«Қарасу мемлекеттік тілде оқытатын негізгі мектебі» ММ
Ашық сабақ
Тақырыбы: Екі өрнектің квадраттарының айырымы
Сыныбы: 7
Пән мұғалімі: Самартаева Қарлығаш Жанболатқызы
Қарасу ауылы
|
Сыныбы: 7 |
|||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Екі өрнектің квадраттарының айырымы |
||||||||||||||||
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: Самартаева Қарлыгаш Жанболатқызы |
||||||||||||||||
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: 5 |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.1.10
|
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Анықтамаларды пайдалана отырып есептерді шешу арқылы тақырыпты өз бетерінше игереді |
||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Тақырыпты меңгере отырып есептерді дұрыс шешуге қалыптасады |
|||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Оқушылар тақырыптың мағанасын біледі, түсінеді , өз ойларын дәлелдеуге, топпен жұмыс істеуде пайдаланады . |
|||||||||||||||||
|
БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙІ |
Оқушылар екі өрнектің квадраттарының айырымы формулаларын есептер шығаруда қолдана білуі және осы формуланы қолдана отырып көпмүшелерді түрлендіріп есептер шығаруын бағалау. Ол үшін бағалау критерийін 2-ге бөлемін: -Екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласы - Көпмүшелерді есептеуде формуланы қолдану. Осы арқылы мен оқушылады бағалаймын. |
||||||||||||||||
|
ТІЛДІК МАҚСАТ |
Негізгі сөздер мен тіркестер екі өрнектің квадраттарының айырмасының формулалары, дәреже. |
||||||||||||||||
|
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Талқылауға арналған тармақтар:екі өрнектің квадратттарының айырмасының көбейткіштерге жіктеу ережелерді талқылау. Екі өрнектің квадраттарының айырмасының формулаларды жазыңдар.
|
||||||||||||||||
|
ҚҰНДЫЛЫҚТАРҒА БАҒАЛАУ |
Жалпы бірдей еңбек қоғамы құндылығын пайдалана отырып оқушыларға ребус беріледі. Мұнда оқушыларды жылдамдыққа, сабаққа деген ынтасын арттырады. Сонымен қатар тарихтың, мəдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығы арқылы оқушыларға қысқаша көбейту формуласының тарихына шолу жасау. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды шаттық шеңбер бойымен тұрып бір-біріне жүрекшелер арқылы тілек білдіру. Сабақта жауап беріп отырған оқушыларға жүрекшелер таратып отырамын. Яғни, сабақта кім көп лүпіл (лайк) жинайды екен? Үй тапсырмасын тексеру: «Кубизм» әдісін пайдалану 1.Санның нөл дәрежесі нешеге тең? 2.Екі өрнектің қосындысының квадратының формуласын ата. 3.Екі өрнектің айырмасының квадратының формуласын ата 4.Бірмүшелерден құралған мүше 5.Көпмүше дегеніміз не? 6.(а+в)2 формуласын жікте Білім ленд сайтынан тапсырма орындау өткен сабақ бойынша: 2-жаттығу
|
Жүрекше
Кубик қолдану |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
6 мин |
Жаңа сабақ: Білім ленд-математика-алгебралық өрнектерді түрлендіру-екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы туралы видеоны көру
Оқушылар (а-в)(а+в) көпмүшесін көбейткішке жіктеп көрейік. Олай болса нәтижесінде а2-в2 шықты. Сонымен бүгінгі өтетін формуламыз екі өрнектің квадраттарының айырымы деп аталады. Мысалы: (4а+1)(4а-1)=16a2-1 (x-y)(x+y)=x2-y2 Есептер шығару 5,31 есеп (жеке жұмыс)
Сергіту сәті: Ребус шешу (5 оқушы бірігіп орындайды) Құндылықты бағалау Тарихи мағлұмат Кейбір қысқаша көбейту формулалары шамамен бұдан 4 мың жыл бұрын белгілі болған. Вавилондықтар және басқа да халықтар бұл формулаларды ауызша және геометриялық түрде тұжырымдаған. Ежелгі Грекияда алгебралық сұрақтар геометрия тіліне көшіріліп отырған. Евклидтің “Бастамалар” атты екінші кітабында гректердің геометриялық алгебрасы берілген. Онда екі кесіндінің көбейтіндісі “кесінділер арасында орналасқан” тіктөртбұрыштың ауданы деп түсіндірілген. «Полиглот ойыны» тақтада орындалады. (сәйкестендіру)
Ал енді оқушылар қазір жұптасамыз және топтасамыз. Ол үшін тақ сандар топтасады, жұп сандар жұп болады. Ол үшін тақ сандар қатені, ал жұп сандар бос тор көзді толтырасыңдар. №5,46 есеп Топтас: (2ху-1) (2ху+1)=4xy-1 (1+3ab) (1+3ab)=1-9a2b (8ab+5)(5-8ab)=25+16a2b2
Жұптас: (2ху-1) (2ху+1)=__x2y2-1 (1+3ab) (1+3ab)=1-9a2__
5.61 есеп (қосымша) а2-в2-2,5(а-в)= а2-в2-2,5a-2,5b=a(a-2,5)-b(b+2,5)=(a-b)(a+b-2,5) m2-n2+1,5(m+n)=m2-n2+1,5m+1,5n=m(m+1,5)-n(n-1,5)=(m-n)(m-n+1,5) Білім ленд сайтын қолдана отырып 1,3-жаттығуларды орындау.
|
Слайд, интербелсенді тақта
Слайд
Плакат
Үлестірмелі қағаз
Оқулық
Білім ленд |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Ітест орындау Ітест-математика-7сынып-қысқаша көбейту формулалары-екі өрнектің квадраттарының айырымы
Ватсап желісіндегі «7-сынып алгебра» тобы әдісі арқылы оқушылардың көңіл күйін білу. |
iTest |
|||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||
|
Қорытындылау |
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||
|
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?
|
Сабақ барысына өзгертулер енгізген жоқпын. Жүргізілген жұмыс түрлері уақытты үнемдеуге, оқушылардың АКТ пайдалануы тиімді болды. |
||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. Білім ленд қолдану 2. іТест қолдану Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. Білім ленд 2. Оқулықпен жұмыс |
|||||||||||||||||
Бағалау критерийі
Аты-жөні: __________________________________________
|
Критерий |
№ |
Дискриптор |
Лүпіл |
|
1)Екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласы |
1 |
Формуланы жіктей алуы |
|
|
Формуланы пайдаланып есеп шығаруы |
|
||
|
Формулаға байланысты есептерді түрлендіріп шығаруы |
|
||
|
2)Көпмүшелерді есептеуде формуланы қолдану |
2 |
Көпмүше түріне келтіре алуы |
|
|
Көпмүшені түрлендіруі |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Екі өрнектің квадраттарының айырымы
«Қарасу мемлекеттік тілде оқытатын негізгі мектебі» ММ
Ашық сабақ
Тақырыбы: Екі өрнектің квадраттарының айырымы
Сыныбы: 7
Пән мұғалімі: Самартаева Қарлығаш Жанболатқызы
Қарасу ауылы
|
Сыныбы: 7 |
|||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Екі өрнектің квадраттарының айырымы |
||||||||||||||||
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: Самартаева Қарлыгаш Жанболатқызы |
||||||||||||||||
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: 5 |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.1.10
|
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Анықтамаларды пайдалана отырып есептерді шешу арқылы тақырыпты өз бетерінше игереді |
||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Тақырыпты меңгере отырып есептерді дұрыс шешуге қалыптасады |
|||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Оқушылар тақырыптың мағанасын біледі, түсінеді , өз ойларын дәлелдеуге, топпен жұмыс істеуде пайдаланады . |
|||||||||||||||||
|
БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙІ |
Оқушылар екі өрнектің квадраттарының айырымы формулаларын есептер шығаруда қолдана білуі және осы формуланы қолдана отырып көпмүшелерді түрлендіріп есептер шығаруын бағалау. Ол үшін бағалау критерийін 2-ге бөлемін: -Екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласы - Көпмүшелерді есептеуде формуланы қолдану. Осы арқылы мен оқушылады бағалаймын. |
||||||||||||||||
|
ТІЛДІК МАҚСАТ |
Негізгі сөздер мен тіркестер екі өрнектің квадраттарының айырмасының формулалары, дәреже. |
||||||||||||||||
|
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Талқылауға арналған тармақтар:екі өрнектің квадратттарының айырмасының көбейткіштерге жіктеу ережелерді талқылау. Екі өрнектің квадраттарының айырмасының формулаларды жазыңдар.
|
||||||||||||||||
|
ҚҰНДЫЛЫҚТАРҒА БАҒАЛАУ |
Жалпы бірдей еңбек қоғамы құндылығын пайдалана отырып оқушыларға ребус беріледі. Мұнда оқушыларды жылдамдыққа, сабаққа деген ынтасын арттырады. Сонымен қатар тарихтың, мəдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығы арқылы оқушыларға қысқаша көбейту формуласының тарихына шолу жасау. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды шаттық шеңбер бойымен тұрып бір-біріне жүрекшелер арқылы тілек білдіру. Сабақта жауап беріп отырған оқушыларға жүрекшелер таратып отырамын. Яғни, сабақта кім көп лүпіл (лайк) жинайды екен? Үй тапсырмасын тексеру: «Кубизм» әдісін пайдалану 1.Санның нөл дәрежесі нешеге тең? 2.Екі өрнектің қосындысының квадратының формуласын ата. 3.Екі өрнектің айырмасының квадратының формуласын ата 4.Бірмүшелерден құралған мүше 5.Көпмүше дегеніміз не? 6.(а+в)2 формуласын жікте Білім ленд сайтынан тапсырма орындау өткен сабақ бойынша: 2-жаттығу
|
Жүрекше
Кубик қолдану |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
6 мин |
Жаңа сабақ: Білім ленд-математика-алгебралық өрнектерді түрлендіру-екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы туралы видеоны көру
Оқушылар (а-в)(а+в) көпмүшесін көбейткішке жіктеп көрейік. Олай болса нәтижесінде а2-в2 шықты. Сонымен бүгінгі өтетін формуламыз екі өрнектің квадраттарының айырымы деп аталады. Мысалы: (4а+1)(4а-1)=16a2-1 (x-y)(x+y)=x2-y2 Есептер шығару 5,31 есеп (жеке жұмыс)
Сергіту сәті: Ребус шешу (5 оқушы бірігіп орындайды) Құндылықты бағалау Тарихи мағлұмат Кейбір қысқаша көбейту формулалары шамамен бұдан 4 мың жыл бұрын белгілі болған. Вавилондықтар және басқа да халықтар бұл формулаларды ауызша және геометриялық түрде тұжырымдаған. Ежелгі Грекияда алгебралық сұрақтар геометрия тіліне көшіріліп отырған. Евклидтің “Бастамалар” атты екінші кітабында гректердің геометриялық алгебрасы берілген. Онда екі кесіндінің көбейтіндісі “кесінділер арасында орналасқан” тіктөртбұрыштың ауданы деп түсіндірілген. «Полиглот ойыны» тақтада орындалады. (сәйкестендіру)
Ал енді оқушылар қазір жұптасамыз және топтасамыз. Ол үшін тақ сандар топтасады, жұп сандар жұп болады. Ол үшін тақ сандар қатені, ал жұп сандар бос тор көзді толтырасыңдар. №5,46 есеп Топтас: (2ху-1) (2ху+1)=4xy-1 (1+3ab) (1+3ab)=1-9a2b (8ab+5)(5-8ab)=25+16a2b2
Жұптас: (2ху-1) (2ху+1)=__x2y2-1 (1+3ab) (1+3ab)=1-9a2__
5.61 есеп (қосымша) а2-в2-2,5(а-в)= а2-в2-2,5a-2,5b=a(a-2,5)-b(b+2,5)=(a-b)(a+b-2,5) m2-n2+1,5(m+n)=m2-n2+1,5m+1,5n=m(m+1,5)-n(n-1,5)=(m-n)(m-n+1,5) Білім ленд сайтын қолдана отырып 1,3-жаттығуларды орындау.
|
Слайд, интербелсенді тақта
Слайд
Плакат
Үлестірмелі қағаз
Оқулық
Білім ленд |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Ітест орындау Ітест-математика-7сынып-қысқаша көбейту формулалары-екі өрнектің квадраттарының айырымы
Ватсап желісіндегі «7-сынып алгебра» тобы әдісі арқылы оқушылардың көңіл күйін білу. |
iTest |
|||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||
|
Қорытындылау |
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||
|
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?
|
Сабақ барысына өзгертулер енгізген жоқпын. Жүргізілген жұмыс түрлері уақытты үнемдеуге, оқушылардың АКТ пайдалануы тиімді болды. |
||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. Білім ленд қолдану 2. іТест қолдану Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. Білім ленд 2. Оқулықпен жұмыс |
|||||||||||||||||
Бағалау критерийі
Аты-жөні: __________________________________________
|
Критерий |
№ |
Дискриптор |
Лүпіл |
|
1)Екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласы |
1 |
Формуланы жіктей алуы |
|
|
Формуланы пайдаланып есеп шығаруы |
|
||
|
Формулаға байланысты есептерді түрлендіріп шығаруы |
|
||
|
2)Көпмүшелерді есептеуде формуланы қолдану |
2 |
Көпмүше түріне келтіре алуы |
|
|
Көпмүшені түрлендіруі |
|
шағым қалдыра аласыз






