Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№10 Жалпы білім беретін мектеп
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Дина күй шертеді
|
Бөлім: |
Бөлім Атақты тұлғалар |
|||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Күлмағамбетова Гүлжазира Серікқалиқызы |
|||
|
Күні: |
12.02.2024 |
|||
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дина күй шертеді |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2 Сөздің лексикалық мағынасын түсіну 3.1.2.1.-күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндерді түсіну; 1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну 3.1.3.1. – тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, сюжет желісі бойынша иллюстрацияларды орналастыру, сызбаны толтырады. |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы: Барлығы:мұғалім көмегімен оқыған мәтіннің мазмұнын түсінеді. Оқушылардың көпшілігі: Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, тірек сөздерді қолданып, ауызша сөйлемдер құрайды. Оқушылардың кейбірі: Оқыған мәтінді мазмұндайды, өзі білетін ақпаратымен бөліседі. |
|||
|
Бағалау критерийі |
Мәтінді мәнерлеп оқиды. Оқыған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады. Тірек сөздерді қолданып, мәтінді мазмұндайды. |
|||
|
Ойлау дағдылары деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану, жинақтау. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
атақты, ұлы, дарынды, күйші, күй шерту, ұстаз. |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
аудиотаспа, интербелсенді тақта, таныстырылым |
|||
|
Бастапқы білім |
Өнер бөлімі бойынша қорытындылау Мұғалім оқушының бастапқы білімін жетекші сұрақтар қою арқылы біле алады. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин Қызығушылықты ояту Сабақтың ортасы 30 минут
Сабақтың соңы 8 минут |
Оқушылармен амандасып,түгендеу. «Сиқырлы таяқша» Психологиялық ахуал орнату. Мақсаты: ынтымақтастық атмосфераны құру. Екі топқа бөледі. Шеңберде тұрып, домбыра, қобыз суреттерін таңдау арқылы 2 топқа бөлінеді 1-ші топ Домбыра2-ші топ Қобыз Әр топтың бақылаушылары тағайындалады. Сұрақ-жауап әдісі арқылы өтілген тақырыпты пысықтау. -Алматыда қандай музей бар? -Орталық музейде қандай көне заттар бар? -Мұхтар Әуезовтің музейінде не бар? -Орталық музей қай көшеде орналасқан?
Жаңа тақырыпты болжау. Ендеше, бүгінгі сабақтың тақырыбымыз қандай? Сабақтың тақырыбы: Дина күй шертеді. Сабақтың мақсатымен таныстыру (Көгершін хат әкеледі) 3.1.2.1.-күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндерді түсіну; 3.1.3.1. – тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, сюжет желісі бойынша иллюстрацияларды орналастыру, кесте толтыру. Оқылым. Айтылым. Мәтінмен жұмыс. 1- тапсырма Мәтін бойынша әр топ екі сұрақтан құрастырып, басқа топтағы оқушыларға дайындаған сұрақты қоды. 2- тапсырма Жазылым Тірек сөздермен сөйлем құрасытру Сергіту сәті «Нейрожаттығу» жаттығу. Кері байланыс 1.«Асықты жина »тәсілі. Үйге тапсырма. Тапсырманың шарты қалай орындалу керектігі түсіндіріледі.
- |
Амансың ба Алтын күн, Амансыз ба Көк аспан. Амансың ба достарым, Амансыз ба ұстазым! Оқушылар бір-бірімен еркін қарым-қатынас жасайды, егер сиқырлы таяқша тауып алса жақсы тілектер айтады. Кел, балалар, ойнайық, Ойнайық та, ойлайық. Қандай сұрақ болса да, Таппай оны қоймайық. «Домбыра», «қобыз» тобы болып екі топқа отырады. Оқушылар екі топ жәшікте жасырылған сұрақтарға кезекпен жауап береді. Күй ойнайды. Оқушылар кім орындағаның айтады. Балалар бұл не ? - Бұл - күй. Күйді қай музыкалық аспапта шертеді? - Күйді домбырамен, қобызбен шертеді. Бұл күйді кім орындайды? - Балалар, бұл сұрақтың жауабын анықтау үшін қазір ребусты шешеміз.
Бүгінгі күнді, тақырыпты дәптерге жазады. Тыңдалым. Айтылым. Дина Нұрпейісова туралы қосымша мәлімет беру. Балалар, бұл Құрманғазы атамыз Динаның ұстазы болған. Ол Құрманғазы атаның шәкірті. Бүгін біз сабағымызда 20 - ғасырға көпір арқылы шолу жасайық. Тапсырмаларды орындау арқылы тарихта ұлы тұлғаларды ұмытпауымыз керек. Балалар қорапта 2 тапсырма бар. Әр тапсырманы орындау арқылы мақсатымызға жетеміз. Тапсырмаларды орындау үшін біз ең алдымен сөздікпен жұмыс жасаймыз. Сөздікпен жұмыс: атақты-знаменитый ұлы-великий дарынды-одаренный күйші-музыкант күй шерту-играть кюй ұстаз-учитель,наставник
Сөздерді хормен айтады. Жеке айтады. Балалар,осы сөздер арқылы сөз тіркестерін, сөйлем құрастырамыз.
Дина Нұрпейісова – қазақтың атақты күйшісі. Ол кішкене кезінен күй шертеді. Динаның ұстазы– ұлы күйші Құрманғазы. Ол дарынды қызға бата береді. Дина ұстазының жолын жалғастырады. Кейін өзі де күй шығарады. Тапсырма:Оқушылар мәтін бойынша сұрақтар құрастырады. Сұрақтың жауабын өзі қалаған сыныптасынан сұрайды. Осылай оқушылар кезекпен-кезек сұрақ қойып, жауап береді. -Дина Нұрпейісова кім? -Динаның ұстазы кім? -Дарынды қызға не берді? -Дина ұстазы сияқты бола ма? Дескрипторлар: - сұрақтарға дұрыс толық жауап береді; - сөздерді орфоэпиялық нормаға сай қатесіз айтады. Тапсырма: Ал, балалар, енді екінші топтың жетекшісі тақтаға шығып, тапсырманы алып, дауыстап оқысың. 2-тапсырма. Сөйлем құраңдар. (ЖЖ) Жазылым.
Д Құрманғазыдан күй күй ұстазының жолын Тірек сөздер: жалғастырды, үйренеді, тартады, шертеді, күйші болды. Бағалау критерийі:Тақырыпқа қатысты тірек сөздерді дұрыс қолданады. Дескриптор : *тапсырманы түсіне алады; *сөздерден сөйлем құрастыра алады. Екі топ партаны айнала тұрады. Таратылған қағаздардағы түрлі өрнектерді қолымен жүргізе отырып, сағат тілімен орын ауыстыра отырып өз орнына келеді. . Әр топ өзіне берілген сызбаны топтастырып,оларды сипаттап ой түйеді.
ОЛ КІМ? ОЛ НЕ ІСТЕДІ? Деген сұрақтарға жауап беру керек. Оқушылар сабақтан алған әсерін тақтада көрсетілген батырмамен сәйкестендіріп,себебін айтады.
Үй тапсырмасы ретінде жазу дәптерінен ----7-тапсырма--------------- тапсырылады. . |
«Рахмет» жақсы күй. Қ/Б. «Мадақтау сөздер» тәсілі. Оқушыларды мадақтаймын. -Жақсы, жарайсың, керемет, дайындығың жақсы... Бір-бірін қолпаштайды.
. Дискритор -өз жұбын табады. -мәтінді түсінеді. Тыңдаған мәтіннің мазмұнын түсіну Қ/Б. «Домбыра» тәсілі ҚБ. Берілген тірек сөздер негізінде сөйлеу. Тақырып бойынша сұрақтар құрастырады. Қ/Б «Отшашу»тәсілі. -Балалар достарымыздың еңбегін бәріміз бірге қошеметтейік.(отшашуды қимылмен көрсету) |
Сиқырлы таяқша №1 таныстырылым
Слайд «Жәшік» сұрақтар Микрофон
Үнтаспа, слайд, тақта. . АКТ Слайд, сурет Слайд. Түрлі-түсті қағаздан жасалған үлестірмелер. Тақырып қа қатысты суреттер, сөздер. Аудиотаспа, ,А4 парағы, маркерлер,суреттер. АКТ Сазды әуен Нейрожаттығу қағаздары. Плакат Дәптер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ ДИНА КҮЙ ШЕРТЕДІ
Ашық сабақ ДИНА КҮЙ ШЕРТЕДІ
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№10 Жалпы білім беретін мектеп
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Дина күй шертеді
|
Бөлім: |
Бөлім Атақты тұлғалар |
|||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Күлмағамбетова Гүлжазира Серікқалиқызы |
|||
|
Күні: |
12.02.2024 |
|||
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дина күй шертеді |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2 Сөздің лексикалық мағынасын түсіну 3.1.2.1.-күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндерді түсіну; 1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну 3.1.3.1. – тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, сюжет желісі бойынша иллюстрацияларды орналастыру, сызбаны толтырады. |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы: Барлығы:мұғалім көмегімен оқыған мәтіннің мазмұнын түсінеді. Оқушылардың көпшілігі: Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, тірек сөздерді қолданып, ауызша сөйлемдер құрайды. Оқушылардың кейбірі: Оқыған мәтінді мазмұндайды, өзі білетін ақпаратымен бөліседі. |
|||
|
Бағалау критерийі |
Мәтінді мәнерлеп оқиды. Оқыған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады. Тірек сөздерді қолданып, мәтінді мазмұндайды. |
|||
|
Ойлау дағдылары деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану, жинақтау. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
атақты, ұлы, дарынды, күйші, күй шерту, ұстаз. |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
аудиотаспа, интербелсенді тақта, таныстырылым |
|||
|
Бастапқы білім |
Өнер бөлімі бойынша қорытындылау Мұғалім оқушының бастапқы білімін жетекші сұрақтар қою арқылы біле алады. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин Қызығушылықты ояту Сабақтың ортасы 30 минут
Сабақтың соңы 8 минут |
Оқушылармен амандасып,түгендеу. «Сиқырлы таяқша» Психологиялық ахуал орнату. Мақсаты: ынтымақтастық атмосфераны құру. Екі топқа бөледі. Шеңберде тұрып, домбыра, қобыз суреттерін таңдау арқылы 2 топқа бөлінеді 1-ші топ Домбыра2-ші топ Қобыз Әр топтың бақылаушылары тағайындалады. Сұрақ-жауап әдісі арқылы өтілген тақырыпты пысықтау. -Алматыда қандай музей бар? -Орталық музейде қандай көне заттар бар? -Мұхтар Әуезовтің музейінде не бар? -Орталық музей қай көшеде орналасқан?
Жаңа тақырыпты болжау. Ендеше, бүгінгі сабақтың тақырыбымыз қандай? Сабақтың тақырыбы: Дина күй шертеді. Сабақтың мақсатымен таныстыру (Көгершін хат әкеледі) 3.1.2.1.-күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндерді түсіну; 3.1.3.1. – тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, сюжет желісі бойынша иллюстрацияларды орналастыру, кесте толтыру. Оқылым. Айтылым. Мәтінмен жұмыс. 1- тапсырма Мәтін бойынша әр топ екі сұрақтан құрастырып, басқа топтағы оқушыларға дайындаған сұрақты қоды. 2- тапсырма Жазылым Тірек сөздермен сөйлем құрасытру Сергіту сәті «Нейрожаттығу» жаттығу. Кері байланыс 1.«Асықты жина »тәсілі. Үйге тапсырма. Тапсырманың шарты қалай орындалу керектігі түсіндіріледі.
- |
Амансың ба Алтын күн, Амансыз ба Көк аспан. Амансың ба достарым, Амансыз ба ұстазым! Оқушылар бір-бірімен еркін қарым-қатынас жасайды, егер сиқырлы таяқша тауып алса жақсы тілектер айтады. Кел, балалар, ойнайық, Ойнайық та, ойлайық. Қандай сұрақ болса да, Таппай оны қоймайық. «Домбыра», «қобыз» тобы болып екі топқа отырады. Оқушылар екі топ жәшікте жасырылған сұрақтарға кезекпен жауап береді. Күй ойнайды. Оқушылар кім орындағаның айтады. Балалар бұл не ? - Бұл - күй. Күйді қай музыкалық аспапта шертеді? - Күйді домбырамен, қобызбен шертеді. Бұл күйді кім орындайды? - Балалар, бұл сұрақтың жауабын анықтау үшін қазір ребусты шешеміз.
Бүгінгі күнді, тақырыпты дәптерге жазады. Тыңдалым. Айтылым. Дина Нұрпейісова туралы қосымша мәлімет беру. Балалар, бұл Құрманғазы атамыз Динаның ұстазы болған. Ол Құрманғазы атаның шәкірті. Бүгін біз сабағымызда 20 - ғасырға көпір арқылы шолу жасайық. Тапсырмаларды орындау арқылы тарихта ұлы тұлғаларды ұмытпауымыз керек. Балалар қорапта 2 тапсырма бар. Әр тапсырманы орындау арқылы мақсатымызға жетеміз. Тапсырмаларды орындау үшін біз ең алдымен сөздікпен жұмыс жасаймыз. Сөздікпен жұмыс: атақты-знаменитый ұлы-великий дарынды-одаренный күйші-музыкант күй шерту-играть кюй ұстаз-учитель,наставник
Сөздерді хормен айтады. Жеке айтады. Балалар,осы сөздер арқылы сөз тіркестерін, сөйлем құрастырамыз.
Дина Нұрпейісова – қазақтың атақты күйшісі. Ол кішкене кезінен күй шертеді. Динаның ұстазы– ұлы күйші Құрманғазы. Ол дарынды қызға бата береді. Дина ұстазының жолын жалғастырады. Кейін өзі де күй шығарады. Тапсырма:Оқушылар мәтін бойынша сұрақтар құрастырады. Сұрақтың жауабын өзі қалаған сыныптасынан сұрайды. Осылай оқушылар кезекпен-кезек сұрақ қойып, жауап береді. -Дина Нұрпейісова кім? -Динаның ұстазы кім? -Дарынды қызға не берді? -Дина ұстазы сияқты бола ма? Дескрипторлар: - сұрақтарға дұрыс толық жауап береді; - сөздерді орфоэпиялық нормаға сай қатесіз айтады. Тапсырма: Ал, балалар, енді екінші топтың жетекшісі тақтаға шығып, тапсырманы алып, дауыстап оқысың. 2-тапсырма. Сөйлем құраңдар. (ЖЖ) Жазылым.
Д Құрманғазыдан күй күй ұстазының жолын Тірек сөздер: жалғастырды, үйренеді, тартады, шертеді, күйші болды. Бағалау критерийі:Тақырыпқа қатысты тірек сөздерді дұрыс қолданады. Дескриптор : *тапсырманы түсіне алады; *сөздерден сөйлем құрастыра алады. Екі топ партаны айнала тұрады. Таратылған қағаздардағы түрлі өрнектерді қолымен жүргізе отырып, сағат тілімен орын ауыстыра отырып өз орнына келеді. . Әр топ өзіне берілген сызбаны топтастырып,оларды сипаттап ой түйеді.
ОЛ КІМ? ОЛ НЕ ІСТЕДІ? Деген сұрақтарға жауап беру керек. Оқушылар сабақтан алған әсерін тақтада көрсетілген батырмамен сәйкестендіріп,себебін айтады.
Үй тапсырмасы ретінде жазу дәптерінен ----7-тапсырма--------------- тапсырылады. . |
«Рахмет» жақсы күй. Қ/Б. «Мадақтау сөздер» тәсілі. Оқушыларды мадақтаймын. -Жақсы, жарайсың, керемет, дайындығың жақсы... Бір-бірін қолпаштайды.
. Дискритор -өз жұбын табады. -мәтінді түсінеді. Тыңдаған мәтіннің мазмұнын түсіну Қ/Б. «Домбыра» тәсілі ҚБ. Берілген тірек сөздер негізінде сөйлеу. Тақырып бойынша сұрақтар құрастырады. Қ/Б «Отшашу»тәсілі. -Балалар достарымыздың еңбегін бәріміз бірге қошеметтейік.(отшашуды қимылмен көрсету) |
Сиқырлы таяқша №1 таныстырылым
Слайд «Жәшік» сұрақтар Микрофон
Үнтаспа, слайд, тақта. . АКТ Слайд, сурет Слайд. Түрлі-түсті қағаздан жасалған үлестірмелер. Тақырып қа қатысты суреттер, сөздер. Аудиотаспа, ,А4 парағы, маркерлер,суреттер. АКТ Сазды әуен Нейрожаттығу қағаздары. Плакат Дәптер |
шағым қалдыра аласыз

















