10-күн, 1-сабақ 1-үлестірме материал
Сабақ жоспарлау үлгісі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.2А: Мәліметтер қоры |
Мектеп: Мирон НЖББМ |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Тулешкалиева Г. |
||
|
Сынып: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Деректерді сұрыптау және сүзгілеу.
|
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.2.3.Деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілерді жүзеге асыру. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілерді жүзеге асыру Оқушылардың басым бөлігі: Сұрыптау, сүзгілеу функцияларын практикада қолдану. Кейбір оқушылар: Деректер базасында элементтерді пайдалану |
||
|
Бағалау критерийі |
Деректерді сұрыптау, сүзгілеу ұғымын меңгеру. Сұрыптау және сүзгілеу жолдарын практикада қолданады. Деректер базасындағы элементтерді пайдаланады. |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік дағдылар: оқылым, жазылым, айтылым Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: өріс және жазба, деректер түрлері және деректер пішімдері, фильтрлеу, деректерді іздеу |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру, жауапкершілігін дамыту, сыни ойлауға дағдыландыру, бір-бірін сыйлап, құрметтеуге баулу, |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, геометрия |
||
|
Алдыңғы білім |
Ақпаратты іздеу әдістері |
||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. психологиялық ахуал. Топқа бөліну: «Сұрыптау» және «Сүзгілеу». «Конверттегі сұрақ» әдісі. 1.MS EXEL программасында форма не үшін қолданады? 2.Мәтіндік және сандық сүзгілер қалай қолданады? 3.Іздеу функцияларын қашан қолданған дұрыс? 4. Сүзгі деген не? |
А4 қағазы, стикерлер
|
|||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Жаңа тақырыпты «Джигсо2» әдісі. 1-топ. «Деректерді сұрыптау» 2-топ. «Деректерді сүзгілеу» ҚБ. «Бес саусақ» әдісі. №1 тапсырма. Компьютермен жұмыс. Жеке жұмыс. 8-кесте
Дескриптор:
ҚБ. Өзін-өзі бағалау. №2 тапсырма. «Жұптық жұмыс». LearningApps.org сайтынан мына тапсырманы орындаңыз. Кестені қарап, сұрыптау түрін табыңыз. Алдымен сұрыптау жүргізілген бағанды (өрісті), содан кейін сұрыптау атрибутын (өсу немесе кему) таңдаймыз. №3 тапсырма. Компьютерде орындау Жеке жұмыс. Сыныптағы оқушыларды қамтып 4 бағаннан тұратын кесте құру. Кестені алфавит бойынша өсу/кему ретімен сұрыптаңдар. Сүзгілеуді пайдаланып, Аты-жөні өрісіндегі барлық қыздарды/ұлдарды таңдаңдар. Дескриптор:
ҚБ. Өзін-өзі бағалау «60 секунд» әдісі арқылы сабақты бекіту. Бүгін сабақта не үйрендік? Сабақ сендерге ұнады ма? Сабақта сіздерге не қиын болды?
|
Оқулық «Атамұра» баспасы
9-сынып оқулық «Атамұра» баспасы 74 бет
https://learningapps.org/3067328
Компьютер
А4 қағазы, компьютер |
|||
|
Сабақтың соңы Соңы 5 минут |
Кері байланыс. «Күн, бұлт, жартылай бұлт жапқан күн» Күн – жақсы түсіндім. Жартылай бұлт жапқан күн – орташа түсіндім. Бұлт – түсінбедім. Үй тапсырмасы.
Үйге тапсырма. 13 тақырыпты оқып келу. |
|
|||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
|
|
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||
|
|
|||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілерді жүзеге асыру. 9-сынып
10-күн, 1-сабақ 1-үлестірме материал
Сабақ жоспарлау үлгісі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.2А: Мәліметтер қоры |
Мектеп: Мирон НЖББМ |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Тулешкалиева Г. |
||
|
Сынып: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Деректерді сұрыптау және сүзгілеу.
|
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.2.3.Деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілерді жүзеге асыру. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілерді жүзеге асыру Оқушылардың басым бөлігі: Сұрыптау, сүзгілеу функцияларын практикада қолдану. Кейбір оқушылар: Деректер базасында элементтерді пайдалану |
||
|
Бағалау критерийі |
Деректерді сұрыптау, сүзгілеу ұғымын меңгеру. Сұрыптау және сүзгілеу жолдарын практикада қолданады. Деректер базасындағы элементтерді пайдаланады. |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік дағдылар: оқылым, жазылым, айтылым Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: өріс және жазба, деректер түрлері және деректер пішімдері, фильтрлеу, деректерді іздеу |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру, жауапкершілігін дамыту, сыни ойлауға дағдыландыру, бір-бірін сыйлап, құрметтеуге баулу, |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, геометрия |
||
|
Алдыңғы білім |
Ақпаратты іздеу әдістері |
||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. психологиялық ахуал. Топқа бөліну: «Сұрыптау» және «Сүзгілеу». «Конверттегі сұрақ» әдісі. 1.MS EXEL программасында форма не үшін қолданады? 2.Мәтіндік және сандық сүзгілер қалай қолданады? 3.Іздеу функцияларын қашан қолданған дұрыс? 4. Сүзгі деген не? |
А4 қағазы, стикерлер
|
|||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Жаңа тақырыпты «Джигсо2» әдісі. 1-топ. «Деректерді сұрыптау» 2-топ. «Деректерді сүзгілеу» ҚБ. «Бес саусақ» әдісі. №1 тапсырма. Компьютермен жұмыс. Жеке жұмыс. 8-кесте
Дескриптор:
ҚБ. Өзін-өзі бағалау. №2 тапсырма. «Жұптық жұмыс». LearningApps.org сайтынан мына тапсырманы орындаңыз. Кестені қарап, сұрыптау түрін табыңыз. Алдымен сұрыптау жүргізілген бағанды (өрісті), содан кейін сұрыптау атрибутын (өсу немесе кему) таңдаймыз. №3 тапсырма. Компьютерде орындау Жеке жұмыс. Сыныптағы оқушыларды қамтып 4 бағаннан тұратын кесте құру. Кестені алфавит бойынша өсу/кему ретімен сұрыптаңдар. Сүзгілеуді пайдаланып, Аты-жөні өрісіндегі барлық қыздарды/ұлдарды таңдаңдар. Дескриптор:
ҚБ. Өзін-өзі бағалау «60 секунд» әдісі арқылы сабақты бекіту. Бүгін сабақта не үйрендік? Сабақ сендерге ұнады ма? Сабақта сіздерге не қиын болды?
|
Оқулық «Атамұра» баспасы
9-сынып оқулық «Атамұра» баспасы 74 бет
https://learningapps.org/3067328
Компьютер
А4 қағазы, компьютер |
|||
|
Сабақтың соңы Соңы 5 минут |
Кері байланыс. «Күн, бұлт, жартылай бұлт жапқан күн» Күн – жақсы түсіндім. Жартылай бұлт жапқан күн – орташа түсіндім. Бұлт – түсінбедім. Үй тапсырмасы.
Үйге тапсырма. 13 тақырыпты оқып келу. |
|
|||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
|
|
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||
|
|
|||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||
шағым қалдыра аласыз














