|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ежелгі Қытай Мектеп: №183 ЖББМ Мұғалімнің аты-жөні: Турдакынова К.Х. Күні: Сынып: 5 «А» қатысқандар: қатыспағандар |
||||||
|
Cабақтың тақырыбы: Ежелгі Қытайдың ойшылдары нені үйретті?
|
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.3.1 ежелгі философтардың көзқарастарына
қарапайым түсіндірме беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ежелгі Қытай философтарының көзқарастарына түсіндірме бере алады |
|||||
|
Бағалау критерийі: |
- Ежелгі Қытай философтарының көзқарастарын түсіндіре алады. - Ежелгі Қытай ойшылдарының қоғамды ұғынудағы әртүрлі діни көзқарастарын талқылай алады. |
|||||
|
Тарихи концепт |
Интерпретация |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Конфуцийшілдік, даосизм, легизм, император Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
|
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық |
|||||
|
Пәнаралық байланыс: |
География, Қазақстан тарихы |
|||||
|
Алдыңғы білім |
Ежелгі Қытай туралы біледі |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу, олардың назарларын сабаққа аудару Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Серпілген сауал» тәсілімен үй тапсырмасын сұрау.
К 1- топ «конфуцийшілдік» 2- топ «даосизм» 3- топ «легизм» Оқушылар сөздер арқылы топқа бөлініп сабақтың тақырыбын анықтайды. «Миға шабуыл» әдісі бойынша оқушылардан Ежелгі Қытай туралы не білетіндерін сұраймын. Оқушылардың жауабынан кейін ақпараттарды толықтырамын. Б.з.д ІІІ мыңжылдықта біріккен Қытай мемлекеті құрылды. Ежелгі Қытайдың мәдени және ғылыми жетістіктері қағаз, оқ-дәрі, түсбағдар, иероглиф, жібек туралы айтамын. Ұлы Қытай қорғаны туралы бейнеүзінді көрсетіп, бұл қорғанның ғұндардан қорғану үшін салынғанын атап өтемін. |
Назарға: Барлық суреттер интернет желісінен алынған |
||||
|
Сабақтың ортасы |
Ежелгі Қытай мемлекетінің қалыптасуы мен дамуына ұлы ойшылдар- Конфуций, Лао-цзы, Шан Ян елеулі үлес қосып, діни ілімдердің негізін қалады. 1- тапсырма «Мәтінмен жұмыс» Оқулықтан мәтін беріледі. «Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісі бойынша берілген мәтінді оқып, жеке, жұппен, топпен жұмыс жасайды. Топтық талқылауға салады. 1 топ Қытай ойшылы Конфуций 2 топ Қытай ойшылы Лао-цзы 3 топ Қытай ойшылы Шан Ян
Қалыптастырушы бағалау: «Үш шапалақ» әдісі арқылы топтар бірін- бірі бағалайды. Кері байланыс: «Кір жаю» стратегиясы бойынша кері байланыс жүргізіледі.(Не түсіндім, не ұқтым?)
2 тапсырма «Сөйлемді аяқтаңдар» Ежелгі Қытай ойшылдарының даналық сөздері жазылған кеспе қағаздар таратылады Тапсырма: 1 топ
(ешқашан заңға сүйенбейді. Лао Цзы)
(қара халық та адамгершілік қасиетке ие болады. Конфуций)
2 топ
(әкесі- әкесімен, баласы- баласымен қарым-қатынас жасағандай болады. Конфуций)
(ұрылар мен қарақшылардың саны арта түседі. Лао Цзы) 3 топ
(егін алқаптары арамшөпке толы және астық қоймалары бос болады. Лао Цзы)
(өз ісінде және сөзінде батыл Конфуций)
Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі бойынша оқушылар бірін-бірі бағалайды. Кері байланыс: БББ кестесі арқылы кері байланыс жасау .
«Бір минуттық әңгіме» тәсілі Оқушылар қарама-қарсы сызық бойымен қатарға тұрып, жұптық әңгіме жүргізеді. Бүгінгі сабақтан алған мәліметтерімен бөліседі:
|
Дүниежүзі тарихы жалпы білім беретін мектептің 5- сыныбына арналған оқулық. Назарбаев зияткерлік мектептері Астана 2017
Дүниежүзі тарихы жалпы білім беретін мектептің 5- сыныбына арналған оқулық. Назарбаев зияткерлік мектептері Астана 2017
Дүниежүзі тарихы жалпы білім беретін мектептің 5- сыныбына арналған. Мұғалімге арналған нұсқаулық. Назарбаев зияткерлік мектептері Астана 2017
|
||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия . -Балалар,бүгінгі тақырыпқа байланысты«ҚҚҚ»тәсілімен « қиын? қызық? құнды?» деген сұрақтарға жауап жазады. ҚБ.Оқушылар бір-бірінің жұмысына жазбаша кері байланыс береді.
|
|
||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы). Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. “Жіктеу” тәсілі арқылы Талаптары әртүрлі оқушыларды топқа бөлу. Дереккөздер Кейбір оқушылар күрделі дереккөздермен жұмыс істейді. Қарқын Көмекті қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз. Бағалау Тапсырманың орындалуына қарай оқушылар үнемі бағаланып қажеттілігіне қарай түзетіліп отырады |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ежелгі Қытайдың ойшылдары нені үйретті? 5 сынып
Ашық сабақ Ежелгі Қытайдың ойшылдары нені үйретті? 5 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ежелгі Қытай Мектеп: №183 ЖББМ Мұғалімнің аты-жөні: Турдакынова К.Х. Күні: Сынып: 5 «А» қатысқандар: қатыспағандар |
||||||
|
Cабақтың тақырыбы: Ежелгі Қытайдың ойшылдары нені үйретті?
|
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.3.1 ежелгі философтардың көзқарастарына
қарапайым түсіндірме беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ежелгі Қытай философтарының көзқарастарына түсіндірме бере алады |
|||||
|
Бағалау критерийі: |
- Ежелгі Қытай философтарының көзқарастарын түсіндіре алады. - Ежелгі Қытай ойшылдарының қоғамды ұғынудағы әртүрлі діни көзқарастарын талқылай алады. |
|||||
|
Тарихи концепт |
Интерпретация |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Конфуцийшілдік, даосизм, легизм, император Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
|
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық |
|||||
|
Пәнаралық байланыс: |
География, Қазақстан тарихы |
|||||
|
Алдыңғы білім |
Ежелгі Қытай туралы біледі |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу, олардың назарларын сабаққа аудару Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Серпілген сауал» тәсілімен үй тапсырмасын сұрау.
К 1- топ «конфуцийшілдік» 2- топ «даосизм» 3- топ «легизм» Оқушылар сөздер арқылы топқа бөлініп сабақтың тақырыбын анықтайды. «Миға шабуыл» әдісі бойынша оқушылардан Ежелгі Қытай туралы не білетіндерін сұраймын. Оқушылардың жауабынан кейін ақпараттарды толықтырамын. Б.з.д ІІІ мыңжылдықта біріккен Қытай мемлекеті құрылды. Ежелгі Қытайдың мәдени және ғылыми жетістіктері қағаз, оқ-дәрі, түсбағдар, иероглиф, жібек туралы айтамын. Ұлы Қытай қорғаны туралы бейнеүзінді көрсетіп, бұл қорғанның ғұндардан қорғану үшін салынғанын атап өтемін. |
Назарға: Барлық суреттер интернет желісінен алынған |
||||
|
Сабақтың ортасы |
Ежелгі Қытай мемлекетінің қалыптасуы мен дамуына ұлы ойшылдар- Конфуций, Лао-цзы, Шан Ян елеулі үлес қосып, діни ілімдердің негізін қалады. 1- тапсырма «Мәтінмен жұмыс» Оқулықтан мәтін беріледі. «Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісі бойынша берілген мәтінді оқып, жеке, жұппен, топпен жұмыс жасайды. Топтық талқылауға салады. 1 топ Қытай ойшылы Конфуций 2 топ Қытай ойшылы Лао-цзы 3 топ Қытай ойшылы Шан Ян
Қалыптастырушы бағалау: «Үш шапалақ» әдісі арқылы топтар бірін- бірі бағалайды. Кері байланыс: «Кір жаю» стратегиясы бойынша кері байланыс жүргізіледі.(Не түсіндім, не ұқтым?)
2 тапсырма «Сөйлемді аяқтаңдар» Ежелгі Қытай ойшылдарының даналық сөздері жазылған кеспе қағаздар таратылады Тапсырма: 1 топ
(ешқашан заңға сүйенбейді. Лао Цзы)
(қара халық та адамгершілік қасиетке ие болады. Конфуций)
2 топ
(әкесі- әкесімен, баласы- баласымен қарым-қатынас жасағандай болады. Конфуций)
(ұрылар мен қарақшылардың саны арта түседі. Лао Цзы) 3 топ
(егін алқаптары арамшөпке толы және астық қоймалары бос болады. Лао Цзы)
(өз ісінде және сөзінде батыл Конфуций)
Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі бойынша оқушылар бірін-бірі бағалайды. Кері байланыс: БББ кестесі арқылы кері байланыс жасау .
«Бір минуттық әңгіме» тәсілі Оқушылар қарама-қарсы сызық бойымен қатарға тұрып, жұптық әңгіме жүргізеді. Бүгінгі сабақтан алған мәліметтерімен бөліседі:
|
Дүниежүзі тарихы жалпы білім беретін мектептің 5- сыныбына арналған оқулық. Назарбаев зияткерлік мектептері Астана 2017
Дүниежүзі тарихы жалпы білім беретін мектептің 5- сыныбына арналған оқулық. Назарбаев зияткерлік мектептері Астана 2017
Дүниежүзі тарихы жалпы білім беретін мектептің 5- сыныбына арналған. Мұғалімге арналған нұсқаулық. Назарбаев зияткерлік мектептері Астана 2017
|
||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия . -Балалар,бүгінгі тақырыпқа байланысты«ҚҚҚ»тәсілімен « қиын? қызық? құнды?» деген сұрақтарға жауап жазады. ҚБ.Оқушылар бір-бірінің жұмысына жазбаша кері байланыс береді.
|
|
||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы). Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. “Жіктеу” тәсілі арқылы Талаптары әртүрлі оқушыларды топқа бөлу. Дереккөздер Кейбір оқушылар күрделі дереккөздермен жұмыс істейді. Қарқын Көмекті қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз. Бағалау Тапсырманың орындалуына қарай оқушылар үнемі бағаланып қажеттілігіне қарай түзетіліп отырады |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
шағым қалдыра аласыз
онвертке












