БҚО, Орал қаласы, №19 жалпы
орта білім беретін мектебінің құқық пәні мұғалімі Уразаева Гүлім
Орынтайқызы
Пән: Адам. Қоғам.
құқық
Сынып:
9 сынып
Сабақтың
тақырыбы: Білім мен ғылымның қоғамдағы
орны
Мақсаттары: Оқушыларға білім мен ғылым
қоғамдағы басты құндылық екенін түсіндіру, баяндау, оқушыларға
білімді өмірлік тәжірибеде қолдану жолдарын
үйрету.
Тақырыпты түсініп оқу
арқылы тапсырмаларды меңгереді және білімдерін бекітеді, оны өз
ойларын қорытып айтуда пайдаланады
Модульдері:
АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО
(сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ
(талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару
және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды
бағалау)
Бағалау:
Өзін өзі (ӨӨБ), топтық
(ТБ)
Деректер:
тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар,
маркерлер, бағалау парақтары
Әдіс тәсілдер: Трек сызба,
презентация, Эссе
Сабақ
кезеңдері
|
Уақыт
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушылардың
іс-әрекеті
|
|
Қызығушылық
тарын
ояту
|
2
мин
|
|
Ұйымдастыру бөлімі . Топқа
бөлу (топқа бөлінеді)
|
Топқа
бөлінеді.
|
АКТ
|
Үй тапсырмасын
тексеру
|
6
мин
|
Әр топқа тапсырма беру
керек
|
Қоғамның рухани өмірі
тақырыбын қайталаймыз.
Сәйкестендіру тестісін
үйлестіру.
|
-
Әр топ оқушылары сәйкестендіру
тестісін жазбаша орындайды. Дұрыс жауаппен
тексереді.
|
ЖТ
ЖЕ
|
Жаңа тақырыпты
меңгеру
|
15
мин
|
Тақырыптар туралы постер
әдісін пайдалану
Тірек
сызбалар
Слайд
презентация
|
Жаңа тақырып бойынша
оқушылармен Үлгілі жастар тақырыбына тақтаға ментальды карта
жасау.
Өзіндік білім
алу
(кестемен
түсіндіру)
Мәдениетті адам
тақырыбына ментальды карта жасау, анықтамамен
жұмыс.
|
-
1. Тапсырманы өздері орындау
жолдарын түсінеді, параққа жазып алады.Тапсырманы орындайды,топ
болып ойланады
2.Жеке жұмыс тапсырмаларын
орындайды.
3.Топпен жұмыс
жасайды.
4. Нәтижесін өзара
бағалайды.
5. Тірек сызбаны толтыру
арқылы оқушы ойланады
6.Олар сыни тұрғыдан ойлана
отырып сабақтың негізгі идеясын түсінеді
Берілген тапсырманы уақытылы
орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, тақтаға шығып тапсырманы
қорғау
|
|
Қолдану
Талдау
|
5
мин
|
|
Жаңа тақырып бойынша сөз қорын
тексеру (14 сөз)
Білім, жастар, мәдениеттілік,
дарынды, мектеп, шыншылдық, сыпайылық, колледж, гимназия, ғылым,
өнер, педагог, тәртіпті, қоғам.
|
Оқушылар тақтадан тақырып
бойынша 14 сөз қорын жаттап, есте сақтап, даптерлеріне сөздерді
жазып, тексереді.
|
|
Бекіту
|
10
мин
|
|
«Білім таусылмайтын байлық»
тақырыбында эссе жазу(70 сөз)
|
Оқушылар эссені жазып, баяндап
береді. Дәптер алмасып
тексереді
|
|
Бағалау
|
5
мин
|
|
Тапсырманы өздігімен дәптерге
жазғызу.
Бағалауды
басқару
Жауаптарын қабылдап, бағыт
беру
|
Топ басшылары бағалау парағына
оқушылардың белсенділігін белгілеп, түсіндіріп
береді.
Ойлап табады,
байланыстырады,
шығарады. Ойын түйіндейді.
Бағалайды,талқылайды. Өз пікірін айтады.
|
|
Үйге тапсырма
беру
|
2
мин
|
|
Білім мен ғылымның қоғамдағы
ролі тақырыбын оқу. Тақырып соңындағы сұрақтарға дайындалып
келу.
|
|
|