Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: Гидросфера | Мектеп: Сафуан Шәймерденов атындағы қалалық классикалық гимназия |
Күні: | Кусаинова А.К |
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны |
Сабақ тақырыбы | Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтайды |
Сабақ мақсаттары | Мұхит суының тұздылығына сипаттама жасайдыМұхит суының температурасына сипаттама жасайды. Оқушылар атлас картаны қолдана отырып мұхит суының қасиеттерінің таралуы бойынша талдайды. |
Бағалау критерийлері | Мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтай алады.Мұхит суының тұздылығына сипаттама жасай аладыМұхит суының температурасына сипаттама жасай алады |
Тілдік мақсаттар
| Пәнге тән лексика мен терминология: судың тұздылығы промиллеДиалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Менің ойымшы .......................... өзгередіМенің ойынша ................................. әсер етеді |
Құндылықтарды дарыту | Жаһандық азаматтық: Әлемдік мұхит суының температурасы тақырыбында қозғалады.Құндылықтарды дарыту топтық, жұптық жұмыстарды жүргізу барысында оқушылар бір - біріне құрмет көрсету арқылы жүзеге асырылады. |
Пәнаралық байланыстар | Физика пәнімен судың үш түрлі жағдайында байланысыдыматематика пәнімен есеп шығару барысында байланыс жасайды. |
АКТ қолдану дағдылары | АКТ дағдыларын дамыту өздеріне қажетті ақпараттарды іздеп табуда ғаламторды қолдануда және карталар мен презентация қолдану барысында жүзеге асады. |
Бастапқы білім | 5-6 сыныптың жаратылыстану пәнінен алған білімдері |
Сабақ барысы |
кезеңдер |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
Сабақтың басы 0-3 мин | сәлемдесутүгелдеуынтымақтастық атмосферасын құру Бұл оқиға ерте заманда болған. Бір қалада ақылды Ғалым данышпан мен оның сөзін қызғанып көре алмайтын қатыгез адам өмір сүреді. Қатыгез адам данышпанға жауап бере алмайтындай бір сұрақ ойлап тапқысы келеді. Ол үшін ол шалғынға барып, көбелек ұстап алады да, оны алақанның ортасына салады. Ол данышпаннан сұрағысы келеді: Менің қолымдағы көбелек тірі ме әлде өлі ме деп. Егер өлі десе, мен алақанымды ашам да, көбелек ұшып кетеді, ал егер тірі десе, мен алақанымды қатты қысамын, көбелек өліп қалады. Сөйтіп данышпанға келіп сұрайды: Менің қолымдағы көбелек өлі ме, әлде тірі ме? (Оқушылардың жауабын тыңдау)Сонда данышпан былай дейді: Барлығы сенің қолында. | Презентация |
4-8
9-10
11-15
16-26
27-30
30-35 | Өткен сабақты бекіту үшін тапсырмаЖеке жұмыс. Сәйкестендіріңіз: 1.Сәйкестендіріңіз (4 мин)
Тақтада көрсетілген кілттер арқылы өз-өздерін тексереді.Тақырыпты ашу. Су туралы мәліметтерМедузаның денесі 99% осы заттан тұрады. Балық-75%Қызанақ-90%Адам -65-70% астам. Бұл қандай зат?
Су (Ассоциация)Құрамы бойынша су қандай болады? Тұщы су, тұзды су. Олай болса бүгінгі тақырыбымыз «Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері» Сабақтың мақсаты мұхит суының тұздылығына сипаттама жасаумұхит суының температурасына сипаттама жасау , атлас картаны қолдана отырып мұхит суының қасиеттерінің таралуы бойынша талдау
Оқушылар мұхиттың кескіндері бойынша топқа 2 бөлінеді ТынықАтлант
1 тапсырма. Топтық жұмыс. Постер құру. Қорғау (10мин )1 топ мұхит суының температурасына талдау жасайды. 2 топ мұхит суының тұздылығына талдау жасайды. Бағалау критерийлері (4 ұпай) 1 топ
Бағалау критерийлері (4 ұпай) 2 топБағалау: Критерийлер бойынша топ бір-бірін бағалайды. 2 тапсырма. Жеке жұмыс. Жұмысты орындауға 3 минут Тапсырма бойынша оқушылар атлас картаны қолдана отырып топпен аттас мұхиттың температурасы бойынша талдау жасайды. Температурасы жоғары 2 ауданды белгілеңізТемпературасы төмен 2 ауданды белгілеңіз
Бағалау: Бірін-бірі бағалау (дескриптор арқылы)Мұхит суының тұздылығыТапсырма бойынша оқушылар атлас картаны қолдана отырып топпен аттас мұхиттың тұздылығы бойынша талдау жасайды. Және температурамен байланысын сипаттайды.Тұздылығы жоғары 2 ауданды белгілеңізТұздылығы төмен 2 ауданды белгілеңіз
Бағалау: Бірін бірі бағалау (дескриптор арқылы)3 тапсырмаАдасқан сандар%0 41 %0 +19,40С-20С35 %0 +17,40СБағалау: Тақтада дұрыс жауабы беріледі. Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай (6 ұпай)4 тапсырма«Ең,ең» Топтық жұмыс (әр дұрыс жауапқа1 ұпай)Ең үлкен Ең суық Ең жылы Ең ұзын Ең кіші Ең тұзды Ең оңтүстікте Ең солтүстікте Ең терең Ең енді |
презентация
(мұхит кескіндері)
презентация
Флипчарт, Атлас карта, Кескін карта
Слайд
Атлас
|
Сабақтың соңы36-40 | Рефлексия«Екі жұлдыз, бір тілек»Бағалау. Әр тапсырманың жауаптары бойыншаҮй жұмысы: Ғаламтор мәліметтерінен және бейнебаяннан теңіз суын тұщы суға айналдыру әдісін жасап көріп, талдау жасап келу. |
|