|
Пәні : Математика Мектеп-лицей: №201 Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2А бөлім – 20 көлеміндегі сандарды қосу және азайту Мұғалімнің аты-жөні: Улбосын Шалкымаева Күні: 22.11.2017 Қатысқандар саны: Сынып: 1 «Б» Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақ тақырыбы |
Екі таңбалы сандарды салыстыру |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.1.2. 11-ден 20-ға дейінгі сандарды оқу, жазу және салыстыру; 1.1.1.3.20 көлемінде сандардың разрядтық құрамын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу; |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Екі таңбалы сандарды салыстыру дағдысын қалыптастырады. Оқушылар бір таңбалы сандарды сандық сәуле бойынша салыстыра біледі. Бұл сабақта оқушылар мысалдар арқылы 20 көлеміндегі бір таңбалы сандарды екі таңбалы сандармен, екі таңбалы сандарды екі таңбалы сандармен салыстыру дағдысын дамытуға мүмкіндік алады. |
||
|
Ресурстар |
0-ден 20-ға дейінгі сан кестесі; 0-ден 20-ға дейінгі сандық сәуле; оқушыларға арналған ойын текшелері; ламинатталған парақ қағаздар; маркерлер; екі таңбалы сандар жазылған парақшалар. |
||
|
Бағалау критерийі
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар сабақтың соңында: екі таңбалы сандарды салыстыруды; бір таңбалы сандарды салыстыруды; екі таңбалы сандарды 11-ден 20-ға дейін тура және кері санауды; сандық сәуледегі санның орнын анықтауды; оның реттік нөмірін атауды, оқуды, жазуды; 11-ден 20-ға дейінгі сандардың құрастырылуын меңгереді. |
||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер; Артық, кем ,тең ұғымдары |
|||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||
|
1. Екі таңбалы сандарды қалай салыстырады? |
|||
|
2. Қайсысы артық? Қайсысы кем? Қайсысы тең? |
|||
|
3.Қаншаға артық? Қаншаға кем? |
|||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||
|
Дәптермен
жұмыс: Жұмыс дәптері |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бірін бірі тыңдауға, сыйлауға өз ойын жеткізе білуге және пікірін дәлелдей білуге тәрбиелеу. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, слайд, суреттер, |
||
|
Алдыңғы оқу |
Екі таңбалы сандар |
||
|
Сабақтың жоспарланған |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы
1 мин
3 мин
3мин |
Психологиялық дайындық : Жаңа сабақ: 1.Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту. 2.Сабақты проблемалық жағдай туғызудан бастау: Балалар ,біз өткен сабақта 11-ден 20-ға дейінгі сандармен танысуды бастадық,яғни олар екі таңбалы сандар. 3. 1-ден 20-ға дейін тура ,
кері санату. 5.Ендеше, балалар, бүгін біз екі таңбалы сандарды салыстыруды үйренеміз.Екі таңбалы сандар бір таңбалы сандардан артық болатыны белгілі. Олар сандық сәуленің бойында бір таңбалы сандарға қарағанда оң жаққа қарай орналасады. Екі таңбалы сандарды салыстырғанда ондықтар разрядынан бастайды. Егер ондықтар разрядындағы сандар бірдей болса, онда бірліктер разрядын салыстырады.Салыстыру нәтижесін “<”, “>” немесе “=” белгілерін қолданып жазамыз. |
Мәшинелер Ламинадталған парақ, маркер
Слайдтан сандық сәуле көрініп тұрады
Ауызша мадақтау
“<”, “>” немесе “=” |
|
|
Сабақтың ортасы 5 мин
3 мин 8 мин
Ойын ойнату 8 мин
5 мин
3 мин |
Оқулықпен
жұмыс Балалар ламинадталған параққа жазады. 10+4 < 10+7 Жауабы : Қарлығашта 14, ал Асхатта 17 қарындаш. Асхаттың қарындашы артық. 3-ке артық. Сергіту сәті Ағылшын тілінде айтады.
Ж. Ж. №2 Мәшинелер жарысы: Топқа бөлгенде таратылған мәшинелерін алғызып,онда жазылған сандарды жұбымен отырып салыстырады,екеуі бір параққа тиісті “<”, “>” немесе “=” белгісін тауып қояды. Әр жұп оқушылары дауыстап оқып береді.
Басқа балалар
бармақпен бағалап отырады. Орындап көр. Ойыншыларға текшелер таратылып беріледі. Олар тапсырманы орындау барысында тағы да бір рет бір таңбалы сандарды қосу мен оларды салыстыру дағдысын бекітеді. Ойынды ұйымдастыру үшін әрбір топқа нүктелері бар төрт ойын текшесі таратылады.Ойынның ережесі:Әр топ ойыншылары екі текшені лақтырып және текшелерде түскен нүктелер санының қосындысын табады.Ол алынған қосындыны парақшаға көрсетіп жазады. Ойыншылар алынған сандарды өзара салыстырып, парақшаға жазады. Әр топ 3 рет лақтырып, салыстыруды жазады.Әр топтан бір оқушыдан шығып, оқып береді.Басқа топ бағалайды. Кел ойнайық. Ағылшын тілі мұғалімі жүргізеді. Балаларға екі таңбалы 2 санды көрсетеді.Балалар салыстырады да“Артық” болған жағдайда — оқушылар аяқтарының ұшына тұрып, қолын жоғары көтеруі тиіс. “Кем!” болған жағдайда — оқушылар жүрелеп отырады да, тізесін қолымен құшақтайды. “Тең!” болған жағдайда — оқушылар қолдарын жанына қойып түзу тұрады. Ө Ж. Жұмыс дәптерін таратып беру.Барлық оқушы өз бетінше орындайды. 87-жұмыс
парағы.Сандарды салыстыр, 89-бет. |
Слайдтан көрсету, қарындаштар
Мадақтау
Ағылшын тілі мұғалімі жүргізеді Қай сан артық? Қай сан кем? Қаншаға артық немесе кем? Бармақпен бағалату
Текшелер тарату Қай сан артық?Қай сан кем?Қаншаға артық немесе кем? Бармақ арқылы бағалау Ағылшын тілі мұғалімі жүргізеді Сандар жазылған парақшалар Қол шапалақтап бір-біріне қошемет көрсетеді Жұмыс дәптері Мадақтау,смайликтер арқылы бағалау |
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс Шығарып көр. Тапсырмаларды барлық балаға таратып,түсіндіру. Бағалау критерийлері: Білім алушы * 20-ға дейінгі екі таңбалы сандарды оқиды және жазады. * 20 көлеміндегі сандарды салыстырады Әрбір топтағы сандарды салыстыр. Дескриптор: Білім алушы * Топтағы ең үлкен санды атайды; * Топтағы ең кіші санды атайды; * 1 ондық және 7-бірліктен тұратын саннан 1-ге артық санды табады; * 1 ондық пен 6 бірліктен тұратын саннан 1-ге артық санды табады; Орындап болған оқушыларға тақтадан дайын жауабы көрсетіліп,жауаптарын тексереді.Әр дұрыс жауапқа 1-балдан қойып отырады.Өзін-өзі бағалайды. Рефлексия: Қойылатын сұрақтар: - 20-ға дейінгі екі таңбалы сандарды ата - Екі таңбалы сандарды қалай салыстырады? -Салыстыру таңбаларын ата (Артық,кем,тең) Бүгінгі сабақтан не үйрендім? |
Қалыптастырушы бағалау Интерактивті тақта
Өзін-өзі бағалау (баллмен) |
|
|
Жалпы баға
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Екі таңбалы сандарды салыстыру" 1 сынып математика
|
Пәні : Математика Мектеп-лицей: №201 Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2А бөлім – 20 көлеміндегі сандарды қосу және азайту Мұғалімнің аты-жөні: Улбосын Шалкымаева Күні: 22.11.2017 Қатысқандар саны: Сынып: 1 «Б» Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақ тақырыбы |
Екі таңбалы сандарды салыстыру |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.1.2. 11-ден 20-ға дейінгі сандарды оқу, жазу және салыстыру; 1.1.1.3.20 көлемінде сандардың разрядтық құрамын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу; |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Екі таңбалы сандарды салыстыру дағдысын қалыптастырады. Оқушылар бір таңбалы сандарды сандық сәуле бойынша салыстыра біледі. Бұл сабақта оқушылар мысалдар арқылы 20 көлеміндегі бір таңбалы сандарды екі таңбалы сандармен, екі таңбалы сандарды екі таңбалы сандармен салыстыру дағдысын дамытуға мүмкіндік алады. |
||
|
Ресурстар |
0-ден 20-ға дейінгі сан кестесі; 0-ден 20-ға дейінгі сандық сәуле; оқушыларға арналған ойын текшелері; ламинатталған парақ қағаздар; маркерлер; екі таңбалы сандар жазылған парақшалар. |
||
|
Бағалау критерийі
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар сабақтың соңында: екі таңбалы сандарды салыстыруды; бір таңбалы сандарды салыстыруды; екі таңбалы сандарды 11-ден 20-ға дейін тура және кері санауды; сандық сәуледегі санның орнын анықтауды; оның реттік нөмірін атауды, оқуды, жазуды; 11-ден 20-ға дейінгі сандардың құрастырылуын меңгереді. |
||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер; Артық, кем ,тең ұғымдары |
|||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||
|
1. Екі таңбалы сандарды қалай салыстырады? |
|||
|
2. Қайсысы артық? Қайсысы кем? Қайсысы тең? |
|||
|
3.Қаншаға артық? Қаншаға кем? |
|||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||
|
Дәптермен
жұмыс: Жұмыс дәптері |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бірін бірі тыңдауға, сыйлауға өз ойын жеткізе білуге және пікірін дәлелдей білуге тәрбиелеу. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, слайд, суреттер, |
||
|
Алдыңғы оқу |
Екі таңбалы сандар |
||
|
Сабақтың жоспарланған |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы
1 мин
3 мин
3мин |
Психологиялық дайындық : Жаңа сабақ: 1.Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту. 2.Сабақты проблемалық жағдай туғызудан бастау: Балалар ,біз өткен сабақта 11-ден 20-ға дейінгі сандармен танысуды бастадық,яғни олар екі таңбалы сандар. 3. 1-ден 20-ға дейін тура ,
кері санату. 5.Ендеше, балалар, бүгін біз екі таңбалы сандарды салыстыруды үйренеміз.Екі таңбалы сандар бір таңбалы сандардан артық болатыны белгілі. Олар сандық сәуленің бойында бір таңбалы сандарға қарағанда оң жаққа қарай орналасады. Екі таңбалы сандарды салыстырғанда ондықтар разрядынан бастайды. Егер ондықтар разрядындағы сандар бірдей болса, онда бірліктер разрядын салыстырады.Салыстыру нәтижесін “<”, “>” немесе “=” белгілерін қолданып жазамыз. |
Мәшинелер Ламинадталған парақ, маркер
Слайдтан сандық сәуле көрініп тұрады
Ауызша мадақтау
“<”, “>” немесе “=” |
|
|
Сабақтың ортасы 5 мин
3 мин 8 мин
Ойын ойнату 8 мин
5 мин
3 мин |
Оқулықпен
жұмыс Балалар ламинадталған параққа жазады. 10+4 < 10+7 Жауабы : Қарлығашта 14, ал Асхатта 17 қарындаш. Асхаттың қарындашы артық. 3-ке артық. Сергіту сәті Ағылшын тілінде айтады.
Ж. Ж. №2 Мәшинелер жарысы: Топқа бөлгенде таратылған мәшинелерін алғызып,онда жазылған сандарды жұбымен отырып салыстырады,екеуі бір параққа тиісті “<”, “>” немесе “=” белгісін тауып қояды. Әр жұп оқушылары дауыстап оқып береді.
Басқа балалар
бармақпен бағалап отырады. Орындап көр. Ойыншыларға текшелер таратылып беріледі. Олар тапсырманы орындау барысында тағы да бір рет бір таңбалы сандарды қосу мен оларды салыстыру дағдысын бекітеді. Ойынды ұйымдастыру үшін әрбір топқа нүктелері бар төрт ойын текшесі таратылады.Ойынның ережесі:Әр топ ойыншылары екі текшені лақтырып және текшелерде түскен нүктелер санының қосындысын табады.Ол алынған қосындыны парақшаға көрсетіп жазады. Ойыншылар алынған сандарды өзара салыстырып, парақшаға жазады. Әр топ 3 рет лақтырып, салыстыруды жазады.Әр топтан бір оқушыдан шығып, оқып береді.Басқа топ бағалайды. Кел ойнайық. Ағылшын тілі мұғалімі жүргізеді. Балаларға екі таңбалы 2 санды көрсетеді.Балалар салыстырады да“Артық” болған жағдайда — оқушылар аяқтарының ұшына тұрып, қолын жоғары көтеруі тиіс. “Кем!” болған жағдайда — оқушылар жүрелеп отырады да, тізесін қолымен құшақтайды. “Тең!” болған жағдайда — оқушылар қолдарын жанына қойып түзу тұрады. Ө Ж. Жұмыс дәптерін таратып беру.Барлық оқушы өз бетінше орындайды. 87-жұмыс
парағы.Сандарды салыстыр, 89-бет. |
Слайдтан көрсету, қарындаштар
Мадақтау
Ағылшын тілі мұғалімі жүргізеді Қай сан артық? Қай сан кем? Қаншаға артық немесе кем? Бармақпен бағалату
Текшелер тарату Қай сан артық?Қай сан кем?Қаншаға артық немесе кем? Бармақ арқылы бағалау Ағылшын тілі мұғалімі жүргізеді Сандар жазылған парақшалар Қол шапалақтап бір-біріне қошемет көрсетеді Жұмыс дәптері Мадақтау,смайликтер арқылы бағалау |
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс Шығарып көр. Тапсырмаларды барлық балаға таратып,түсіндіру. Бағалау критерийлері: Білім алушы * 20-ға дейінгі екі таңбалы сандарды оқиды және жазады. * 20 көлеміндегі сандарды салыстырады Әрбір топтағы сандарды салыстыр. Дескриптор: Білім алушы * Топтағы ең үлкен санды атайды; * Топтағы ең кіші санды атайды; * 1 ондық және 7-бірліктен тұратын саннан 1-ге артық санды табады; * 1 ондық пен 6 бірліктен тұратын саннан 1-ге артық санды табады; Орындап болған оқушыларға тақтадан дайын жауабы көрсетіліп,жауаптарын тексереді.Әр дұрыс жауапқа 1-балдан қойып отырады.Өзін-өзі бағалайды. Рефлексия: Қойылатын сұрақтар: - 20-ға дейінгі екі таңбалы сандарды ата - Екі таңбалы сандарды қалай салыстырады? -Салыстыру таңбаларын ата (Артық,кем,тең) Бүгінгі сабақтан не үйрендім? |
Қалыптастырушы бағалау Интерактивті тақта
Өзін-өзі бағалау (баллмен) |
|
|
Жалпы баға
|
|||
шағым қалдыра аласыз


