Сабақтың тақырыбы: Дененің салмағы, салмақсыздық.
|
Бөлімі: |
Динамика негіздері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Алжанова Н.К. |
|
Күні: |
05.12.2024 ж |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.2.10 үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау; 9.2.2.11 салмақсыздық күйді түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Дененің салмағына мысалдар келтіре алады, оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс жасайды. Көптеген оқушылар істей алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Кейбір оқушылар істей алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|
Бағалау критерийлері: |
үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтайды салмақсыздық күйді түсіндіреді |
|
Құндылық
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
5 мин
10 мин Топпен жұмыс.
5 мин
Жеке жұмыс
7 мин
8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Үй тапсырмасы бойынша оқушыларға сұрақтар : Жаңа сабақ :Дененің салмағы мен ауырлық күшінің арасындағы айырмашылық неде? Салмақсыздық дегеніміз не? Бүкіл сыныпқа”Дененің салмағы ” туралы видеоролик көрсетіледі https://youtu.be/gFuUZM6g33g?si=C-6d3qr4C1ORTZ3l Оқушылар сабақтың мақсатын анықтайды. І.Білу-түсіну кезеңі. Постер қорғау . Оқушылар 3 топқа бөлінеді Флиппити 1-топ: Салмақ 2-топ: Асқын салмақ 3-топ: Салмақсыздық Бағалау крийтерилері:
ІІ. Деңгейлік тапсырмалар: А деңгейі 1 балл 1-тапсырма. Ұшу кезінде құстың салмағы болама?
2-тапсырма. Массасы 70 кг спортшы трамплинмен секіреді.Спортшыға әсер ететін ауырлық күші мен салмағы қандай болады?
В Деңгейі 3 балл 1-тапсырма. Үстелдің үстінде массасы 15 кг теледидар тұр. Теледидар үстелге қандай күшпен әсер етеді? Бұл қандай күш? Суретте күшті белгіле.
2-тапсырма. Арыстанның салмағы 1,8 кН, керіктің салмағы 8кН, мүйізтұмсықтың салмағы 20 кН. Әр жануардың массасын табыңдар?
С деңгейі 6 балл 1-тапсырма. Су түбінде жүзіп жүрген балықтар салмақсыздық күйде бола ма? Жауабыңды түсіндір
2-тапсырма. Теңіз түбінде өсетін өсімдіктердің салмағы бола ма? Жауабыңды түсіндір
|
Видеороликты көріп сұрақтарға жауап береді Жаңа тақырыптың мақсатын айқындайды
Топпен жұмыс жасайды Постер қорғайды
Деңгейлік тапсырмаларды өз бетінше орындайды Шығару жолын негіздейді
|
ҚБ: «Екі жұлдыз бір тілек» бірін бірі бағалау
Дескриптор арқылы бағалау парағын толтырады.
Жалпы ұпай -10
|
Wordwall.net арқылы тапсырма
Видеоролик
Постер
|
|
Сабақтың соны
7 мин
|
Тест тапсырмалары: 1.Ғарышкемеде салмақсыз материалды салмақсыз балғамен ұрып өңдеуге болады ма?
2.Лифт 10 м/
3.
Лифт 3 м/
4. Тік төмен 0,8
м/
5.Лифт төбесіне ілінген денеге әрекет ететін күштер көрсетілген
6. Дөңес көпірдің жоғарғы нүктесінде 72 км/сағ жылдамдықпен жүретін көліктің салмағына анықтаңдар? Осы нүктеде көпірдің пішіні радиусы 500 м болатын шеңберге сәйкес келетін көліктің массасы 500 кг.
Сұрақтарға жауап беріңдер: пликерс платформасы арқылы
|
Тест тапсырмаларын орындауда уақытты тиімді пайдаланады. Тестті парақшаға орындайды.
|
Дескриптор тапсырманы орындайды Жалпы ұпай-10
|
|
|
3 мин
|
V. Рефлексия Аяқталмаған сөйлем. Маған қызық болды....... Маған қиын болды......... Мен үйрендім........ Мен жасап көремін....... Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау |
Оқушылар сөйлемдерді аяқтайды. |
Сабақ үшін жалпы ұпай: 20
|
Стикерлар
|
Бағалау парағы Оқушының аты-жөні__________________________
|
№ |
Тапсырмалар |
Дескрипторлар |
ұпай |
Оқушының жауабы |
бағалау |
|
1 |
А деңгейі |
Дұрыс жауап |
1 |
|
|
|
В деңгейі |
Дұрыс жауап |
3 |
|
|
|
|
С деңгейі |
Дұрыс жауап |
6 |
|
||
|
2 |
Тест тапсырмалары 1.Ғарышкемеде салмақсыз материалды салмақсыз балғамен ұрып өңдеуге болады ма?
2.Лифт 10 м/
3. Лифт 3 м/ A.4900 Н B.4714 Н C.5200 Н D.5478 Н E.4324 Н
4. Тік төмен 0,8
м/ A.552 Н B.12 Н C.40 Н D.76 Н E.30 Н
5.Лифт төбесіне ілінген денеге әрекет ететін күштер көрсетілген
D. Ешқайсысы емес Е.Мүмкін емес
6. Дөңес көпірдің жоғарғы нүктесінде 72 км/сағ жылдамдықпен жүретін көліктің салмағына анықтаңдар? Осы нүктеде көпірдің пішіні радиусы 500 м болатын шеңберге сәйкес келетін көліктің массасы 500 кг.
|
Дұрыс жауап |
1 |
|
|
|
Дұрыс жауап |
2 |
|
|
||
|
Дұрыс жауап |
2 |
|
|
||
|
Дұрыс жауап |
2 |
|
|
||
|
Дұрыс жауап |
1 |
|
|
||
|
Дұрыс жауап |
2 |
|
|
||
|
|
|
ҰПАЙ САНЫ |
20 |
|
|
Сабақтың дескрипторы
|
Тапсырма |
Ұпай саны |
Ескерту |
|
Деңгейлік тапсырмалар |
10 |
Әр деңгейге тиісті ұпай |
|
Тест тапсырмалары |
10 |
Күрделігіне қарай сәйкес ұпай |
|
Жалпы |
20 |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Дененің салмағы, салмақсыздық.Сапалық есептер шығару
Сабақтың тақырыбы: Дененің салмағы, салмақсыздық.
|
Бөлімі: |
Динамика негіздері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Алжанова Н.К. |
|
Күні: |
05.12.2024 ж |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.2.10 үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтау; 9.2.2.11 салмақсыздық күйді түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Дененің салмағына мысалдар келтіре алады, оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс жасайды. Көптеген оқушылар істей алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Кейбір оқушылар істей алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|
Бағалау критерийлері: |
үдеумен қозғалған дененің салмағын анықтайды салмақсыздық күйді түсіндіреді |
|
Құндылық
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
5 мин
10 мин Топпен жұмыс.
5 мин
Жеке жұмыс
7 мин
8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Үй тапсырмасы бойынша оқушыларға сұрақтар : Жаңа сабақ :Дененің салмағы мен ауырлық күшінің арасындағы айырмашылық неде? Салмақсыздық дегеніміз не? Бүкіл сыныпқа”Дененің салмағы ” туралы видеоролик көрсетіледі https://youtu.be/gFuUZM6g33g?si=C-6d3qr4C1ORTZ3l Оқушылар сабақтың мақсатын анықтайды. І.Білу-түсіну кезеңі. Постер қорғау . Оқушылар 3 топқа бөлінеді Флиппити 1-топ: Салмақ 2-топ: Асқын салмақ 3-топ: Салмақсыздық Бағалау крийтерилері:
ІІ. Деңгейлік тапсырмалар: А деңгейі 1 балл 1-тапсырма. Ұшу кезінде құстың салмағы болама?
2-тапсырма. Массасы 70 кг спортшы трамплинмен секіреді.Спортшыға әсер ететін ауырлық күші мен салмағы қандай болады?
В Деңгейі 3 балл 1-тапсырма. Үстелдің үстінде массасы 15 кг теледидар тұр. Теледидар үстелге қандай күшпен әсер етеді? Бұл қандай күш? Суретте күшті белгіле.
2-тапсырма. Арыстанның салмағы 1,8 кН, керіктің салмағы 8кН, мүйізтұмсықтың салмағы 20 кН. Әр жануардың массасын табыңдар?
С деңгейі 6 балл 1-тапсырма. Су түбінде жүзіп жүрген балықтар салмақсыздық күйде бола ма? Жауабыңды түсіндір
2-тапсырма. Теңіз түбінде өсетін өсімдіктердің салмағы бола ма? Жауабыңды түсіндір
|
Видеороликты көріп сұрақтарға жауап береді Жаңа тақырыптың мақсатын айқындайды
Топпен жұмыс жасайды Постер қорғайды
Деңгейлік тапсырмаларды өз бетінше орындайды Шығару жолын негіздейді
|
ҚБ: «Екі жұлдыз бір тілек» бірін бірі бағалау
Дескриптор арқылы бағалау парағын толтырады.
Жалпы ұпай -10
|
Wordwall.net арқылы тапсырма
Видеоролик
Постер
|
|
Сабақтың соны
7 мин
|
Тест тапсырмалары: 1.Ғарышкемеде салмақсыз материалды салмақсыз балғамен ұрып өңдеуге болады ма?
2.Лифт 10 м/
3.
Лифт 3 м/
4. Тік төмен 0,8
м/
5.Лифт төбесіне ілінген денеге әрекет ететін күштер көрсетілген
6. Дөңес көпірдің жоғарғы нүктесінде 72 км/сағ жылдамдықпен жүретін көліктің салмағына анықтаңдар? Осы нүктеде көпірдің пішіні радиусы 500 м болатын шеңберге сәйкес келетін көліктің массасы 500 кг.
Сұрақтарға жауап беріңдер: пликерс платформасы арқылы
|
Тест тапсырмаларын орындауда уақытты тиімді пайдаланады. Тестті парақшаға орындайды.
|
Дескриптор тапсырманы орындайды Жалпы ұпай-10
|
|
|
3 мин
|
V. Рефлексия Аяқталмаған сөйлем. Маған қызық болды....... Маған қиын болды......... Мен үйрендім........ Мен жасап көремін....... Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау |
Оқушылар сөйлемдерді аяқтайды. |
Сабақ үшін жалпы ұпай: 20
|
Стикерлар
|
Бағалау парағы Оқушының аты-жөні__________________________
|
№ |
Тапсырмалар |
Дескрипторлар |
ұпай |
Оқушының жауабы |
бағалау |
|
1 |
А деңгейі |
Дұрыс жауап |
1 |
|
|
|
В деңгейі |
Дұрыс жауап |
3 |
|
|
|
|
С деңгейі |
Дұрыс жауап |
6 |
|
||
|
2 |
Тест тапсырмалары 1.Ғарышкемеде салмақсыз материалды салмақсыз балғамен ұрып өңдеуге болады ма?
2.Лифт 10 м/
3. Лифт 3 м/ A.4900 Н B.4714 Н C.5200 Н D.5478 Н E.4324 Н
4. Тік төмен 0,8
м/ A.552 Н B.12 Н C.40 Н D.76 Н E.30 Н
5.Лифт төбесіне ілінген денеге әрекет ететін күштер көрсетілген
D. Ешқайсысы емес Е.Мүмкін емес
6. Дөңес көпірдің жоғарғы нүктесінде 72 км/сағ жылдамдықпен жүретін көліктің салмағына анықтаңдар? Осы нүктеде көпірдің пішіні радиусы 500 м болатын шеңберге сәйкес келетін көліктің массасы 500 кг.
|
Дұрыс жауап |
1 |
|
|
|
Дұрыс жауап |
2 |
|
|
||
|
Дұрыс жауап |
2 |
|
|
||
|
Дұрыс жауап |
2 |
|
|
||
|
Дұрыс жауап |
1 |
|
|
||
|
Дұрыс жауап |
2 |
|
|
||
|
|
|
ҰПАЙ САНЫ |
20 |
|
|
Сабақтың дескрипторы
|
Тапсырма |
Ұпай саны |
Ескерту |
|
Деңгейлік тапсырмалар |
10 |
Әр деңгейге тиісті ұпай |
|
Тест тапсырмалары |
10 |
Күрделігіне қарай сәйкес ұпай |
|
Жалпы |
20 |
|
шағым қалдыра аласыз






үдеумен тік төмен түсіп келе жатыр. Лифт ішінде
массасы 60 кг адам бар. Адамның салмағы неге
тен? 


