ӘДЕБИЕТТІК ОҚУ ПӘНІ БОЙЫНША ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Авторы: З. Мүфтибекова, Ә. Рысқұлбекова
Баспасы: 2 бөлім. Алматы: «АЛМАТЫ КІТАП» 2019 ж
3-тоқсан № 56 сабақ
|
Педагогтің аты-жөні |
Шынжанова Маржан Тастибаевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 29.01.2021ж. |
Пәні: әдебиеттік оқу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 3 А |
Қатысушылар саны:13 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сурет салу – өнер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.3.3.1 – шығармашылық жұмысын сурет түрінде ұсыну. 3.1.3.1 шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау. 3.3.4.1 – мұғалімнің көмегімен қателерді табу және түзету. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтіннің тақырыбын анықтай алады, негізгі ойды табады. Көптеген оқушылар: шығармашылыққа негізделген сұрақтар қояды. Кейбір оқушылар: берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу. Жеке жұмыс жасай алу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, қазақ тілі, бейнелеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интер белсенді тақта, презентация, кері байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Бағалауға арналған гүлдер және алма ағашы, интерактивті тақта, оқулық, дәптер, қима қағаздар т.б |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
«Аққұс туралы аңыз» Оразбек Бодықов |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру. Алатын бағамыз нашар, жоқ ... Орташа, керек емес. Жақсы, жаман емес. Өте жақсы, тамаша!
Ж Білімнен бақыт табамыз. Жаңа сабақ берілсе, Жылдам ұғып аламыз. Жұмыс ережесімен келісу
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) Оразбек Бодықовтың «Аққұс туралы аңыз» мәтінін «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы пысықтау. |
Психологиялық ахуалға берілген психогиялық жаттығуларды орындау арқылы жаңа сабаққа назар аудару. Оқушылар сұраққа жауап береді, жұмысты берілген түріне қарай орындайды. |
Әр жауапқа алдарына үлестірілген алма ағашының гүлін жинайды. ҚБ: От шашу арқылы бағалау. |
Психологиялық
ахуал. Талдар, өзін өзі бағалауға арналған қима гүлдер
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Ойқозғау. Ә.Қастеевтің "Гүл ашқан алма" туындысы бойынша сұрақ-жауап (Жеке жұмыс ) 1. Суретте жылдың қай мезгілі бейнеленген? 2. Сурет қалай аталады? 3.Суреттің авторы кім? 4. Суреттің авторы туралы не білесің? 5. Суреттегі жыл мезгілін сөзбен сипатта? Мағынаны ажырату. Тақырыпты болжау . Тапсырмалар орындалып, тақырыптың сурет өнері турлы екендігі болжанады. Оқылым. М.Қабанбайдың "Бәрібір өкінбеймін" деген әңгімесі
Мақсат, күтілетін нәтиже. Сурет өнері, суретшілер, олардың туындылары туралы әңгімелей отырып, осы өнерді түсінуге, сурет пен тіл өнерінің байланысын байқату.
Автормен танысу Марат Қабанбай - 1948 жылы 22 наурызда Зайсан ауданындағы Қараүңгір ауылында туған. Ол-балалар жазушысы. Бірнеше кітаптың авторы. "Аялдамамен оқу және түртіп алу " әдісі бойынша оқылады. (Жеке жұмыс ) 1-тапсырма Сөздікпен жұмыс: Көкірегінде көзі бар – қабілетті, ынталы, білімді. Жер аяғы алыс – қашық, шалғай. Қиыр – алыс, қашық.
Сынып бойынша тапсырманы оқып, кейін өз пікірін айтады. Оқушылардың есте сақтау қабілеті сақталады. Өз ойын ашық айта алады. Қойылған сұрақ пен берілген жауап бағаланады. Үлгі: -Әңгіме кімге қатысты айтылған? -Жазушы неге өкінбейді екен? -«Сурет салу-өнер»дегенді қалай түсінесің?
Саралау: Сұрақтарға толық, нақты жауап беруіне көңіл бөлу. Дескриптор:
берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады.
2-тапсырма (жеке) Дәптермен жұмыс: «Ортақ түйін» әдісі 1-қатар: Мен суретші болсам...... 2-қатар: Мен жазушы болсам.... 3-қатар: Мен таңдаған мамандық.... Сөйлемді әрі қарай жалғастырып өз ойын жазады.
Дескриптор:
Сергіту сәті және шығармашылық жұмыс: «Қателігін тап» ойыны Ширату тапсырмасы. (ұжыммен)
Тыңдалым. А. Шаяхметов. «Сурет салу – өнер». Автормен танысу Ақылбек Қожаұлы Шаяхмет 1951 жылы 17 маусымда Қостанай облысының Жетіқара ауданында дүниеге келген. Балалар жазушысы. "Тізбектей оқу " әдісі бойынша оқылады. (ұжыммен ) Сұрақ - жауап 1.Өлең қалай аталады? 2.Өлең кімге қатысты айтылған? 3. Жазушы өз шығармасында нені бейнелеген? 4. Суретші болу үшін қандай қасиеттер керек?
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ӘДЕБИЕТТІК ОҚУ ПӘНІ БОЙЫНША
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Авторы:
З. Мүфтибекова, Ә.
Рысқұлбекова
Баспасы: 2 бөлім. Алматы:
«АЛМАТЫ КІТАП» 2019 ж
3-тоқсан № 56
сабақ Педагогтің аты-жөні Шынжанова Маржан
Тастибаевна Күні: 29.01.2021ж. Пәні: әдебиеттік
оқу Сынып: 3
А Қатысушылар саны:13 Қатыспағандар саны:0 Сабақтың тақырыбы Сурет салу –
өнер Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
3.3.3.1 –
шығармашылық жұмысын сурет түрінде
ұсыну.
3.1.3.1 шығармадағы
кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға
сүйеніп, сюжеттің дамуын
болжау. 3.3.4.1 – мұғалімнің көмегімен
қателерді табу және түзету.
Сабақ
мақсаттары
Барлық
оқушылар: мәтіннің
тақырыбын анықтай алады, негізгі ойды
табады.
Көптеген
оқушылар: шығармашылыққа
негізделген сұрақтар қояды. Кейбір
оқушылар: берілген
тақырып бойынша ой қорыту жасай алады.
Бағалау
критерийлері мәтіннің тақырыбын анықтай алады, негізгі ойды
табады. шығармашылыққа негізделген сұрақтар
қояды.
берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай
алады.
Құндылықтарды
дарыту
Оқуға, білімге деген
қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу. Жеке жұмыс жасай
алу.
Пәнаралық
байланыстар
Дүниетану, қазақ
тілі,
бейнелеу
АКТ
қолдану дағдылары
Интер белсенді
тақта,
презентация,
кері
байланыс
Ресурстар
Бағалауға арналған гүлдер және алма
ағашы,
интерактивті тақта, оқулық, дәптер, қима
қағаздар т.б
Бастапқы
білім
«Аққұс туралы аңыз» Оразбек
Бодықов Сабақтың
барысы. Сабақтың кезеңі Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
Басы
Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық
ахуал қалыптастыру.
Алатын бағамыз нашар, жоқ
...
Орташа, керек емес.
Жақсы, жаман емес.
Өте жақсы, тамаша!
Ж
Білімнен бақыт
табамыз.
Жаңа сабақ
берілсе,
Жылдам ұғып
аламыз.
Жұмыс ережесімен
келісу
Сабақта бір-бірімізді
сыйлаймыз, тыңдаймыз!
Уақытты
үнемдейміз!
Нақты,дәл жауап
береміз!
Сабақта өзіміздің
шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды
көрсетеміз!
Сабаққа белсене қатысып, жақсы
баға аламыз!
Алдыңғы
білімді еске түсіру
(ұжымда) Оразбек
Бодықовтың «Аққұс туралы аңыз»
мәтінін «Суреттер
сөйлейді» әдісі арқылы пысықтау.
Психологиялық
ахуалға берілген психогиялық жаттығуларды орындау арқылы жаңа
сабаққа назар аудару. Оқушылар сұраққа жауап береді,
жұмысты берілген түріне қарай
орындайды.
Әр
жауапқа алдарына үлестірілген алма
ағашының гүлін жинайды. ҚБ: От шашу арқылы
бағалау.
Психологиялық
ахуал.
Талдар, өзін өзі
бағалауға арналған қима
гүлдер
Алдыңғы білімді еске
түсіру тапсырмалары.
Сабақтың
ортасы Ойқозғау.
Ә.Қастеевтің "Гүл ашқан
алма" туындысы
бойынша сұрақ-жауап (Жеке жұмыс
) 1. Суретте жылдың қай мезгілі
бейнеленген? 2. Сурет қалай
аталады? 3.Суреттің авторы
кім? 4. Суреттің авторы
туралы не білесің? 5. Суреттегі жыл мезгілін
сөзбен сипатта? Мағынаны
ажырату. Тақырыпты болжау
. Тапсырмалар орындалып,
тақырыптың сурет өнері турлы екендігі
болжанады. Оқылым. М.Қабанбайдың "Бәрібір
өкінбеймін" деген
әңгімесі Мақсат, күтілетін
нәтиже. Сурет өнері, суретшілер,
олардың туындылары туралы әңгімелей отырып, осы өнерді түсінуге,
сурет пен тіл өнерінің байланысын
байқату.
Автормен
танысу Марат Қабанбай
- 1948 жылы
22 наурызда Зайсан ауданындағы Қараүңгір ауылында
туған. Ол-балалар жазушысы. Бірнеше кітаптың
авторы. "Аялдамамен
оқу және түртіп алу
" әдісі бойынша
оқылады. (Жеке жұмыс
)
1-тапсырма
Сөздікпен
жұмыс:
Көкірегінде көзі бар
– қабілетті, ынталы,
білімді.
Жер аяғы алыс –
қашық, шалғай.
Қиыр – алыс,
қашық.
Сынып бойынша
тапсырманы оқып, кейін өз пікірін
айтады. Оқушылардың есте сақтау
қабілеті сақталады. Өз ойын ашық айта
алады.
Қойылған сұрақ пен берілген
жауап бағаланады.
Үлгі:
-Әңгіме кімге
қатысты айтылған?
-Жазушы неге
өкінбейді екен?
-«Сурет
салу-өнер»дегенді қалай түсінесің?
Саралау: Сұрақтарға толық, нақты жауап
беруіне көңіл бөлу.
Дескриптор:
мәтіннің тақырыбын
анықтай алады, негізгі ойды
табады.
шығармашылыққа
негізделген сұрақтар қояды.
берілген тақырып бойынша ой
қорыту жасай алады.
2-тапсырма
(жеке)
Дәптермен
жұмыс: «Ортақ түйін»
әдісі
1-қатар: Мен суретші
болсам......
2-қатар: Мен жазушы
болсам....
3-қатар: Мен
таңдаған мамандық....
Сөйлемді әрі қарай
жалғастырып өз ойын жазады.
Дескриптор:
шығармашылыққа
негізделген тақырып бойынша ой қорыту жасай
алады.
Сергіту сәті
және шығармашылық
жұмыс:
«Қателігін тап»
ойыны
Ширату тапсырмасы.
(ұжыммен)
Сурет салу – өнер дегенді
қалай түсінесің?
Суретке зер салып қара,
суретші баланың жіберген қателіктерін
тап.
Тыңдалым.
А.
Шаяхметов. «Сурет салу – өнер».
Автормен
танысу Ақылбек Қожаұлы
Шаяхмет 1951 жылы 17 маусымда Қостанай облысының Жетіқара ауданында
дүниеге келген. Балалар жазушысы. "Тізбектей
оқу " әдісі бойынша
оқылады. (ұжыммен
) Сұрақ -
жауап 1.Өлең қалай
аталады? 2.Өлең кімге қатысты
айтылған? 3. Жазушы өз шығармасында нені
бейнелеген? 4. Суретші болу үшін қандай
қасиеттер керек?
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
арайсын болсын
бағамыз,






