|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
География |
|||||
|
Бөлім: |
4 Әлеуметтік география. 4.1 Халық географиясы |
|||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
Кожахметова Э |
|||||
|
Күні: |
13.02.2025 |
|||||
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Елді мекендердің жіктелуі. Елді мекендердің функционалды зоналары |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.4.1.7.Қазақстандағы елді мекендерді жіктейді. 9. 4. 1. 8 елді мекендердің түрлері мен функционалды зоналарын сипаттайды |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағы елді мекендердің түрлерін жіктейді Елді мекен түрлерінің атқаратын функционалды зоналарын сипаттайды |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Жасампаздық пен жаңашылдық |
|||||
|
Аптаның дәйек сөзі |
«Жаңашылдық– заман талабы» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Апта дәйек сөзі «Жаңашылдық– заман талабы» Никола Тесла (Ғалым): Тесла жаңа технологиялар мен ғылыми жаңашылдықтардың болашақты қалыптастыратыны туралы көп айтқан. Ол «Менің басты арманым — әлемді жаңашылдық арқылы жақсарту» деп, технологиялық дамудың адамзаттың өмір сапасын арттыратынын сенімді түрде білдірген. Үй тапсырмасы:
Қазақстандағы халқы көп 3 облыс? Халқы ең аз 3 облыс?
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар дәйексөздердің мағынасын ашады. Н. Тесланың сөздерінің мағынасын атайды. Өмірмен байланыстыра ды Оқушылар өткен тақырып бойынша суреттегі ақпараттарды зерделейді |
Дескриптор: Халқы ең көп және ең аз облыстарды атайды |
|
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 5 мин 10 мин 10 мин 5 мин |
Жаңа сабақ.
(Облыс орталықтары қызыл түс) (Моноқалалар көк түсі)
Қазақстан облыстарындағы қалалар мен ауылдар санын анықтаңыз. Кескін картаға
«Сипаттау» әдісі Елді мекендердің функционалдық аймақтандыру бойынша сипаттаңыз Өздеріңіздің қалаларыңыздың
|
Оқушылар өлең шумақтары арқылы тақырыпты анықтайды Сабаққа мақсат қояды
Қазақстандағы елді мекендердің түрлерін анықтайды Оқушылар Қазақстан облыстарының орталықтары мен моноқалаларды анықтайды Қазақстан облыстардағы қалалар мен ауылдарды анықтап жазады Оқушылар Қазақстанның елді мекендеріндегі функционалдық аймақтарын сипаттайды |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Облыс орталықтарын анықтайды 2.Моноқалаларды көрсетеді 3.Қорытынды шығарады Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Облыстардағы қалаларды анықтайды 2.Облыстардағы ауылдар санын анықтайды 3.Қорытынды шығарады Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Тұрғын аймақты анықтайды 2.Өндірістік аймақты анықтайды 3.Рекреациялық аймақты анықтайды |
Қаланың, ауылдың суреттері https://learningapps.org/watch?v=pxdpo5wt525 Карта
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «БББ» кестесі әдісі Үйге тапсырма Тақырыпты оқу. Кескін, картамен жұмыс. |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1-10 балл бағалау |
|
||
-
Батыс Еуропа және батыс Қытай автожолының бойында орналасқан елді мекендерді анықтаңыздар

-
Қазақстанның ежелгі қалаларын анықтаңыздар
|
Кенттер |
Ауылдық елді мекендер |
||
|
Қала құрамында |
Кентке теңестірілген |
Ауыл |
Шаруашылық және басқа да қоныстар |
|
Тұрғына 3000 адамнан кем емес. Өнеркәсіптік кәсіпорын, құрылыс орындары, теміржол стансылары мен басқада экономикалық маңызды нысандар жанындағы елді мекендерді қамтиды |
Шипажай кенттері. Тұрғыны 2 мың адамнан кем емес. Саяжай кенттері – адамдардың жазда демалатын орындары |
Тұрғыны 50 адамнан кем емес. Тұрғындардың жартысы ауыл, орманшаруашылығымен және аңшылықпен, балық аулаумен және өсірумен айналысады |
Тұрғыны 50 адамнан кем емес. Жақын жердегі елді мекен құрамына кіреді |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Елді мекендердің жіктелуі. Елді мекендердің функционалды зоналары 9 сынып
Ашық сабақ Елді мекендердің жіктелуі. Елді мекендердің функционалды зоналары 9 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
География |
|||||
|
Бөлім: |
4 Әлеуметтік география. 4.1 Халық географиясы |
|||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
Кожахметова Э |
|||||
|
Күні: |
13.02.2025 |
|||||
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Елді мекендердің жіктелуі. Елді мекендердің функционалды зоналары |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.4.1.7.Қазақстандағы елді мекендерді жіктейді. 9. 4. 1. 8 елді мекендердің түрлері мен функционалды зоналарын сипаттайды |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағы елді мекендердің түрлерін жіктейді Елді мекен түрлерінің атқаратын функционалды зоналарын сипаттайды |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Жасампаздық пен жаңашылдық |
|||||
|
Аптаның дәйек сөзі |
«Жаңашылдық– заман талабы» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Апта дәйек сөзі «Жаңашылдық– заман талабы» Никола Тесла (Ғалым): Тесла жаңа технологиялар мен ғылыми жаңашылдықтардың болашақты қалыптастыратыны туралы көп айтқан. Ол «Менің басты арманым — әлемді жаңашылдық арқылы жақсарту» деп, технологиялық дамудың адамзаттың өмір сапасын арттыратынын сенімді түрде білдірген. Үй тапсырмасы:
Қазақстандағы халқы көп 3 облыс? Халқы ең аз 3 облыс?
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар дәйексөздердің мағынасын ашады. Н. Тесланың сөздерінің мағынасын атайды. Өмірмен байланыстыра ды Оқушылар өткен тақырып бойынша суреттегі ақпараттарды зерделейді |
Дескриптор: Халқы ең көп және ең аз облыстарды атайды |
|
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 5 мин 10 мин 10 мин 5 мин |
Жаңа сабақ.
(Облыс орталықтары қызыл түс) (Моноқалалар көк түсі)
Қазақстан облыстарындағы қалалар мен ауылдар санын анықтаңыз. Кескін картаға
«Сипаттау» әдісі Елді мекендердің функционалдық аймақтандыру бойынша сипаттаңыз Өздеріңіздің қалаларыңыздың
|
Оқушылар өлең шумақтары арқылы тақырыпты анықтайды Сабаққа мақсат қояды
Қазақстандағы елді мекендердің түрлерін анықтайды Оқушылар Қазақстан облыстарының орталықтары мен моноқалаларды анықтайды Қазақстан облыстардағы қалалар мен ауылдарды анықтап жазады Оқушылар Қазақстанның елді мекендеріндегі функционалдық аймақтарын сипаттайды |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Облыс орталықтарын анықтайды 2.Моноқалаларды көрсетеді 3.Қорытынды шығарады Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Облыстардағы қалаларды анықтайды 2.Облыстардағы ауылдар санын анықтайды 3.Қорытынды шығарады Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Тұрғын аймақты анықтайды 2.Өндірістік аймақты анықтайды 3.Рекреациялық аймақты анықтайды |
Қаланың, ауылдың суреттері https://learningapps.org/watch?v=pxdpo5wt525 Карта
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «БББ» кестесі әдісі Үйге тапсырма Тақырыпты оқу. Кескін, картамен жұмыс. |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1-10 балл бағалау |
|
||
-
Батыс Еуропа және батыс Қытай автожолының бойында орналасқан елді мекендерді анықтаңыздар

-
Қазақстанның ежелгі қалаларын анықтаңыздар
|
Кенттер |
Ауылдық елді мекендер |
||
|
Қала құрамында |
Кентке теңестірілген |
Ауыл |
Шаруашылық және басқа да қоныстар |
|
Тұрғына 3000 адамнан кем емес. Өнеркәсіптік кәсіпорын, құрылыс орындары, теміржол стансылары мен басқада экономикалық маңызды нысандар жанындағы елді мекендерді қамтиды |
Шипажай кенттері. Тұрғыны 2 мың адамнан кем емес. Саяжай кенттері – адамдардың жазда демалатын орындары |
Тұрғыны 50 адамнан кем емес. Тұрғындардың жартысы ауыл, орманшаруашылығымен және аңшылықпен, балық аулаумен және өсірумен айналысады |
Тұрғыны 50 адамнан кем емес. Жақын жердегі елді мекен құрамына кіреді |
шағым қалдыра аласыз
















