Бекітемін:_________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті
|
Бөлім: |
1 – бөлім: Туған жерім -аялы алтын бесігім |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Аяз би» ертегісі. Кейіпкерлері Аяз бидің жеңісі – өмір тәжірибесінің, көп көргеннің жеңісі |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.3.1- әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау; 6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттай алады. Шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға бере алады. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут 10 минут Сабақтың аяқталуы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық көңіл күй тудыру «Жунглидағы жаңбыр» Суреттер арқылы топқа бөліну
1-топ: Қырғауыл 2-топ: Сауысқан 3-топ: Шеңгел 4-топ: Қарақоға
«Қолшатыр» әдісі арқылы сұрақтарға жауап бер. Үй тапсырмасын сұрау 1.Неге уәзірлер құс жаманы деп қырғауылды, шөп жаманы деп шеңгелді алды? 2. Жаман неліктен сауысқан мен қоғаны таңдайды? 3. Қойшы неліктен өзін адамның жаманымын дейді? 4. Жаман ханның тұлпарын, гауһар тасын, өзін сынағанда қалай қателеспеді? 5. Ханның шешесі неліктен шындықты айтып берді? 6. Жаманның Меңді қызға бару себебі неде? 7. Жаман не себепті өлім алдында шынын айтпады? 8. Қырық уәзір хан мен Жаманның арасына неліктен от жақты? 9. Неліктен хан Жаманды Ақша ханның еліне көшірді? 10. Не себепті хан қырық уәзіріне әр түрлі шешуі қиын жұмбақтар береді? Топтық жұмыс 1-топ: Ертегідегі Жаман (Аяз би) бейнесіне талдау жасаңдар. Оның бейнесі арқылы халықтың қандай арманы мен ойы көрініс тапқан деп ойлайсыңдар? 2-топ: Шығармадағы кейіпкерлер жүйесін салыстыра отырып талдаңдар.
3-топ https://youtu.be/KNo7Hzwe_yc сілтемесі арқылы «Ер Төстік» мульфильмін қарап, Кенжекей мен Жаманның әйелін салыстырыңдар. Ақылына көркі сай қандай қазақ қыздарын білесіңдер? Ойларыңды бөлісіңдер. 4-топ: Бұрын елді хандар биледі, ал қазір елді кімдер басқарады? Басшы адамның бойында қандай қасиеттер болу керек деп ойлайсыңдар? Жеке жұмыс Аяз бидің «Жаман» адам кезеңіндегі бейнесі мен ханның уәзірі болған кездегі бейнесін салыстыр. Тірек сөздерді пайдалана отырып, ертегінің тарихи және көркемдік құндылығына баға бер.
Үйге тапсырма:
Рефлексия
|
Психологиялық ахуал
«Жунглидағы
жаңбыр»
Ертегідегі Жаман (Аяз би) бейнесіне талдау жасайды. Оның бейнесі арқылы халықтың қандай арманы мен ойы көрініс тапқанын өз көзқарасымен түсіндіреді.
Шығармадағы кейіпкерлер жүйесін салыстыра отырып талдайды.
«Ер Төстік» мульфильмін қарап, Кенжекей мен Жаманның әйелін салыстырады. Ақылына көркі сай қандай қазақ қыздарын білетіндігі жөнінде ой бөліседі.
Басшы адамның бойында болуы тиісті қасиеттер қасиеттерді атайды. Өз ойларын дәлелдейді.
Аяз бидің «Жаман» адам кезеңіндегі бейнесі мен ханның уәзірі болған кездегі бейнесін салыстырырады. Ертегінің тарихи және көркемдік құндылығына баға береді.
Оқушылар бүгін сабақтан сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, не үйренгенін айтып, рефлексия жасайды.
|
Ауызша мадақтау Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -кейіпкердің бейнесін сипаттайды; - кейіпкер бейнесі арқылы халық арманын анықтайды; - өз көзқарасын білдіреді. -кейіпкерлерге салыстырмалы баға береді; - мысалдар келтіріп, ойын дәлелдейді.
Дескриптор Білім алушы
-шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтайды, -тірек сөздерді орынды қолданады, -өз ойын дәлелдейді, баға береді.
Берілген бұлт, ағаш, күн суреттері арқылы бағалау
|
Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 6-сынып
Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Аяз би 6-сынып
Бекітемін:_________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті
|
Бөлім: |
1 – бөлім: Туған жерім -аялы алтын бесігім |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Аяз би» ертегісі. Кейіпкерлері Аяз бидің жеңісі – өмір тәжірибесінің, көп көргеннің жеңісі |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.3.1- әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау; 6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттай алады. Шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға бере алады. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут 10 минут Сабақтың аяқталуы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық көңіл күй тудыру «Жунглидағы жаңбыр» Суреттер арқылы топқа бөліну
1-топ: Қырғауыл 2-топ: Сауысқан 3-топ: Шеңгел 4-топ: Қарақоға
«Қолшатыр» әдісі арқылы сұрақтарға жауап бер. Үй тапсырмасын сұрау 1.Неге уәзірлер құс жаманы деп қырғауылды, шөп жаманы деп шеңгелді алды? 2. Жаман неліктен сауысқан мен қоғаны таңдайды? 3. Қойшы неліктен өзін адамның жаманымын дейді? 4. Жаман ханның тұлпарын, гауһар тасын, өзін сынағанда қалай қателеспеді? 5. Ханның шешесі неліктен шындықты айтып берді? 6. Жаманның Меңді қызға бару себебі неде? 7. Жаман не себепті өлім алдында шынын айтпады? 8. Қырық уәзір хан мен Жаманның арасына неліктен от жақты? 9. Неліктен хан Жаманды Ақша ханның еліне көшірді? 10. Не себепті хан қырық уәзіріне әр түрлі шешуі қиын жұмбақтар береді? Топтық жұмыс 1-топ: Ертегідегі Жаман (Аяз би) бейнесіне талдау жасаңдар. Оның бейнесі арқылы халықтың қандай арманы мен ойы көрініс тапқан деп ойлайсыңдар? 2-топ: Шығармадағы кейіпкерлер жүйесін салыстыра отырып талдаңдар.
3-топ https://youtu.be/KNo7Hzwe_yc сілтемесі арқылы «Ер Төстік» мульфильмін қарап, Кенжекей мен Жаманның әйелін салыстырыңдар. Ақылына көркі сай қандай қазақ қыздарын білесіңдер? Ойларыңды бөлісіңдер. 4-топ: Бұрын елді хандар биледі, ал қазір елді кімдер басқарады? Басшы адамның бойында қандай қасиеттер болу керек деп ойлайсыңдар? Жеке жұмыс Аяз бидің «Жаман» адам кезеңіндегі бейнесі мен ханның уәзірі болған кездегі бейнесін салыстыр. Тірек сөздерді пайдалана отырып, ертегінің тарихи және көркемдік құндылығына баға бер.
Үйге тапсырма:
Рефлексия
|
Психологиялық ахуал
«Жунглидағы
жаңбыр»
Ертегідегі Жаман (Аяз би) бейнесіне талдау жасайды. Оның бейнесі арқылы халықтың қандай арманы мен ойы көрініс тапқанын өз көзқарасымен түсіндіреді.
Шығармадағы кейіпкерлер жүйесін салыстыра отырып талдайды.
«Ер Төстік» мульфильмін қарап, Кенжекей мен Жаманның әйелін салыстырады. Ақылына көркі сай қандай қазақ қыздарын білетіндігі жөнінде ой бөліседі.
Басшы адамның бойында болуы тиісті қасиеттер қасиеттерді атайды. Өз ойларын дәлелдейді.
Аяз бидің «Жаман» адам кезеңіндегі бейнесі мен ханның уәзірі болған кездегі бейнесін салыстырырады. Ертегінің тарихи және көркемдік құндылығына баға береді.
Оқушылар бүгін сабақтан сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, не үйренгенін айтып, рефлексия жасайды.
|
Ауызша мадақтау Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -кейіпкердің бейнесін сипаттайды; - кейіпкер бейнесі арқылы халық арманын анықтайды; - өз көзқарасын білдіреді. -кейіпкерлерге салыстырмалы баға береді; - мысалдар келтіріп, ойын дәлелдейді.
Дескриптор Білім алушы
-шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтайды, -тірек сөздерді орынды қолданады, -өз ойын дәлелдейді, баға береді.
Берілген бұлт, ағаш, күн суреттері арқылы бағалау
|
Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 6-сынып
Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз









