РМҚМ «БӨБЕК» ҰЛТТЫҚ ҒЫЛЫМИ-ПРАКТИКАЛЫҚ, БІЛІМ БЕРУ ЖӘНЕ САУЫҚТЫРУ ОРТАЛЫҒЫ
РГКП НАЦИОНАЛЬНЫЙ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКИЙ, ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЙ И ОЗДОРОВИТЕЛЬНЫЙ ЦЕНТР «БӨБЕК»
«Бөбек» КОЛЛЕДЖІ
Колледж Бөбек
|
КЕЛІСІЛДІ директордың ОІ жөніндегі орынбасары ____________ Г.С.Магулымова «____» _________ 20__ж. |
БЕКІТЕМІН Директордың м.а. ____________ Г.У.Серикбаева «____» _________ 20__ж. |
АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пәні: Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау
Тақырыбы: Заттардың орнын ауыстырумен байланысты қарқынды сипаттағы түрлі эстафеталарды көрсету
Оқытушы:
Турсунбаева Г.Т.

|
Сабақ тақырыбы |
Заттардың орнын ауыстырумен байланысты қарқынды сипаттағы түрлі эстафеталарды көрсету |
|
Модуль /пән атауы |
Жалпы және кәсіби пәндер /Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау |
|
Дайындаған педагог |
Турсунбаева Г.Т. |
|
Мерзімі |
21.11.2025 ж. |
|
1. Жалпы мәліметтер |
|
|
Курс |
4 |
|
Топ |
ҚБА-403 |
|
Сабақ типі |
Жаңа білімді меңгеру |
|
Сабақ түрі |
Тәжірибелік сабақ |
|
Мақсаты: |
Қарқынды сипаттағы түрлі эстафеталар түрлерін орындауды қалыптастыру жаттығулармен қамтамасыз ету |
|
Міндеттері |
Білім алушыларға заттардың орнын ауыстырумен байланысты қарқынды сипаттағы түрлі эстафеталарды түсіндіру туралы білімдерін кеңейте салауатты өмір сүруге, жауапкершілікке,патриотизмге тәрбиелеу |
|
2. Бағалау критерийлері |
1. Қарқынды сипаттағы түрлі эстафеталарды дайындық арқылы қолайлы оқып-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен, әрі тиімді жұмыс дағдыларын қолданады; 2.Жылдамдық ,ептілік қасиеттерін дамыту кезінде дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды көрсетеді; |
|
2.1. Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі |
|
|
3. Сабақты жабдықтау |
|
|
3.1 Әдебиеттер, дәріс материалдары |
https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%AD%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%84%D0%B5%D1%82%D0%B0 |
|
3.2Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар |
ОӘК ,сабақ жоспары,таратпа материалдар |
|
3.3Техникалық құралдар, материал дар |
Доптар,конустар,секундомер,гимнастикалық таяқшалар |
4. Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
4.1 Ұйымдастыру кезеңі |
Топты сапқа тұрғызу. Кезекшіден баяндама қабылдау, топпен амандасып, түгендеу, техника қауіпсіздігін сақтау. Білім алушылардың зейіндерін сабаққа аудару,жағымды ахуал орнату комплимент әдісмен бір-біріне тілек айту Суреттер сөйлейді әдісмен Жаңа сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, жетістік өлшемдерімен таныстыру |
Білім алушылар сабаққа назар аударады бір -біріне тілектер айтады. Сабақ мақсатымен танысады |
|
|
|
4.2 Үй тапсырмасын сұрау |
Сұрақ арқылы өтілген материал пысықталады.Миға шабуыл әдісімен 1.Волейбол ойынында неше ойыншы ойнайды 2.Допты ойынға қосудың қандай түрлері бар 3.Волейбол ойынын кім ойлап тапқан 4.Қазақстандық қандай волейбол командасын білесіңдер 5.Шабулшы мен қорғаушының міндеті қандай. Жалпы дамытушы жаттығулар Жұптық жұмыс-екі топқа бөлу арқылы Жүгіру: (жеңіл жүгіріс,) ; Демді қалыпқа келтіруге арналған арнайы жаттығу; 3.Жүру: - аяқтың ұшымен, қол жоғарыда; - қол желкеде, өкшемен жүру; - аяқтың сыртымен, қол иықта; - аяқтың ішімен, қол белде; - жартылай отыру, қол арқада; - отыра жүру, қол тізеде; 4.Арнайы жүгіру секіру жаттығулары: -аяқты артқа сермей жүгіру; -тізені көтере жүгіру; -аяқты алдыға соза қайшылай жүгіру; -оң аяққа сол аяққа секіре тізені көтере жүгіру; -велосипед тебу тәріздес жүгіру; т.б 5.Кешендік ЖДЖ Топтық жұмыс Мойын буындары мен бұлшық еттеріне арналған жаттығулар: - оңға және солға бұрылу; - оңға және солға иілу; - алдыға және артқа иілу; - айналмалы қозғалыс; Қол буындары мен бұлшық еттеріне арналған жаттығулар: - саусақтарды ашып жұму; - қол білезіктеріндегі айналмалы қозғалыс; - шынтақ-иық деңгейіндегі шынтақпен ішке сыртқа айналмалы козғалыс; - иық буындарының қол созылған, иілген түрдегі айналмалы қозғалыс; - қол иықта, иықты алдыға, артқа айналдыру; Дене буындары мен бұлшық еттеріне арналған жаттығулар: - оңға және солға бұрылу; -оңға және солға иілу; - алдыға және артқа иілу; - айналмалы қозғалыс; Аяқ буындары мен бұлшық еттеріне арналған жаттығулар: - сол аяққа отырып, оң аяқты жанға созу, денені сол аяқтан оң аяққа ауыстыру; - сол аяққа отырып, оң аяқты артқа созу, денемізбен астыға устіге серпілу, алдыға артқа ; - Отырып тұру; - Тізені алдыға артқа айналдыру Секіру - бір аяқпен, - екі аяқпен Топтық жаттығу: Топпен бірлесіп орындалатын топтық жаттығулар. |
Берілген сұрақтарға жауап береді. Жалпы дамытушы жаттығулар ды орындайды Арнайы жүгіру жаттыгулар техникасын орындайды Топтық жаттығулар техникасын орындайды |
5 балл
5-балл 5-балл
|
Волейбол ойындарының ресурсына сілтеме: https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B9%D0%B1%D0%BE%D0%BB Ысқырық, секундомер, плакат, түрлі түсті маркерлер |
|
4.2. Жаңа оқу материалын игеру
|
Эстафеталық ойындар «Бәйге» әдісмен Топтық жұмыс № 1-тапсырма Допты аяқ астынан бір-біріне беріп орын ауыстыру №2 тапсырма Допты екі қолмен жоғарыдан бір-біріне беріп орын ауыстыру №3 тапсырма хоккей ойыны ,допты қақпаға салу №4 тапсырма Шеңбер ішіндегі допты алып бір -біріне беру №5 тапсырма Допты торға салу
|
Білім алушылар эстафеталық ойынды ойнайды
Бірікен дағдыларын көрсетеді Топ топтарға бөлініп, барлық элементтермен жұмыстана ды . Нұсқалар: Сол (оң) қолмен және сол (оң) допты беру .
|
Жеңген топ өздерін бағалайды Әр тапсырмаға 10-балл
|
Плакат Доптар .конустар |
|
4.3. Жаңа оқу материалын бекіту |
Босаңсыту жаттығулары Жеке жұмыс «Өз-өзіне көмектесу» релаксация әдісі. Иога жаттығулары Бұлшықет кернеуін босатуға және ауырсынуды жеңілдетуге көмектеседі. Терең тыныс алу жа ттығулары : Егер иық немесе мойын бұлшықеті қатты болса, оны ысқыламай-ақ босатуға болады. Тек тынысты 90 секунд ұстау . Мұны істегеннен кейін бұлшықет жұмсақ болуы керек. Арнайы иога жаттығулары
|
Білім алушылар тыныс алу жаттығу ларын орын дайды
|
5-бал |
|
|
5. Кері байланыс
|
Жетістік баспалдағы әдісімен Жақсы түсіндім -3 қадам алға Түсіндім -2 қадам алға Сұрақтарым бар -1қадам алға Мүлдем түсінбедім- орнында қалады |
Жауаптарын береді |
|
|
|
6.Сабақ бойынша рефлексия |
Түрлі түсті қағаз әдісімен Кішкене қиылған қағаздардағы төмендегідей сөйлемдерді аяқтау арқылы жүзеге асырылады: - мен бүгін ... туралы білдім; - … қиын болды; - … туралы түсінік пайда болды; - мен … үйрендім; - … жасау қолымнан келді; - … туралы білу қызықты болды; - … мені таң қалдырды; - мен … жасағым келді |
|
|
|
|
7. Үй тапсырмасы ___ |
ЖДЖ тапсырмалары |
ЖДЖ орындайды |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Бөбек колледжі
Ашық сабақ Бөбек колледжі
РМҚМ «БӨБЕК» ҰЛТТЫҚ ҒЫЛЫМИ-ПРАКТИКАЛЫҚ, БІЛІМ БЕРУ ЖӘНЕ САУЫҚТЫРУ ОРТАЛЫҒЫ
РГКП НАЦИОНАЛЬНЫЙ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКИЙ, ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЙ И ОЗДОРОВИТЕЛЬНЫЙ ЦЕНТР «БӨБЕК»
«Бөбек» КОЛЛЕДЖІ
Колледж Бөбек
|
КЕЛІСІЛДІ директордың ОІ жөніндегі орынбасары ____________ Г.С.Магулымова «____» _________ 20__ж. |
БЕКІТЕМІН Директордың м.а. ____________ Г.У.Серикбаева «____» _________ 20__ж. |
АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пәні: Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау
Тақырыбы: Заттардың орнын ауыстырумен байланысты қарқынды сипаттағы түрлі эстафеталарды көрсету
Оқытушы:
Турсунбаева Г.Т.

|
Сабақ тақырыбы |
Заттардың орнын ауыстырумен байланысты қарқынды сипаттағы түрлі эстафеталарды көрсету |
|
Модуль /пән атауы |
Жалпы және кәсіби пәндер /Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау |
|
Дайындаған педагог |
Турсунбаева Г.Т. |
|
Мерзімі |
21.11.2025 ж. |
|
1. Жалпы мәліметтер |
|
|
Курс |
4 |
|
Топ |
ҚБА-403 |
|
Сабақ типі |
Жаңа білімді меңгеру |
|
Сабақ түрі |
Тәжірибелік сабақ |
|
Мақсаты: |
Қарқынды сипаттағы түрлі эстафеталар түрлерін орындауды қалыптастыру жаттығулармен қамтамасыз ету |
|
Міндеттері |
Білім алушыларға заттардың орнын ауыстырумен байланысты қарқынды сипаттағы түрлі эстафеталарды түсіндіру туралы білімдерін кеңейте салауатты өмір сүруге, жауапкершілікке,патриотизмге тәрбиелеу |
|
2. Бағалау критерийлері |
1. Қарқынды сипаттағы түрлі эстафеталарды дайындық арқылы қолайлы оқып-үйрену ортасын қалыптастыру бойынша біріккен, әрі тиімді жұмыс дағдыларын қолданады; 2.Жылдамдық ,ептілік қасиеттерін дамыту кезінде дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды көрсетеді; |
|
2.1. Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі |
|
|
3. Сабақты жабдықтау |
|
|
3.1 Әдебиеттер, дәріс материалдары |
https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%AD%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%84%D0%B5%D1%82%D0%B0 |
|
3.2Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар |
ОӘК ,сабақ жоспары,таратпа материалдар |
|
3.3Техникалық құралдар, материал дар |
Доптар,конустар,секундомер,гимнастикалық таяқшалар |
4. Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
4.1 Ұйымдастыру кезеңі |
Топты сапқа тұрғызу. Кезекшіден баяндама қабылдау, топпен амандасып, түгендеу, техника қауіпсіздігін сақтау. Білім алушылардың зейіндерін сабаққа аудару,жағымды ахуал орнату комплимент әдісмен бір-біріне тілек айту Суреттер сөйлейді әдісмен Жаңа сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, жетістік өлшемдерімен таныстыру |
Білім алушылар сабаққа назар аударады бір -біріне тілектер айтады. Сабақ мақсатымен танысады |
|
|
|
4.2 Үй тапсырмасын сұрау |
Сұрақ арқылы өтілген материал пысықталады.Миға шабуыл әдісімен 1.Волейбол ойынында неше ойыншы ойнайды 2.Допты ойынға қосудың қандай түрлері бар 3.Волейбол ойынын кім ойлап тапқан 4.Қазақстандық қандай волейбол командасын білесіңдер 5.Шабулшы мен қорғаушының міндеті қандай. Жалпы дамытушы жаттығулар Жұптық жұмыс-екі топқа бөлу арқылы Жүгіру: (жеңіл жүгіріс,) ; Демді қалыпқа келтіруге арналған арнайы жаттығу; 3.Жүру: - аяқтың ұшымен, қол жоғарыда; - қол желкеде, өкшемен жүру; - аяқтың сыртымен, қол иықта; - аяқтың ішімен, қол белде; - жартылай отыру, қол арқада; - отыра жүру, қол тізеде; 4.Арнайы жүгіру секіру жаттығулары: -аяқты артқа сермей жүгіру; -тізені көтере жүгіру; -аяқты алдыға соза қайшылай жүгіру; -оң аяққа сол аяққа секіре тізені көтере жүгіру; -велосипед тебу тәріздес жүгіру; т.б 5.Кешендік ЖДЖ Топтық жұмыс Мойын буындары мен бұлшық еттеріне арналған жаттығулар: - оңға және солға бұрылу; - оңға және солға иілу; - алдыға және артқа иілу; - айналмалы қозғалыс; Қол буындары мен бұлшық еттеріне арналған жаттығулар: - саусақтарды ашып жұму; - қол білезіктеріндегі айналмалы қозғалыс; - шынтақ-иық деңгейіндегі шынтақпен ішке сыртқа айналмалы козғалыс; - иық буындарының қол созылған, иілген түрдегі айналмалы қозғалыс; - қол иықта, иықты алдыға, артқа айналдыру; Дене буындары мен бұлшық еттеріне арналған жаттығулар: - оңға және солға бұрылу; -оңға және солға иілу; - алдыға және артқа иілу; - айналмалы қозғалыс; Аяқ буындары мен бұлшық еттеріне арналған жаттығулар: - сол аяққа отырып, оң аяқты жанға созу, денені сол аяқтан оң аяққа ауыстыру; - сол аяққа отырып, оң аяқты артқа созу, денемізбен астыға устіге серпілу, алдыға артқа ; - Отырып тұру; - Тізені алдыға артқа айналдыру Секіру - бір аяқпен, - екі аяқпен Топтық жаттығу: Топпен бірлесіп орындалатын топтық жаттығулар. |
Берілген сұрақтарға жауап береді. Жалпы дамытушы жаттығулар ды орындайды Арнайы жүгіру жаттыгулар техникасын орындайды Топтық жаттығулар техникасын орындайды |
5 балл
5-балл 5-балл
|
Волейбол ойындарының ресурсына сілтеме: https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B9%D0%B1%D0%BE%D0%BB Ысқырық, секундомер, плакат, түрлі түсті маркерлер |
|
4.2. Жаңа оқу материалын игеру
|
Эстафеталық ойындар «Бәйге» әдісмен Топтық жұмыс № 1-тапсырма Допты аяқ астынан бір-біріне беріп орын ауыстыру №2 тапсырма Допты екі қолмен жоғарыдан бір-біріне беріп орын ауыстыру №3 тапсырма хоккей ойыны ,допты қақпаға салу №4 тапсырма Шеңбер ішіндегі допты алып бір -біріне беру №5 тапсырма Допты торға салу
|
Білім алушылар эстафеталық ойынды ойнайды
Бірікен дағдыларын көрсетеді Топ топтарға бөлініп, барлық элементтермен жұмыстана ды . Нұсқалар: Сол (оң) қолмен және сол (оң) допты беру .
|
Жеңген топ өздерін бағалайды Әр тапсырмаға 10-балл
|
Плакат Доптар .конустар |
|
4.3. Жаңа оқу материалын бекіту |
Босаңсыту жаттығулары Жеке жұмыс «Өз-өзіне көмектесу» релаксация әдісі. Иога жаттығулары Бұлшықет кернеуін босатуға және ауырсынуды жеңілдетуге көмектеседі. Терең тыныс алу жа ттығулары : Егер иық немесе мойын бұлшықеті қатты болса, оны ысқыламай-ақ босатуға болады. Тек тынысты 90 секунд ұстау . Мұны істегеннен кейін бұлшықет жұмсақ болуы керек. Арнайы иога жаттығулары
|
Білім алушылар тыныс алу жаттығу ларын орын дайды
|
5-бал |
|
|
5. Кері байланыс
|
Жетістік баспалдағы әдісімен Жақсы түсіндім -3 қадам алға Түсіндім -2 қадам алға Сұрақтарым бар -1қадам алға Мүлдем түсінбедім- орнында қалады |
Жауаптарын береді |
|
|
|
6.Сабақ бойынша рефлексия |
Түрлі түсті қағаз әдісімен Кішкене қиылған қағаздардағы төмендегідей сөйлемдерді аяқтау арқылы жүзеге асырылады: - мен бүгін ... туралы білдім; - … қиын болды; - … туралы түсінік пайда болды; - мен … үйрендім; - … жасау қолымнан келді; - … туралы білу қызықты болды; - … мені таң қалдырды; - мен … жасағым келді |
|
|
|
|
7. Үй тапсырмасы ___ |
ЖДЖ тапсырмалары |
ЖДЖ орындайды |
|
|
шағым қалдыра аласыз




















