«Жетісу облысы білім басқармасының Алакөл ауданы бойынша білім бөлімі»
мемлекеттік мекемесі «Сәкен Сейфуллин атындағы орта мектебі мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Мәтінді есептер |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Салкеева Шолпан Рафиковна |
|
|
Күні: |
15.01 |
|
|
Сынып: 5 Пән: Математика |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.5.1.3 жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа); |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығарады ( бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер); |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі «Дәрумен» әдісімен сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Бағалау парақшаларын тарату Үй тапсырмасының орындалуын тексеремін. «Сұрағыңды қағып ал» әдісімен өткен тақырыпты бекіту.
Миға шабуыл әдісімен №577 тапсырманы оқыту арқылы сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстырамын. |
Оқушылар үй тапсырмалараның орындалғандығын тексертеді, сұрақтарға жауап береді. Жылдам ойланып,тез әрі нақты жауап беруі қажет.
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыны мадақтау сөзімен ынталандыру. Дұрыс жауапқа 1 балл |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8 мин 10 мин 4 мин 7 мин 6
мин |
«Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісімен жаңа сабақты меңгерту Жұмысты 1 бүтін деп есептейміз.
Бірлесіп жұмыс жасау мәтін есептеріне мысалдар қарастырып жалпы сыныппен талқылайды, оқушылар алдына мәселе қояды: №577 42-беттен тұратын мәтінді бірінші оператор 3 сағатта, ал екінші оператор 6 сағатта тереді. Егер 2 оператор бірігіп терсе, олар жұмысты қанша уақытта орындайды? Оқушыларға есептің шешуінің әртүрлі нұсқаларын көрсетеді Мұғалім бағыттаушы сұрақтар арқылы осы есепті шешу үшін уақыт , жұмыс,еңбек өнімділігі,яғни минутына қандай бөлікті жейді ұғымдарын жете түсіндіреді. Соған байланысты формулаларды бере отырып, есепті кестеге салып шығару оңайырақ болатынын айтады.
42:3= 14 бет – 1сағатта 42:6= 7 бет – сағатта 42: (14+7) =2
1: Жауабы: 2 сағ. Нәтижелері бағалау парағына түсіріледі. Вilimland.kz платформасы арқылы ұжымдық жұмыс орындату. «Көршіңмен бөліс» әдісімен жұптық жұмыс беріледі. №1 Ағасы, інісі және қарындасы бірлесіп қардан аққаланы 12 минутта жасады. Қардан жасалған осы аққаланы, егер ағасы ғана жасаса 24 минутта,егер інісі ғана жасаса 40 минутта жасайды. Егер осы аққаланы қарындасы ғана жасаса, қанша уақытта жасайды? Жауабы: 1сағат
« Ортақ нәтижеге жету» Ойды жинақтау, ойларды топтастыру, диалогқа түсе отырып өзара әрекеттесу, қорытындылау мақсатында топтық жұмыс жүргізіледі. Тапсырма:3 Берілген сурет бойынша есеп құрастыр, талда, дұрыстығын дәлелде
Вilimland.kz платформасы арқылы жеке жұмыс орындату.
|
Оқушылар жаңа тақырыппен танысады. Оқушылар тапсырмаларды орындайды. Сыныппен талдап, талқылайды. Дескриптор: -есептің шартын түсінеді -бірлесіп орындалатын есептерді табу ережесін пайдаланады -есептің шешімін табады Дескриптор: -есептің шартын түсінеді -бірлесіп орындалатын есептерді табу ережесін пайдаланады -есептің шешімін табады Дескриптор: -сурет бойынша есептің шартын құрады -өрнек құрады -шешімнің дұрыстығын дәлелдейді
Дескриптор: -есептің шартын түсінеді -бірлесіп орындалатын есептерді табу ережесін пайдаланады -есептің шешімін табады |
3 б
3 б
3б |
Оқулық, слайд, https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/birlesip-oryndalatyn-zhumystarha-qatysty-esepter |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Оқушыларды бағалау, кері байланыс беру. Үй тапсырмасы: №581, 9-бет |
Оқушылар рефлексия жасайды. |
Оқушылар өзін-өзі бағалау жүргізеді. |
Бағалау парақшалары |
№1 Ағасы, інісі және қарындасы бірлесіп қардан аққаланы 12 минутта жасады. Қардан жасалған осы аққаланы, егер ағасы ғана жасаса 24 минутта,егер інісі ғана жасаса 40 минутта жасайды. Егер осы аққаланы қарындасы ғана жасаса, қанша уақытта жасайды?
№1 Ағасы, інісі және қарындасы бірлесіп қардан аққаланы 12 минутта жасады. Қардан жасалған осы аққаланы, егер ағасы ғана жасаса 24 минутта,егер інісі ғана жасаса 40 минутта жасайды. Егер осы аққаланы қарындасы ғана жасаса, қанша уақытта жасайды?
№1 Ағасы, інісі және қарындасы бірлесіп қардан аққаланы 12 минутта жасады. Қардан жасалған осы аққаланы, егер ағасы ғана жасаса 24 минутта,егер інісі ғана жасаса 40 минутта жасайды. Егер осы аққаланы қарындасы ғана жасаса, қанша уақытта жасайды?
№1 Ағасы, інісі және қарындасы бірлесіп қардан аққаланы 12 минутта жасады. Қардан жасалған осы аққаланы, егер ағасы ғана жасаса 24 минутта,егер інісі ғана жасаса 40 минутта жасайды. Егер осы аққаланы қарындасы ғана жасаса, қанша уақытта жасайды?
№1 Ағасы, інісі және қарындасы бірлесіп қардан аққаланы 12 минутта жасады. Қардан жасалған осы аққаланы, егер ағасы ғана жасаса 24 минутта,егер інісі ғана жасаса 40 минутта жасайды. Егер осы аққаланы қарындасы ғана жасаса, қанша уақытта жасайды?
№1 Ағасы, інісі және қарындасы бірлесіп қардан аққаланы 12 минутта жасады. Қардан жасалған осы аққаланы, егер ағасы ғана жасаса 24 минутта,егер інісі ғана жасаса 40 минутта жасайды. Егер осы аққаланы қарындасы ғана жасаса, қанша уақытта жасайды?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер 5-сынып
Ашық сабақ: Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер 5-сынып
«Жетісу облысы білім басқармасының Алакөл ауданы бойынша білім бөлімі»
мемлекеттік мекемесі «Сәкен Сейфуллин атындағы орта мектебі мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Мәтінді есептер |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Салкеева Шолпан Рафиковна |
|
|
Күні: |
15.01 |
|
|
Сынып: 5 Пән: Математика |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.5.1.3 жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығару (мысалы, бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер және тағы басқа); |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтінді есептер шығарады ( бірлесіп жұмыс жасауға қатысты есептер); |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі «Дәрумен» әдісімен сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Бағалау парақшаларын тарату Үй тапсырмасының орындалуын тексеремін. «Сұрағыңды қағып ал» әдісімен өткен тақырыпты бекіту.
Миға шабуыл әдісімен №577 тапсырманы оқыту арқылы сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстырамын. |
Оқушылар үй тапсырмалараның орындалғандығын тексертеді, сұрақтарға жауап береді. Жылдам ойланып,тез әрі нақты жауап беруі қажет.
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыны мадақтау сөзімен ынталандыру. Дұрыс жауапқа 1 балл |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8 мин 10 мин 4 мин 7 мин 6
мин |
«Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісімен жаңа сабақты меңгерту Жұмысты 1 бүтін деп есептейміз.
Бірлесіп жұмыс жасау мәтін есептеріне мысалдар қарастырып жалпы сыныппен талқылайды, оқушылар алдына мәселе қояды: №577 42-беттен тұратын мәтінді бірінші оператор 3 сағатта, ал екінші оператор 6 сағатта тереді. Егер 2 оператор бірігіп терсе, олар жұмысты қанша уақытта орындайды? Оқушыларға есептің шешуінің әртүрлі нұсқаларын көрсетеді Мұғалім бағыттаушы сұрақтар арқылы осы есепті шешу үшін уақыт , жұмыс,еңбек өнімділігі,яғни минутына қандай бөлікті жейді ұғымдарын жете түсіндіреді. Соған байланысты формулаларды бере отырып, есепті кестеге салып шығару оңайырақ болатынын айтады.
42:3= 14 бет – 1сағатта 42:6= 7 бет – сағатта 42: (14+7) =2
1: Жауабы: 2 сағ. Нәтижелері бағалау парағына түсіріледі. Вilimland.kz платформасы арқылы ұжымдық жұмыс орындату. «Көршіңмен бөліс» әдісімен жұптық жұмыс беріледі. №1 Ағасы, інісі және қарындасы бірлесіп қардан аққаланы 12 минутта жасады. Қардан жасалған осы аққаланы, егер ағасы ғана жасаса 24 минутта,егер інісі ғана жасаса 40 минутта жасайды. Егер осы аққаланы қарындасы ғана жасаса, қанша уақытта жасайды? Жауабы: 1сағат
« Ортақ нәтижеге жету» Ойды жинақтау, ойларды топтастыру, диалогқа түсе отырып өзара әрекеттесу, қорытындылау мақсатында топтық жұмыс жүргізіледі. Тапсырма:3 Берілген сурет бойынша есеп құрастыр, талда, дұрыстығын дәлелде
Вilimland.kz платформасы арқылы жеке жұмыс орындату.
|
Оқушылар жаңа тақырыппен танысады. Оқушылар тапсырмаларды орындайды. Сыныппен талдап, талқылайды. Дескриптор: -есептің шартын түсінеді -бірлесіп орындалатын есептерді табу ережесін пайдаланады -есептің шешімін табады Дескриптор: -есептің шартын түсінеді -бірлесіп орындалатын есептерді табу ережесін пайдаланады -есептің шешімін табады Дескриптор: -сурет бойынша есептің шартын құрады -өрнек құрады -шешімнің дұрыстығын дәлелдейді
Дескриптор: -есептің шартын түсінеді -бірлесіп орындалатын есептерді табу ережесін пайдаланады -есептің шешімін табады |
3 б
3 б
3б |
Оқулық, слайд, https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/birlesip-oryndalatyn-zhumystarha-qatysty-esepter |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Оқушыларды бағалау, кері байланыс беру. Үй тапсырмасы: №581, 9-бет |
Оқушылар рефлексия жасайды. |
Оқушылар өзін-өзі бағалау жүргізеді. |
Бағалау парақшалары |
№1 Ағасы, інісі және қарындасы бірлесіп қардан аққаланы 12 минутта жасады. Қардан жасалған осы аққаланы, егер ағасы ғана жасаса 24 минутта,егер інісі ғана жасаса 40 минутта жасайды. Егер осы аққаланы қарындасы ғана жасаса, қанша уақытта жасайды?
№1 Ағасы, інісі және қарындасы бірлесіп қардан аққаланы 12 минутта жасады. Қардан жасалған осы аққаланы, егер ағасы ғана жасаса 24 минутта,егер інісі ғана жасаса 40 минутта жасайды. Егер осы аққаланы қарындасы ғана жасаса, қанша уақытта жасайды?
№1 Ағасы, інісі және қарындасы бірлесіп қардан аққаланы 12 минутта жасады. Қардан жасалған осы аққаланы, егер ағасы ғана жасаса 24 минутта,егер інісі ғана жасаса 40 минутта жасайды. Егер осы аққаланы қарындасы ғана жасаса, қанша уақытта жасайды?
№1 Ағасы, інісі және қарындасы бірлесіп қардан аққаланы 12 минутта жасады. Қардан жасалған осы аққаланы, егер ағасы ғана жасаса 24 минутта,егер інісі ғана жасаса 40 минутта жасайды. Егер осы аққаланы қарындасы ғана жасаса, қанша уақытта жасайды?
№1 Ағасы, інісі және қарындасы бірлесіп қардан аққаланы 12 минутта жасады. Қардан жасалған осы аққаланы, егер ағасы ғана жасаса 24 минутта,егер інісі ғана жасаса 40 минутта жасайды. Егер осы аққаланы қарындасы ғана жасаса, қанша уақытта жасайды?
№1 Ағасы, інісі және қарындасы бірлесіп қардан аққаланы 12 минутта жасады. Қардан жасалған осы аққаланы, егер ағасы ғана жасаса 24 минутта,егер інісі ғана жасаса 40 минутта жасайды. Егер осы аққаланы қарындасы ғана жасаса, қанша уақытта жасайды?
шағым қалдыра аласыз

















