Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ, Аралас сандар 5 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім: |
Жай бөлшектер |
Педагогтің аты-жөні: |
Баймбетова А.О. |
Күні: |
22.10.2024ж |
Сыныбы: 5 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Аралас сандар |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.1.2.13 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру; |
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдырады. |
Құндылық |
Жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Психологиялық жағымды ахуал тудыру үшін «Анти жалқаулық» әдісі қолданылады. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. 3. Топқа «Кино билеті» әдісі арқылы 4 топқа бөлінеді 4.Оқушыларға білімдерін бағалап отыру үшін білім транспортирі таратылады. |
1.Оқушылар мұғаліммен амандасады. 2. Витаминдер: ақыл, күш, табандылық танытады. Ынтымақтас- тық атмосферасы қалыптасады. 3.«Кино билеті» әдісі арқылы 4 топқа бөлінеді 4. «Білім транспортирі» әдісімен білімдерін бағалайды. |
ҚБ «Өте жақсы», «жақсы» «Талпын» мұғалім тарапынан бағалау. |
1топ, 2топ, 3 топ, 4топ
|
||||||||||||||||||||
2 мин 5мин |
Үй тапсырмасын «Көршіңді тексер» әдісі арқылы бір-бірінің жұмыс дәптерін тексереді және бағалайды. №419 есеп 2,4,9,10,26 сандарын бөлімі 7-ге тең аралас сан түрінде жазыңдар 2=1+ ; 4=3+ ; 9=8+ ; 10=9+ ; 26=25+ . |
«Көршіңді тексер» әдісімен жұмыс дәптерлерін ауыстырып , тақтадағы дұрыс жауабымен тексереді. |
(+),(-) таңбасы арқылы бағалайды. |
Слайд, интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||
«Ұяшықты таңда» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау мақсатында сұрақтар қойылады Сұрақтар: 1. Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан қалай аталады? (Аралас сан) Мысал келтіріңдер 2. Бұрыс бөлшек аралас сан түрінде қалай жазылады? 3. 48/9 бұрыс бөлшегін аралас сан түріне қалай келтіреміз? = ; 4. Аралас сан бұрыс бөлшек түрінде қалай жазылады? аралас санын бұрыс бөлшек түрінде қалай жазамыз? = ; 6. Натурал сан аралас сан түрінде қалай жазылады? Мысалы, 8=7+ ; Сұрақ -жауап арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырамын. Дәптерлеріне күн ретін ,сабақтың тақырыбын жазыдырамын. |
«Wordwall» бағдарламасы арқылы сұрақтарға жауап береді. Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып , сабақтың тақырыбы мен мақсатын болжайды. Дәптерлеріне күн ретін, тақырыпты жазады. |
Дескриптор: 1. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. 2. Өзгенің пікірін толықтырады Оқушылардың белсенділігі үшін «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды |
«Spin all» , оқулық, жұмыс дәптері Слайд |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 25 мин |
Өтілген тақырыпты еске түсіру мақсатында «Бейнежазба» көрсетемін «Барлық істің басшысы – білім мен ұғым» дей отырып, топтық жұмысқа тапсырмалар таратылады. Тапсырма 1 Топтық жұмыс. «Сыйлық қорапшасы» әдісі арқылы топтарға тапсырма беремін. Бұрыс бөлшегін аралас сан түрінде, аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар 1 топ: , , , , Жауабы: , , , ,
2 топ: , , , , Жауабы: , , , ,
3 топ: , , , , Жауабы: , , , ,
4 топ: , , , , Жауабы: , , , . «Сергіту сәті» Әуеннің ырғағымен кенгуруге жазылған сандарды дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас санға орналастырады |
Оқушылар интербелсенді тақтадан бейнежазба көреді
Оқушылар топқа берілген тапсырмаларды бірлесіп орындап, тақтаға жазады қорғайды. Оқушылар кенгуруге жазылған сандарды дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас санға орналастырады |
ҚБ «Өте жақсы», «жақсы» «Талпын» мұғалім тарапынан бағалау Дескриптор: Білім алушылар Бұрыс бөлшегін аралас санға, аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдырады. ( 2 балл) |
Интербелсен ді тақта Слайд, карандаштар, «worldwall» бағдарла масы |
||||||||||||||||||||
|
Тапсырма 2. Жұптық жұмыс «QR» код әдісі арқылы тапсырма беру. 1) Ит 4 секундта 47м қашықтыққа жүгіреді. Иттің жылдамдығын аралас сан түрінде жазыңдар; 2) «Комета»теплоходы 5 сағатта 206 км жүзді. Теплоходтың жылдамдығын аралас сан түрінде жазыңдар; 3)Квадраттың периметрі 35 см. Квадраттың қабырғасының ұзындығын аралас санмен жазыңдар; 4)Тік төртбұрыштың ауданы 23 см2, оның ұзындығы 6 см. Тік төртбұрыштың енін аралас санмен жазыңдар. Жауабы: = ; 2) = ; 3) = ; 4) = . |
оқушылар берілген тапсырманы жұптасып орындайды |
Дескриптор: Білім алушылар Бұрыс бөлшегін аралас санға, аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдырады. (2 балл) ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
«QR» код әдісі
|
||||||||||||||||||||
|
Тапсырма 3. Оқулықпен жұмыс. Жеке тапсырмаларды дәптерге орындап, әр топтан бір оқушы тақтада орындап талдайды. №423 Натурал санды аралас сан түрінде жазып, кестені толтырыңдар:
№ 427 Бос орынды толтырыңдар:
= ; = ;
= ; = ; |
Тапсырма 2. Жекелей жұмыс. Оқулықтағы тапсырмаларды орындайды. Әр топтан бір оқушыдан шығып, тақтада есепті шығару жолын түсіндіріп, талдап, жауабын жазады. Жауаптарын тексереді.
|
Дескриптор: Білім алушылар натурал санды аралас сан түрінде жазады; Бос орындағы санды табады. Жалпы 2 балл ҚБ «Өте жақсы», «жақсы» «Талпын» мұғалім тарапынан бағалау |
оқулық 5 сынып математика 2017 ж Алматы «Атамұра» баспасы |
||||||||||||||||||||
3 мин |
Тапсырма 4. Жеке жұмыс. «Карандаш» әдісі арқылы оқушылар алған білімдерін практикада қолданады. Қалдықпен бөлуді бұрыс бөлшекпен аралас санның теңдігі түрінде жазыңдар 1) 13:5=2(қалдық 3) 2) 29:3=9(қалдық 2) 3) 39:4=9(қалдық 3) 4)54:13=4(қалдық 2) 5) 72:5=14(қалдық 2) 6) 83:6=13(қалдық 5) Жауабы: 1) = ; 2) = ; 3) = ; 4) = ; 5) = ; 6) = ; |
Оқушылар жеке тапсырмаларды орындайды, алған білімдерін қоланады. Оқушылар тапсырманы орындайды |
Дескриптор: Білім алушылар бұрыс бөлшекті аралас санға айналдырады: аралас санның теңдігі түрінде жазады. (2 балл) |
|
||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Алтын сандық» әдісі. сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдаймын. Үй тапсырмасы: № 425, 150 бет |
Оқушылар бүгінгі сабақтың тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды |
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады |
|
«№15 жалпы білім беретін орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Сабақтың тақырыбы:
Аралас сандар
5 «Ә» сынып
Пәні: математика
Пән мұғалімі: Баймбетова А.О.
2024-2025 оқу жылы