Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Марат Қабанбай. «Бауыр» әңгімесі
|
Бөлім: |
3-бөлім. Адамгершілік - асыл қасиет |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нұрақбай Ә.З. |
|
Күні: |
11.03.2025 |
|
Сыныбы: 5 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Марат Қабанбай. «Бауыр» әңгімесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.1.1-әдеби шығарманың жанрына қарай сюжеттік композициялық құрылымын сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар әдеби шығарманың жанрына қарай сюжеттік композициялық сипаттайды. |
|
Құндылықтарға баулу: |
Әділдік пен жауапкершілік:
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. Жаңа сабаққа кіріспе
|
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Үй тапсырмасын сұрау
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін: Бір-бірімізді қолдаймыз десек, 1 рет қол шапалақтаймыз! Бір-бірімізге көмек береміз десек, 2 рет шапалақтаймыз! Бірігіп еңбек етеміз десек, 3 рет шапалақтаймыз! Educaplay платформасы арқылы https://www.educaplay.com/learning-resources/18704707-learning_resource.html - Бауыр деген кім? – -Бауыр мен достың айырмашылығы қандай? - «Ағасы бардың жағасы бар, Інісі бардың тынысы бар» деген мақалды қалай түсінесіңдер? - Бауырларыңмен қарым-қатынастарың қандай? Мұғалімнің жауабы: Бауыр деген — досың, Бауыр деген — сүйенішің, Бауыр деген — ақылшың, Бауыр деген — қорғанышың, Бауыр деген — сыбайласың, Бауыр деген — ағайының, Бауыр деген — өміріңнің бір бөлігі. Оқушылар бауырдың дос, сүйеніш, ақылшы, қорғаныш, сыбайлас, ағайын, өмірдің бір бөлігі екеніне дәлел келтіре отырып, өз өмірімен байланыстырып жауап береді. |
Жауап: Бір әкеден туған және жақын туысқан адамдар бауыр деп аталады. Бір әкеден туған ағайын адамдарды туған бауыр, ал әкелері ағалы-інілі болса төте бауыр дейді. Жауап: Ағайын-бауырларда бірге тумақ — бар да, бірге жүрмек жоқ. Достарда бірге тумақ жоқ та, бірге жүрмек — бар. Сондықтан, кейде жақын достарың бауырдың орнын басады. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан ,жоқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны https://www.educaplay.com/learning-resources/18704707-learning_resource.html |
||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 2
|
1-тапсырма. «Аялдама» әдісі. Шығармаға суреттер арқылы талдау жасау. 1-аялдама. Манаптың балалар үйіне келуі. 2-аялдама.Манап пен Қалидың кездесуі. 3-аялдама.Манаптың ішкі жан күйзелісі. 4-аялдама. Қалидың әңгімесі, жаттығуға асығуы. 5-аялдама. Көңілі алабұртқан Манаптың кейін қайтуы.
2-тапсырма: «Венн диаграммасы» арқылы Манап пен Қалидың қасиеттерін жазып, салыстырып, осындай қасиеттегі адамның өмірдегі орыны қандай екенін түсіндіреді. Шығармадан кейіпкерлер портретін табады.
3-тапсырма «Вордвол» платформасы арқылы орындалады
https://wordwall.net/ru/resource/78146908
4-тапсырма Шығармадағы негізгі ойды білдіретін сөздер мен сөз тіркестер тізбегін жасаңыздар. Анықталған сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып,әңгімеден алған әсеріңізді сипаттайтын авторға жазбаша хат немесе өлең жазыңыздар. Сөз----сөзтіркесі----сөз----сөзтіркесі
|
Тақтада шығарылған аялдамаларға сюжет бойынша суреттерді орналастырады
Оқушылар арнайы платформа бойынша берілген тапсырманы орындайды. |
«Мадақтау сөз» әдісі.
Дескриптор: Жалпы -4 балл.
- әдеби шығарманың жанрына қарай сюжеттік дамуын сипаттайды.
«Қошеметтеу» әдісі. Оқушыларды мадақтау сөздері арқылы ынталандыру. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері.
ДК экраны |
||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Ми заряды» әдісі арқылы 1-10 ұпай аралығында сабаққа кері байланыс беріп бағалайды.
Үйге тапсырма: «Бауыр бәрінен қымбат» тақырыбында эссе жазу |
|
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Бауыр" әңгімесі Марат Қабанбай
Ашық сабақ "Бауыр" әңгімесі Марат Қабанбай
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Марат Қабанбай. «Бауыр» әңгімесі
|
Бөлім: |
3-бөлім. Адамгершілік - асыл қасиет |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нұрақбай Ә.З. |
|
Күні: |
11.03.2025 |
|
Сыныбы: 5 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Марат Қабанбай. «Бауыр» әңгімесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.1.1-әдеби шығарманың жанрына қарай сюжеттік композициялық құрылымын сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар әдеби шығарманың жанрына қарай сюжеттік композициялық сипаттайды. |
|
Құндылықтарға баулу: |
Әділдік пен жауапкершілік:
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. Жаңа сабаққа кіріспе
|
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Үй тапсырмасын сұрау
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін: Бір-бірімізді қолдаймыз десек, 1 рет қол шапалақтаймыз! Бір-бірімізге көмек береміз десек, 2 рет шапалақтаймыз! Бірігіп еңбек етеміз десек, 3 рет шапалақтаймыз! Educaplay платформасы арқылы https://www.educaplay.com/learning-resources/18704707-learning_resource.html - Бауыр деген кім? – -Бауыр мен достың айырмашылығы қандай? - «Ағасы бардың жағасы бар, Інісі бардың тынысы бар» деген мақалды қалай түсінесіңдер? - Бауырларыңмен қарым-қатынастарың қандай? Мұғалімнің жауабы: Бауыр деген — досың, Бауыр деген — сүйенішің, Бауыр деген — ақылшың, Бауыр деген — қорғанышың, Бауыр деген — сыбайласың, Бауыр деген — ағайының, Бауыр деген — өміріңнің бір бөлігі. Оқушылар бауырдың дос, сүйеніш, ақылшы, қорғаныш, сыбайлас, ағайын, өмірдің бір бөлігі екеніне дәлел келтіре отырып, өз өмірімен байланыстырып жауап береді. |
Жауап: Бір әкеден туған және жақын туысқан адамдар бауыр деп аталады. Бір әкеден туған ағайын адамдарды туған бауыр, ал әкелері ағалы-інілі болса төте бауыр дейді. Жауап: Ағайын-бауырларда бірге тумақ — бар да, бірге жүрмек жоқ. Достарда бірге тумақ жоқ та, бірге жүрмек — бар. Сондықтан, кейде жақын достарың бауырдың орнын басады. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан ,жоқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны https://www.educaplay.com/learning-resources/18704707-learning_resource.html |
||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 2
|
1-тапсырма. «Аялдама» әдісі. Шығармаға суреттер арқылы талдау жасау. 1-аялдама. Манаптың балалар үйіне келуі. 2-аялдама.Манап пен Қалидың кездесуі. 3-аялдама.Манаптың ішкі жан күйзелісі. 4-аялдама. Қалидың әңгімесі, жаттығуға асығуы. 5-аялдама. Көңілі алабұртқан Манаптың кейін қайтуы.
2-тапсырма: «Венн диаграммасы» арқылы Манап пен Қалидың қасиеттерін жазып, салыстырып, осындай қасиеттегі адамның өмірдегі орыны қандай екенін түсіндіреді. Шығармадан кейіпкерлер портретін табады.
3-тапсырма «Вордвол» платформасы арқылы орындалады
https://wordwall.net/ru/resource/78146908
4-тапсырма Шығармадағы негізгі ойды білдіретін сөздер мен сөз тіркестер тізбегін жасаңыздар. Анықталған сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып,әңгімеден алған әсеріңізді сипаттайтын авторға жазбаша хат немесе өлең жазыңыздар. Сөз----сөзтіркесі----сөз----сөзтіркесі
|
Тақтада шығарылған аялдамаларға сюжет бойынша суреттерді орналастырады
Оқушылар арнайы платформа бойынша берілген тапсырманы орындайды. |
«Мадақтау сөз» әдісі.
Дескриптор: Жалпы -4 балл.
- әдеби шығарманың жанрына қарай сюжеттік дамуын сипаттайды.
«Қошеметтеу» әдісі. Оқушыларды мадақтау сөздері арқылы ынталандыру. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері.
ДК экраны |
||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Ми заряды» әдісі арқылы 1-10 ұпай аралығында сабаққа кері байланыс беріп бағалайды.
Үйге тапсырма: «Бауыр бәрінен қымбат» тақырыбында эссе жазу |
|
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. |
|
шағым қалдыра аласыз

















