|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.1D Қоректену |
Мектеп: Абай атындағы жалпы орта мектебі |
||||||
|
Күні: _17.10.18 |
Мұғалімнің аты-жөні: Хайруллина Г |
||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
§13. Асқазан-ішек жолдарының аурулары және тамақтану гигиенасы |
||||||
|
Осы сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
8.1.2.4 асқорыту жолы ауруларының мен астан уланудың себептерін анықтау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Oқушыларды пікіртaлас, диaлoгтерге тарту, талқылау немесе талдау, сұрақ қоюда оқушыларды өз білімін нәтижелі пайдaлануға ынталaндыр. Пәнге қатысты негізгі сөздер мен тіркестер: асқазан-ішек аурулары, тамақтан улану, дизентерия,холера, тиф,ботулизм, диетология Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы Асқорыту жүйесінің ауруларына: …,…, ...,… жатады. Дизентерияның себебі.... Адам холераны ....жұқтырады. Ботулизмның ...себептен болады. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету, болу құндылықтары дамытылады. Топтық жұмыс кезінде ортақ іс атқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады. Рөлдік ойын арқылы өзіне рефлексия жасау, өз ісіне жауапкершілік таныту, тілектестікте болу, қоғамдық өмірге дайындық құндылықтары дамытылады. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Аурулардың белгілеріне байланысты химиялық заттарды, кейбір процесстерді қарастыру арқылы химия пәнімен, аурулардың туындау себептері, алдын алу жолдары туралы медицинамен байланысады. |
||||||
|
Алдыңғы білім |
Қоректену тірі ағзаларға тән негізгі қасиеттердің бірі болып табылады (6 сынып) Асқорыту жүйесінің құрылысы туралы – 8 сыныпта қоректену тарауынан біледі. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақ қезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Оқыту көздері мен ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
|||||||
|
0-8 мин 2 мин |
І Ұйымдастыру Психологиялық ахуал Күлегештермен оқушы көңіл күйін анықтау Сабаққа дайын болсаңыз - қолыңызды көтеріңіз Көңіл-күйіңіз жақсы болса - қол соғыңыз Қобалжулы болсаңыз аяғыңызды – топылдатыңыз Мадақтау ІІ Білімді жаңғырту «Ақиқат-Х Жалған-О» әдісі
Оқушыларды бағалау смайликтер арқылы Смайликтер арқылы бағалау Суреттер ұсынынлады бұл суреттер нені меңзеп тұр.
Бүгінгі сабақтың тақырыбы не туралы деп сұрау арқылы сабатың тақырыбы ашылады. Сабақтың мақсаттарын бағалау критерийлері таныстырылады. |
1 -2слайдтар
смайлик |
|||||
|
Сабақтың ортасы |
|||||||
|
11-24 мин |
635 тәсілі бойынша топтық тапсырма ұйымдастырылады. 6- қатысушы, 3- идея, 5 минут 1 топ - Асқазан-ішек аурулары. Паразит құрттар тудыратын аурулар 2 топ - Тамақтан улану Тамақтан уланған кезде көрсетілетін алғашқы көмек 3 топ - Гигиеналық ереже.Тамақ ішу ережесі Тақырып бойынша ұсынылған ақпараттармен таныса отырып, әр топ өздеріне берілген тақырыпшаларға тоқталып мүмкіндігінше орындау.
Дескрипторлар: І топ
ІІ топ
ІІІ топ
І тобы асқорыту мүшелерінің ауруларын ІІ тобы сол аурулардың себептерін, ІІІ тобы аурулардың алдын алу жолдары туралы ақпарат жинайды. ІІ топқа консервідегі тағам, сақтау мерзімі асқан тағам, жуылмаған алма, стакандағы су т.б Әр топ тапсырмасында түйін жасалып отырылады. Қолпаштау арқылы бағалау |
1 - қосымша
10-11 слайдтар |
|||||
|
25-37мин |
Әр топ тапсырмаларын қорғап, қорытындыланады. Медбике кеңесі беріледі Дұрыс тамақтану туралы тәжірибе жүргізіледі Химиялық зертхана тағам құрамындағы көмірсулар майлар, нәруыздар туралы түсыныкті тәжірбиемен алмастыру. №1 Сұт құрамындағы нәруызды анықтау №2 Жұмыртқа құрамындағы нәруызды анықтау №3 Жүзім шырынының құрамындағы глюкозаны анықтау №4 Грек жаңғағының қүрамындағы майды анықтау №5Тағам құрамындағы крахмалды анықтау «Тамақтану пирамидасын жина» ойыны Түйінделеді: Жаднама таратылады. |
2- қосымша |
|||||
|
Сабақтың соңы |
|||||||
|
38-40 мин |
Кері байланыс Ресторан әдісі
Асқазан-ішек аурулары тақырыбына байланысты кітапша дайындау |
14-16 слайд
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Асқазан-ішек жолдарының аурулары және тамақтану гигиенасы"
Ашық сабақ "Асқазан-ішек жолдарының аурулары және тамақтану гигиенасы"
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.1D Қоректену |
Мектеп: Абай атындағы жалпы орта мектебі |
||||||
|
Күні: _17.10.18 |
Мұғалімнің аты-жөні: Хайруллина Г |
||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
§13. Асқазан-ішек жолдарының аурулары және тамақтану гигиенасы |
||||||
|
Осы сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
8.1.2.4 асқорыту жолы ауруларының мен астан уланудың себептерін анықтау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Oқушыларды пікіртaлас, диaлoгтерге тарту, талқылау немесе талдау, сұрақ қоюда оқушыларды өз білімін нәтижелі пайдaлануға ынталaндыр. Пәнге қатысты негізгі сөздер мен тіркестер: асқазан-ішек аурулары, тамақтан улану, дизентерия,холера, тиф,ботулизм, диетология Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы Асқорыту жүйесінің ауруларына: …,…, ...,… жатады. Дизентерияның себебі.... Адам холераны ....жұқтырады. Ботулизмның ...себептен болады. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету, болу құндылықтары дамытылады. Топтық жұмыс кезінде ортақ іс атқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады. Рөлдік ойын арқылы өзіне рефлексия жасау, өз ісіне жауапкершілік таныту, тілектестікте болу, қоғамдық өмірге дайындық құндылықтары дамытылады. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Аурулардың белгілеріне байланысты химиялық заттарды, кейбір процесстерді қарастыру арқылы химия пәнімен, аурулардың туындау себептері, алдын алу жолдары туралы медицинамен байланысады. |
||||||
|
Алдыңғы білім |
Қоректену тірі ағзаларға тән негізгі қасиеттердің бірі болып табылады (6 сынып) Асқорыту жүйесінің құрылысы туралы – 8 сыныпта қоректену тарауынан біледі. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақ қезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Оқыту көздері мен ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
|||||||
|
0-8 мин 2 мин |
І Ұйымдастыру Психологиялық ахуал Күлегештермен оқушы көңіл күйін анықтау Сабаққа дайын болсаңыз - қолыңызды көтеріңіз Көңіл-күйіңіз жақсы болса - қол соғыңыз Қобалжулы болсаңыз аяғыңызды – топылдатыңыз Мадақтау ІІ Білімді жаңғырту «Ақиқат-Х Жалған-О» әдісі
Оқушыларды бағалау смайликтер арқылы Смайликтер арқылы бағалау Суреттер ұсынынлады бұл суреттер нені меңзеп тұр.
Бүгінгі сабақтың тақырыбы не туралы деп сұрау арқылы сабатың тақырыбы ашылады. Сабақтың мақсаттарын бағалау критерийлері таныстырылады. |
1 -2слайдтар
смайлик |
|||||
|
Сабақтың ортасы |
|||||||
|
11-24 мин |
635 тәсілі бойынша топтық тапсырма ұйымдастырылады. 6- қатысушы, 3- идея, 5 минут 1 топ - Асқазан-ішек аурулары. Паразит құрттар тудыратын аурулар 2 топ - Тамақтан улану Тамақтан уланған кезде көрсетілетін алғашқы көмек 3 топ - Гигиеналық ереже.Тамақ ішу ережесі Тақырып бойынша ұсынылған ақпараттармен таныса отырып, әр топ өздеріне берілген тақырыпшаларға тоқталып мүмкіндігінше орындау.
Дескрипторлар: І топ
ІІ топ
ІІІ топ
І тобы асқорыту мүшелерінің ауруларын ІІ тобы сол аурулардың себептерін, ІІІ тобы аурулардың алдын алу жолдары туралы ақпарат жинайды. ІІ топқа консервідегі тағам, сақтау мерзімі асқан тағам, жуылмаған алма, стакандағы су т.б Әр топ тапсырмасында түйін жасалып отырылады. Қолпаштау арқылы бағалау |
1 - қосымша
10-11 слайдтар |
|||||
|
25-37мин |
Әр топ тапсырмаларын қорғап, қорытындыланады. Медбике кеңесі беріледі Дұрыс тамақтану туралы тәжірибе жүргізіледі Химиялық зертхана тағам құрамындағы көмірсулар майлар, нәруыздар туралы түсыныкті тәжірбиемен алмастыру. №1 Сұт құрамындағы нәруызды анықтау №2 Жұмыртқа құрамындағы нәруызды анықтау №3 Жүзім шырынының құрамындағы глюкозаны анықтау №4 Грек жаңғағының қүрамындағы майды анықтау №5Тағам құрамындағы крахмалды анықтау «Тамақтану пирамидасын жина» ойыны Түйінделеді: Жаднама таратылады. |
2- қосымша |
|||||
|
Сабақтың соңы |
|||||||
|
38-40 мин |
Кері байланыс Ресторан әдісі
Асқазан-ішек аурулары тақырыбына байланысты кітапша дайындау |
14-16 слайд
|
|||||
шағым қалдыра аласыз
















