Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Қазақ тілі
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 4-бөлім. Адам құқығы мен бостандығы. Синтаксис Мектеп: №59 ЖББОМ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сагындыкова С.С. Сынып: 9 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Азаттықтың Ата Заңы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
9.1.5.1 мәтінде айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту 9.3.6.1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: аудиомәтінді тыңдайды, жетекші сұрақтарға жауап береді, өз көзқарасын білдіреді, автор стиліне сыни тұрғыдан баға береді. Пәнге қатысты сөздік қор мен термин: дағдарыс, келісімшарт, Диалог пен жазу үшін пайдалы тіркестер: жұмыр ғалам,мемлекеттің тұғыры, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтары: ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаhандық тұрғыдан қатысуы.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
«Азат елдің ар намысы- Ата Заң» аудиомәтінін тыңдату арқылы информатика пәнімен, тарихи деректер келтірген соң тарих пәнімен, Ата Заң туралы мәліметтерді қолдану арқылы құқықтық негіздер пәнімен байланыстырылады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар бұған Қазақстан Республикасының Ата Заңымен танысып, жетекші сұрақтар арқылы пікір алмасып, өз көзқарастарын білдіруге дағдыланды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен сәлемдесу, түгендеу «Есімдер аллитерациясы» әдісі арқылы сыныпта, оқушылар арасына ынтымақтастық орта орнату. Орындалуы: әр оқушы өзінің есімінің алғашқы әрпінен басталатын жағымды қасиеттерін айтады. Мысалы: Сәуле сүйкімді; Қайрат қажырлы; Бақыт – байыпты; Серік - сергек. Ұлжан - ұқыпты.
«Пазл» әдісі бойынша бейнелі суреттер арқылы үш топқа біріктіріледі.
ҚБ: «Жарайсың, тамаша! Керемет!» деп оқушылардың белсенді әрекетіне мұғалім ауызша бағалау жүргізеді.
Ширату жаттығуы. «Кім жылдам?» әдісі арқылы оқушылардың Ата Заң туралы білімдеріне кері байланыс жасалады және жаңа біліммен байланыстырылады.
. ҚБ. Сұраққа жауап берген оқушылар «Қошемет көрсету» әдісі арқылы бірін-бірі қолдайды, өзара бағалау әрекетін жүргізеді. Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. |
«Есімдер аллитерациясы» «Пазл» әдісі
«Қошемет көрсету» әдісі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
25 минут |
Тыңдалым алды тапсырмасы СЖ. 1 тапсырма «Дара диаграмма» әдісі арқылы «Қазақстан Конституциясы туралы не білесіңдер?» сұрағына жауап алынып, графикалық органайзерге түсіріледі, «миға шабуыл» жасалынады, ұғымдар туралы түсінікті кеңейтеді.
ҚБ. «Жарайсың, тамаша! Керемет!» деп оқушылардың белсенді әрекетіне мұғалім ауызша бағалау жүргізеді Тыңдалым кезі тапсырмасы СЖ. 2 тапсырмада «Тәуелсіздіктің тірегі – Ата Заң» тақырыбында аудиожазбаны тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, өзіндік ой тұжырым жасайдыЖетекші сұрақтар:
Бағалау критерийі:
Дескриптор:
ҚБ. Әр оқушы «Қосу, алу, қызықты» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды.
«Қосу» - оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жазады. «Алу» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “ түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанға өздеріне не қызықты болған жайтты жазады Тыңдалым соңы тапсырмасы ЖЖ. 3-тапсырмада «Журналистік сұрақтар» әдісі бойынша «Ата Заң – мемлекеттің негізі» тақырыбы бойынша жаңалық репортерлерінің өз әңгімелерін жазу үшін сұрақтар беру тапсырылады.Осы сұрақтарға тапқан жауаптары оқушыларға тақырыптарын ретпен және жүйелі түрде зерттеуге мүмкіндік беретіні туралы айтылады. Кім? Не? Қайда? Қашан? Неге? Қалай Мысалы, ҚР Конституциясы бойынша мемлекеттік биліктің көзі кім? Конституция деген сөзді қалай түсінесіз?деген журналистік сұрақтар беріледі.Оқушылар сұрақтарға ретімен жауап беру арқылы мәтіндегі негізгі ойға сыни тұрғыдан баға береді. Кім? Не? Қайда? Қашан? Неге? Қалай?
(Диалог және қолдау арқылы саралау) Бағалау критерийі:
Дескриптор:
ҚБ. «Стикердегі хат» әдісі арқылы оқушылар дескрипторға сай жазба жұмысына ауызша баға береді. Сенде аз да болса ілгерілеу бар, егер үздіктердің қатарында болғыңыз келсе, өз көзқарасыңызға қатысты қателіктеріңіз туралы ойлану қажет. Жазылым тапсырмасы ЖЖ. 4 - тапсырма. 1- қадам «Еркін жазба» әдісі бойынша «Ата Заңда даламның кеңдігі өріліп тұр» тақырыбында шағын мәтін жазу беріледі (сөз саны-150 ) 2 –қадам. Жұптасып,бір- бірінің жазған мәтіндерін абзац пен бөліктерге бөліп, ақпаратты дұрыс жүйелеп , логикалық түзетулер енгізу ұсынылады Бағалау критерийі:
Дескриптор:
ҚБ. «Жақсылық тамшысы» әдісімен бағалау
|
«Дара диаграмма» әдісі 11 күн ҮМ
«Тәуелсіздіктің тірегі – Ата Заң» тақырыбында аудиожазба https://www.youtube.com/watch?v=6OKhdtaJLi4
Т.Н. Ермекова К.А. Бертілеуова Р.А.Абишева Қазақ тілі: Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық/ Т.Н. Ермекова, ж.б. – Астана: «Арман-ПВ», 2019. – 236 бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 минут
|
Оқушылар рефлексиясы: «Рефлексиялық шеңбер» әдісі. Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді:
Мұғалім рефлексиясы: оқушылардың сабақ өн бойында орындаған жұмыстарына, тапсырманы орындаудағы белсенділіктеріне өз көзқарасын білдіреді, кері байланыс орнатады. Өздігінен ізденуге негізделген ұсынылатын тапсырмалар:
|
«Рефлексиялық шеңбер» әдісі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау: Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырмаларды іріктеу, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, материалдар мен ресурстарды әзірлеуде оқушылардың жеке қабілеттерін ескеруді қамтиды. Барлық оқушылар үшін Оқушылардың көпшілігі үшін Кейбір оқушылар үшін |
Оқушылардың нені үйренгендерін бағалау үшін қолданылатын әдіс тәсілдерді жазыңыз |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқа мерзімді сабақ
жоспары Қазақ
тілі
Ұзақ мерзімді жоспар
тарауы: 4-бөлім.
Адам құқығы мен
бостандығы. Синтаксис
Мектеп: №59
ЖББОМ
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сагындыкова С.С. Сынып: 9 Қатысқандар:
Қатыспағандар: Сабақ тақырыбы Азаттықтың Ата
Заңы Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес)
9.1.5.1 мәтінде айтылған ойға
өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп
айту 9.3.6.1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге
бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер
енгізу, редакциялау Сабақ мақсаты Жетекші сұрақтар арқылы
тыңдалым мәтінінің негізгі ойын анықтау; «Ата Заң – мемлекеттің негізі»
мәтініндегі негізгі ойға сыни тұрғыдан
бағалау; «Ата Заңда даламның кеңдігі
өріліп тұр» тақырыбындағы мәтінді абзацтар мен бөліктерге бөлу,
ақпаратты дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу,
редакциялау Бағалау критерийі Тыңдалым мәтінінің негізгі
ойын жетекші сұрақтар арқылы анықтайды; «Ата Заң – мемлекеттің негізі»
мәтініндегі негігі ойға өз көзқарасын білдіріп, сыни тұрғыдан
бағалайды; «Ата Заңда даламның кеңдігі
өріліп тұр» тақырыбындағы мәтінді абзацтар мен бөліктерге бөліп,
ақпаратты дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізеді,
редакциялайды Тілдік мақсаттар
Оқушылар орындай
алады: аудиомәтінді тыңдайды, жетекші
сұрақтарға жауап береді, өз көзқарасын білдіреді, автор стиліне
сыни тұрғыдан баға береді.
Пәнге қатысты сөздік қор
мен термин: дағдарыс,
келісімшарт,
Диалог пен жазу үшін
пайдалы тіркестер: жұмыр ғалам,мемлекеттің
тұғыры, Құндылықтарға
баулу
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық
идеясының құндылықтары: ұлттық қауіпсіздік және
еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаhандық
тұрғыдан қатысуы.
Қазақстандық патриотизм және азаматтық
жауапкершілікті нығайтуға;
бір-біріне құрмет көрсетуге; ынтымақтастық,ашықтық
жағдайында өмір сүруге баулу Пәнаралық байланыс «Азат елдің ар намысы- Ата
Заң» аудиомәтінін тыңдату арқылы информатика пәнімен, тарихи
деректер келтірген соң тарих пәнімен, Ата Заң туралы мәліметтерді
қолдану арқылы құқықтық негіздер пәнімен
байланыстырылады. Алдыңғы білім Оқушылар бұған Қазақстан
Республикасының Ата Заңымен танысып, жетекші сұрақтар арқылы пікір
алмасып, өз көзқарастарын білдіруге
дағдыланды Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақта жоспарланған жаттығу
түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы 8
минут
Ұйымдастыру
кезеңі: оқушылармен сәлемдесу,
түгендеу
«Есімдер
аллитерациясы» әдісі арқылы сыныпта, оқушылар
арасына ынтымақтастық орта
орнату.
Орындалуы: әр оқушы өзінің есімінің
алғашқы әрпінен басталатын жағымды қасиеттерін айтады. Мысалы:
Сәуле сүйкімді; Қайрат қажырлы; Бақыт – байыпты; Серік - сергек.
Ұлжан - ұқыпты.
«Пазл» әдісі бойынша бейнелі суреттер
арқылы үш топқа біріктіріледі.
«Сұңқар»
тобы «Қыран»
тобы
«Қарлығаш»
тобы
ҚБ: «Жарайсың, тамаша! Керемет!»
деп оқушылардың белсенді әрекетіне мұғалім ауызша бағалау
жүргізеді.
Ширату
жаттығуы. «Кім
жылдам?» әдісі арқылы оқушылардың Ата
Заң туралы білімдеріне кері байланыс жасалады және жаңа біліммен
байланыстырылады. Адам құқықтары
мен бостандықтары және міндеттері қандай мемлекеттік құжатта
белгіленген? Тәуелсіз Қазақстанның тұңғыш
Конституциясы қашан қабылданды?. Конституция неше тараудан
тұрады?
. ҚБ. Сұраққа жауап берген
оқушылар «Қошемет
көрсету» әдісі арқылы бірін-бірі
қолдайды, өзара бағалау әрекетін
жүргізеді. Оқушыларға сабақтың тақырыбы
мен мақсаты таныстырылады. «Есімдер аллитерациясы» «Пазл» әдісі «Қошемет
көрсету» әдісі Сабақтың ортасы
25
минут Тыңдалым алды тапсырмасы СЖ. 1
тапсырма «Дара диаграмма» әдісі арқылы
«Қазақстан Конституциясы туралы не білесіңдер?» сұрағына жауап
алынып, графикалық органайзерге түсіріледі, «миға шабуыл»
жасалынады, ұғымдар туралы түсінікті
кеңейтеді. ҚБ. «Жарайсың, тамаша! Керемет!»
деп оқушылардың белсенді әрекетіне мұғалім ауызша бағалау
жүргізеді Тыңдалым кезі тапсырмасы Жетекші сұрақтар: Аудиожазбада не туралы
айтылған? Неліктен аудиожазбаға Азат
елдің намысы -Ата Заң деген атау
қойылған? Елдің дамуы неге байланысты
делінген? өзгерту Бағалау критерийі: жетекші сұрақтар арқылы
аудиомәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын
білдіреді Дескриптор: аудиожазбада айтылған ойды
түсіндіреді; жетекші сұрақтарға жауап
береді; ой
тұжырым жасайды; ҚБ. Әр оқушы «Қосу, алу, қызықты»
әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды.
қосу
алу
қызықты
«Қосу» - оң әсер еткен фактілерді, алған,
білімдері жайлы жазады. «Алу» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “
түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанға өздеріне не қызықты
болған жайтты жазады Тыңдалым соңы тапсырмасы ЖЖ.
3-тапсырмада «Журналистік сұрақтар»
әдісі бойынша «Ата Заң – мемлекеттің
негізі» тақырыбы бойынша жаңалық репортерлерінің өз әңгімелерін
жазу үшін сұрақтар беру тапсырылады.Осы сұрақтарға тапқан жауаптары
оқушыларға тақырыптарын ретпен және жүйелі түрде зерттеуге
мүмкіндік беретіні туралы айтылады. Кім? Не? Қайда? Қашан? Неге?
Қалай Мысалы, ҚР Конституциясы бойынша мемлекеттік биліктің
көзі кім? Конституция деген сөзді қалай
түсінесіз?деген журналистік сұрақтар беріледі.Оқушылар сұрақтарға
ретімен жауап беру арқылы мәтіндегі негізгі ойға сыни тұрғыдан баға
береді. Кім? Не? Қайда? Қашан? Неге?
Қалай?
(Диалог және қолдау арқылы
саралау) Бағалау критерийі: «Ата Заң – мемлекеттің негізі»
мәтініндегі негізгі ойға сыни тұрғыдан баға
береді; Дескриптор: Аудиожазбадағы негізгі ойға
сыни тұрғыдан баға береді. ҚБ. «Стикердегі
хат»
әдісі арқылы оқушылар
дескрипторға сай жазба жұмысына ауызша баға
береді. Сенде аз да болса ілгерілеу бар, егер үздіктердің
қатарында болғыңыз келсе, өз көзқарасыңызға қатысты қателіктеріңіз
туралы ойлану қажет. Жазылым тапсырмасы
ЖЖ. 4 -
тапсырма.
1- қадам «Еркін жазба» әдісі
бойынша «Ата Заңда даламның кеңдігі
өріліп тұр» тақырыбында шағын мәтін жазу беріледі (сөз саны-150
)
2 –қадам. Жұптасып,бір-
бірінің жазған мәтіндерін абзац пен бөліктерге бөліп, ақпаратты
дұрыс жүйелеп , логикалық түзетулер енгізу
ұсынылады
Бағалау критерийі:
«Ата Заңда даламның кеңдігі
өріліп тұр тақырыбындағы мәтінді абзацтар мен бөліктерге бөліп,
ақпаратты дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізеді,
редакциялайды
Дескриптор:
мәтінді жазып ,негізгі ойын
түсіндіреді
мәтінді абзацтар мен
бөліктерге бөледі.
ақпаратты дұрыс
жүйелеп,логикалық түзетулер
енгізеді,редакциялайды
ҚБ. «Жақсылық тамшысы» әдісімен
бағалау
«Дара диаграмма» әдісі
11 күн
ҮМ
«Тәуелсіздіктің тірегі – Ата
Заң» тақырыбында
аудиожазба
https://www.youtube.com/watch?v=6OKhdtaJLi4 Т.Н. Ермекова К.А. Бертілеуова Р.А.Абишева Қазақ тілі: Жалпы білім беретін мектептің
9-сыныбына арналған оқулық/ Т.Н. Ермекова, ж.б. – Астана:
«Арман-ПВ», 2019. – 236 бет Сабақтың соңы 7 минут
Оқушылар рефлексиясы: «Рефлексиялық
шеңбер» әдісі. Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға
жауап береді:
Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай
болды? Неліктен?
Бүгін сабақта не білдіңіз? Сіз үшін не
жаңалық болды?
Сабаққа қатысуыңызды қалай
бағалайсыз?
Сабақта қандай қиындықтар
туындады?
Сабақ аяқталғанда көңіл күйіңіз қандай?
Неліктен? Мұғалім
рефлексиясы: оқушылардың сабақ өн бойында
орындаған жұмыстарына, тапсырманы орындаудағы белсенділіктеріне өз
көзқарасын білдіреді, кері байланыс
орнатады. Өздігінен ізденуге негізделген ұсынылатын
тапсырмалар:
«Рефлексиялық шеңбер» әдісі Қосымша ақпарат Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға
қандай тапсырма бересіз? Бағалау: Сіз оқушылардың материалды
игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау Тапсырмаларды іріктеу, оқушыға жеке қолдау
көрсетуде, материалдар мен ресурстарды әзірлеуде оқушылардың жеке
қабілеттерін ескеруді қамтиды. Барлық оқушылар үшін Оқушылардың көпшілігі үшін Кейбір оқушылар үшін Оқушылардың нені үйренгендерін бағалау үшін
қолданылатын әдіс тәсілдерді жазыңыз | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||









