсатына қол жеткізуге жетелейтін тапсырма:
Жетінші қара сөзге байланысты бейнежазба көрсетемін
1-тапсырма:(Жеке жұмыс) “Қоғам айнасы” әдісі арқылы берілген пікірлерді оқып, қайсысы Абайдың 7-қара сөзінде көтерілген қоғамдық мәселе екенін белгіле. Сосын Абайдың идеясына сүйеніп дәлелдеңдер
|
Пікір |
Мәселе ме? (Иә/Жоқ) |
Абай идеясы |
|
Адам белгілі бір іске қызықпаса, сол іске қабілетсіз болады. |
|
|
|
Еңбек – адамды адам етеді. |
|
|
|
|
|
|
|
Біреуді мақтап, біреуді даттап жүру – пайдалы мінез. |
|
|
|
Талап пен ынтасыз білім болмайды. |
|
|
2-тапсырма
Топтық жұмыс: “Абайдың сөзі – Абайдың көзқарасы” әдісі арқылы
Абайдың 7-қара сөзіндегі тілдік ерекшеліктерді анықтап, оның көзқарасын сипаттаңдар
1-топ
|
Үзінді |
Тіл ерекшелігі |
Абайдың көзқарасы |
Мақсаты |
|
«Адам баласы бір нәрсеге құмарлану арқылы біледі.» |
|
|
|
|
«Әуелі адам бір нәрсені білмекке өзі құмар болуы керек.» |
|
|
|
2 топ
|
Үзінді |
Тіл ерекшелігі |
Абайдың көзқарасы |
Мақсаты |
|
«Көп нәрсеге қызықпай, талаптанбай, құр жүріп алған адамнан пайда шықпайды.» |
|
|
|
|
«Қызыққан нәрсені іздеп, танып білу — талап.» |
|
|
|
3Д форматында Абай Құнанбайұлы көрме көрсетемін
https://my.treedis.com/tour/abai?fbclid=IwAR0Ith6FKL6hSaZFncKdXLz5jjlW76TYFP-dFgWt1TIrOoU7J6KYgST-l_k
3-тапсырма:Жеке жұмыс. 1) “Көріністен қандай тұлғаны байқадың? Ол қандай мінезді?”
Абайдың адамға баға беретін сөздерімен сипаттайды.
2) “Абайдың 7-қара сөзіндегі қай ой осы көрініске сәйкес келеді?”
Мәтіннен үзінді келтіреді.
3) “Бұл сөз арқылы Абай қандай көзқарас білдірді?”
Моральдық/қоғамдық пікірін жазады.
4) “Осы көрініс қазіргі
жастарға қандай ой тастайды?”.
№1-тапсырма:
“Қоғам айнасы” әдісі арқылы берілген пікірлерді оқып, қайсысы Абайдың 7-қара сөзінде көтерілген қоғамдық мәселе екенін белгіле. Сосын Абайдың идеясына сүйеніп дәлелдеңдер
№2-тапсырма: : “Абайдың сөзі – Абайдың көзқарасы” әдісі арқылы
Абайдың 7-қара сөзіндегі тілдік ерекшеліктерді анықтап, оның көзқарасын сипаттап жазады
№3-тапсырма:
Д
ескриптор:
Абайдың 7-қара сөзіндегі қоғамдық мәселені анықтайды.-1
• Мәселені шығарманың идеясымен байланыстырып дәлелдейді-2.
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
Дескриптор:
- ? Кейіпкердің тілдік ерекшелігін анықтайды-1
? Кейіпкердің көзқарасын түсіндіреді-1
? Тілдік ерекшелікті көзқараспен байланыстырып талдайды-1
? Кейіпкер сөзінің тәрбиелік, қоғамдық мақсатын айқындайды-1
Дескриптор:
Көріністен кейіпкер бейнесін анықтайды
1
7-қара сөзден идеяны нақты мәтінмен байланыстырады
1
Абайдың көзқарасын дұрыс сипаттайды
1
Қазіргі өмірмен байланыстырады
Оқулық,
7-сынып оқулығы
Сызба кестелер

http://massaget.kz/arnayyi_jobalar/22-nauriz/8810/
С
ызба Сызба
кестелер
http://massaget.kz/arnayyi_jobalar/22-nauriz/8810/
Соңы (Бекіту)
5мин
Рефлексия. Оқу мақсатына қайта оралу. Жетекші сұрақтар қою
«Бағдаршам әдісі» кестесі
|
Қызық болған 1 нәрсе |
Қиын болған 1 нәрсе |
Құнды болған 1 нәрсе |
|
|
|
|
Үйге тапсырма: Абай Құнанбайұлы 7-нші қара сөзін оқып мазмұндап келу
«Абай атамыз 7-қара сөзінде не жайлы айтылған екен?»(Оқушылар қорытынды ойларын айтады).
- Себебі екі елдің арасындағы достықты нығайтып, сыйластық пен бірлікті дәріптеді.
Жетекші сұрақтарға жауап беру арқылы, оқу мақсатына қол жеткізгеніне көз жеткізеді.
1.Бүгінгі сабақта біз қандай мақсатта жұмыстар жүргіздік.
2.Қандай тапсырмалар арқылы мақсатымызға жеттік?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "А.Құнанбайұлы Жетінші қара" сөзі
Ашық сабақ "А.Құнанбайұлы Жетінші қара" сөзі
|
Бөлім: |
Абайды оқы, таңырқа Қазақ әдебиті |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Жайлханова Рухия Айбек кызы |
|
|
Күні: |
05.12.2025 |
|
|
Сынып: 6«А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Абай Құнанбайұлының қара сөздері «Жетінші сөз» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.1-әдеби шығармаларда көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру 6.1.3.1-әдеби туындыдағы кейіпкердің тіл ерекшелігі мен көзқарасын сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
«Жетінші қара сөзде» көтерілген әлеуметтік мәселені (талапсыздық, жалқаулық, ғылымға немқұрайлық) анықтап, оны Абай идеясы арқылы түсіндіреді. Абай тілінің ерекшелігін талдап, оның ғылымға, еңбекке қатысты көзқарасын сипаттайды. |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақың басы (Ұйымдастыру) 10минут |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. Оқушыларды «Жебе» әдісі арқылы 1-топ: «Ақыл », 2-топ: «Қайрат » деп 2топқа бөлемін.
|
1-топ: Ақыл |
2-топ: Қайрат |
Абайдың өмірі жайлы қысқаша айтыңдар |
Абайдың қара сөздері жайлы айтыңдар |
Ой шақыру
«Пазл» әдісі арқылы
LearningApps.org - создание мультимедийных интерактивных упражнений
Сабақ тақырыбы мен мақсатын түсіндіремін.
Сәлемдеседі.
Кезекші сабаққа қатысу туралы мәлімет береді.
Психологиялық ахуал: «Достық жіптері» (оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады)
Білім алушылар кезекпен қағазды таңдап алып «Сүйінбай ауылы» мен «Қатаған ауылы» тобына бөлінеді
Үй жұмысына 2 топқа бөлініп сұрақтарға жауап береді.
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады.
Ауызша мадақтау арқылы бағалау
Жарайсың!
Тамаша! Керемет!
«Домбыра» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау жүргізеді

слайд
https://learningapps.org/watch?v=p5xgaja0325
Ортасы
(Жаңа білім)
20 минут
10минут
Оқу мақсатына қол жеткізуге жетелейтін тапсырма:
Жетінші қара сөзге байланысты бейнежазба көрсетемін
1-тапсырма:(Жеке жұмыс) “Қоғам айнасы” әдісі арқылы берілген пікірлерді оқып, қайсысы Абайдың 7-қара сөзінде көтерілген қоғамдық мәселе екенін белгіле. Сосын Абайдың идеясына сүйеніп дәлелдеңдер
|
Пікір |
Мәселе ме? (Иә/Жоқ) |
Абай идеясы |
|
Адам белгілі бір іске қызықпаса, сол іске қабілетсіз болады. |
|
|
|
Еңбек – адамды адам етеді. |
|
|
|
|
|
|
|
Біреуді мақтап, біреуді даттап жүру – пайдалы мінез. |
|
|
|
Талап пен ынтасыз білім болмайды. |
|
|
2-тапсырма
Топтық жұмыс: “Абайдың сөзі – Абайдың көзқарасы” әдісі арқылы
Абайдың 7-қара сөзіндегі тілдік ерекшеліктерді анықтап, оның көзқарасын сипаттаңдар
1-топ
|
Үзінді |
Тіл ерекшелігі |
Абайдың көзқарасы |
Мақсаты |
|
«Адам баласы бір нәрсеге құмарлану арқылы біледі.» |
|
|
|
|
«Әуелі адам бір нәрсені білмекке өзі құмар болуы керек.» |
|
|
|
2 топ
|
Үзінді |
Тіл ерекшелігі |
Абайдың көзқарасы |
Мақсаты |
|
«Көп нәрсеге қызықпай, талаптанбай, құр жүріп алған адамнан пайда шықпайды.» |
|
|
|
|
«Қызыққан нәрсені іздеп, танып білу — талап.» |
|
|
|
3Д форматында Абай Құнанбайұлы көрме көрсетемін
https://my.treedis.com/tour/abai?fbclid=IwAR0Ith6FKL6hSaZFncKdXLz5jjlW76TYFP-dFgWt1TIrOoU7J6KYgST-l_k
3-тапсырма:Жеке жұмыс. 1) “Көріністен қандай тұлғаны байқадың? Ол қандай мінезді?”
Абайдың адамға баға беретін сөздерімен сипаттайды.
2) “Абайдың 7-қара сөзіндегі қай ой осы көрініске сәйкес келеді?”
Мәтіннен үзінді келтіреді.
3) “Бұл сөз арқылы Абай қандай көзқарас білдірді?”
Моральдық/қоғамдық пікірін жазады.
4) “Осы көрініс қазіргі
жастарға қандай ой тастайды?”.
№1-тапсырма:
“Қоғам айнасы” әдісі арқылы берілген пікірлерді оқып, қайсысы Абайдың 7-қара сөзінде көтерілген қоғамдық мәселе екенін белгіле. Сосын Абайдың идеясына сүйеніп дәлелдеңдер
№2-тапсырма: : “Абайдың сөзі – Абайдың көзқарасы” әдісі арқылы
Абайдың 7-қара сөзіндегі тілдік ерекшеліктерді анықтап, оның көзқарасын сипаттап жазады
№3-тапсырма:
Д
ескриптор:
Абайдың 7-қара сөзіндегі қоғамдық мәселені анықтайды.-1
• Мәселені шығарманың идеясымен байланыстырып дәлелдейді-2.
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
Дескриптор:
- ? Кейіпкердің тілдік ерекшелігін анықтайды-1
? Кейіпкердің көзқарасын түсіндіреді-1
? Тілдік ерекшелікті көзқараспен байланыстырып талдайды-1
? Кейіпкер сөзінің тәрбиелік, қоғамдық мақсатын айқындайды-1
Дескриптор:
Көріністен кейіпкер бейнесін анықтайды
1
7-қара сөзден идеяны нақты мәтінмен байланыстырады
1
Абайдың көзқарасын дұрыс сипаттайды
1
Қазіргі өмірмен байланыстырады
Оқулық,
7-сынып оқулығы
Сызба кестелер

http://massaget.kz/arnayyi_jobalar/22-nauriz/8810/
С
ызба Сызба
кестелер
http://massaget.kz/arnayyi_jobalar/22-nauriz/8810/
Соңы (Бекіту)
5мин
Рефлексия. Оқу мақсатына қайта оралу. Жетекші сұрақтар қою
«Бағдаршам әдісі» кестесі
|
Қызық болған 1 нәрсе |
Қиын болған 1 нәрсе |
Құнды болған 1 нәрсе |
|
|
|
|
Үйге тапсырма: Абай Құнанбайұлы 7-нші қара сөзін оқып мазмұндап келу
«Абай атамыз 7-қара сөзінде не жайлы айтылған екен?»(Оқушылар қорытынды ойларын айтады).
- Себебі екі елдің арасындағы достықты нығайтып, сыйластық пен бірлікті дәріптеді.
Жетекші сұрақтарға жауап беру арқылы, оқу мақсатына қол жеткізгеніне көз жеткізеді.
1.Бүгінгі сабақта біз қандай мақсатта жұмыстар жүргіздік.
2.Қандай тапсырмалар арқылы мақсатымызға жеттік?
шағым қалдыра аласыз















