|
6-бөлім. Биотехнология және гендік инженерия келешегі |
Мектеп: №156 ЖЖБМ Тексерілді: |
|||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Хуанган Нургул |
|||||
|
Күні: |
07.02.2025 жыл |
|
||||
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Биотехнология- тағам өндірісінде (2-сабақ) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау 9.4.4.3 сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды. Сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі, түрлендіріп қолданады. Көпшілігі: Әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды. Сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі, түрлендіріп баға береді Кейбір оқушылар Әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды. Сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі, түрлендіріп өмірде қолдана алады |
|||||
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
|||||
|
Алдыңғы оқу |
Биотехнология туралы түсінік қалыптастырды, сабақтас құрмалас сөйлемнің мағыналық түрлерін және мезгіл бағыныңқылы сабақтас туралы мәлімет алды. |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру: Оқушылардың сабаққа қатысуы тексеріледі. Жағымды психологиялық ахуал Оқушылар шеңберге тұру арқылы «Шапалақ» әдісі Егерде: Бүгін белсенді боламын десеңіз – 1 рет шапалақтаймыз Сабақтың соңына дейін ойымызды еркін білдіремін десеңіз - 2 рет шапалақтаймыз Жауапкершілік танытамын десеңіз - 3 рет шапалақтаймыз
1.Топпен жұмыс жасаудағы ережені еске түсіру.
«Бәйге» атты бағалау парағын таныстыру (Әр тапсырма орындалған сайын 2 ұпайға жылжып отырады) Үй тапсырмасы сұралады
Өткен сабақ бойынша сұрақтар қойып, еске түсіру
|
Оқушылар шеңберде тұрып, жағымды ахуал қалыптастырады.
Топ ережесін еске түсіреді. 2 топқа түрлі түспен боялған асықтар арқылы 1-топ 2-топ
Бағалау парағымен танысады Топ басшысы үй тапсырмаларын тексере келе, әр топтан 1-2 оқушы оқиды
Киіз үй ішінен сұрақтар алып жауап береді және өткен сабақты еске түсіреді |
Үй тапсырмасын орындаған оқушыларға 2 ұпайға жылжиды.
|
|
||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Мағынаны тану. Сабақтың тақырыбы, мақсатымен танысады Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Биотехнология- тағам өндірісінде (2-сабақ) Тыңдалым тапсырмасын тыңдау 9-тапсырма Мәтінді оқып, мезгіл бағыныңқылы сабақтасты тап
Мәтіннің мазмұнына сай қонақтарға қымыз ұсыну Топпен жұмыс 11-тапсырма 1-топ Оқылым мәтініне жоспар құрады 2-топ Мәтіндегі ойды аяқтайды (Мысалы Ұн өнімдері, ет өнімдерін қалай алады) Сергіту сәті «Қазақы дастарым» әнін айту https://youtu.be/KOe7KZOYmBs?si=iplHDq6hnhBF3sYa «Артық болмас білгенің» мәліметтерді оқыту
12-тапсырма
Мезгіл бағыныңқылы сабақтас және ыңғайлас салаластың ерекшеліктері мен ұқсастықтарын Венн диаграммасы бойынша толтыр |
Сабақтың тақырыбымен танысады Оқушылар биотехнология туралы тыңдайды. 2 топтан 2 оқушы шығып мәтіннен мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемді тауып, тақтаға талдайды Оқушылар караокемен айтады Оқушылар мәлімет алады Оқушылар мезгіл бағыныңқылы сабақтас және ыңғайлас салаластың ерекшеліктері мен ұқсастықтарын біледі, ажыратады |
Талдаған оқушы 2 ұпай алады
Өзін-өзі бағалайды, мұғалім бағасы
|
9-сынып «Қазақ тілі» оқулығы диск https://youtu.be/KOe7KZOYmBs?si=iplHDq6hnhBF3sYa |
||
|
Сабақтың соңы
Үйге тапсырма: |
Кері байланыс «Аяқталмаған 5 сөйлем» әдісі бойынша сызбаны толтыр
Бағалау жұмыстарын жинап алады 13-тапсырма. Мезгіл бағыныңқылы сөйлемдерді қатыстыра отырып, «Ағарған ішкен азбайды» тақырыбында эссе жазу |
Сабаққа қатысуларына қарай бағаланады |
|
|
||
|
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ Биотехнология тағам өндірісінде
|
6-бөлім. Биотехнология және гендік инженерия келешегі |
Мектеп: №156 ЖЖБМ Тексерілді: |
|||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Хуанган Нургул |
|||||
|
Күні: |
07.02.2025 жыл |
|
||||
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Биотехнология- тағам өндірісінде (2-сабақ) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау 9.4.4.3 сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды. Сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі, түрлендіріп қолданады. Көпшілігі: Әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды. Сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі, түрлендіріп баға береді Кейбір оқушылар Әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды. Сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі, түрлендіріп өмірде қолдана алады |
|||||
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
|||||
|
Алдыңғы оқу |
Биотехнология туралы түсінік қалыптастырды, сабақтас құрмалас сөйлемнің мағыналық түрлерін және мезгіл бағыныңқылы сабақтас туралы мәлімет алды. |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру: Оқушылардың сабаққа қатысуы тексеріледі. Жағымды психологиялық ахуал Оқушылар шеңберге тұру арқылы «Шапалақ» әдісі Егерде: Бүгін белсенді боламын десеңіз – 1 рет шапалақтаймыз Сабақтың соңына дейін ойымызды еркін білдіремін десеңіз - 2 рет шапалақтаймыз Жауапкершілік танытамын десеңіз - 3 рет шапалақтаймыз
1.Топпен жұмыс жасаудағы ережені еске түсіру.
«Бәйге» атты бағалау парағын таныстыру (Әр тапсырма орындалған сайын 2 ұпайға жылжып отырады) Үй тапсырмасы сұралады
Өткен сабақ бойынша сұрақтар қойып, еске түсіру
|
Оқушылар шеңберде тұрып, жағымды ахуал қалыптастырады.
Топ ережесін еске түсіреді. 2 топқа түрлі түспен боялған асықтар арқылы 1-топ 2-топ
Бағалау парағымен танысады Топ басшысы үй тапсырмаларын тексере келе, әр топтан 1-2 оқушы оқиды
Киіз үй ішінен сұрақтар алып жауап береді және өткен сабақты еске түсіреді |
Үй тапсырмасын орындаған оқушыларға 2 ұпайға жылжиды.
|
|
||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Мағынаны тану. Сабақтың тақырыбы, мақсатымен танысады Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Биотехнология- тағам өндірісінде (2-сабақ) Тыңдалым тапсырмасын тыңдау 9-тапсырма Мәтінді оқып, мезгіл бағыныңқылы сабақтасты тап
Мәтіннің мазмұнына сай қонақтарға қымыз ұсыну Топпен жұмыс 11-тапсырма 1-топ Оқылым мәтініне жоспар құрады 2-топ Мәтіндегі ойды аяқтайды (Мысалы Ұн өнімдері, ет өнімдерін қалай алады) Сергіту сәті «Қазақы дастарым» әнін айту https://youtu.be/KOe7KZOYmBs?si=iplHDq6hnhBF3sYa «Артық болмас білгенің» мәліметтерді оқыту
12-тапсырма
Мезгіл бағыныңқылы сабақтас және ыңғайлас салаластың ерекшеліктері мен ұқсастықтарын Венн диаграммасы бойынша толтыр |
Сабақтың тақырыбымен танысады Оқушылар биотехнология туралы тыңдайды. 2 топтан 2 оқушы шығып мәтіннен мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемді тауып, тақтаға талдайды Оқушылар караокемен айтады Оқушылар мәлімет алады Оқушылар мезгіл бағыныңқылы сабақтас және ыңғайлас салаластың ерекшеліктері мен ұқсастықтарын біледі, ажыратады |
Талдаған оқушы 2 ұпай алады
Өзін-өзі бағалайды, мұғалім бағасы
|
9-сынып «Қазақ тілі» оқулығы диск https://youtu.be/KOe7KZOYmBs?si=iplHDq6hnhBF3sYa |
||
|
Сабақтың соңы
Үйге тапсырма: |
Кері байланыс «Аяқталмаған 5 сөйлем» әдісі бойынша сызбаны толтыр
Бағалау жұмыстарын жинап алады 13-тапсырма. Мезгіл бағыныңқылы сөйлемдерді қатыстыра отырып, «Ағарған ішкен азбайды» тақырыбында эссе жазу |
Сабаққа қатысуларына қарай бағаланады |
|
|
||
|
|
||||||
шағым қалдыра аласыз








