|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Туктыбаев Ерлан Турсынович |
|
Күні: |
23.04.2024ж |
|
Сынып: |
4 б |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Доппен түрлендірілген ойындар |
|
Оқыту мақсаттары: |
4.1.6.1 жаттығулардың әр түрін орындау кезінде тәуекелдерді қысқарту және туындайтын қиындықтарды еңсеру қабілеттілігін көрсетіп, орындалатын жаттығулардың күрделілігінің деңгейін тани білу |
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындайды: - сабақта қауіпсіздік ережелерін білу және орындау - қозғалыстардың негізгі түрлерін дұрыс орындауда дағдыларды бекіту - дене жаттығуларының әртүрлі формаларын меңгеру Оқушылардың көпшілігі орындайды: - коммуникативтік құзыреттіліктерді қалыптастыру: топта, топта жұмыс істеу дағдылары - нәтижеге жету үшін шыдамдылық, тәртіптілік және табандылық сияқты қасиеттерді дамыту - әлеуметтік мінез-құлық қалыптастыру Кейбір оқушылар орындайды: - тапсырмаларды орындау кезінде сенімді және бірлесіп жұмыс істей білу, топтарда көшбасшы болу - бәсекелестік жағдайда өз іс әрекеттерін тактикалық сауатты үйлестіре білу |
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі / уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы 10-15 мин.
|
- Сапқа тұру. Сабақтың тақырыбын, мақсаттарын айту.Жалпы өткен сабақ туралы әңгімелесу. Оқушылардың білімін өзектендіру. Қауіпсіздік техникасының ережесі.
Әдістемелік ұсынымдар:
Қолдың орналасуын өзгерту Денені тік ұстауын бақылау Тыныс алуды қадағалау - қолды жоғары көтеру - қолды желкеге қою
Отыруды орындау кезінде еденге қолын тигізу Бұрылу кезінде тепе-теңдікті сақтауға тырысу, дене салмағын екі аяққа дұрыс тарату Оң жағымен ортаңғы сызыққа дейін, сол жағымен ортаңғы сызықтан бастап жаттығу жасау. Қол мен аяқтың синхронды қозғалысы.
Үш қатарға тұру. Басын баяу бұру
Қозғалыстардың максималды амплитудасы Арқаны түзу ұстау, тепе-теңдікті сақтау
Қозғалу кезінде қолдар максималды жиілікте жұмыс істейді.
|
Қатарға тұрып, диалогқа қатысады.
Қауіпсіздік техникасының ережесін сақтайтынын келіседі.
Жаяу және жүгірудің әртүрлі түрлері:
- аяқтың ұшымен жүру -өкшемен жүру - спорттық жүріс -жеңіл жүгіріс Тапсырмалармен орташа қарқынмен жүгіру. I тапсырма: Бұрыштан бұрышқа
- волейбол алаңының диагоналі бойынша оң, сол жақпен қадаммен жүгіру жатттығуларын жасау
3 қатарға тұру.
Дарынды оқушы ЖДЖ орындайды 1.Б.қ. (бастапқы қалып) – қолды белге қояды 1-2 басты оңға айналдыру 3-4 басты солға айналдыру 3-4 рет 2. Б.қ. – аяқ иық деңгейінде, қолды айналдыру 1-2 қолды алдыға айналдыру 3-4 қолды артқа айналдыру 3-4 рет Т.б жаттығулар |
Ауызша бағалау
Назар аудару арқылы бағалау |
баскетбол доптары 4 дана, волейбол доптары 4 дана, футбол доптары 4 дана, кегли 4 дана, бел айналдыратын сақина ((құрсау)(обруч)) 5 дана,ысқырық
|
|
Сабақтың ортасы 23-25 мин. |
Сыныпты 4топқа бөледі. Жаттығуларды орындау кезінде техникалық қауіпсіздік сақтау ұсыныстар береді
Әр станцияда тапсырмаларды 4 оқушы орындайды
Допты сызықтың бойындағы кеглиге алып жүргізу. Келесі оқушы допты алып жүруді алдыңғы оқушы келген соң бастайды.
Футбол добын әр оқушы келесі артында тұрған оқушыға аяқпен береді.Топтың артындағы тұрған оқушы допты қолмен ұстап топың алдына тұрады. Допты табанмен немесе аяқтың ішкі жағымен тоқтатуға болады.
Волейбол добын жоғарыдан қолына беру аяқты, денені және қолды допқа қарай, артқа қарай, келесі оқушыға икемделу арқылы жүзеге асырылады. Жоғарыдан қолына ұстатылған доп келесі адамға беруден басталады; топтың соңғы тұрған оқушы доппен топ басына келіп арта тұрған оқушыға береді.Сызық бойындағы кеглиге дейін орындалады.
"Үйлердегі(обруч)" доптар еркін қол жетімді болуы керек. Жүгіру кезінде өте мұқият болу, соқтығысуға жол бермеу. Командадан тек бір оқушы шығады. Ойын соңында нәтиже шығарады.
|
Оқушылар командаларға бөлінеді
Тапсырма 1. Оқушылар Баскетбол добын алып жүру орындауда қауіпсіздікті сақтай отырып,жасайды
Тапсырма 1. Оқушылар футбол добын артқа аяқпен беру арқылы жасайды.
Тапсырма 1. Топта оқушылар бір-бірінің артында жартылай арақашықтықты сақтай тұрады. Артында тұрған оқушыға допты қолына жоғарыдан беру арқылы орындайды.
IV. «Жылдам және епті» ойыны Оқушылар бағанда 4 адамнан тұратын төртбұрышта белгіленген орындарға орналасады, орталық шеңберде 11 доп жатады. Мұғалімнің белгісі бойынша әр командадан тек бір оқушы жүгіріп шығып, "үйіне" бір доп әкеледі. Орталықта доптар таусылғанда, ойыншылар доптарды бір-бірінен ала алады.
Ойын аяқталғаннан кейін оқушылар тыныс алуды қалпына келтіреді, сапқа тұрады. |
Бағалау критерийі Допты алыпжүру жаттығуын орындау техникасы Дескрипторлар - Допты алып жүруде доп ауытқиды-1 балл - Допты дұрыс алып жүрсе - 2 балл
Бағалау критерийі Допты аяқпен артқа беру жаттығуын орындау техникасы Дескрипторлар - Допты аяқпен артқа беру жаттығуын орындауда доп ауытқиды-1 балл - Допты дұрыс берсе - 2 балл
Бағалау критерийі Допты беру жаттығуын орындау техникасы Дескрипторлар - Волейбол добын қолмен артқа беру жаттығуын орындауда доп ауытқиды-1 балл - Допты дұрыс берсе - 2 балл
Жинаған добына байланысты ұпай беру.
|
|
|
Сабақтың соңы 1-5 мин. |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру "Комплимент" Рефлексиясы Комплимент-мақтау, іскерлік қасиеттерді мақтау, оқушылар бір-бірінің сабаққа қосқан үлесін бағалайтын және өткізген сабағы үшін бір-біріне және мұғалімге алғыс білдіретін сезім комплименті. |
Сұрақтарға жауап беру.
|
Өзін-өзі бағалау |
|
Тексерілді:
Бағалау парағы
|
Топтың атауы |
«Баскетбол» |
«Футбол» |
«Волейбол» |
«Жылдам және епті» ойыны |
|
1 |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Доппен түрлендірілген ойындар" 4 сынып
Ашық сабақ "Доппен түрлендірілген ойындар" 4 сынып
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Туктыбаев Ерлан Турсынович |
|
Күні: |
23.04.2024ж |
|
Сынып: |
4 б |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Доппен түрлендірілген ойындар |
|
Оқыту мақсаттары: |
4.1.6.1 жаттығулардың әр түрін орындау кезінде тәуекелдерді қысқарту және туындайтын қиындықтарды еңсеру қабілеттілігін көрсетіп, орындалатын жаттығулардың күрделілігінің деңгейін тани білу |
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындайды: - сабақта қауіпсіздік ережелерін білу және орындау - қозғалыстардың негізгі түрлерін дұрыс орындауда дағдыларды бекіту - дене жаттығуларының әртүрлі формаларын меңгеру Оқушылардың көпшілігі орындайды: - коммуникативтік құзыреттіліктерді қалыптастыру: топта, топта жұмыс істеу дағдылары - нәтижеге жету үшін шыдамдылық, тәртіптілік және табандылық сияқты қасиеттерді дамыту - әлеуметтік мінез-құлық қалыптастыру Кейбір оқушылар орындайды: - тапсырмаларды орындау кезінде сенімді және бірлесіп жұмыс істей білу, топтарда көшбасшы болу - бәсекелестік жағдайда өз іс әрекеттерін тактикалық сауатты үйлестіре білу |
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі / уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы 10-15 мин.
|
- Сапқа тұру. Сабақтың тақырыбын, мақсаттарын айту.Жалпы өткен сабақ туралы әңгімелесу. Оқушылардың білімін өзектендіру. Қауіпсіздік техникасының ережесі.
Әдістемелік ұсынымдар:
Қолдың орналасуын өзгерту Денені тік ұстауын бақылау Тыныс алуды қадағалау - қолды жоғары көтеру - қолды желкеге қою
Отыруды орындау кезінде еденге қолын тигізу Бұрылу кезінде тепе-теңдікті сақтауға тырысу, дене салмағын екі аяққа дұрыс тарату Оң жағымен ортаңғы сызыққа дейін, сол жағымен ортаңғы сызықтан бастап жаттығу жасау. Қол мен аяқтың синхронды қозғалысы.
Үш қатарға тұру. Басын баяу бұру
Қозғалыстардың максималды амплитудасы Арқаны түзу ұстау, тепе-теңдікті сақтау
Қозғалу кезінде қолдар максималды жиілікте жұмыс істейді.
|
Қатарға тұрып, диалогқа қатысады.
Қауіпсіздік техникасының ережесін сақтайтынын келіседі.
Жаяу және жүгірудің әртүрлі түрлері:
- аяқтың ұшымен жүру -өкшемен жүру - спорттық жүріс -жеңіл жүгіріс Тапсырмалармен орташа қарқынмен жүгіру. I тапсырма: Бұрыштан бұрышқа
- волейбол алаңының диагоналі бойынша оң, сол жақпен қадаммен жүгіру жатттығуларын жасау
3 қатарға тұру.
Дарынды оқушы ЖДЖ орындайды 1.Б.қ. (бастапқы қалып) – қолды белге қояды 1-2 басты оңға айналдыру 3-4 басты солға айналдыру 3-4 рет 2. Б.қ. – аяқ иық деңгейінде, қолды айналдыру 1-2 қолды алдыға айналдыру 3-4 қолды артқа айналдыру 3-4 рет Т.б жаттығулар |
Ауызша бағалау
Назар аудару арқылы бағалау |
баскетбол доптары 4 дана, волейбол доптары 4 дана, футбол доптары 4 дана, кегли 4 дана, бел айналдыратын сақина ((құрсау)(обруч)) 5 дана,ысқырық
|
|
Сабақтың ортасы 23-25 мин. |
Сыныпты 4топқа бөледі. Жаттығуларды орындау кезінде техникалық қауіпсіздік сақтау ұсыныстар береді
Әр станцияда тапсырмаларды 4 оқушы орындайды
Допты сызықтың бойындағы кеглиге алып жүргізу. Келесі оқушы допты алып жүруді алдыңғы оқушы келген соң бастайды.
Футбол добын әр оқушы келесі артында тұрған оқушыға аяқпен береді.Топтың артындағы тұрған оқушы допты қолмен ұстап топың алдына тұрады. Допты табанмен немесе аяқтың ішкі жағымен тоқтатуға болады.
Волейбол добын жоғарыдан қолына беру аяқты, денені және қолды допқа қарай, артқа қарай, келесі оқушыға икемделу арқылы жүзеге асырылады. Жоғарыдан қолына ұстатылған доп келесі адамға беруден басталады; топтың соңғы тұрған оқушы доппен топ басына келіп арта тұрған оқушыға береді.Сызық бойындағы кеглиге дейін орындалады.
"Үйлердегі(обруч)" доптар еркін қол жетімді болуы керек. Жүгіру кезінде өте мұқият болу, соқтығысуға жол бермеу. Командадан тек бір оқушы шығады. Ойын соңында нәтиже шығарады.
|
Оқушылар командаларға бөлінеді
Тапсырма 1. Оқушылар Баскетбол добын алып жүру орындауда қауіпсіздікті сақтай отырып,жасайды
Тапсырма 1. Оқушылар футбол добын артқа аяқпен беру арқылы жасайды.
Тапсырма 1. Топта оқушылар бір-бірінің артында жартылай арақашықтықты сақтай тұрады. Артында тұрған оқушыға допты қолына жоғарыдан беру арқылы орындайды.
IV. «Жылдам және епті» ойыны Оқушылар бағанда 4 адамнан тұратын төртбұрышта белгіленген орындарға орналасады, орталық шеңберде 11 доп жатады. Мұғалімнің белгісі бойынша әр командадан тек бір оқушы жүгіріп шығып, "үйіне" бір доп әкеледі. Орталықта доптар таусылғанда, ойыншылар доптарды бір-бірінен ала алады.
Ойын аяқталғаннан кейін оқушылар тыныс алуды қалпына келтіреді, сапқа тұрады. |
Бағалау критерийі Допты алыпжүру жаттығуын орындау техникасы Дескрипторлар - Допты алып жүруде доп ауытқиды-1 балл - Допты дұрыс алып жүрсе - 2 балл
Бағалау критерийі Допты аяқпен артқа беру жаттығуын орындау техникасы Дескрипторлар - Допты аяқпен артқа беру жаттығуын орындауда доп ауытқиды-1 балл - Допты дұрыс берсе - 2 балл
Бағалау критерийі Допты беру жаттығуын орындау техникасы Дескрипторлар - Волейбол добын қолмен артқа беру жаттығуын орындауда доп ауытқиды-1 балл - Допты дұрыс берсе - 2 балл
Жинаған добына байланысты ұпай беру.
|
|
|
Сабақтың соңы 1-5 мин. |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру "Комплимент" Рефлексиясы Комплимент-мақтау, іскерлік қасиеттерді мақтау, оқушылар бір-бірінің сабаққа қосқан үлесін бағалайтын және өткізген сабағы үшін бір-біріне және мұғалімге алғыс білдіретін сезім комплименті. |
Сұрақтарға жауап беру.
|
Өзін-өзі бағалау |
|
Тексерілді:
Бағалау парағы
|
Топтың атауы |
«Баскетбол» |
«Футбол» |
«Волейбол» |
«Жылдам және епті» ойыны |
|
1 |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













