Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: География
|
Бөлім: |
3. Физикалық география. Гидросфера |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзілік мұхит және оның құрамдас бөліктері. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.3.3-Дүниежүзілік мұхиттың құрамын, географиялық жағдайын сипаттайды 7.3.3.4-мұхит және оның құрамдас бөліктерін жоспар бойынша сипаттайды |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы:Дүниежүзілік мұхиттың географиялық орнын сипаттау Көбі:Дүниежүзілік мұхиттың географиялық орнын материктерге қатысты орналасуын жоспар бойынша сипаттай алады; Кейбірі: жекелеген географиялық нысандардың атауларының шығун айта алады. |
|
|
Құндылықтар |
- қоршаған ортаға деген қамқорлық - дүние жүзілік мұхиттың және жергілікті жердің жер үсті, жер асты суларын бағалауға үйрету |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Қолдану
|
|
Сабақтың барысы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Дүниежүзілік мұхит және оның құрамдас бөліктері" 7 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: География
|
Бөлім: |
3. Физикалық география. Гидросфера |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзілік мұхит және оның құрамдас бөліктері. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.3.3-Дүниежүзілік мұхиттың құрамын, географиялық жағдайын сипаттайды 7.3.3.4-мұхит және оның құрамдас бөліктерін жоспар бойынша сипаттайды |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы:Дүниежүзілік мұхиттың географиялық орнын сипаттау Көбі:Дүниежүзілік мұхиттың географиялық орнын материктерге қатысты орналасуын жоспар бойынша сипаттай алады; Кейбірі: жекелеген географиялық нысандардың атауларының шығун айта алады. |
|
|
Құндылықтар |
- қоршаған ортаға деген қамқорлық - дүние жүзілік мұхиттың және жергілікті жердің жер үсті, жер асты суларын бағалауға үйрету |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Қолдану
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5-7 мин
|
Сәлемдесу, балаларды кезекші көмегімен түгендеу. Кітап, дәптер, атлас, қалам, карандаш дайындап қойыңыздар. Тақтадағы түстер бойынша топқа бөлініп отыру. Топтар:
Үй жұмысын тексеру. 5 сұраққа арналған «Географиялық диктант» таратып береді. Бүгін біз сіздермен гидросфераның алып бөлігіне 4 кемемен саяхатқа шығамыз, бүгін мен сіздерге мұғалім емес, капитан ретінде қызмет етемін. Сіздер келісесіздер ме? (тақтадан, «иа капитан» деп жауап береді) Олай болса, саяхатымызды бастайық. Сіздер дайынсыздар ма? (тақтадан, «иа капитан» деп жауап береді) Жақсы, менің сіздерге алып келген затым бар. (послание в бутылке «....ны тап, түбінде алтын жасырылған») Ол алтынды табу үшін, саяхатымыздың маршрутын соңына дейін өтуіміз керек. Әр дұрыс орындалған тапсырма үшін, жазбада өшіп қалған әріптерді алатын боласыздар. Маршрут соңында, жасырылған алтынды таба аласыздар деген ойдамын. Барлықтарыңызға сәттілік. Ой қозғау: - Бүгінгі сабақ немен байланысты болуы мүмкін? «Мұхиттардың пайда болуы» бейнебаяны көрсетіледі. Ал сіздер бейнебаян арқылы бүгінгі сабағымыздың тақырыбын атай аласыздар ма? Иа, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Дүниежүзілік мұхит және оның құрамдас бөліктері». Сабағымыздың оқу мақсаты: Дүниежүзілік мұхиттың құрамын, географиялық жағдайын және оның құрамдас бөліктерін жоспар бойынша сипаттау. Осы оқу мақсаты аясында әрқайсыларыныңз өздеріңізге бүгінгі сабаққа қандай мақсат қоясыздар? (оқушылардан сұрайды) Жақсы олай болса, дәптерлеріңізге бүгінгі күнді және тақырыпты жазып алыңыздар. |
Сәлемдеседі. Сабақта жоқ оқушыларды атайды. Оқушылар 4 топқа бөлініп отырады. Оқушылар орындайды. Бірін – бірі тексереді. Бағалайды. Оқушылар «иа капитан» деп жауап береді Оқушылар «иа капитан» деп жауап береді Бір оқушы шығып шөлмек ішіндегі хатты алып оқиды. Оқушылар өз ойларын айтады. Қойылған сұрақ бойынша жеке ойланып, топта талқылайды, жауап береді. Бейнебаяннан көргендерін айтады. Оқушылар өздеріне қойған мақсаттарын айтады. Оқушылар сабақ тақырыбын дәптерлеріне жазады. |
Ынталандырып, мадақтап отырамын.
Топқа бөлініп орналасып болған топ 2 рет қол шапалақтайды.
Бағалау парағына қанша балл алғанын жазады.
Ынталандырып, мадақтап отырамын. |
«Ми активаторлары» жаттығуы «Түстер» әдісі АКТ, Интерактивті тақта, Бейнебаян Оқулық, дәптер. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин. |
- Саяхатшы оқушылар, назарларыңызды экранға аударсаңыздар. Дүниежүзілік мұхит не екенін түсіндік, енді ол неден құралады, оның қандай бөліктері бар екен соны қарастырайық. Менімен бірге дәптерлеріңізге сызып, жазып отырыңыздар. Мұхит – гидросфераның негізгі бөлігі, жерді қоршап жатқан үлкен су айдыны. Теңіз – мұхиттың құрлыққа сұғына кіріп орналасқан немесе оның өзге бөліктерінен құрлық жағалаулары, түбектер немесе аралдармен бөлектеніп жатқан кішігірім бөлігі. Шығанақ – мұхит, теңіз, көлдің құрлыққа сұғына еніп жатқан және негізгі су айдынымен еркін, тұрақты су алмасатын бөлігі. Бұғаз – құрлықтың екі телімін бөліп жатқан және жеке мұхиттар мен теңіздерді немесе олардың бөліктерін жалғастыратын айтарлықтай тар су кеңістігі. Презентация бойынша тақырыпты түсіндіремін, мысал келтіремін. Оқушылардан мысал сұраймын. Жақсы, тақырыбымыз 1 тапсырма. «Кесте толтыру» (толтыруға 3 мин, қорғауға 4 мин – 15-20 мин) Топтық жұмыс мұхитты жоспар бойынша сипаттау, кесте толтырады, тақтада жауаптарын қорғайды. Атлант мұхиты
Әр топта 4 оқушы, әрқайсысының атқаратын жеке тапсырмасы бар.
1 топ – «Сан-Марино» 2 топ – «Қара маржан» (черная жемчина) 3 топ – «Челленджер» 4 топ – «Тринидад» Сергіту сәт. «Ми активаторлары» 38 тотықұс. 2 тапсырма. (5 мин) «Сәйкестендіру» Берілген географиялық нысандарды мұхиттарға қарасты сәкестендіріп, жазып шығу. 1) Баренц теңізі, 2) Дрейк бұғазы, 3)Жерорта теңізі, 4) Гудзон шығанағы, 5) Беринг бұғазы, 6) Тасман аралы, 7) Арабия түбегі, 8) Аляска түбегі
Уақыт қалып жатса: оқушылар, осы аталған географиялық нысандардың ішінде саяхатшы мен ғалымдардың атымен аталған объектілер бар ма? Ал жақсы, осымен біздің саяхатымыз аяқталды, сіздерге таратылған әріптерді біріктіріп, алтын қайда екенін білейік. Ортаға топтан 1 бала шақырылады.
-Жарайсыздар балалар, бұл сіздердің сыйлықтарыңыз, сабақта жасаған еңбектеріңіз үшін. |
Экранға назар аударады,
Дәптерлеріне схема сызып толтырып отырады.
Оқушылар мысал келтіреді, атластан көрсетеді
Кесте толтырады, тақтада картамен жұмыс жасап, жауаптарын қорғайды.
Әр оқушы өзіне берілген тапсырманы орындап, тақтаға шығып, қорғайды.
Оқушылар мұхиттарға қарасты географиялық объектілерді сәйкестендіріп, шығады.
Мұғаліммен бірге, тексеріп шығады.
Оқушылар саяхатшылардың атымен аталған объектілерді атайды, картадан/атластан көрсетеді.
Әріптерді құрап, «пальманы» деген сөз шығу керек.
Оқушы пальманың артынан сандықты алып шығады, мұғалімге береді. |
Дескриптор: - толық жауап береді - мысал келтіреді - безендірілуі Дескриптор: ҚБ: дұрыс жауап үшін, бағалау парағына өзін өзі бағалау балл қояды. Дұрыс жауап үшін мұғалім әріптер таратады. 4 топқа 4 әріп ҚБ: өзара бағалау, бағалау парағына жазып қояды. Дұрыс жауап үшін мұғалім әріптер таратады. 4 топқа 4 әріп |
«Тұжырымдамалық карта» әдісі, А3 форматындағы қағаздар, маркерлер, стикерлер. Қазақстан географиясы. Жалпы білім еретін мектептің 9 – сынып оқушыларына арналған. Ә. Қаратабанов, А. Саипов, Б. Балғабаева, Қ. Сапаров. 1-бөлім. – Алматы: Алматыкітап баспасы, 2022. - 176 б. Бағалау парағы Қима қағаздар, дәптер |
||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 8 мин |
Саяхат-сабағымызды қорытындылайтын болсақ, бүгінгі сабаққа қойған мақсаттарыңызға жете алдыңыздар ма, не үйрендіңіздер, сабақ жайында кері байланыс берсеңіздер. (мұғалім параллельно кәмпит таратып жүреді) Рахмет сіздерге бүгінгі сабақ үшін, бағалау парағында қанша балл екенін айтып шықсаңыздар, балаларды бағалайды. Сіздерге үйге тапсырма, 91 беттегі қолдану деңгейіндегі 2 тапсырма. Сабағымыз аяқталды. Сау болыңыздар. |
Оқушылар сабақтан не алды, кері байланыс береді.
Айтқысы келмеген оқушылар, бағалау парағының артына жазады.
Оқушылар бағалау парақтарын тапсырады.
Оқушылар үй жұмысын жазып алады. Мұғаліммен қоштасып келесі сабаққа шығады.
|
Дескриптор: - Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.
ҚБ: өзін-өзі бағалау |
Таратпа материалдар, қима қағаздар
|
шағым қалдыра аласыз


