|
Сабақ: |
Мектебі: «Атамекен» жалпы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты–жөні: Қоңтаева А |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5. |
Қатысқандар: Қатыспағандар: жоқ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
5.2.2.3.Ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар көшпелілердің баспанасы туралы білу. Ежелгі көшпелілердің әлем мәдениетіне қосқан үлесін сипаттау Ежелгі тайпалардың қолданбалы өнерінің ерекшеліктерін анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Оқушылар көшпелілердің баспанасы туралы біледі. Ежелгі көшпелілердің әлем мәдениетіне қосқан үлесін сипаттай алады Көшпeлілeр өркeниeтінің жaңaлықтaрын айқындайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар: |
Айтылым, тыңдалым, оқылым дағдысын қалыптастыруда белсенді оқу әдістерін қолдану. Мәтінмен жұмыс арқылы оқылым дағдысын қалыптастыру Зерттеу сұрағы: Көшпелілер баспанасының ерекшелігі неде? Көшпелілердің өмірінде киіз үйдің рөлі қандай болды? Терминология мен жұмыс: Термин сөздерді дәптерге жазу арқылы жазылым дағдысы қалыптасады. Сықырлауық, шаңырақ, дін, кебеже,мақал-мәтел, кереге,жаңылтпаш, миф, торсық, айтысатауларыненібілдіреді? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Дүние жүзі тарихы-Ежелгі Египет пирамидалары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдынғы білім: |
Қола дәуірінде ежелгі тайпалардың қолданбалы өнері туралы білімді меңгерді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған тапсырма түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: (10 минут) |
Ұйымдастыру кезеңі: Сыныпта ынтымақтастық атмосфера құру. Киіз үйдің бөліктері арқылы 3 топқа біріктіру. 1-топ: Уық 2-топ: Кереге 3-топ: Шаңырақ Үй тапсырмасын сұрау: Тапсырма:Суретке қарай отырып көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуының себептеріне дәлел келтіріңіз
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 25 мин |
Жаңа сабақ. Мұғалім түсіндірмесі: Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын және жаңа сабақ туралы мәлімет беріп өтеді. «Киіз үйдің бөліктері» бейнебаян көрсетіп, жетелеуші сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын ашамын. -Баспана дегеніміз не? -Ежелгі дәуір адамдары қандай баспаналарда тұрған? -Көшпенділерге тән баспаналарды атаңыздар?
1-тапсырма: Ортағасырлық саяхатшылардың деректерімен танысып, өз тұжырымыңды кестеге жаз Деректер: 1253-1255 жылдары Қазақ жерін басып өткен француз елшісі Рубруктың айтуы бойынша ... «Олар тұратын үйлер ағаш кеспектерінен құрастырылып, бұтақтармен шабақталған, төбесінде жоғары қарай мойнын созып, ықшамдана түсетін оттықтікі сияқты дөңгелек түтігі бар арба үстіне орналастырылып, киізбен қапталады екен». Ата-бабамыздан жеткен асыл мұрамыз туралы саяхатшы С. Руденко: «Қазақтың киіз үйі құрылымдық жағынан осы уақытқа дейін көшпелі халықтардың бірде-біреуі асып түсе алмаған, жылжымалы баспананың ең жетілдірілген түрі болып табылады
Дескриптор:
2. тапсырма.
Дескриптор: -қолданбалы өнер туындыларының атауларын жазады; - көшпелілер бұйымдарының қолданылу мақсатын сипаттайды; - қолөнер бұйымдарының көшпелі тұрмысқа бейімділігін түсіндіреді;
3-тапсырма. Суретке қарап, киіз үйдің құрылымын анықтаңыз?
Дескриптор: -киіз үйдің түрлерін атайды; -киіз үйдің құрылысын атайды; -киіз үйдің ерекшелігін сипаттайды; -көшпелілердің қолданбалы өнерінің ерекшелігіне тұжырым жасайды; |
Қазақстантарихы. 5-сынып оқулығы. Авторлары: С.Р.Ахметова, А.М.Ибраева, А.А.Құлымбетова, А.С.Мағзумова, А.М.Марқабаева (жоба). Астана: НЗМ. – 2017. Қазақстантарихы. 5-сынып Мұғалімгеарналғаннұсқаулық. Авторлары: С.Р.Ахметова, А.М.Ибраева, А.А.Құлымбетова, А.С.Мағзумова, А.М.Марқабаева (жоба). Астана: НИШ. – 2017 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс: «Бес бармақ» әдісі (кері байланыс)
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: |
Тақырыпты оқып келу, тақырып бойынша 10 жабық тест құрау. |
Тест құрайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманыкүрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралықбайланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: Оқушылар көшпелілердің баспанасы туралы білу. Басым бөлігі: Ежелгі көшпелілердің әлем мәдениетіне қосқан үлесін сипаттау. Кейбір оқушылар: Ежелгі тайпалардың қолданбалы өнерінің ерекшеліктерін анықтау |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбойынша рефлексия.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті" 5-сынып
Ашық сабақ "Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті" 5-сынып
|
Сабақ: |
Мектебі: «Атамекен» жалпы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты–жөні: Қоңтаева А |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5. |
Қатысқандар: Қатыспағандар: жоқ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
5.2.2.3.Ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар көшпелілердің баспанасы туралы білу. Ежелгі көшпелілердің әлем мәдениетіне қосқан үлесін сипаттау Ежелгі тайпалардың қолданбалы өнерінің ерекшеліктерін анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Оқушылар көшпелілердің баспанасы туралы біледі. Ежелгі көшпелілердің әлем мәдениетіне қосқан үлесін сипаттай алады Көшпeлілeр өркeниeтінің жaңaлықтaрын айқындайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар: |
Айтылым, тыңдалым, оқылым дағдысын қалыптастыруда белсенді оқу әдістерін қолдану. Мәтінмен жұмыс арқылы оқылым дағдысын қалыптастыру Зерттеу сұрағы: Көшпелілер баспанасының ерекшелігі неде? Көшпелілердің өмірінде киіз үйдің рөлі қандай болды? Терминология мен жұмыс: Термин сөздерді дәптерге жазу арқылы жазылым дағдысы қалыптасады. Сықырлауық, шаңырақ, дін, кебеже,мақал-мәтел, кереге,жаңылтпаш, миф, торсық, айтысатауларыненібілдіреді? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Дүние жүзі тарихы-Ежелгі Египет пирамидалары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдынғы білім: |
Қола дәуірінде ежелгі тайпалардың қолданбалы өнері туралы білімді меңгерді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған тапсырма түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: (10 минут) |
Ұйымдастыру кезеңі: Сыныпта ынтымақтастық атмосфера құру. Киіз үйдің бөліктері арқылы 3 топқа біріктіру. 1-топ: Уық 2-топ: Кереге 3-топ: Шаңырақ Үй тапсырмасын сұрау: Тапсырма:Суретке қарай отырып көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуының себептеріне дәлел келтіріңіз
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 25 мин |
Жаңа сабақ. Мұғалім түсіндірмесі: Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын және жаңа сабақ туралы мәлімет беріп өтеді. «Киіз үйдің бөліктері» бейнебаян көрсетіп, жетелеуші сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын ашамын. -Баспана дегеніміз не? -Ежелгі дәуір адамдары қандай баспаналарда тұрған? -Көшпенділерге тән баспаналарды атаңыздар?
1-тапсырма: Ортағасырлық саяхатшылардың деректерімен танысып, өз тұжырымыңды кестеге жаз Деректер: 1253-1255 жылдары Қазақ жерін басып өткен француз елшісі Рубруктың айтуы бойынша ... «Олар тұратын үйлер ағаш кеспектерінен құрастырылып, бұтақтармен шабақталған, төбесінде жоғары қарай мойнын созып, ықшамдана түсетін оттықтікі сияқты дөңгелек түтігі бар арба үстіне орналастырылып, киізбен қапталады екен». Ата-бабамыздан жеткен асыл мұрамыз туралы саяхатшы С. Руденко: «Қазақтың киіз үйі құрылымдық жағынан осы уақытқа дейін көшпелі халықтардың бірде-біреуі асып түсе алмаған, жылжымалы баспананың ең жетілдірілген түрі болып табылады
Дескриптор:
2. тапсырма.
Дескриптор: -қолданбалы өнер туындыларының атауларын жазады; - көшпелілер бұйымдарының қолданылу мақсатын сипаттайды; - қолөнер бұйымдарының көшпелі тұрмысқа бейімділігін түсіндіреді;
3-тапсырма. Суретке қарап, киіз үйдің құрылымын анықтаңыз?
Дескриптор: -киіз үйдің түрлерін атайды; -киіз үйдің құрылысын атайды; -киіз үйдің ерекшелігін сипаттайды; -көшпелілердің қолданбалы өнерінің ерекшелігіне тұжырым жасайды; |
Қазақстантарихы. 5-сынып оқулығы. Авторлары: С.Р.Ахметова, А.М.Ибраева, А.А.Құлымбетова, А.С.Мағзумова, А.М.Марқабаева (жоба). Астана: НЗМ. – 2017. Қазақстантарихы. 5-сынып Мұғалімгеарналғаннұсқаулық. Авторлары: С.Р.Ахметова, А.М.Ибраева, А.А.Құлымбетова, А.С.Мағзумова, А.М.Марқабаева (жоба). Астана: НИШ. – 2017 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс: «Бес бармақ» әдісі (кері байланыс)
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: |
Тақырыпты оқып келу, тақырып бойынша 10 жабық тест құрау. |
Тест құрайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманыкүрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралықбайланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: Оқушылар көшпелілердің баспанасы туралы білу. Басым бөлігі: Ежелгі көшпелілердің әлем мәдениетіне қосқан үлесін сипаттау. Кейбір оқушылар: Ежелгі тайпалардың қолданбалы өнерінің ерекшеліктерін анықтау |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбойынша рефлексия.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















