|
Бекітемін:
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
В.И.Пацаев атындағы № 2 Алға орта мектебі |
||||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||||||||
|
Бөлім: |
Уақыт |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кариева А |
||||||||||
|
Күні: |
21.11 |
||||||||||
|
Сынып: |
3Б |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№31 сабақ. Ауыл күзі. Т.Жароков |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес Оқыту мақсаты: |
3.1.4.1 – сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді, вербальды емес тілдік құралдарды қолдану 3.1.5.1 – өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып, жеткізу |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
мәтіннің тақырыбын анықтай алады, негізгі ойды табады, өлеңде сипатталған жыл мезгілін анықтайды; шығармашылыққа негізделген сұрақтар қояды, берілген сөздердің мағынасын түсіндір берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады, күз мезгілін сипаттауда көркем сөздерді орынды қолданады. |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақ тың басы 8 минут Өткенді пысықтау 5 мин Сабақтың ортасы 22 минут Сергіту сәті 2 мин Сабақты қорыту 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сабаққа психологиялық дайындық Адай күйі Топқа бөліну: көбейтуге берілген есепті шығара отырып сандарды өсу ретімен жаза отырып топтың атың табу 1топ: Күз 2 топ:Қыркүйек 3 топ:Қазан 4 топ: Қараша Топтық ережесі: - Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! - Уақытты үнемдейміз! - Нақты,дәл жауап береміз! - Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! - Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз! Үй тапсырмасын тексеру 5-тапсырма «Күз» тақырыбына өлең құрастырып кел Ой қозғау. «Шертпе ойын» арқылы
- Суретте жылдың қай мезгілі бейнеленген ? -Күз айларын үш тілде атаңдар ? - Неліктен күз мезгілін сары түспен боялған? - Бұл суреттен нені атқаруға болады? Балалар біздің бүгінгі мақсатымыз өлеңді және өлең шумақтарын әңгімелей отырып,көркем – бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу Жаңа тақырып: Тыңдалым,айтылым 1-тапсырма Өлеңнің авторы туралы әңгімеле.
2-тапсырма: Оқулықпен жұмыс Өлеңді тыңда. Өлең ырғағына мән бер. Мәнерлеп оқуға жаттық. Әр балаға жеке оқыту . Көтеріле аспандай, Көкте сұрша бұлт көшіп. Жерге інжу шашқандай, Күміс моншақ шық түсіп. Қайың, терек басынан, Сарғылт тартып жапырақ. Жерге түсіп шашылған, Жел үрлесе тек қалтырап. Бұтақты бүге балбырап, Көз тартады, көріңіз. Алма піскен албырап, Маужырап барқыт қоңыр күз. Оқып, түсінгеніңді айт Қара сөздер туралы өз ойыңды ай
Дәптермен жұмыс Балалар бірінші шумақта шықты неге теңеп тұр? Күміс моншаққа - Балалардың бетін неге теңеп жатыр? - Қызыл алмаға - Мектепті ше? - Анаға - Комбайнды неге теңеп отыр ? - Кемеге Балалар туынды сөз деп қандай сөзді айтамыз ? - Түбір сөзге жүрнақ жалғау арқылы жасалған сөзді туынды сөз дейді. Сергіту сәті: «Жұмбақ жеміс» ойыны. Топтық жұмыс:
1 топ : Автор туралы әңгімелеу 2 топ : « Күз » тақырыбына өлең құрастыру 3 топ :Шығармашылық тапсырма 4топқа : «Мақал -мәтелге» келетін өлең шұмақтарын табу Жұппен жұмыс 4-тапсырма: Өздік жұмыс : Сематикалық карта . Эпитет немесе теңеу екенін анықта.
7-тапсырма : Венн диаграммасы М. Дулатовтың «Күз» мәтіні мен Т. Жароковтың «Ауыл күзі» шығармаларын салыстырып, ортақ қасиеттерін анықтаңдар. Екі мәтінді салыстыр. Ұқсастығы неде? Айырмашылығы ше? Миллион кімге бұйырады? Ойын аяқтау Үй тапсырмасы Ауыл күзі өлеңнің кезгелген 2 шумағын жаттап келу. |
Іс қимыл әрекет жасайды
Топтың атын табады
Топтың ережесімен танысады
Өткен тақырыпты пысықтайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Күз мезгілі Септембэ,октоубэ,нэвэмбэ Жаз бітіп, күз басталысымен аспан жиі бұлттанып, күннің қызуы азаяды. Күн салқындай бастайды. Ағаштың жапырақтары сарғайып, жерге түседі. Осылайша айнала сары ала түске боялады. Ауылдағы күзді бейнеленген.
Ақпаратпен танысады.
Видео арқылы Өлеңді тыңдайды
Балалар өлеңді оқиды
Жеке жұмыс жасайды
Ақпаратпен танысады
Оқулықтағы теңеу туралы анықтаманы пайдаланып өлеңнен дай , дей жұрнақтары бар сөздерді теріп жаз.Және олардың түбір мен қосымшасын табайық.
домбырамен
Бірге қимыл жасайды
Топтық жұмыс істейді
Сематикалық картамен жұмыс жасайды
Кестені толтырады
Өз ойымен бөліседі
Ойын ойнау
Үй тапсырмасын алады |
Мадақтау арқылы бағалап отыру
ҚБ ақын
жазушылар
Дескриптор: көбейтуге берілген есептерді шығара отырып топтың атауын табады -1б
ҚБ ақын
жазушылар Дескриптор: «Күз» тақырыбына өлең құрастырып келеді-1б ҚБ: ақын жазушылар
әдісімен бағалау
Дескриптор: асықты лақтыра отырып Сұраққа толық жауап береді, ағылшын тілінде айтады , күз мезгілін айтып отырып ауылдағы күз екенін айтады -1 б
ҚБ: ақын
жазушылар
Дескриптор: Түсініп оқиды Өлеңнің авторы туралы әңгімелейді-1б
ҚБ: ақын
жазушылар
Дескриптор: Өлең ырғағына мән береді Мәнерлеп оқуға жаттығады-1б
ҚБ: ақын
жазушылар
Дескриптор: Өлеңнен дей, дай жұрнақтар бар сөздерді теріп жазадыжәне туынды сөзді табады- 1 б
ҚБ: ақын
жазушылар
Керемет! Дескриптор: Мақал-мәтелдердегі ойға сәйкес келетін өлең шумақтарын тауып кестені толтырады Автор туралы әңгімелейді .Күздің ерекшеліктері туралы әңгімелейді -1б
ҚБ: ақын
жазушылар Дескриптор: Өлеңнен көркемсөзді теріп жазады Эпитет немесе теңеу екенін анықтайды-1б
ҚБ: ақын
жазушылар Дескриптор: Салыстырады -1б
ҚБ: ақын
жазушылар Дескриптор Қорытынды лап айтады-1б ҚБ: ақын жазушылар әдісімен бағалау |
Музыка Қозғалыстар
Көбейтуге байланысты Есеп парақ
оқулық
шерпе ойын
оқулық
Оқулық
слайд
Суреттер
Дәптер, қалам
Заттардың суреттері Кесте Маркер Оқулық
Оқулық Кесте
Суреттер
Оқулық |
|||||||
|
Кері байланыс 3 минут
|
Кері байланыс:
|
Алмалармен бағалау
|
«Білім ағашы » әдісі
|
Кері байланыс парақшалары
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ауыл күзі. Т.Жароков
Ашық сабақ Ауыл күзі. Т.Жароков
|
Бекітемін:
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
В.И.Пацаев атындағы № 2 Алға орта мектебі |
||||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||||||||
|
Бөлім: |
Уақыт |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кариева А |
||||||||||
|
Күні: |
21.11 |
||||||||||
|
Сынып: |
3Б |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№31 сабақ. Ауыл күзі. Т.Жароков |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес Оқыту мақсаты: |
3.1.4.1 – сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді, вербальды емес тілдік құралдарды қолдану 3.1.5.1 – өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып, жеткізу |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
мәтіннің тақырыбын анықтай алады, негізгі ойды табады, өлеңде сипатталған жыл мезгілін анықтайды; шығармашылыққа негізделген сұрақтар қояды, берілген сөздердің мағынасын түсіндір берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады, күз мезгілін сипаттауда көркем сөздерді орынды қолданады. |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақ тың басы 8 минут Өткенді пысықтау 5 мин Сабақтың ортасы 22 минут Сергіту сәті 2 мин Сабақты қорыту 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сабаққа психологиялық дайындық Адай күйі Топқа бөліну: көбейтуге берілген есепті шығара отырып сандарды өсу ретімен жаза отырып топтың атың табу 1топ: Күз 2 топ:Қыркүйек 3 топ:Қазан 4 топ: Қараша Топтық ережесі: - Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! - Уақытты үнемдейміз! - Нақты,дәл жауап береміз! - Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! - Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз! Үй тапсырмасын тексеру 5-тапсырма «Күз» тақырыбына өлең құрастырып кел Ой қозғау. «Шертпе ойын» арқылы
- Суретте жылдың қай мезгілі бейнеленген ? -Күз айларын үш тілде атаңдар ? - Неліктен күз мезгілін сары түспен боялған? - Бұл суреттен нені атқаруға болады? Балалар біздің бүгінгі мақсатымыз өлеңді және өлең шумақтарын әңгімелей отырып,көркем – бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу Жаңа тақырып: Тыңдалым,айтылым 1-тапсырма Өлеңнің авторы туралы әңгімеле.
2-тапсырма: Оқулықпен жұмыс Өлеңді тыңда. Өлең ырғағына мән бер. Мәнерлеп оқуға жаттық. Әр балаға жеке оқыту . Көтеріле аспандай, Көкте сұрша бұлт көшіп. Жерге інжу шашқандай, Күміс моншақ шық түсіп. Қайың, терек басынан, Сарғылт тартып жапырақ. Жерге түсіп шашылған, Жел үрлесе тек қалтырап. Бұтақты бүге балбырап, Көз тартады, көріңіз. Алма піскен албырап, Маужырап барқыт қоңыр күз. Оқып, түсінгеніңді айт Қара сөздер туралы өз ойыңды ай
Дәптермен жұмыс Балалар бірінші шумақта шықты неге теңеп тұр? Күміс моншаққа - Балалардың бетін неге теңеп жатыр? - Қызыл алмаға - Мектепті ше? - Анаға - Комбайнды неге теңеп отыр ? - Кемеге Балалар туынды сөз деп қандай сөзді айтамыз ? - Түбір сөзге жүрнақ жалғау арқылы жасалған сөзді туынды сөз дейді. Сергіту сәті: «Жұмбақ жеміс» ойыны. Топтық жұмыс:
1 топ : Автор туралы әңгімелеу 2 топ : « Күз » тақырыбына өлең құрастыру 3 топ :Шығармашылық тапсырма 4топқа : «Мақал -мәтелге» келетін өлең шұмақтарын табу Жұппен жұмыс 4-тапсырма: Өздік жұмыс : Сематикалық карта . Эпитет немесе теңеу екенін анықта.
7-тапсырма : Венн диаграммасы М. Дулатовтың «Күз» мәтіні мен Т. Жароковтың «Ауыл күзі» шығармаларын салыстырып, ортақ қасиеттерін анықтаңдар. Екі мәтінді салыстыр. Ұқсастығы неде? Айырмашылығы ше? Миллион кімге бұйырады? Ойын аяқтау Үй тапсырмасы Ауыл күзі өлеңнің кезгелген 2 шумағын жаттап келу. |
Іс қимыл әрекет жасайды
Топтың атын табады
Топтың ережесімен танысады
Өткен тақырыпты пысықтайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Күз мезгілі Септембэ,октоубэ,нэвэмбэ Жаз бітіп, күз басталысымен аспан жиі бұлттанып, күннің қызуы азаяды. Күн салқындай бастайды. Ағаштың жапырақтары сарғайып, жерге түседі. Осылайша айнала сары ала түске боялады. Ауылдағы күзді бейнеленген.
Ақпаратпен танысады.
Видео арқылы Өлеңді тыңдайды
Балалар өлеңді оқиды
Жеке жұмыс жасайды
Ақпаратпен танысады
Оқулықтағы теңеу туралы анықтаманы пайдаланып өлеңнен дай , дей жұрнақтары бар сөздерді теріп жаз.Және олардың түбір мен қосымшасын табайық.
домбырамен
Бірге қимыл жасайды
Топтық жұмыс істейді
Сематикалық картамен жұмыс жасайды
Кестені толтырады
Өз ойымен бөліседі
Ойын ойнау
Үй тапсырмасын алады |
Мадақтау арқылы бағалап отыру
ҚБ ақын
жазушылар
Дескриптор: көбейтуге берілген есептерді шығара отырып топтың атауын табады -1б
ҚБ ақын
жазушылар Дескриптор: «Күз» тақырыбына өлең құрастырып келеді-1б ҚБ: ақын жазушылар
әдісімен бағалау
Дескриптор: асықты лақтыра отырып Сұраққа толық жауап береді, ағылшын тілінде айтады , күз мезгілін айтып отырып ауылдағы күз екенін айтады -1 б
ҚБ: ақын
жазушылар
Дескриптор: Түсініп оқиды Өлеңнің авторы туралы әңгімелейді-1б
ҚБ: ақын
жазушылар
Дескриптор: Өлең ырғағына мән береді Мәнерлеп оқуға жаттығады-1б
ҚБ: ақын
жазушылар
Дескриптор: Өлеңнен дей, дай жұрнақтар бар сөздерді теріп жазадыжәне туынды сөзді табады- 1 б
ҚБ: ақын
жазушылар
Керемет! Дескриптор: Мақал-мәтелдердегі ойға сәйкес келетін өлең шумақтарын тауып кестені толтырады Автор туралы әңгімелейді .Күздің ерекшеліктері туралы әңгімелейді -1б
ҚБ: ақын
жазушылар Дескриптор: Өлеңнен көркемсөзді теріп жазады Эпитет немесе теңеу екенін анықтайды-1б
ҚБ: ақын
жазушылар Дескриптор: Салыстырады -1б
ҚБ: ақын
жазушылар Дескриптор Қорытынды лап айтады-1б ҚБ: ақын жазушылар әдісімен бағалау |
Музыка Қозғалыстар
Көбейтуге байланысты Есеп парақ
оқулық
шерпе ойын
оқулық
Оқулық
слайд
Суреттер
Дәптер, қалам
Заттардың суреттері Кесте Маркер Оқулық
Оқулық Кесте
Суреттер
Оқулық |
|||||||
|
Кері байланыс 3 минут
|
Кері байланыс:
|
Алмалармен бағалау
|
«Білім ағашы » әдісі
|
Кері байланыс парақшалары
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз




















